• სერგეი ლავროვი: ომი არ იქნება.
• რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა რუსეთში დსთ-ის წევრი ქვეყნების ელჩებთან ტრადიციული შეხვედრა გამართა.
• რუსეთი თბილისში რუსეთის ყოფილ საელჩოსთან ჩატარებულ პროუკრაინულ აქციას აპროტესტებს.
• რუსული გაზის საკითხზე შექმნილი მორიგი კრიზისის გამო მოლდოვაში კვლავ საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადეს.
• კუხოს სამშვიდობო ძალებმა ყაზახეთში მისია დაასრულეს.
სერგეი ლავროვი უკრაინასთან „ომს გამორიცხავს“
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 28 იანვარს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა რუსულ მედიასაშუალებებს (SPUTNIK“, „Эхо Москвы“, „Говорит Москва“ და „Комсомольская правда“) ინტერვიუ მისცა, სადაც უკრაინასთან ომის პერსპექტივებზეც ისაუბრა.
მოვლენა დეტალურად: ლავროვმა განაცხადა:
• თუ ეს (ომის დაწყება) ჩვენზეა დამოკიდებული, ომი არ იქნება. ჩვენ არ გვსურს ომი, მაგრამ ჩვენს ინტერესებზე უხეშად თავდასხმისა და მათი იგნორირების უფლებას არავის მივცემთ. ვერ ვიტყვი, რომ მოლაპარაკებები (ამერიკელებთან და ნატოსთან) დასრულდა.
• არ გამოვრიცხავ, რომ ვიღაცას სურდეს საომარი მოქმედებების პროვოცირება. დასავლეთის ცნობით, (დონბასში) შეხების ხაზზე 100 ათასამდე (უკრაინელი) სამხედრო მოსამსახურეა თავმოყრილი. კიევის რეჟიმი ამ შეიარაღებული ადამიანების უმრავლესობას ვერ აკონტროლებს. იქ მყოფი დანაყოფების მნიშვნელოვანი ნაწილი - ყოფილი მოხალისეთა ბატალიონები, ტერიტორიული თავდაცვის დანაყოფები და სახალხო წინააღმდეგობის რაზმები არიან. მათ უკვე ურიგებენ გადასატან სარაკეტო სისტემებს. მათ მოუწოდებენ წამოიღონ სანადირო თოფები, რადგან ყველას არ ეყოფა ეს სისტემები. ეს არის მილიტარისტული ფსიქოზი. ვერ გამოვრიცხავ, ვიღაცას ნერვებმა უმტყუნოს, როგორც იმ მებრძოლს, რომელმაც ხუთი თანამოსამსახურე მოკლა (27 იანვარს უკრაინის ქ. დნეპრში, იარაღის გაცემის დროს, სამხედრო მოსამსახურემ არტემ რიაბჩუკმა ავტომატური იარაღიდან ეროვნული გვარდიის დაცვის თანამშრომლებს ცეცხლი გაუხსნა).
27 იანვარს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციისა და პრესის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ალექსეი ზაიცევმაც ომის დაუშვებლობაზე ილაპარაკა: „მოსკოვმა უკვე არაერთხელ განაცხადა, რომ ჩვენი ქვეყანა არავისზე თავდასხმას არ აპირებს და ჩვენ ხალხებს შორის ომზე ფიქრიც კი მიუღებლად მიგვაჩნია“.
რუსული ულტიმატუმი
2021 წლის 7 დეკემბერს აშშ-ისა და რუსეთის პრეზიდენტების საუბრის შემდეგ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა, სადაც უკრაინისა და საქართველოს ხარჯზე ნატოს გაფართოება დაუშვებლად მიიჩნია. სამინისტროს განცხადებით, ევროპული უსაფრთხოების ძირეული ინტერესებისთვის აუცილებელია დეზავუირება 2008 წლის ნატოს ბუქარესტის სამიტის გადაწყვეტილებისა, რომ „უკრაინა და საქართველო გახდებიან ნატოს წევრები“, რადგან ეს ეუთოს ყველა წევრი-სახელმწიფოს ლიდერის მიერ აღებულ ვალდებულებას („არ გააძლიეროს საკუთარი უსაფრთხოება სხვების უსაფრთხოების ხარჯზე“) ეწინააღმდეგება.
დასავლეთისგან რუსეთისთვის უსაფრთხოების გარანტიების მინიჭებასთან დაკავშირებული წინადადებები (რაზე დათანხმებაც ნატოს გაფართოებაზე უარის თქმას ნიშნავს) 15 დეკემბერს მოსკოვში აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე კარენ დონფრიდს წარუდგინეს. რუსეთსა და დასავლეთს შორის მოლაპარაკებების რამდენიმე რაუნდი უშედეგოდ დასრულდა. 10 იანვარს მოლაპარაკების პირველი რაუნდი ჟენევაში რუსეთ-აშშ-ის წარმომადგენლებს შორის გაიმართა, 12 იანვარს ბრიუსელში ჩატარდა ნატო-რუსეთის საბჭოს შეხვედრა, მესამე რაუნდი კი - 13 იანვარს ვენაში, ეუთოს ფარგლებში. 21 იანვარს ჟენევაში სერგეი ლავროვი აშშ-ის სახელმწიფო მდივან ენტონი ბლინკენსაც შეხვდა.
