პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა / უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესია: მოლდოვის რეაგირება და უარი სანქციების დაწესებაზე
შენიშვნა: 51-ე გამოცემაში მიმოხილულია ის ნაბიჯები, რომლებიც მოლდოვამ უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიასთან დაკავშირებით გადადგა.
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიამ მოლდოვა სერიოზული ეკონომიკური თუ უსაფრთხოების გამოწვევების წინაშე დააყენა. ლტოლვილების მზარდ ნაკადთან გამკლავება ქვეყანას დამოუკიდებელი რესურსებით არ შეუძლია. ამავე დროს, მოლდოვის მთავრობა შიშობს, რომ უკრაინის სამხრეთში რუსეთის სამხედრო აგრესიის განვითარების შემთხვევაში, ომმა მის ტერიტორიაზე, დნესტრისპირეთის სეპარატისტულ რესპუბლიკამდეც, შეიძლება მიაღწიოს. უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ მოლდოვის მთავარი პრიორიტეტი უკრაინიდან ლტოლვილებისთვის უსაფრთხო გარემოსა და ჰუმანიტარული დერეფნის შექმნაა, ამავე დროს, ქვეყანა, ნეიტრალიტეტის სტატუსისა და ეკონომიკური ფაქტორების გათვალისწინებით, უარს ამბობს შეუერთდეს რუსეთისთვის დაწესებულ სანქციებს.
პირველი რეაგირება
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის ფონზე მოლდოვის პროდასავლურმა პოლიტიკურმა ლიდერებმა უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას ღიად დაუჭირეს მხარი და დაგმეს უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესია. მოლდოვამ ასევე დაუჭირა მხარი რუსეთის წინააღმდეგ მიმართულ გაეროს რეზოლუციას.
20 თებერვალს საგარეო საქმეთა და ევროპული ინტეგრაციის მინისტრმა ნიკუ პოპესკუმ უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას დაუჭირა მხარი. მისი განცხადებით, სამხედრო ძალის გამოყენება ან სამხედრო ძალის გამოყენების მუქარა საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევაა.
22 თებერვალს პრეზიდენტმა მაია სანდუმ დაგმო რუსეთის მიერ 21 თებერვალს დონეცკისა და ლუგანსკის სეპარატისტული რეგიონების დამოუკიდებლობის აღიარება. 24 თებერვალს სანდუმ ასევე  დაგმო რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ ომის დაწყება. მისი განცხადებით, მოლდოვა, როგორც ნეიტრალური ქვეყანა, მზად არის დაეხმაროს მოქალაქეებს ჰუმანიტარული საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად.
24 თებერვალს, ომის დაწყების დღეს, მოლდოვის პარლამენტმა 60 დღით საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა. ამ პერიოდში აიკრძალა დემონსტრაციები. მთავრობამ მიიღო უფლება „არასასურველი პირები“ ქვეყნიდან გააძევოს, ქვეყანაში შესვლა-გასვლის და საჰაერო სივრცის სპეციალური რეჟიმი დააწესოს, დაგეგმოს ღონისძიებები უკრაინიდან ლტოლვილთა ნაკადის მისაღებად. გარდა ამისა, მთავრობამ საკომუნიკაციო სერვისების მიმწოდებლებისგან მოითხოვა ყალბი ინფორმაციის გამავრცელებელი ონლაინწყაროების დაბლოკვაც.
ამავე დღეს პრემიერ-მინისტრმა ნატალია გავრილიტამ საგანგებო პრეს-კონფერენცია ჩაატარა, რომლის ძირითადი გზავნილები იყო: ომის დაგმობა, პრიორიტეტად ადამიანების უსაფრთხოების განსაზღვრა, დასავლელ პარტნიორებთან დიპლომატიური ურთიერთობების გააქტიურება, კრიზისების ცენტრის შექმნა საქმიანობის მონიტორინგისა და კოორდინაციისთვის, პროტოკოლების შექმნა ლტოლვილთა მისაღებად.
