რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 118, 24 – 30 იანვარი 2022
24-30 იანვრის კვირაში, რუსეთმა გააგრძელა საკუთარი შეიარაღებული ძალების თავმოყრა უკრაინის გარშემო. არაერთი წყარო მიუთითებდა რუსული დანაყოფების გადაადგილებაზე რუსეთის სხვადასხვა ნაწილში, ბელარუსსა და ოკუპირებულ ყირიმში. ამ გადაადგილების ფარგლებში, რუსეთის აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის სამხედროები აგრძელებდნენ ბელარუსში შესვლას. აშშ-ს თავდაცვის მდივნის, ლოიდ ოსტინის 28 იანვრის განცხადებით, „უკრაინის საზღვრის გასწვრივ, რუსული ძალების თავმოყრამ მიაღწია იმ წერტილს, როდესაც პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს გააჩნია სამხედრო-საოპერაციო ვარიანტების სრული სპექტრი.“ პენტაგონის ინფორმაციით, 29-30 იანვარს რუსეთმა დამატებით გაზარდა საკუთარი სამხედროების რიცხვი უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს.
არაოფიციალური რუსული წყაროს შეფასების თანახმად, ბელარუსში უკვე განლაგდნენ ან გზაში არიან ძალები: 36-არმიის (ულან-უდე, ბურიატეთი) 37-მექანიზებული, მე-5 სატანკო და 103-სარაკეტო ბრიგადებიდან; 29-არმიის (შტაბ-ბინა ჩიტაში, იმიერბაიკალეთის მხარე) 36-მექანიზებული და მე-200 საარტილერიო ბრიგადებიდან; 35-არმიის (შტაბ-ბინა ბოლოგორსკში, ამურის ოლქი) 38-და 64-მექანიზებული, 69-მხარდამჭერი, 165-საარტილერიო და 107-სარაკეტო ბრიგადებიდან; მე-5 არმიის (შტაბ-ბინა უსურიისკში, პრიმორიეს მხარე) 57-მექანიზებული ბრიგადიდან და 114-და 394-მექანიზებული პოლკებიდან; წყნარი ოკეანის ფლოტის 155-საზღვაო ქვეითთა ბრიგადიდან (ვლადივოსტოკი); 76-სადესანტო-მოიერიშე დივიზიის (შტაბ-ბინა ფსკოვში) 234-სადესანტო-მოიერიშე პოლკიდან და ცალკეული სატანკო ბატალიონიდან; 98-საჰაერო-სადესანტო დივიზიის (შტაბ-ბინა ივანოვოში) 217-საჰაერო-სადესანტო პოლკიდან; მე-11 სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადიდან (სოსნოვი-ბორი, ბურიატეთი). ბელარუსში განლაგდა აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის შტაბ-ბინაც. სხვა წყაროს ცნობით, რუსეთმა ბელარუსში გადაისროლა 45-სპეციალური ოპერაციების ბრიგადაც (კუბინკა, მოსკოვის ოლქი).
რუსეთის აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის მეთაური ბრესტში, ბელარუსი
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 24-30 იანვრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
რუსეთმა დააანონსა თებერვლის დასაწყისისთვის, ხმელთაშუა ზღვაში ჩასატარებელი სწავლებისთვის საზღვაო ძალების თავმოყრა, რომელშიც გემები ჩართული იქნებიან რუსეთის საზღვაო ძალების ოთხივე ფლოტიდან. ჩრდილოეთის ფლოტიდან ხმელთაშუა ზღვისკენ, სხვა გემებთან ერთად, დაიძრა სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „მარშალი უსტინოვი“, უდალოი I“ კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“ და ადმირალ გორშკოვის“ კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატი „ადმირალი კასატონოვი“. არაბეთის ზღვაში მოქმედი, წყნარი ოკეანის ფლოტის გემები სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და უდალოი I“ კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალი დრიბუცი“, ასევე დაიძრნენ ხმელთაშუა ზღვისკენ.
ხმელთაშუა ზღვაში თავი მოიყარა რუსეთის 6 სადესანტო გემისგან შემდგარმა დაჯგუფებამ. ეს უკანასკნელი მოიცავს ბალტიის ფლოტის როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემებს „კალინინგრადს“, „კოროლიოვსა“ და „მინსკს“, ასევე ჩრდილოეთის ფლოტის როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემებს „გიორგი პობედონოსეცსა“ და „ოლენეგორსკი გორნიაკს“ და ივან გრენის“ კლასის (პროექტი 11711) სადესანტო გემს „პიოტრ მორგუნოვს“. გავრცელებული ცნობით, ხმელთაშუა ზღვაში ასევე ოპერირებს ბალტიის ფლოტის ვიშნია/მერიდიანის“ კლასის (პროექტი 864) სადაზვერვო გემი „ვასილი ტატიშჩევი“.