მოლაპარაკებების პარალელურად, უკრაინის საზღვართან კვლავ დიდია რუსეთის სამხედრო ძალების კონცენტრაცია. ბოლო პერიოდში უკრაინის თავდაცვის უწყება ხშირად იღებს თავდაცვით სამხედრო შეიარაღებას დასავლეთის ქვეყნებისგან, განსაკუთრებით - აშშ-ისა და დიდი ბრიტანეთისგან. დასავლეთში ვარაუდობენ, რომ რუსეთი ომისთვის ემზადება, თუმცა, ომის შემთხვევაში, საკუთარი სამხედრო ნაწილების უკრაინაში საბრძოლველად გაგზავნას არ გეგმავენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: კრემლის მხრიდან გაზრდილი სამხედრო რიტორიკისა და უკრაინის საზღვართან ჯარების  უპრეცედენტო რაოდენობის თავმოყრის შემდეგ ლავროვის განცხადებები უფრო რუსეთის პროპაგანდის ნაწილია, რაც პრობლემის მთავარ მიზეზად უკრაინის ხელისუფლების ქმედებების წარმოჩენას ცდილობს.
რუსეთში გაიმართა გამოფენა უკრაინაში „ადამიანის უფლებების დარღვევების შესახებ“
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 18 იანვარს რუსეთის საგარეო დაზვერვის დირექტორმა სერგეი ნარიშკინმა  „უკრაინაში არსებული სახელმწიფო ტერორი ჰიტლერის პერიოდის ოკუპაციას“ შეადარა.
მოვლენა დეტალურად: სერგეი ნარიშკინი, რომელიც საგარეო დაზვერვის სამსახურის დირექტორია, ამავე დროს რუსეთის ისტორიული საზოგადოების თავმჯდომარეა. ნარიშკინმა მონაწილეობა მიიღო გამოფენაში „ადამიანის უფლებების დარღვევები უკრაინაში (2017-2020)“, რომელიც რუსეთის ისტორიული საზოგადოების სახლში ჩატარდა. ღონისძიების ორგანიზატორი იყო არასამთავრობო ორგანიზაცია „დემოკრატიის პრობლემების კვლევის ფონდი“. პროექტის განხორციელებას მხარი დაუჭირა „სამშობლოს ისტორიის“ ფონდმა.
სერგეი ნარიშკინი სტუმრად გამოფენაზე. წყარო: historyrussia.org
პროექტისთვის გამოიყენეს მაქსიმ გრიგორიევისა და დმიტრი საბლინის წიგნში „ჩვეულებრივი ფაშიზმი: უკრაინის სამხედრო დანაშაულები და უკრაინაში ადამიანის უფლებების დარღვევები“ არსებული ინფორმაცია და ფაქტები. გრიგორიევის განცხადებით, „აღნიშნული პროექტის გაგრძელება იქნება უკრაინის ობიექტური ისტორიის შესახებ სახელმძღვანელო“, რომელიც რუსეთის სახელმწიფო ჰუმანიტარულ უნივერსიტეტთან ერთად მზადდება.
ნარიშკინის თქმით, „2014 წლის სახელმწიფო გადატრიალების შემდეგ უკრაინის უმაღლესმა ეშელონებმა და ნაციონალისტებმა სამოქალაქო ომი გააჩაღეს. ამავე დროს ისინი შთაგონებული არიან უკრაინის, როგორც ანტირუსეთის მაგალითით. ამ ანტირუსეთის სახე ჭეშმარიტად საშინელია, ანტიჰუმანური, კორუფციულ-ოლიგარქიული და თავისი არსით ღრმად ანტიუკრაინული. ნამდვილი დიქტატურა“.
მანამდე ნარიშკინმა თქვა, რომ რუსეთი მაქსიმალურად არის დაინტერესებული უკრაინასთან კეთილმეზობლობით. მან ასევე ილაპარაკა აშშ-ის მცდელობის შესახებ ახალი ძალით გააღვივოს კონფლიქტი დონბასში.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინაში ადამიანის უფლებების დარღვევებზე საუბარი რუსეთის საინფორმაციო ომის ნაწილია, რომელსაც მოსკოვი უკრაინის წინააღმდეგ აწარმოებს. უკრაინასთან შესაძლო სამხედრო დაპირისპირების ფონზე, მსგავსი გამოფენები კიდევ უფრო მეტ აქტუალობას იძენს. საინფორმაციო სივრცეში უკრაინის საწინააღმდეგო მასალების გავრცელება რუსეთს ანტიუკრაინული ნაბიჯების, მათ შორის, პოლიტიკური თუ სამხედრო ქმედებების გადადგმის ლეგიტიმაციისთვისაც სჭირდება.
უკრაინა რუსეთს კიბერშეტევაში ადანაშაულებს
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 16 იანვარს უკრაინამ რუსეთი სამთავრობო ვებგვერდებზე კიბერშეტევაში დაადანაშაულა.