28 თებერვალს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ საგანგებო სხდომაზე მიიღო რეზოლუცია უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შესახებ. რეზოლუციას, სახელწოდებით „აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ“, მხარი დაუჭირა 141-მა ქვეყანამ, მათ შორის - მოლდოვამაც. რეზოლუცია „მოითხოვს, რომ რუსეთის ფედერაციამ დაუყოვნებლივ, სრულად და უპირობოდ გაიყვანოს მთელი თავისი ჯარები უკრაინის საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ფარგლებში მდებარე ტერიტორიიდან“.
ლტოლვილთა მიღება და ჰუმანიტარული დერეფანი
მოლდოვა უკრაინიდან ლტოლვილი მოსახლეობისთვის ერთ-ერთ უსაფრთხო ადგილად და ევროპის სხვა ქვეყნებში გადაადგილებისთვის მთავარ მარშრუტად გადაიქცა. 25 თებერვალს მაია სანდუ უკრაინელ ლტოლვილთა დახმარებისთვის ერთობლივი მოქმედებების კოორდინაციის მიზნით, რუმინეთის პრეზიდენტ კლაუს იოჰანის ესაუბრა. 1 მარტიდან ქვეყანაში ამოქმედდა კრიზისული სიტუაციების მართვის ერთობლივი ცენტრი, რომელიც მთავრობის, საერთაშორისო ორგანიზაციების, კერძო პირებისა და მოხალისეების საქმიანობას უწევს კოორდინაციას. ცენტრის მართვაში ჩართული არიან გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენლებიც. მოლდოვას ლტოლვილთა გადაადგილების მენეჯმენტში ეხმარება რუმინეთიც.
ომის პირველ დღეებში (24-28 თებერვალი) მოლდოვაში 71 359 უკრაინის მოქალაქე შევიდა, მათგან 33 173-მა დატოვა ქვეყანა. 18 მარტის მონაცემებით, ომის დაწყებიდან 321 ათასზე მეტმა ლტოლვილმა გადაკვეთა საზღვარი, მათგან 104 ათასი (აქედან 48 942-ზე მეტი ბავშვია) ქვეყნის მასშტაბით თავშესაფარში ან კერძო სახლებშია განთავსებული.
ნატალია გავრილიტამ უკრაინიდან ლტოლვილები მოინახულა. წყარო: gov.md
მოლდოვა, რომელიც ევროპის ერთ-ერთი უღარიბესი ქვეყანაა, ლტოლვილთა დიდი ნაკადის გამო მნიშვნელოვანი გამოწვევის წინაშე აღმოჩნდა. 5 მარტს ნიკუ პოპესკუმ განაცხადა, რომ მის ქვეყანას დამატებითი რესურსები (ტექნიკური საშუალებები, ფინანსური დახმარება და ლტოლვილების გადაადგილებაში დახმარება) სჭირდება უკრაინიდან ლტოლვილებისთვის ღირსეული თავშესაფრის უზრუნველსაყოფად.
საერთაშორისო დახმარება
მოლდოვამ ახალი გამოწვევების პირობებში მნიშვნელოვანი საერთაშორისო მხარდაჭერა მიიღო, მიუხედავად იმისა, რომ მოლდოვა რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ სანქციებს არ შეუერთდა, დასავლეთმა დააფასა მისი როლი ლტოლვილთა მიღებაში. 5 მარტს მოლდოვას აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი ეწვია, რომელმაც მაია სანდუსთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ მხარს უჭერს მოლდოვის ევროკავშირში გაწევრიანების სწრაფვას. თუმცა, მისი თქმით, ეს პროცესი ევროკავშირმა უნდა გადაწყვიტოს (უკრაინის მიერ ევროკავშირში გაწევრიანების განცხადების დაჩქარებული წესით წარდგენის შემდეგ, ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადი 3 მარტს მოლდოვამაც წარადგინა. ამავე დღეს წარადგინა განაცხადი საქართველომაც). ბლინკენმა მოლდოვას შემდგომ წლებში 18 მლნ აშშ დოლარს დაჰპირდა ენერგოსექტორის დივერსიფიკაციისთვის, რომელიც ამჟამად რუსულ გაზზეა დამოკიდებული. მანამდე, 3 მარტს, მოლდოვას საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი ჯოზეფ ბორელი ესტუმრა, რომელმაც „შექმნილი კრიზისის დასაძლევად“ პირველ ეტაპზე 15 მლნ ევროს დახმარება აღუთქვა. ამავე დროს, მოლდოვა ლტოლვილთა კრიზისის დასაძლევად მიმდინარე რეჟიმში იღებს სხვადასხვა სახის (ფინანსური/მატერიალური) დახმარებებს დასავლეთის ქვეყნებისგან.
