რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 117, 17 – 23 იანვარი 2022
17-23 იანვრის კვირაში რუსეთის ფედერაციის სხვადასხვა რეგიონში არაერთი გადაადგილება იქნა დაფიქსირებული დასავლეთის მიმართულებით მოძრავი რუსეთის სამხედრო ძალებისა. კვირის კრიტიკული მნიშვნელობის მოვლენას წარმოადგენდა რუსეთის აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის დიდი რაოდენობით ძალების ბელარუსში შესვლა და ამ ქვეყნის სხვადასხვა ბაზებზე განლაგება. სახმელეთო ძალების მასშტაბური რაოდენობის გარდა, აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქიდან ბელარუსში გადასროლილ იქნა S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების სულ მცირე ორი  ბატალიონი და Su-35 ტიპის გამანადგურებლები, Iskander-M ტიპის ახლო მოქმედების ბალისტიკურ სარაკეტო სისტემებთან ერთად.  გეოგრაფიული ფაქტორიდან გამომდინარე, ბელარუსში რუსული ძალების ფართომასშტაბიანმა გაშლამ გააჩინა ეჭვები უკრაინის დედაქალაქ კიევზე რუსეთის პოტენციური თავდასხმის შესახებ, რუსული სამხედრო შეტევის შემთხვევაში.
23 იანვრის მდგომარეობის ამსახველი სტატიკური სურათი რუსეთ-უკრაინის ომის ინტერაქტიული რუკიდან
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე, 17-23 იანვრის კვირაში 2 უკრაინელი სამხედრო დაიჭრა.
19 იანვარს, ოდკბ-ს მისიაში მყოფმა რუსმა სამხედროებმა დაასრულეს ყაზახეთიდან გამოსვლა.
ომი სირიაში - 17 და 21 იანვარს რუსეთის საჰაერო ძალებმა დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთისა და ასადის რეჟიმის საჰაერო ძალებმა სირიის ცაში მათი პირველი ერთობლივი საჰაერო პატრულირება განახორციელეს. პატრულირებაში რუსეთის მხრიდან მონაწილეობა მიიღეს Su-34 ტიპის გამანადგურებელ-ბომბდამშენებმა, Su-35 ტიპის გამანადგურებლებმა და A-50 ტიპის საჰაერო ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავმა, რომლებიც ხმეიმიმის ბაზიდან ოპერირებენ.
რუსეთი სუბსაჰარულ აფრიკაში - ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში რუსეთის ელჩის განცხადებით, ქვეყანაში რუსი სამხედრო „ინსტრუქტორების“ რაოდენობა 1 135-ია.
რუსული წყაროების ცნობით, შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) შემადგენლობაში ჩამოყალიბდა ახალი ცალკეული სარაკეტო ბატალიონი, რომელიც Iskander-M ტიპის ახლო მოქმედების ბალისტიკური სარაკეტო სისტემებითაა აღჭურვილი.
მე-8 არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) შემადგენლობაში შეიქმნა ახალი ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო ბრიგადა, რომელიც Buk-M3 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებითაა შეიარაღებული.
მე-8 არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) 47-ე სარაკეტო ბრიგადა (კორენოვსკი, კრასნოდარის მხარე), რომელიც 2020 წელს ჩამოყალიბდა და აღიჭურვა Tochka-U ტიპის სისტემებით, გადაიარაღდა Iskander-M ტიპის ახლო მოქმედების ბალისტიკური სარაკეტო სისტემებით.
რუსული წყაროების ინფორმაციით, მე-4 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა დონის როსტოვში) 51-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა დონის როსტოვში) 1721-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი (სოჭი, კრასნოდარის მხარე) აღიჭურვა S-350 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებით.
ომანის ყურეში რუსეთმა ერთობლივი საზღვაო სწავლება გამართა ჩინეთთან და ირანთან ერთად. რუსეთის საზღვაო ძალები წარმოდგენილი იყო წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანით „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერ „ვარიაგითა“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსან „ადმირალ ტრიბუცით“.

Geostrategic Activities Numerous movements of Russian forces in the westward direction continued to be spotted in many parts of the Russian Federation during the week of 17-23 January 2022. A development of crucial importance during the week was the entrance of large forces of the Russian Eastern Military District into Belarus and their deployment to various bases in that country. Besides large number of ground combat forces, at least two battalions of S-400 anti-aircraft missile systems and Su-35S fighters have also been delivered to Belarus from the Eastern Military District along with Iskander-M short-range ballistic missile systems. Due to geography, the large Russian deployment to Belarus raised concerns about potential Russian attack towards Ukrainian capital Kyiv in case of a major Russian offensive against Ukraine. A static shot from the Russo-Ukrainian War interactive map showing the situation as of 23 January 2022 War in Ukraine – Two Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 17-23 January 2022. Russian troops deployed in the CSTO mission reportedly completed their withdrawal from Kazakhstan on 19 January 2022. War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 17 and 21 January 2022. Air forces of Russia and the Assad regime conducted their first joint air patrol over Syria. Participating Russian planes included Su-34 fighter-bombers, Su-35 fighters and A-50 airborne early warning and control (AEW) aircraft operating from the Khmeimim air base. Russia in sub-Saharan Africa – Russian ambassador to the Central African Republic stated that the number of Russian military “instructors” in the country was 1,135.
Structural Changes According to Russian sources, a new separate missile battalion armed with Iskander-M short-range ballistic missile systems has been established within the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps based in occupied Crimea, Ukraine. A new anti-aircraft missile brigade armed with Buk-M3 anti-aircraft missile systems was established within the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast) in late 2021.
Rearmament and Modernization The 47th Missile Brigade (Korenovsk, Krasnodar Krai) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast), established in 2020 and originally armed with Tochka-U systems, has been rearmed with Iskander-M short-range ballistic missile systems. According to Russian sources, the 1721st Anti-Aircraft Missile Regiment (Sochi, Krasnodar Krai) of the 51st Air Defense Division (HQ in Rostov-on-Don), the 4th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Rostov-on-Don) has been armed with S-350 surface-to-air missile systems.
Exercises* Russia conducted a joint naval exercise with China and Iran in the Gulf of Oman. The Russian navy was represented by the Pacific Fleet’s flagship Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs. *The weekly number of exercises in the Russian armed forces is very large. Therefore, all cannot be included in this digest. The exercises that are included are selected by the author for their strategic significance, particularly large scale, involvement of numerous units and locations, and/or involvement of other nations’ territories under the Russian occupation. |