მოვლენა დეტალურად: კიბერშეტევა 14 იანვარს განხორციელდა, როდესაც სამთავრობო ვებგვერდები მწყობრიდან გამოვიდა, მათ შორის, საგარეო საქმეთა და ენერგეტიკის სამინისტროები. უკრაინის ციფრული განვითარების სამინისტროს შეფასებით, ყველა მტკიცებულებით კიბერშეტევის უკან რუსეთი დგას, რომელიც უკრაინის წინააღმდეგ ჰიბრიდულ ომს აწარმოებს. უკრაინულ ვებგვერდებზე გამოჩნდა წარწერა - „გეშინოდეთ და ელოდეთ უარესს“. კრემლმა, თავის მხრივ, ბრალდებები უარყო.
16 იანვარს უკრაინის პოზიცია გაიზიარა აშშ-ის ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანმა ჯეიკ სალივანმა, რომლის თქმითაც, ისინი აფრთხილებდნენ, რომ კიბერშეტევები შესაძლოა უკრაინის დესტაბილიზაციის მიზნით რუსეთის ფართომასშტაბიანი ქმედებების ნაწილი ყოფილიყო.
უკრაინულმა მხარემ კიბერშეტევაში შესაძლო ეჭვმიტანილად ბელარუსის დაზვერვის სამსახურთან დაკავშირებული ჰაკერული ჯგუფიც დაასახელა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინის საზღვრებთან რუსეთის სამხედრო ძალების კონცენტრაციის პირობებში, კიბერშეტევა იმ ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რომელსაც რუსეთი ბოლო წლებში მოწინააღმდეგეების წინააღმდეგ აქტიურად იყენებს. ამ შემთხვევაშიც, კიბერშეტევა უკრაინის ხელისუფლების დემორალიზებას და სამხედრო დაპირისპირების შემთხვევაში უკრაინის სამთავრობო უწყებების დასუსტებას ისახავს მიზნად.
ბელარუსში სამხედრო წვრთნები მიმდინარეობს
მთავარი მოვლენა: რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, ბელარუსში რუსეთის აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის სამხედრო დანაყოფებმა, რომლებიც რუსეთ-ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოს რეაგირების ძალების შემოწმებაში მონაწილეობენ, საველე პუნქტების გაშლა და ჯარების მართვის ერთობლივი სისტემის ორგანიზება დაიწყეს.
მოვლენა დეტალურად: ბელარუსში სამოკავშირეო სახელმწიფოს სამხედრო ძალების ერთობლივი წვრთნები უკრაინის საზღვართან რუსეთის სამხედრო ძალების კონცენტრაციის პირობებში მიმდინარეობს. სამოკავშირეო სახელმწიფოს რეაგირების ძალების შემოწმება ორ ეტაპად არის დაგეგმილი. 9 თებერვლამდე ბელარუსის ტერიტორიაზე მოხდება ძალების გადაყვანა და სამხედრო დაჯგუფებების შექმნა, მეორე ეტაპზე, 10-20 თებერვლის პერიოდში, ერთობლივი წვრთნები „სამოკავშირეო სიმტკიცე - 2022“ ჩატარდება.
ბელარუსში რუსეთმა უკვე შეიყვანა საზენიტო სარაკეტო-გამშვები კომპლექსები „პანცირ-ს“, სულ 12 საბრძოლო მანქანა. თითოეულს 12 საზენიტო რაკეტის გადატანა შეუძლია. ბელარუსში ხაბაროვსკის მხარიდან ასევე ჩაფრინდნენ რუსული გამანადგურებლები - „Су-35С“, რომლებიც წვრთნების მეორე ეტაპზე ჩაერთვებიან.
შემოწმება პოლონეთ-ლიეტუვისა და უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს მიმდინარეობს. რუსეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილის ალექსანდრ ფომინის განცხადებით, სწავლების მიზანია თავდაცვითი ოპერაციის დროს საგარეო აგრესიის შეკავებისა და მოგერიების ამოცანების დამუშავება, ტერორიზმთან ბრძოლა და სამოკავშირეო სახელმწიფოს ინტერესების დაცვა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს რუსეთის სამხედრო ძალების უპრეცედენტო კონცენტრაციის პირობებში, ბელარუსში რუსეთის სამხედრო დანაყოფების მონაწილეობით წვრთნები მოსკოვის მიერ ძალის დემონსტრირების შესაძლებლობა და შესაძლო სამხედრო აგრესიისთვის მზადების ნაწილია.
სერგეი ლავროვი რუსეთში დსთ-ის წევრი ქვეყნების ელჩებს შეხვდა
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 19 იანვარს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი რუსეთში დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ) წევრი-ქვეყნების ელჩებს შეხვდა.
