სანქციების მეექვსე პაკეტი - ომის შეჩერების მოლოდინში?
მოსკოვისთვის დასავლეთის დაწესებულმა სანქციებმა რუსეთში საკმაოდ მძიმე ეკონომიკური შედეგები გამოიწვია, თუმცა ამ შეზღუდვებმა ომის შეჩერება ჯერჯერობით ვერ შეძლო. რუსული აგრესიის დაწყების პირველივე დღიდან იყო ლაპარაკი, რომ შეჩერების ერთადერთი გზა ენერგეტიკულ რესურსებზე ემბარგოს დაწესება იქნებოდა, რადგან სწორედ მათი ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალია მოსკოვისთვის ომის დაფინანსების მთავარი წყარო. სამხედრო აგრესიის გაგრძელებასთან ერთად სულ უფრო გააქტიურდა რუსეთის მთავარ ფინანსურ წყაროზე დარტყმაზე მსჯელობა. ბოლო ერთი თვის განმავლობაში ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს შორის მიმდინარეობდა აქტიური დისკუსია, თუ რა ფორმით უნდა ყოფილიყო შეზღუდვები. ნავთობზე ემბარგოს მოწინააღმდეგე ქვეყანა იყო უნგრეთი, თუმცა საბოლოოდ მოხერხდა შეთანხმება და მიმდინარე წლის 31 მაისს ევროკავშირის ქვეყნებმა სანქციების მე-6 პაკეტის შესახებ აცნობეს საზოგადოებას. აღნიშნული შეზღუდვები მოიცავს რუსულ ნავთობზე ნაწილობრივ ემბარგოს, უმსხვილესი საბანკო ინსტიტუტის - Sber-ბანკის გათიშვას SWIFT-ის გლობალური ფინანსური სისტემიდან, რომელსაც ბაზრის 37%-იანი წილი უჭირავს, სამი რუსული სახელმწიფო მაუწყებლის მოხსნას ევროკავშირის სატელევიზიო სივრციდან და რუსეთის შეიარაღებული ძალების სამხედრო პირების ინდივიდუალურ სანქცირებას, რომელთაც ბრალი მიუძღვით ომის დანაშაულში. ეჭვგარეშეა, რომ სანქციების ამ პაკეტში ყველაზე საგულისხმო რუსული ნედლი ნავთობის ნაწილობრივი ემბარგოა, რომელსაც ევროგაერთიანების ლიდერები უდიდეს წინგადადგმულ ნაბიჯად აფასებენ. საინტერესოა, უფრო კონკრეტულად რას ითვალისწინებს ამ პაკეტის ენერგეტიკული კომპონენტი და რა გავლენა ექნება რუსული აგრესიის მიმდინარეობაზე.
ემბარგო რუსულ ნავთობზე
ევროკავშირი შიდა მოხმარების ნავთობის 25%-ს სწორედ რუსეთისგან ყიდულობს. იმპორტირებული ნავთობის 2/3-ის ტრანსპორტირება საზღვაო გზით, ტანკერებით, ხდება, ხოლო 1/3 მილსადენ „დრუჟბას“ გავლით მიეწოდება ევროპას. მისი ჩრდილოეთ განშტოებით გერმანია და პოლონეთი მარაგდებიან, ხოლო სამხრეთ სეგმენტით - უნგრეთი, ჩეხეთი და სლოვაკეთი.