მაია სანდუს შეხვედრა ენტონი ბლინკენთან. წყარო: rferl.org
ნეიტრალიტეტი და რუსეთთან ეკონომიკური კავშირები
მოლდოვა იმ ქვეყნების რიცხვს განეკუთვნება, რომლებიც არ შეუერთდნენ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ სანქციებს. ქვეყნის პროდასავლური მთავრობა ამ ნაბიჯს ქვეყნის ნეიტრალიტეტის სტატუსით და რუსეთთან ეკონომიკური ურთიერთობების ხასიათით ხსნის. მსგავსი განცხადებები ომის დაწყების შემდეგ არაერთხელ გააკეთა საგარეო საქმეთა და ევროპული ინტეგრაციის მინისტრმა ნიკუ პოპესკუმ.
მოლდოვა ნეიტრალური ქვეყანაა, რომლის მუდმივი ნეიტრალიტეტის სტატუსი კონსტიტუციაშია გაწერილი. კონსტიტუციის  მიხედვით, ასევე დაუშვებელია სხვა ქვეყნის სამხედრო ძალების განთავსება მოლდოვის ტერიტორიაზე. მთავრობა მთავარ აქცენტს მოლდოვის ევროკავშირში გაწევრიანებაზე აკეთებს.
28 თებერვალს ნიკუ პოპესკუმ უკრაინაში შექმნილ ვითარებაში ნეიტრალიტეტის შესახებ განაცხადა. მისი თქმით, „მოლდოვა ნეიტრალური სახელმწიფოა. ჩვენ კონფლიქტში არ დავიჭერთ რომელიმე ქვეყნის მხარეს. მოლდოვა არ შეუერთდება არცერთ სანქციას“. ჟურნალისტის შეკითხვას სანქციებზე არშეერთების შესახებ მინისტრმა უპასუხა, რომ „მოლდოვის ეკონომიკა ზედმეტად ინტეგრირებული და დამოკიდებულია რუსეთზე. რუსეთზე სანქციების დაწესება არ არის მარტივი გადაწყვეტილება, ეს ძალიან რთული გადაწყვეტილებაა, რომელიც შეიძლება მიიღოს მოლდოვაზე ძლიერმა და უფრო განვითარებულმა ქვეყნებმა. ეს გადაწყდა 2014 წელს ყირიმის ანექსიის შემდეგ, რომ მოლდოვა არ შეუერთდებოდა ევროკავშირისა და აშშ-ის მიერ რუსეთისთვის დაწესებულ სანქციებს და ჩვენ მხარს ვუჭერთ ამ კურსს. გადაწყვეტილება მივიღეთ ეკონომიკური მოსაზრებებიდან გამომდინარე, რადგან მოლდოვის ეკონომიკა დამოკიდებულია რუსეთთან ურთიერთობაზე“.
5 მარტს პოპესკუმ განაცხადა, რომ ქვეყანა არ გეგმავს რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ გლობალურ სანქციებთან შეერთებას ან ნატოსთან დაახლოებას, რაც გამოწვეულია უსაფრთხოების თვალსაზრისით რისკების შემცველი გარემოებით და ქვეყნის ნეიტრალური სამხედრო სტატუსით, რომელიც გაწერილია კონსტიტუციაში.