სერგეი ლავროვის შეხვედრა ელჩებთან. წყარო: mid.ru
მოვლენა დეტალურად: ტრადიციული ფორმატის შეხვედრა მოსკოვში ჩატარდა. მასში მონაწილეობა მიიღო დსთ-ის აღმასრულებელმა მდივანმა - აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარემ სერგეი ლებედევმაც. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, შეხვედრაზე დსთ-ის ფარგლებში 2021 წელს მრავალმხრივი თანამშრომლობის შედეგები შეაჯამეს და საგარეო-პოლიტიკურ სფეროში კოორდინაციის გაძლიერებაზე იმსჯელეს. ასევე განიხილეს მიმდინარე აქტუალური საერთაშორისო და რეგიონული საკითხები.
მსგავსი შეხვედრა გასული წლის იანვარშიც გაიმართა.
მანამდე, 2021 წლის 28 დეკემბერს, სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის წევრი ქვეყნების ლიდერების ტრადიციული არაფორმალური შეხვედრა ჩატარდა. სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის ლიდერების წინასაახალწლო არაფორმალური შეხვედრები პანდემიამდე იმართებოდა და ერთგვარ ტრადიციად ჩამოყალიბდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დსთ ბოლო წლებში უფრო მეტად იქცა ფორმალურ ორგანიზაციად, რომელიც წევრი ქვეყნების ლიდერებს შორის კიდევ ერთი შეხვედრისა და ერთობლივი სურათის გადაღების შესაძლებლობაა. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი სულ უფრო მეტ ინტერესს ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის განვითარებისადმი იჩენს, მსგავსი ტრადიციული ფორმის შეხვედრები რუსეთისთვის საკუთარი პოლიტიკური ხედვების გაზიარების დამატებითი პლატფორმაა.
რუსეთი თბილისში რუსეთის ყოფილ საელჩოსთან ჩატარებულ აქციას აპროტესტებს
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 26 იანვარს თბილისში რუსეთის საელჩოს ყოფილ შენობასთან ჩატარებული აქციის გამო რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს დიპლომატიური ნოტა გაუგზავნა.
მოვლენა დეტალურად: უკრაინის მხარდამჭერი აქცია ოპოზიციური პოლიტიკური პარტია „ევროპული საქართველოს“ ინიციატივით რუსეთის საელჩოს ყოფილ შენობასთან ჩატარდა. აქციის დროს საელჩოს შენობაზე პროექტორით გაუშვეს უკრაინის მხარდამჭერი კლიპი. „ანტირუსული“ ღონისძიება არ გამოეპარათ რუსეთში. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციისა და პრესის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ალექსეი ზაიცევმა ამ საკითხზე კომენტარი გააკეთა.
აქცია რუსეთის ყოფილი საელჩოს შენობასთან. წყარო: netgazeti.ge
„მომხდართან დაკავშირებით შეშფოთებული ვარ. 26 იანვარს ქართულმა ოპოზიციამ ჩაატარა ანტირუსული პოლიტიკური აქცია საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს რუსეთის ფედერაციის ინტერესთა სექციის შენობასთან ახლოს. დაწყებამდე ცოტა ხნით ადრე სექციაში გაითიშა მთავარი და სარეზერვო ელექტროკვების წყაროები“. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დიპლომატიურ ნოტაში საქართველოს შეახსენა 1961 წლის 18 აპრილის დიპლომატიური ურთიერთობების შესახებ ვენის კონვენციის ზედმიწევნით შესრულების აუცილებლობა. „ამჟამად სექციის ელექტრომომარაგება სრულად აღდგენილია. ვიმედოვნებთ, რომ საქართველოს ხელისუფლება მიიღებს ყველა შესაძლო ზომას მსგავსი ინციდენტების თავიდან ასაცილებლად“, — განაცხადეს რუსეთის საგარეო უწყებაში.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: თბილისში ჩატარებული აქცია მცირემასშტაბიანი იყო, მაგრამ, როგორც ჩანს, უკრაინის საკითხის სიმწვავის ფონზე, რუსეთი ასეთ ღონისძიებებს საინფორმაციო ომის ნაწილად აღიქვამს და ამიტომაც ცდილობს ნებისმიერი ანტირუსული და ამავე დროს პროუკრაინული მოვლენები რეაგირების გარეშე არ დატოვოს.
მოლდოვაში კვლავ გაზის კრიზისია
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 20 იანვარს, რუსული გაზის საფასურის გადაუხდელობის გამო, მოლდოვის პარლამენტმა ენერგოსექტორში 60-დღიან საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებას დაუჭირა მხარი. წინააღმდეგი წავიდა მხოლოდ პრორუსი დეპუტატების ბლოკი - „კომუნისტები და სოციალისტები“.
მოვლენა დეტალურად: 13 იანვარს „მოლდოვაგაზმა“ რუსულ ენერგოგიგანტ „გაზპრომისთვის“ 2021 წლის დეკემბრის დავალიანების გადახდის შესახებ განაცხადა, თუმცა იანვრის საფასურის გადახდის გადავადება ითხოვა. „გაზპრომის“ უარის შემდეგ ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა ნატალია გავრილიტამ საგანგებო რეჟიმის შემოღება მოითხოვა. 20 იანვარს, დღის ბოლოსთვის, „მოლდოვაგაზმა“ იანვრის საფასური წინსწრებით გადაუხადა „გაზპრომს“. საგანგებო მდგომარეობა ხელისუფლებას საშუალებას მისცემს გაზი საჭიროებისამებრ გაანაწილოს ქვეყანაში და გაზის საფასურის გადახდისთვის საბიუჯეტო სახსრები გამოიყენოს.