რუსული გემების მიახლოებითი ლოკაცია ხმელთაშუა ზღვაში 30 იანვრისთვის.
24 იანვარს, ბალტიის ფლოტის სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტებმა „სოობრაზიტელნიმ“ და „სტოიკიმდატოვეს საკუთარი ბაზა ბალტიისკში და ხანგრძლივ ექსპედიციაში დაიძრნენ.
ბალტიის ფლოტის საზღვაო ავიაციის 34-ე შერეული საავიაციო დივიზიის მე-4 საზღვაო მოიერიშე საავიაციო პოლკს (ჩკალოვსკის საჰაერო ბაზა, კალინინგრადის ოლქი) 4 ერთეული ახალი Su-30SM2 ტიპის გამანადგურებელი გადაეცა.
რუსეთისა და ჩინეთის საზღვაო ძალებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს დასავლეთ არაბეთის ზღვაში. რუსეთის მხრიდან სწავლებაში მონაწილეობდა წყნარი ოკეანის ფლოტის სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალი ტრიბუცი“.

During the week of 24-30 January 2022, Russia continued concentration of its armed forces towards Ukraine. Numerous sources indicated Russian troops’ movements in various parts of Russia, in Belarus and in occupied Crimea. As a part of these movements, the Russian Eastern Military District’s forces continued to enter Belarus. U.S. Secretary of Defense, Lloyd Austin, said on 28 January that “the buildup of Russian forces along Ukraine's border has reached the point where President Vladimir Putin now has a complete range of military options.” According to the Pentagon, Russia further increased the number of its troops on Ukraine’s border during the weekend of 29-30.
According to a summary offered by an unofficial Russian source, the Russian forces already inside or moving into Belarus include those from: the 36th Army’s (Ulan-Ude, Republic of Buryatia) 37th Mechanized Brigade, 5th Tank Brigade and 103rd Missile Brigade; the 29th Army’s (HQ in Chita, Zabaykalsky Krai) 36th Mechanized Brigade and 200th Artillery Brigade; the 35th Army’s (HQ in Belogorsk, Amur Oblast) 38th Mechanized Brigade, 64th Mechanized Brigade, 69th Covering Brigade, 165th Artillery Brigade and 107th Missile Brigade; the 5th Army’s (HQ in Ussuriysk, Primorsky Krai) 57th Mechanized Brigade, 114th Mechanized Regiment and 394th Mechanized Regiment; the Pacific Fleet’s 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok); the 76th Air Assault Division’s (HQ in Pskov) 234th Air Assault Regiment and 124th Separate Tank Battalion; the 98th Airborne Division’s (HQ in Ivanovo) 217th Airborne Regiment; the 11th Air Assault Brigade (Sosnovyy Bor, Republic of Buryatia). The Eastern Military District headquarters arrived in Belarus as well. According to another source, Russia also deployed to Belarus forces of the 45th Special Forces Brigade (Kubinka, Moscow Oblast).
Commander of the Russian Eastern Military District in Brest, Belarus
War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 24-30 January 2022.
Russia announced that in early February 2022 it would concentrate for an exercise in the Mediterranean Sea a naval force comprising ships from all the four fleets of the Russian navy. The Northern Fleet’s ships moving towards the Mediterranean included Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Marshal Ustinov, Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, and Admiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Kasatonov. The Pacific Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs, operating in the Arabian Sea, also moved towards the Mediterranean.
A group of six Russian landing ships gathered in the Mediterranean Sea. The group included the Baltic Fleet’s Ropucha / Project 775 class landing ships Kaliningrad, Korolev and Minsk, as well as the Northern Fleet’s Ropucha / Project 775 class Georgiy Pobedonosets and Olenegorskiy Gornyak with the Ivan Gren / Project 11711 class landing ship Pyotr Morgunov. Reportedly, another Russian ship present in the Mediterranean was the Baltic Fleet’s Vishnya / Meridian / Project 864 class intelligence collection ship Vasiliy Tatischev.
Approximation of the Russian ships’ location in the Mediterranean Sea as of 30 January 2022
On 24 January, the Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Soobrazitelnyy and Stoikiy left their base in Baltiysk for a long-range voyage.
The 4th Maritime Attack Aviation Regiment (Chkalovsk air base, Kaliningrad Oblast) of the Baltic Fleet Naval Aviation’s 34th Mixed Aviation Division received four new Su-30SM2 fighters.
The navies of Russia and China conducted a joint exercise in the western Arabian Sea. From the Russian side, the Pacific Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Tributs took part in the exercise.