10 მარტს პოპესკუმ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მოლდოვის მთავრობა „ამ ეტაპზე ვერ ხედავს ნიშნებს, რომ დნესტრისპირეთი, მისი უსაფრთხოების ძალები ან რეგიონში განლაგებული რუსი სამხედროები უკრაინაში სამხედრო ოპერაციებში მონაწილეობისთვის ემზადებოდნენ“. პოპესკუმ მოლდოვა დაახასიათა, როგორც „უკრაინის „ყველაზე მოწყვლადი მეზობელი“, რომელსაც მეზობელ უკრაინაში რუსულმა აგრესიამ შეიძლება შეუქმნას ეგზისტენციალური საფრთხე. მოლდოვა, 1994 წლის კონსტიტუციით, ნეიტრალური ქვეყანაა და რუსეთის უკრაინაში აგრესია ვერ შეცვლის ამ პოლიტიკას“. მისი თქმით, „კონსტიტუციის მიხედვით, მოლდოვას არ შეუძლია სამხედრო კონფლიქტში ვინმეს მხარე დაიჭიროს. ნეიტრალიტეტი საკმაოდ პოპულარულია საზოგადოებასა და ამომრჩეველში. მოლდოვის ხედვაა შეუერთდეს ევროკავშირს და ამავე დროს დარჩეს ნეიტრალური, როგორც არის ფინეთი, შვედეთი, ავსტრია, კვიპროსი და ირლანდია. ჩვენ გვაქვს სამართლებრივი საფუძველი და კონსტიტუცია, რომელიც განსაზღვრავს ჩვენს ქმედებებს. მოლდოვის სუვერენული უფლებაა, თავად გადაწყვიტოს როგორი სახის უსაფრთხოების პოლიტიკა უნდა გაატაროს ქვეყანამ, ეს იქნება ნეიტრალიტეტი თუ სხვა რამე“.
სანდუ დნესტრისპირეთიდან რუსი სამხედროების გაყვანას ითხოვს
უკრაინაში ომის დაწყებიდან სამი კვირის შემდეგ მაია სანდუმ დნესტრისპირეთიდან რუსი სამხედროების გაყვანა მოითხოვა. ეს მოთხოვნა მან 17 მარტს რუმინეთის პრეზიდენტ კლაუს იოჰანისთან შეხვედრაზე გააჟღერა. ამ მხრივ მნიშვნელოვანია, რომ მანამდე, 15 მარტს, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ პირველად მიიღო დოკუმენტი, სადაც დნესტრისპირეთი რუსეთის მიერ ოკუპირებულ რეგიონად არის მოხსენიებული. დოკუმენტში ტერმინ „ოკუპაციის“ ჩაწერის ერთ-ერთი ინიციატორი საპარლამენტო ასამბლეის საქართველოს დელეგაციის წევრებიც იყვნენ.
დნესტრისპირეთში, დაახლოებით, 2000 რუსი სამხედრო მოსამსახურეა, რომელთა ნაწილი სამშვიდობო ძალების შემადგენლობაშია და ნაწილი რუსეთის ჯარების ოპერატიულ ჯგუფში, რომელიც დნესტრისპირეთის ტერიტორიაზე საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ დატოვებულ იარაღის საწყობებს იცავს.
ეს არ არის სანდუს პირველი მსგავსი განცხადება. დნესტრისპირეთიდან რუსული ჯარების გაყვანა სანდუმ ჯერ კიდევ 2020 წლის ნოემბერში მოითხოვა, როდესაც მან ახლად არჩეული პრეზიდენტის რანგში პირველი პრესკონფერენცია ჩაატარა. სანდუმ რუსული სამშვიდობო ძალების ეუთოს სამოქალაქო დამკვირვებლებით შეცვლა მოითხოვა. მსგავსი მოთხოვნა გაისმა 2021 წლის 22 სექტემბერში გაეროს გენერალური ასამბლეის სხდომაზეც.
რუსეთი სანდუს მოთხოვნებს „სერიოზული დესტაბილიზაციის“ გამომწვევად აფასებს.
რატომ არ შეუერთდა სანქციებს?
უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ ქვეყნის ლიდერებმა ღიად განაცხადეს, რომ მოლდოვა არ შეუერთდება რუსეთზე დაწესებულ სანქციებს, რაც რამდენიმე ფაქტორით შეიძლება იყოს განპირობებული:
• რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების დაწესებაზე უარს მოლდოვის პროდასავლური პოლიტიკური ლიდერები ქვეყნის ნეიტრალიტეტის სტატუსით ხსნიან. მოლდოვის შეფასებით, ნეიტრალიტეტის დარღვევა რუსეთის მხრიდან მომავალ საგარეო რისკებს გაზრდის. თუმცა, ამავე დროს, მოლდოვა გმობს რუსეთის სამხედრო აგრესიას და უკრაინელი ლტოლვილების ჰუმანიტარული დახმარების სფეროში მოწინავე ხაზზეა.