რა მოხდა მანამდე
რუსული გაზის საფასურის გადახდა სულ უფრო პრობლემური ხდება მოლდოვისთვის. „გაზპრომთან“ ახალი შეთანხმებით, იანვრის საფასური ათას კუბურ მეტრზე უკვე 647 აშშ დოლარია და არა - 550 აშშ დოლარი, როგორც ეს დეკემბერში იყო. შეთანხმების მიხედვით, მოლდოვამ საფასურის ნაწილი წინასწარ უნდა გადაიხადოს, რაც მძიმე ეკონომიკური გამოწვევების წინაშე მდგარი ქვეყნისთვის არ არის მარტივი საქმე.
გაზის ახალ ფასზე ვერშეთანხმებისა და არსებული დავალიანების გამო მოლდოვაში ენერგოკრიზისი გასული წლის შემოდგომაზე დაიწყო, როდესაც ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა. საბოლოოდ, 29 ოქტომბერს, სანქტ-პეტერბურგში მოლაპარაკების შედეგად, მოლდოვის ხელისუფლება და „გაზპრომი“ გაზის მიწოდების კონტრაქტის ხუთი წლის ვადით გახანგრძლივებაზე შეთანხმდნენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მოლდოვა-რუსეთის ურთიერთობაში გაზის მიწოდების საკითხი საკვანძო თემად რჩება. გაზზე გაზრდილი ფასის გადახდა მოლდოვის ბიუჯეტს სულ უფრო მძიმე ტვირთად აწვება და ყოველთვიური კრიზისების საფუძველი ხდება. თუ მოლდოვა უახლოეს პერსპექტივაში რუსულ გაზზე დამოკიდებულებას ვერ შეამცირებს, რუსეთი მოლდოვაზე გავლენის ბერკეტებს შეინარჩუნებს და მოლდოვის პროდასავლურ მთავრობასაც პოლიტიკური მანევრების არეალი შეეზღუდება, რაც პრორუსულად განწყობილ ოპოზიციას შერყეული პოლიტიკური პოზიციების გამყარების შესაძლებლობას მისცემს.
კუხოს ძალებმა ყაზახეთი დატოვეს
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 19 იანვარს  ყაზახეთში კუხოს სამშვიდობო ძალების მეთაურმა გენერალმა ანდრეი სერდიუკოვმა და ყაზახეთში რუსეთის ელჩმა ალექსეი ბოროდავკინმა კუხოს სამშვიდობო მისიის დასრულების შესახებ განაცხადეს.
მოვლენა დეტალურად: „სამშვიდობო ოპერაცია“ 19 იანვარს დასრულდა და კუხოს სამშვიდობო ძალებმა ქვეყნის ტერიტორია სრულად დატოვეს. კუხომ ყაზახეთში კოლექტიური სამშვიდობო ძალების გაგზავნის გადაწყვეტილება 6 იანვარს მიიღო, მას შემდეგ, რაც ყაზახეთის პრეზიდენტმა ყასიმ-ჟომარტ ტოკაევმა ეროვნული უსაფრთხოებისა და სუვერენიტეტისადმი მუქარისა და საგარეო ჩარევის გამო კუხოს დახმარების თხოვნით მიმართა. ამის საჭიროება მას შემდეგ გაჩნდა, რაც 2 იანვარს დასავლეთ ყაზახეთში, მანგისტაუს ოლქში, საწვავის ფასების გაზრდის გამო დაწყებული მშვიდობიანი პროტესტი ყაზახეთის მასშტაბით უპრეცედენტო არეულობაში გადაიზარდა.
სხვა პრეცედენტები
კუხოს წევრ-ქვეყნებს ურთიერთდახმარების ვალდებულება საგარეო ჩარევის შემთხვევაში აქვთ. მიუხედავად იმისა, რომ ყაზახეთის ლიდერი და რუსეთის წარმომადგენლები ხაზს უსვამენ, რომ ყაზახეთში შექმნილი ვითარება გარე ძალების ხელშეწყობით მიმდინარეობდა, რეალურად, ამის დამადასტურებელი მტკიცებულებები არ წარმოუდგენიათ. ასეთი განცხადებები, დიდი ალბათობით, კუხოს, ანუ რუსეთის სამხედროების მოწვევის ლეგიტიმაციისთვის გაკეთდა. სხვა მსგავს შემთხვევებში ჩაურევლობა კუხომ კონფლიქტის შიდაპოლიტიკური ხასიათით ახსნა, მაგ., ყირგიზეთში (2005, 2010 და 2020 წლის რევოლუციების დროს). კუხო ასევე არ ჩაერია 2020 წელს სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტში, რომელიც მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიაზე მიმდინარეობდა და არც 2021 წელს - ყირგიზეთსა და ტაჯიკეთს შორის სასაზღვრო კონფლიქტში. სულ ბოლო შემთხვევა იყო გასულ კვირაში, როდესაც კუხომ კიდევ ერთხელ თქვა უარი ტაჯიკეთ-ყირგიზეთის განახლებულ სასაზღვრო კონფლიქტში ჩარევაზე. კუხოს გენმდივანმა სტანისლავ ზასმა 27 იანვარს მხარეებს ცეცხლის დაუყოვნებლივ შეწყვეტისკენ მოუწოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: შიდაპოლიტიკურ არეულობაში კუხოს ძალების მონაწილეობა საინტერესო პრეცედენტია, რომელიც შესაძლოა მომავალში პოსტსაბჭოთა ქვეყნების/კუხოს წევრი ქვეყნების ლიდერებმა  შიდაპოლიტიკური მიზნებისთვის/ძალაუფლების შენარჩუნებისათვისაც გამოიყენონ.

