რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 116, 10 – 16 იანვარი 2022
2022 წლის იანვრის დასაწყისიდან, სისტემატიურად ვრცელდებოდა კადრები და სხვადასხვა სახის ინფორმაცია არაერთი წყაროდან, რომლებიც მიუთითებენ შეიარაღების დასავლეთის მიმართულებით მასიურ ტრანსპორტირებაზე აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქში, მათ შორის ვლადივოსტოკში, არსებული დანაყოფებიდან. 14 იანვარს, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ სცადა აღნიშნული გადაადგილებების შენიღბვა სამხედრო ოლქის შენაერთებში საბრძოლო მზადყოფნის შემოწმების გამოცხადებით. ამასობაში, აშშ-ს დაზვერვის ცნობით, რუსეთმა მოამზადა ე.წ. „ცრუ დროშის“ ოპერაცია აღმოსავლეთ უკრაინაში, რათა შექმნას საბაბი ფართომასშტაბიანი სამხედრო ინტერვენციისთვის. აღნიშნული ოპერაციისთვის რუსებმა წინასწარ განალაგეს სპეციალური ოპერატიული ჯგუფი.
ომი უკრაინაში - 10-16 იანვრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 3 და დაიჭრა 2 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
რუსეთისა და ბელარუსის Su-30SM ტიპის გამანადგურებლებმა ბელარუსის საზღვარზე 11 იანვარს ერთობლივი პატრულირება განახორციელეს.
მოსკოვმა ყაზახეთიდან სამხედროების გამოყვანა დაიწყო.
აშშ-ს საზღვაო ძალებმა შენიშნა რუსული სადაზვერვო გემი, რომელიც ოპერირებდა წყნარ ოკეანეში, ჰავაის სიახლოვეს.
ომი სირიაში - 16 იანვარს რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიშები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთი სუბსაჰარულ აფრიკაში - მალიში რუსი სამხედროები განლაგდნენ ტიმბუკტუში არსებულ ბაზაზე. აღნიშნული ბაზა ფრანგმა სამხედროებმა 2021 წლის დეკემბერში დატოვეს. ოფიციალური ინფორმაციით, რუსების მიზანს მალის სამხედრო ძალების გაწვრთნა წარმოადგენს.
წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანი, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალ ტრიბუცი“, რომლებიც შორეულ ექსპედიციაში იმყოფებიან 2021 წლის 29 დეკემბრიდან, 13 იანვარს ინდოეთის სამხრეთით არსებულ პორტ კოჩიში შევიდნენ. მათ კოჩი 14 იანვარს დატოვეს. გემები 11 იანვარს, მალაკის სრუტის გავლით შევიდნენ ინდოეთის ოკეანეში.
რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის მეთაურის განცხადებით, 2022 წელს იგეგმება ახალი სარაკეტო ბატალიონის ჩამოყალიბება შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის შემადგენლობაში, ოკუპირებული ყირიმის (უკრაინა) ტერიტორიაზე.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით,  30-ზე მეტი T-80BV ტიპის ტანკით აღჭურვილი სატანკო ბატალიონი ჩამოყალიბდა წყნარი ოკეანის ფლოტის 155-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადის (ვლადივოსტოკი) შემადგენლობაში.
ახლად ჩამოყალიბებული მე-20 მექანიზებული დივიზიის (შტაბ-ბინა ვოლგოგრადში) საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო პოლკს Tor-M2 ტიპის ახლო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები გადაეცა.
Tor-M2
68-ე  საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა იუჟნო-სახალინსკში, სახალინის ოლქი) მე-18 მეტყვიამფრქვევე-საარტილერიო დივიზიას,  (შტაბ-ბინა გორაჩიე კლუჩიში, იტურუპის კუნძული, სახალინის ოლქი) რომელიც კურილის კუნძულებზეა განლაგებული, მოდერნიზებული T-80BV ტიპის ტანკების პარტია გადაეცა.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის, შავი ზღვის ფლოტისა და კასპიის ფლოტილიის სამხედროებმა ერთობლივი სწავლებები წამოიწყეს რუსეთის სამხრეთისა და ჩრდილოეთ კავკასიის სხვადასხვა რეგიონში, ასევე ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
შავი ზღვის ფლოტის მე-11 სანაპირო დაცვის სარაკეტო ბრიგადის (უტაში, კრასნოდარის მხარე) Bastion-P და Bal ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების ბატალიონებმა სწავლება გამართეს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).

Since early January 2022, videos and other information from numerous sources emerged indicating massive transportation of equipment from the Russian units based in the Eastern Military District, including Vladivostok, in the western direction. On 14 January 2022, the Russian Ministry of Defense made an effort to provide cover for this movement by announcing a battle readiness check in the units of the District. Meanwhile, according to the US intelligence, Russia prepared a false-flag operation in eastern Ukraine to fabricate a pretext for large-scale military invasion, and prepositioned a group of special operatives for this purpose.
War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were killed and two were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 10-16 January 2022.
Su-30SM fighters of Russia and Belarus conducted a joint patrol of Belarusian borders on 11 January 2022.
Moscow began withdrawal of its troops deployed to Kazakhstan back to the Russian territory.
The U.S. Navy spotted a Russian intelligence collection ship operating in the Pacific Ocean near Hawaii.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 16 January 2022.
Russia in sub-Saharan Africa Russian troops have deployed to a base in Timbuktu, Mali. The base was vacated by the French troops in December 2021. Officially, the Russians’ mission is to train Malian forces.
The Pacific Fleet’s flagship Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs, on a long-range voyage since 29 December 2021, entered the port of Kochi in southern India on 13 January 2022. The two ships reportedly left Kochi on 14 January. The warships transited the Strait of Malacca into the Indian Ocean on 11 January.
Commander of the Russian Southern Military District announced plans to establish a new missile battalion within the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps in occupied Crimea, Ukraine, in 2022.
Russian Defense Ministry reported that a tank battalion armed with over 30 T-80BV tanks has been established within the Pacific Fleet’s 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok).
The anti-aircraft missile regiment of the newly established 20th Mechanized Division (HQ in Volgograd) received Tor-M2 short-range surface-to-air missile systems.
Tor-M2
The 18th Machine Gun Artillery Division (HQ in Goryachiye Klyuchi, Iturup/Etorofu island, Sakhalin Oblast) of the 68th Army Corps (HQ in Yuzhno-Sakhalinsk), based on the disputed Kuril Islands, has received a batch of modernized T-80BV tanks.
Troops of the Southern Military District, the Black Sea Fleet and the Caspian Flotilla launched simultaneous exercises in various administrative regions of southern Russia and North Caucasus, as well as in occupied Crimea, Ukraine.
Battalions of Bastion-P and Bal anti-ship missiles of the Black Sea Fleet’s 11th Coastal Missile Brigade (Utash, Krasnodar Krai) conducted an exercise in occupied Crimea, Ukraine.