• მოლდოვის სეპარატისტულ დნესტრისპირეთის რეგიონში, რომელიც უკრაინას ესაზღვრება, განთავსებულია რუსული სამხედრო შენაერთი. უკრაინის სამხრეთ-დასავლეთის მიმართულებით რუსული სამხედრო ძალების შეჭრის შემთხვევაში, მაღალია ალბათობა, რომ უსაფრთხოების რისკები მოლდოვისთვისაც გაიზრდება. ეს საფრთხე კიდევ უფრო თვალსაჩინო გახდა მას შემდეგ, რაც ბელარუსის პრეზიდენტის მიერ შემთხვევით ნაჩვენებ რუკაზე მითითებული იყო რუსეთის სამხედრო გადაადგილებების მიმართულება მოლდოვისკენ. თავად ეს ფაქტორიც მოლდოვაში ბევრ ადგილობრივს, მოახლოებული საფრთხის შიშით, აიძულებს ემიგრაციაზეც იფიქროს.
• მოლდოვა, ფაქტობრივად, სრულად რუსულ გაზზეა დამოკიდებული, რომელსაც უკრაინის ტერიტორიის გავლით იღებს. მიუხედავად იმისა, რომ გასულ წელს რუმინეთ-მოლდოვის დამაკავშირებელი გაზსადენი აშენდა, მისი გამტარიანობა არ არის საკმარისი მოლდოვის ენერგოუსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. მოლდოვას ამ ეტაპზე არ შეუძლია რუსული გაზის ალტერნატიული წყარო უზრუნველყოს. სანქციებთან შეერთებამ მოლდოვა შეიძლება რუსული გაზის გარეშე დატოვოს, სანაცვლოდ კი, მოკლევადიან პერიოდში, დასავლეთმა ღირებული ალტერნატივა ვერ შესთავაზოს.
• მოლდოვისთვის უკრაინაში მიმდინარე ომი დიდი ეკონომიკური გამოწვევაა, რადგან მოლდოვაში შეიზღუდა იმპორტი, რომელიც ოდესის პორტიდან ხორციელდებოდა. გარდა ამისა, მოლდოვის რუსეთთან ეკონომიკური ურთიერთობის მასშტაბებიდან გამომდინარე, სანქციებთან შეერთება მოლდოვის ეკონომიკას დამატებით დააზარალებს. ამავე დროს, რუსეთში მოლდოვის არაერთი მოქალაქე ცხოვრობს, რომელიც ფინანსურად ეხმარება სამშობლოში დარჩენილ ახლობლებს. მათი მდგომარეობის გართულება მოლდოვის მოქალაქეების ჯიბეებზეც აისახება.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space/ Russian Aggression in Ukraine: Response of Moldova and Its Refusal to Impose Sanctions
Note: The 51st publication reviews steps taken by Moldova in response to the Russian military aggression in Ukraine.
Russia's military aggression in Ukraine posed serious economic and security challenges for Moldova. The country is unable to independently deal with the growing influx of refugees. At the same time, the Moldovan government fears that in the event of the development of Russian military aggression in southern Ukraine, the war could reach as far as the separatist Republic of Transnistria. Moldova's main priority has been creating a safe environment and humanitarian corridor for refugees from Ukraine since the start of the war in Ukraine. Concurrently, the country, given its neutrality status and economic factors, refuses to join sanctions imposed on Russia.
First Response
In the wake of the Russian military aggression in Ukraine, Moldovan pro-Western political leaders affirmed Ukrainian sovereignty and territorial integrity and condemned the military aggression against the country. Moldova also voted in favor of a resolution which the UN adopted against Russia.
On February 20, the Minister of Foreign Affairs and European Integration of Moldova, Nicu Popescu, upheld the  sovereignty and territorial integrity of Ukraine. As he stated, threats of and unilateral use of military force are illegal under international law.