• Sergey Lavrov: There will be no war.
• The Russian Foreign Minister holds a traditional meeting with ambassadors of CIS member states to Russia.
• Russia protests pro-Ukrainian rally in front of the former Russian embassy in Tbilisi.
• Moldova declares another state of emergency due to the crisis over Russian gas.
• CSTO peacekeepers complete their mission in Kazakhstan.
Sergey Lavrov “Rules Out War” with Ukraine
Main Event:  On January 28, 2022, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, gave an interview to Russian media outlets (Sputnik, Echo of Moscow, Govorit Moskva and Komsomolskaya Pravda) where he also spoke about the prospects of war with Ukraine.
Event in Details:  Sergey Lavrov stated:
• If it (the start of the war) is up to us, there will be no war. We do not want war, but we will not allow our interests to be rudely attacked or ignored. I cannot say that the negotiations (with the Americans and NATO members) are over.
• I do not rule out that someone would like to provoke hostilities. According to the West, there are about 100,000 (Ukrainian) servicemen on the line of contact (in Donbass). The Kyiv regime does not control most of these armed people. A significant part of units stationed there are former volunteer battalions, territorial defense units and popular resistance units. They are already being handed out portable missile systems. They are encouraged to bring hunting rifles with them because these systems will not be enough for all of them. This is a militaristic psychosis. I cannot rule out someone’s nerves will falter like a soldier who shot five comrades-in-arms (on January 27, in the city of Dnipro, Ukraine, a Ukrainian National Guard soldier, Artem Ryabchuk, opened fire on security guards during the handover of weapons).
On January 27, Alexey Zaitsev, the Deputy Director of the Information and Press Department of the Ministry of Foreign Affairs, also spoke about the inadmissibility of war. “Moscow has repeatedly stated that our country is not going to attack anyone and we consider it unacceptable to even think about war between our peoples.”
Russia’s Ultimatum
After talks between the US and Russian presidents on December 7, 2021, the Russian Foreign Ministry issued a statement which deems that NATO enlargement to include Ukraine and Georgia is inadmissible. According to the Ministry, the disavowal of the 2008 Bucharest Summit Declaration, in which NATO welcomes Ukraine’s and Georgia’s aspiration for membership, is the core interest of European security which contradicts the commitment of leaders of all OSCE member states (not to strengthen its own security at the expense of others).
Russia presented the US Assistant Secretary of State, Karen Donfried, a set of proposals for binding Western security guarantees (which means NATO will not expand) during a meeting in Moscow on December 15. There were several rounds of unsuccessful talks between Russia and the West. The first round of failed talks was held between Russia and the United States in Geneva on January 10. The NATO-Russia Council meeting was held in Brussels on January 12 and the third round took place in Vienna within the framework of the OSCE on January 13. On January 21, Sergey Lavrov also met with the US Secretary of State, Anthony Blinken, in Geneva.
In parallel with the talks, the development of Russian military forces along the Ukrainian border is still high. The Ministry of Defense of Ukraine is in daily receipt of combat weapons from Western countries, especially from the US and the UK. The West assumes that Russia is preparing for war; however, it does not plan to send troops to fight in Ukraine in the event of a war.
Why the Event is Important:  In the wake of heightened military rhetoric from the Kremlin and an unprecedented buildup of troops along the Ukrainian border, Lavrov-like statements are more part of Russian propaganda which seeks to cite the actions of the Ukrainian authorities as the root cause of the problem.
Moscow Hosts an Exhibition on “Human Rights Violations” in Ukraine
Main Event:  On January 18, 2022, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, Sergey Naryshkin, compared “state terror in Ukraine to the occupation regime of the Hitler period.”
Event in Details:  Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, is also the Chairman of the Russian Historical Society. He took part in an exhibition, entitled Human Rights Violations in Ukraine (2017-2020), which was held at the House of the Russian Historical Society. The event was organized by the NGO Foundation for the Study of Democracy Problems. The project was implemented with the support of the History of the Fatherland Foundation.