სანქციების მე-6 პაკეტი ითვალისწინებს რუსული ნავთობის 2/3-ის აკრძალვას, ანუ იმის, რისი ტრანსპორტირებაც საზღვაო გზით ხორციელდება, ხოლო „დრუჟბას“ მილსადენი ჩვეულ რეჟიმში გააგრძელებს ფუნქციონირებას. შეთანხმება უნგრეთის წინააღმდეგობის გამო გაჭიანურდა, რომელიც ჩეხეთთან და სლოვაკეთთან ერთად ხმელეთით შემოსაზღვრული ქვეყანაა და მათი დამოკიდებულება რუსულ ნავთობზე, სხვა ქვეყნებთან შედარებით, მაღალია. უნგრეთის შემთხვევაში ესაა 86%, ჩეხეთის რესპუბლიკის - 97%, ხოლო სლოვაკეთის - 100%-იანი მაჩვენებელი. ევროგაერთიანების ლიდერების განცხადებით, წლის ბოლომდე ევროკავშირი რუსული ნავთობის 90%-ს აკრძალავს, მას შემდეგ, რაც გერმანია და პოლონეთი სრულად შეწყვეტენ ამ მილსადენის ჩრდილოეთ სეგმენტით სარგებლობასა და რუსული ნავთობის შესყიდვას. „დრუჟბას“ სამხრეთ განშტოებით გატარებული ნავთობი ევროკავშირში ჯამური რუსული ნავთობის იმპორტის 10%-ს შეადგენს, რაც ჯერჯერობით, ამ ქვეყნების ინტერესებიდან გამომდინარე, ძალაში რჩება. თუმცა, აღინიშნა, რომ როდესაც ევროგაერთიანება მონახავს ტექნიკურ გამოსავალს, თუ როგორ შეიძლება აღნიშნული ქვეყნების ნავთობით მომარაგება, ისინი სრულად შეწყვეტენ რუსული ნავთობის იმპორტს. გრაფიკი 1-ზე მოცემულია ევროკავშირში ნავთობის იმპორტი ქვეყნების მიხედვით, სადაც რუსეთი მოწინავე სახელმწიფოა და 25%-იანი წილი უჭირავს. ფაქტობრივი შედეგების წინაშე აღმოჩენილ ევროპას, საკუთარი დანაკლისის შევსების მიზნით, აქტიურად მოუწევს მუშაობა ბაზრების დივერსიფიცირებისთვის, რისი რესურსიც ნამდვილად არსებობს.
გრაფიკი 1.
წყარო: Eurostat
ევროკავშირის მხრიდან რუსული ნავთობის ემბარგოს გადაწყვეტილებამ მყისიერი გავლენა მოახდინა ნედლი ნავთობის გლობალურ ფასზე. ლონდონის ბირჟაზე ბრენტის ტიპის საწვავის ფასმა 121$-ს გადააჭარბა, რაც დაახლოებით ერთი კვირით ადრე 112 დოლარის ფარგლებში მერყეობდა. რაც შეეხება ამერიკულ WTI-ის ტიპის ნავთობს, მისმა ფასმა ბარელზე 119 დოლარს მიაღწია, რაც სულ რამდენიმე დღით ადრე 110 დოლარის ფარგლებში მერყეობდა.
ევროკავშირში რუსული ნავთობის შეზღუდვა, ცხადია, მოსკოვისთვის მნიშვნელოვანი თანხების შემცირებას ნიშნავს. ბლუმბერგის დათვლებით, ნედლი ნავთობის საზღვაო ტრანსპორტირების აკრძალვით რუსეთი წლიურ 10 მილიარდ აშშ დოლარ შემოსავალს დაკარგავს, ხოლო თუ გერმანია და პოლონეთი მილსადენ „დრუჟბას“ მეშვეობით შეწყვეტენ რუსული ნავთობის მიღებას, ამ შემთხვევაში დანაკარგი კიდევ 12 მილიარდი აშშ დოლარი იქნება.
რუსული გაზი - ევროპის გადაულახავი ბარიერი
სანქციების წინა, მე-5 პაკეტში ევროპამ რუსეთიდან ქვანახშირის იმპორტი აკრძალა, რომელიც მისი ჯამური იმპორტის 19%-ს შეადგენს და თანხობრივად 8 მილიარდ აშშ დოლარს აღემატება. შეზღუდვების მე-6 რაუნდი კი ნედლ ნავთობს შეეხო, თუმცა ამ დრომდე ვერ ახერხებს ევროპა რუსულ ბუნებრივ აირზე უარის თქმას. მის მიერ იმპორტირებული გაზის დაახლოებით 40% რუსეთიდან მოდის. ენერგეტიკული რესურსების შემოსავლებიდან მოსკოვის უმთავრესი წყარო მაინც ბუნებრივი აირია, რომლის ექსპორტის სანაცვლოდაც, მხოლოდ ევროპიდან ყოველთვიურად 18-20 მილიარდ აშშ დოლარს იღებს. იმ ფონზე, როდესაც გლობალურად ბუნებრივი აირის ფასი 60%-ით არის გაზრდილი, მისთვის ეს დამატებით შემოსავალს ნიშნავს და წლიურ 350 მილიარდ აშშ დოლარს აღწევს. ამ რესურსით იგი ახერხებს შექმნას იმიტაცია, რომ ქვეყნის ეკონომიკა ჩვეულ რეჟიმში მოქმედებს და თან მეზობელ ქვეყანაში აგრესიული ომი აწარმოოს.