On February 22, the President Maia Sandu condemned the recognition of the independence of the separatist regions of Donetsk and Luhansk by Russia on February 21. On February 24, Ms. Sandu also condemned the act of war by Russia against Ukraine. As a neutral state, Moldova stands ready to assist Ukrainian citizens in their humanitarian needs, she said.
On February 24, the day the war began, the Moldovan parliament declared a 60-day state of emergency which bans demonstrations during this period and allows the government to expel “undesirable persons” from the country as well as introduce a special entry and exit regime, a special regime for the use of the airspace and measures to manage refugee inflows from Ukraine. In addition, the government obliged communication service providers to block online content sources which promote false information.
On the same day, the Prime Minister, Natalia Gavrilita, held a special press conference whose main messages were: condemning the acts of war in Ukraine, prioritizing the safety of people, intensifying diplomatic relations with Western partners, launching a Crisis Cell to monitor and coordinate actions and creating protocols to receive refugees.
On February 28, the UN General Assembly held an emergency special session and adopted a resolution on the Russian military offensive in Ukraine. A total of 141 countries, including Moldova, voted in favor of the resolution entitled Aggression against Ukraine. The resolution demands that Russia “immediately, completely and unconditionally withdraw all of its military forces from the territory of Ukraine within its internationally recognized borders.”
Reception of Refugees and Humanitarian Corridors
Moldova has become one of the safest places for refugees from Ukraine and a major transit route to other European countries. On February 25, Maia Sandu spoke with her Romanian counterpart, Klaus Johannis, to coordinate joint efforts in providing assistance for Ukrainian refugees. A Single Crisis Management Center was launched in the country on March 1. The center coordinates the activities of the government, international organizations, individuals and volunteers. Representatives of the UN High Commissioner for Refugees are also involved in the management of the center. Romania also assists Moldova in the management of refugee flows.
In the first days of the war (February 24-28), a total of 71,359 Ukrainian citizens entered Moldova of whom 33,173 left the country. As of March 18, more than 321,000 refugees had crossed the border since the start of the war, of whom 104,000 (including over 48,942 minors) were housed in asylums or private homes across the country.
Natalia Gavrilita Visits Refugees from Ukraine. Source:  gov.md
Moldova, one of the poorest countries in Europe, is facing a significant challenge due to the large influx of refugees. On March 5, Nicu Popescu said that his country needed additional resources (technical means, financial aid and help with relocation of refugees) to provide dignified shelter for Ukrainian refugees.
International Assistance
In the face of new challenges, Moldova received significant international support and although Moldova did not join the sanctions imposed on Russia, the West appreciated the country’s role in receiving refugees. On March 5, the US Secretary of State, Antony Blinken, visited Moldova. During a meeting with Maia Sandu, he supported Moldova's aspiration to join the EU. However, Mr. Blinken said that this process should be decided by the European Union (on March 3, Moldova submitted an application to join the European Union after Ukraine signed a request for immediate EU membership. Georgia also submitted an application on the same day). The US Secretary of State pledged Moldova USD 18 million to diversify the energy sector in the coming years which is currently dependent on Russian gas. Earlier, on March 3, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell, visited Moldova and pledged the country EUR 15 million in assistance for “overcoming the crisis.” At the same time, Moldova is receiving various (financial/material) assistance from Western countries to cope with the refugee crisis.
Maia Sandu Meets with Antony Blinken. Source: rferl.org
Neutrality and Economic Ties with Russia
Moldova is one of the countries which did not join the sanctions against Russia. The country's pro-Western government attributes the move to the country's neutrality status and the nature of its economic relations with Russia. Similar statements have been made several times by the Minister of Foreign Affairs and European Integration, Nicu Popescu, since the start of the war.
Moldova is a neutral country whose status of permanent neutrality is enshrined in its constitution. The constitution does not allow the deployment of military troops of other states on the territory of Moldova. The government focuses on the country’s EU membership.