Sergey Naryshkin at the Exhibition. Source:  historyrussia.org
The project used the information and facts from a book by Maxim Grigoriev and Dmitry Sublin - Ordinary Fascism: War Crimes and Human Rights Violations in Ukraine. According to Mr. Grigoriev, “the continuation of this project will be a textbook on the objective history of Ukraine,” which is being prepared in cooperation with the Russian State University for the Humanities.
According to Sergey Naryshkin, “after the coup d’état of 2014, a real civil war was unleashed by the Ukrainian elite and nationalists. At the same time, they are inspired by the image of Ukraine as anti-Russia. The face of this anti-Russia is truly horrible, inhumane, corrupt-oligarchic and deeply anti-Ukrainian in its essence. A real dictatorship.”
Earlier, Mr. Naryshkin said that Russia is most interested in good-neighborly relations with Ukraine. He also spoke of US efforts to rekindle the conflict in Donbass with renewed vigor.
Why the Event is Important: Talking about human rights abuses in Ukraine is part of Russia's information war waged by Moscow against Ukraine. Against the background of a possible military confrontation with Ukraine, such exhibitions are gaining even more urgency. For Russia, the dissemination of anti-Ukrainian materials in the media space is a step forward to legitimize its anti-Ukrainian actions both in the political or military fields.
Ukraine Accuses Russia of a Cyber-Attack
Main Event:  On January 16, 2022, Ukraine accused Russia of a cyber-attack on its government web-pages.
Event in Details:  On January 14, the cyber-attack knocked out key government web-pages including those of the Ministries of Foreign Affairs and Energy. According to the Ministry of Digital Development of Ukraine, all the evidence points to Russia (which is waging a hybrid war against Ukraine) being behind the cyber-attack. A message appeared on web-pages warning Ukrainians to “prepare for the worst.” The Kremlin, for its part, denied the allegations.
On January 16, the US National Security Advisor, Jake Sullivan, agreed with Ukraine's stance and warned that the cyber-attacks might have been a prelude to a large-scale Russian operation aimed at destabilizing Ukraine.
The Ukrainian side also named a hacker group related to the Belarusian Intelligence Service as a possible suspect in the cyber-attack.
Why the Event is Important:  Amid the buildup of Russian military forces along Ukraine's borders, cyber-attacks are part of a hybrid war that Russia has been actively using against its opponents in recent years. The cyber-attack is also aimed at demoralizing the Ukrainian government and weakening the country’s head agencies in the event of a military confrontation.
Military Exercises in Belarus
Main Event: According to the Russian Ministry of Defense, military units of Russia’s Eastern Military District, which are participating in the inspection of the Rapid Reaction Forces of the Union State of Russia and Belarus, are deploying field posts and organizing a joint troop management system in Belarus.
Event in Details:  Joint exercises of the military forces of the Union State in Belarus are taking place against the background of the development of Russian military forces on the border with Ukraine. The inspection of the Rapid Reaction Forces of the Union State is planned in two stages. Troops will be deployed and military units will be formed in Belarus by February 9. The second stage envisages organizing the Union Strength – 2022 joint exercises on February 10-20.
Russia has already deployed a total of 12 combat vehicles of the Pantsir anti-aircraft missile system in Belarus. Each can carry 12 anti-aircraft missiles. The Su-35C Russian fighter jets also flew to Belarus from Khabarovsk Krai. They will be involved in the second stage of the exercise.
The inspection is being carried out near the Polish-Lithuanian and Ukrainian borders. According to the Russian Deputy Defense Minister, Alexander Fomin, the purpose of the exercise is to develop tasks of deterring and repelling foreign aggression during the defense operation, fight terrorism and protect the interests of the Union State.
Why the Event is Important: In the face of the unprecedented development of Russian troops near the Ukrainian border, the exercises in Belarus with the participation of  Russian troops are part of an opportunity for Moscow to demonstrate force and prepare for possible military aggression.
Sergey Lavrov met with Ambassadors of CIS member States in Russia
Main Event: On January 19, 2022, the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, met with ambassadors of CIS member states in Russia.
Sergey Lavrov’s Meeting with Ambassadors. Source:  mid.ru
Event in Details:  Moscow hosted the meeting which is held traditionally. It was also attended by the CIS Executive Secretary and Chairman of the Executive Committee, Sergey Lebedev. According to the Russian Foreign Ministry, the meeting summed up the results of multilateral cooperation within the CIS in 2021 and discussed strengthening of coordination in the foreign policy field. Current topical international and regional issues were also discussed.
A similar meeting was held in January last year.
Earlier, on December 28, 2021, a traditional informal meeting of leaders of CIS member states was held in St. Petersburg. Informal meetings of CIS leaders in St. Petersburg ahead of the New Year have been held before the pandemic and have become a kind of tradition.
Why the Event is Important: In recent years, the CIS has become an increasingly formal organization – an opportunity for leaders of member states to hold another meeting and take a group photo. Although, Russia is showing increasing interest in developing the Eurasian Economic Union, such traditional meetings are an additional platform for Russia to share its political views.
Russia Protests a Rally in Front of the Former Russian Embassy in Tbilisi
Main Event: On January 26, 2022, the Russian Foreign Ministry sent a diplomatic note to the Georgian Foreign Ministry over a rally in front of the former Russian Embassy in Tbilisi.