ფაქტია, რომ რუსეთი კვლავაც განაგრძობს ამ ბუნებრივი რესურსით მანიპულირებას და მიწოდებას უწყვეტს მათ, ვინც მის მოთხოვნილ საფასურს რუბლში არ იხდის. ფინეთის, პოლონეთისა და ბულგარეთის შემდეგ ასეთი ქვეყანა ნიდერლანდები აღმოჩნდა, რომელსაც მიმდინარე წლის 30 მაისს გაზმომარაგება შეუჩერა. ევროგაერთიანებაში ჯერჯერობით ბუნებრივი აირის აკრძალვაზე აქტიური დისკუსია არ მიმდინარეობს. როგორც ჩანს, ევროპის რამდენიმე ქვეყანას გაზის შეფერხებასთან მძიმე ისტორიული მეხსიერება აკავშირებს, რამაც მაშინ ამ სახელმწიფოებს საკმაოდ მძიმე შედეგები მოუტანა. თუმცა, მხედველობაში უნდა მივიღოთ დღევანდელი მძიმე მოცემულობა და ახალი გეოპოლიტიკური რეალობის ჩამოყალიბება. იმის გათვალისწინებით, რომ ნავთობის ემბარგოს შესახებ გადაწყვეტილებას მსჯელობის დაწყებიდან ერთი თვე დასჭირდა, სავარაუდოდ, უახლოეს მომავალში ამ კუთხით რამე ახალ გადაწყვეტილებას არ უნდა ველოდოთ.
სანქციების პოლიტიკური შედეგის მოლოდინში
უდავოა, რომ სანქციების მე-6 პაკეტში ყველაზე მნიშვნელოვანი კომპონენტი სწორედ რუსული ნავთობის ნაწილობრივი აკრძალვაა, რომელიც მოსკოვის სამხედრო მანქანის გამოფიტვას ისახავს მიზნად. როგორც წესი, სანქციების ეფექტიანი მოქმედების დრო საშუალოდან გრძელ ვადამდე პერიოდია და არც ეს შემთხვევაა გამონაკლისი. უპირველეს ყოვლისა, უნდა აღინიშნოს, რომ რუსული ნავთობისთვის ევროპა ერთადერთი ბაზარი არაა. შესაბამისად, იგი აუცილებლად ეცდება საკუთარი ნავთობის სარეალიზაციოდ სხვა მომხმარებლების მოძიებას და ამისთვის შესაძლოა თავისი რესურსის საბაზრო ღირებულებასთან შედარებით დაბალ ფასად გასაყიდადაც მზად იყოს. მეორე მხრივ, იგი თანახმაა ანაზღაურება ნაწილობრივ მიიღოს მომხმარებელ ქვეყანასა თუ რეგიონში წარმოებულ პროდუქტში, რასაც აქამდეც აქტიურად ახორციელებდა როგორც აფრიკის, ასევე სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებში. ამასთან, მას ჯერ კიდევ რჩება ბუნებრივი აირის ხელშეუხებელი რესურსი, რომლისგან მიღებული ფინანსებიც მნიშვნელოვნად აღემატება ნავთობისა და ქვანახშირის ექსპორტიდან მიღებულ შემოსავალს, ჯამურად აღებულს.