On February 28, Nicu Popescu said that Chisinau will stick to the constitutional neutrality principle in the Ukrainian situation. “Moldova is a neutral state. We will not take any side in the conflict. Moldova will not join any sanctions either,” he stated. “The Moldovan economy is too integrated and dependent on Russia. A decision to impose sanctions on Russia is not an easy decision, this is a very hard decision that could be made by stronger and more prosperous countries than Moldova. It was decided after the annexation of Crimea in 2014 that Moldova would not join the sanctions imposed on Russia by the European Union or the US, and we adhere to this course. The decision was made based on economic considerations, as the Moldovan economy is too dependent on relations with Russia,” the Minister said in response to a journalist's question why Moldova was not joining the sanctions.
On March 5, Nicu Popescu said that the country had no intentions to join the global sanctions against Russia or take steps to move closer to NATO due to the precarious security situation and the country's neutral military status as enshrined in the constitution.
On March 10, Minister Popescu told reporters that the Moldovan government “sees no immediate threat that Transnistria, its security forces or Russian troops stationed in the region are preparing to participate in the military operations in Ukraine.” For Moldova, which Nicu Popescu described as Ukraine's “most fragile neighbor,” the Russian aggression in neighboring country could pose an existential threat. The 1994 constitution enshrined Moldova’s neutrality and Russia's invasion of Ukraine will not change this policy. “Constitutionally, Moldova cannot take sides in military conflicts. Neutrality is quite popular among the public and the voters. Moldova's vision is to join the EU while remaining neutral like Finland, Sweden, Austria, Cyprus and Ireland. We have a legal basis and a constitution which determines our actions. Moldova has the sovereign right to decide what kind of security policy it wants to pursue, be it neutrality or something else,” Mr. Popescu said.
Maia Sandu Demands the Withdrawal of Russian Troops from Transnistria
Three weeks after the start of the war in Ukraine, Maia Sandu demanded the withdrawal of Russian troops from Transnistria. She voiced this at a March 17 meeting with the Romanian President, Klaus Johannis. It is noteworthy that earlier, on March 15, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) adopted a document which states for the first time that Transnistria is a Russian-occupied region. Among initiators of introducing the term “occupation” in the document were members of the Georgian delegation to the Parliamentary Assembly.
There are about 2,000 Russian servicemen in Transnistria, some comprise the peacekeeping forces and others, the Russian military operative group, are protecting the weapons depots left in Transnistria after the collapse of the Soviet Union.
This is not the Moldovan President’s first such statement. Maia Sandu called for the withdrawal of Russian troops from Transnistria as early as November 2020, when she held her first press conference as president-elect. Ms. Sandu demanded the replacement of the Russian peacekeeping forces by civilian monitors under the OSCE. A similar request was voiced at a session of the UN General Assembly on September 22, 2021.
Russia evaluates President Sandu's demands as a cause for “serious destabilization.”
Why Moldova Did Not Join the Sanctions?
After the start of the war in Ukraine, the country's leaders overtly stated that Moldova would not join the sanctions imposed on Russia. The decision could be due to several factors:
• Moldovan pro-Western political leaders explain the refusal to impose sanctions against Russia with the country's neutrality. According to Moldova, the violation of neutrality will increase future external risks from Russia. However, at the same time, Moldova condemns the Russian military aggression and is at the forefront of humanitarian assistance to Ukrainian refugees.
• A Russian military unit is stationed in the separatist Transnistrian region of Moldova, which borders Ukraine. In the event of a Russian military invasion of southwestern Ukraine, there is a high probability that risks to the security of Moldova will also increase. This threat became even more obvious after a map, accidentally displayed by the President of Belarus, showed the direction of Russian military movements towards Moldova. This factor itself makes many residents of Moldova think about emigration out of fear of the impending danger.
• Moldova is virtually completely dependent on Russian gas, which it receives through Ukraine. Although a gas pipeline connecting Romania and Moldova was built last year, its permeability is not sufficient to ensure Moldova's energy security. At this stage, Moldova cannot provide an alternative source of Russian gas. Joining the sanctions could leave Moldova without Russian gas and the West will neither be able to offer a viable alternative to Moldova in the short run.
The ongoing war in Ukraine is a major economic challenge since imports from the port of Odessa to Moldova have been restricted. In addition, given the scale of Moldova's economic relations with Russia, joining the sanctions will further hurt the Moldovan economy. At the same time, there are many Moldovan citizens who live in Russia and provide financial assistance to relatives in the homeland. The complication of their condition will also affect Moldovan citizens.