რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 115, 3 – 9 იანვარი 2022
ომი უკრაინაში - 3-9 იანვრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე, 3 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე დაიჭრა.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა 3-4 იანვარს იერიშები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ მყოფ ოდკბ-ს სამხედრო ალიანსის ინტერვენციის ფარგლებში, რუსეთის სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციამ რუსული დანაყოფები გადაიყვანა ყაზახეთში, ადგილობრივი რეჟიმის მხარდასაჭერად, მისი მმართველობის წინააღმდეგ მიმართული დაუმორჩილებლობის ფონზე. ყაზახეთში, ოდკბ-ს სხვა წევრი ქვეყნების სამხედროებიც ასევე, რუსული სატრანსპორტო თვითმფრინავებით იქნა გადასროლილი. აღნიშნული ინტერვენცია ოდკბ-ს ისტორიაში პირველი ერთობლივი ოპერაციაა. ყაზახეთში გაგზავნილი რუსი სამხედროები მიეკუთვნებიან -  98-ე საჰაერო-სადესანტო დივიზიას (შტაბ-ბინა ივანოვოში), 31-ე სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადას (ულიანოვსკი), 45-ე სპეციალური ოპერაციების ბრიგადას (კუბინკა, მოსკოვის ოლქი), 76-ე სადესანტო მოიერიშე დივიზიის (შტაბ-ბინა ფსკოვში) სპეციალური ოპერაციების ძალებს, მე-3 სპეციალური ოპერაციების ძალების ბრიგადას (ტოლიატი, სამარის ოლქი) და მე-15 მექანიზებულ ბრიგადას (როშჩინკსი, სამარის ოლქი). რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, რუსეთისა და ოდკბ-ს სხვა წევრი სახელმწიფოების სამხედროების ტრანსპორტირებისთვის გამოყენებულ იქნა 70-ზე მეტი Il-76 და 5 An-124 ტიპის სტრატეგიული სატრანსპორტო თვითმფრინავები.
რუსეთისა და ბელარუსის Su-30SM ტიპის გამანადგურებლებმა 5 იანვარს ბელარუსის საზღვარზე ერთობლივი პატრულირება განახორციელეს.
ლიეტუვის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 2021 წლის დეკემბრის თვეში, ლიეტუვაში არსებულმა NATO-ს გამანადგურებლებმა ბალტიის ზღვის თავზე 5-ჯერ გადაიჭირეს რუსული სამხედრო თვითმფრინავები. ორ ინციდენტს ადგილი ჰქონდა 7 დეკემბერს, ხოლო დანარჩენ შემთხვევებს 14, 21 და 22 დეკემბერს.
გავრცელდა ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-6 სატანკო ბრიგადა (მულინო, ნიჟნი-ნოვგოროდის ოლქი) გაფართოვდა და გარდაიქმნა 47-ე სატანკო დივიზიად. წინამდებარე გამოცემის წერის მომენტში აღნიშნული ინფორმაცია სხვა წყაროებში ჯერ არ იყო დადასტურებული.
კასპიის ფლოტილიის 177-ე საზღვაო ქვეითთა პოლკი (კასპიისკი, დაღესტნის რესპუბლიკა) სრულად გადაიარაღდა AK-74M Obves ტიპის საიერიშო შაშხანებით.
AK-74M Obves
ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციამ, საჰაერო თავდაცვის ძალებთან ერთად, უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საწინააღმდეგო სწავლება გამართა.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთმა ბელარუსს BTR-82A ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორების კიდევ ერთი პარტია მიაწოდა.
გავრცელებული ცნობით, ეგვიპტე და ალჟირი შეუერთდნენ ინდონეზიას და ასევე უარს ამბობენ რუსული Su-35 ტიპის გამანადგურებლების შეძენაზე.

War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 3-9 January 2022.
War in Syria – Russian air force conducted numerous strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 3-4 January 2022.
Russian military transport aviation transported Russian troops to Kazakhstan as part of the Moscow-led CSTO military alliance’s intervention in support of the Kazakh regime that was facing rebellion against its rule. Troops from other CSTO member states were delivered to Kazakhstan by the Russian transport planes as well. The intervention became CSTO’s first actual joint operation in its history. Russian troops sent to Kazakhstan belonged to the 98th Airborne Division (HQ in Ivanovo), the 31st Air Assault Brigade (Ulyanovsk), the 45th Special Forces Brigade (Kubinka, Moscow Oblast), Special Forces units of the 76th Air Assault Division (HQ in Pskov), the 3rd Special Forces Brigade (Tolyatti, Samara Oblast), and 15th Mechanized Brigade (Roshchinsky, Samara Oblast). According to the Russian Defense Ministry, over 70 Il-76 and five An-124 strategic airlifters participated in the transportation of the Russian and other CSTO forces.
Su-30SM fighters from Russia and Belarus conducted a joint patrol of the Belarusian borders on 5 January 2022.
According to the Lithuanian Defense Ministry, NATO fighters based in Lithuania intercepted Russian military planes over the Baltic Sea five times during December 2021. Two incidents took place on 7 December, and others – on 14, 21 and 22 December 2021.
A report emerged claiming that the 6th Tank Brigade (Mulino, Nizhny Novgorod Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) was being expanded into the 47th Tank Division. The information remained to be supported by other sources as of the time of writing.
The 177th Naval Infantry Regiment (Kaspiysk, Republic of Dagestan) of the Caspian Flotilla has been fully rearmed with AK-74M Obves assault rifles.
AK-74M Obves
The Black Sea Fleet’s naval aviation and air defense forces held an anti-UAV exercise in occupied Crimea, Ukraine.
Russia reportedly delivered another batch of BTR-82A armored personnel carriers to Belarus.
Egypt and Algeria reportedly joined Indonesia in rejecting acquisitions of Su-35 fighters from Russia.