Event in Details: The rally in support of Ukraine took place in front of the former building of the Russian Embassy in Tbilisi. It was organized on the initiative of the European Georgia opposition political party. During the rally, a video supporting Ukraine was projected on the embassy building. Russia did not miss the “anti-Russian” event and the Deputy Director of the Information and Press Department of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Alexey Zaitsev, commented on the issue.
Rally in Front of the Former Russian Embassy Building. Source:  netgazeti.ge
“I am concerned about what happened. On January 26, the Georgian opposition held an anti-Russian political action in the immediate vicinity of the building of the Section of Interests of the Russian Federation at the Embassy of the Swiss Confederation in Georgia. Shortly before the start, the Section experienced a power outage of the main and backup power supplies.” In the diplomatic note, the Russian Foreign Ministry reminds Georgia of the need to strictly comply with the Vienna Convention on Diplomatic Relations of April 18, 1961. “At present, the power supply to the Section is fully restored. We hope that the Georgian authorities will take all possible measures to prevent such incidents,” said the Russian Foreign Ministry.
Why the Event is Important: The rally in Tbilisi was small, but it seems that considering the urgency of the Ukrainian issue, Russia considers such events as part of an information war and, therefore, tries not to leave any anti-Russian and at the same time pro-Ukrainian events unanswered.
There is Still a Gas Crisis in Moldova
Main Event: On January 20, 2022, the Moldovan parliament approved a 60-day state of emergency over the energy sector due to non-payment of Russian gas bills. Only MPs of the pro-Russian Bloc of Communists and Socialists opposed the decision.
Event in Details: On January 13, 2021, Moldovagaz said that it paid Gazprom for natural gas supplied in December 2021 and requested deferring the payment of the January gas bill. Gazprom refused the request and the Moldovan Prime Minister, Natalia Gavrilita, pushed for the introduction of a state of emergency. At the end of the day on January 20, Moldovagas made an advance payment to Gazprom for January gas supply. The state of emergency will allow the government to distribute gas to the country as needed and use budget funds for paying for gas.
Previous Events
Paying for Russian gas is becoming an increasingly problematic issue for Moldova. Under a new agreement with Gazprom, the January fee is USD 647 per 1,000 cubic meters instead of USD 550 as it was in December. Under the agreement, Moldova must pay part of the fee in advance which is not an easy task for a country facing severe economic challenges.
Moldova declared a state of emergency due to the energy crisis in autumn last year. Due to a disagreement over the new price for gas and the existing debt, the parties could not agree on the contract extension. Finally, on October 29, in St. Petersburg, the Moldovan government and Gazprom agreed to extend the gas supply contract for a five-year period.
Why the Event is Important:  The issue of gas supplies remains a key concern in Moldovan-Russian relations. Paying increased prices for gas places a heavy burden on the Moldovan budget and results in monthly crises. Russia will retain its leverage over Moldova and the pro-Western Moldovan government will also have limited room for political maneuver if Moldova fails to reduce its dependence on Russian gas in the short run. This will also allow the pro-Russian opposition to strengthen its shaky political positions.
CSTO Forces Leave Kazakhstan
Main Event:  On January 19, 2022, the Commander of Collective peacekeeping forces of the CSTO in Kazakhstan, General Andrey Serdyukov, and the Russian Ambassador to Kazakhstan, Alexey Borodavkin, announced the completion of the CSTO peacekeeping mission.
Event in Details:   The “peacekeeping operation” ended on January 19 and CSTO peacekeepers left the country. The President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, appealed to the CSTO to assist Kazakhstan in overcoming the threat to its national security and sovereignty, including foreign interference. After that, the Collective Security Treaty Organization decided to send Collective peacekeeping forces to Kazakhstan on January 6, 2022. The president’s appeal preceded by the January 2 event when a peaceful protest over the fuel price increase in the Mangystau region of western Kazakhstan escalated into unprecedented unrest across the country.
Precedents Alike
CSTO member states have a mutual obligation in the case of foreign intervention. Although, the leader of Kazakhstan and representatives of Russia emphasize that the situation in Kazakhstan was facilitated by external forces; however, in fact, they have not provided any evidence to prove this. Most likely, such statements were to legitimize the invitation of the CSTO and/or the Russian military forces. In other similar cases, the CSTO explained its non-interference due to the internal political nature of the conflicts. For example, the CSTO did not intervene in domestic political processes in Kyrgyzstan (during the 2005, 2010 and 2020 revolutions), the Organization refrained from intervention in the 2020 Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno-Karabakh and the 2021 border conflict between Kyrgyzstan and Tajikistan. The most recent case was reported last week when the CSTO once again refused to intervene in the renewed Tajik-Kyrgyz border conflict. On January 27, the Secretary-General of the CSTO, Stanislav Zas, called on the parties to cease fire immediately.
Why the Event is Important: The involvement of the CSTO forces in domestic political unrest is an interesting precedent which, in the future, the leaders of post-Soviet countries/CSTO member states may use for internal political purposes/retention of power.