მიუხედავად იმისა, რომ ევროპის ეს გადაწყვეტილება შედარებით დაგვიანებულია, მის მიმართ მაინც განსაკუთრებული მოლოდინი არსებობს, თუმცა - არა დაუყოვნებლივ. მოკლე და საშუალოვადიან პერიოდში, ანუ სანამ რუსეთი საკუთარი ნავთობის გაყიდვის ალტერნატიულ ბაზრებს მოიძიებს, მისთვის ეს საკმაოდ მძიმე დარტყმა იქნება. თუმცა, როგორც კი მას მომხმარებლები გამოუჩნდებიან, სწრაფად შეძლებს ფინანსური დანაკლისის შევსებას. ნებისმიერ შემთხვევაში, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ომის სრულად შეწყვეტისთვის ამ გადაწყვეტილებას რაიმე ხელშესახები შედეგი ჰქონდეს. მეტიც, ფინანსური სახსრების დანაკლისი შესაძლოა აისახოს რუსული აგრესიული საომარი მოქმედებების ინტენსივობის შემცირებასა და საკუთარი სამხედრო ტექნიკის შენარჩუნების მცდელობაში, თუმცა - არა სრულ კაპიტულაციაში. ომის სრული შეჩერების ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტიანი გზაა ნავთობთან ერთად გაზის შეწყვეტაც, ნაწილობრივ მაინც. ამ შემთხვევაში რუსეთს პირდაპირ მოაკლდება უზარმაზარი თანხები, რის შედეგადაც გაიზრდება მისი აგრესიის დასრულების ალბათობა და ამ ნაბიჯს უფრო მყისიერი შედეგი ექნება. ეს გადაწყვეტილება ასევე დაარტყამს რუსეთის შიდა ეკონომიკურ პარამეტრებს, როგორებიცაა ეროვნული ვალუტა და ინფლაცია. მოსკოვს ფიზიკურად აღარ ეყოფა სახსრები მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების შესაკავებლად და პარალელურად ომის საწარმოებლად, რასაც ამ ეტაპზე საკმაოდ წარმატებით უმკლავდება. ამგვარად, იმის გათვალისწინებით, რომ უკრაინისთვის თითოეული დღე დამატებით ადამიანურ და ფინანსურ დანაკარგს ნიშნავს, ევროპას უფრო მეტად მართებს პროაქტიული და სწრაფ შედეგზე ორიენტირებული გადაწყვეტილებების მიღება, მათ შორის, ისეთი მიმართულებებით, რის მიმართაც თვითონაც საკმაოდ მოწყვლადია.

Sixth Package of Sanctions - In Anticipation of a Cessation of Hostilities?
The sanctions imposed by the West on Moscow have had far-reaching economic consequences for Russia, but these restrictions have not yet been able to stop the war. From the very first day of the unprovoked aggression, there was a broad discussion that the only way to stop Russia would be to impose an embargo on its energy assets. The export of these natural resources is the main source of war funding for Moscow. With the military aggression ongoing, the debate over aiming a blow to Russia's main financial source has intensified. During the past month, there has been active discussion among EU member states about how energy restrictions could be imposed, taking national interests into consideration.
Hungary was opposed to the oil embargo, but an agreement was finally reached, and on 31st of May this year, EU countries announced a sixth package of sanctions to the public. These restrictions include a partial embargo on Russian oil; the removal of Sber Bank, the largest banking institution with a 37% market share, from SWIFT's global financial system; the removal of three Russian state broadcasters from EU television space; and individual sanctions directed at Russian military personnel responsible for war crimes in Ukraine. Undoubtedly, the most significant part of this package of sanctions is the partial embargo on Russian crude oil, which is considered by EU leaders to be the biggest step forward. It is interesting to know more specifically what the energy component of this package envisages and what effect it might have on the course of Russian aggression.
Embargo on Russian Oil
The European Union buys 25% of its internal comsumption oil from Russia. 2/3 of the imported crude oil is transported by maritime means, by tankers, and 1/3 is supplied through the pipeline "Druzhba" to Europe. Its northern segment supplies Germany and Poland, while its southern branch supplies Hungary, the Czech Republic and Slovakia.
The sixth package of sanctions envisages a ban on 2/3 of Russian oil which is transported by sea, while the Druzhba pipeline will temporarily continue operating. The agreement was delayed due to resistance from Hungary, which is a landlocked country with the Czech Republic and Slovakia, and whose dependence on Russian oil is relatively high compared to other countries. In Hungary, this indicator is 86%, in the Czech Republic 97%, and in Slovakia 100%. According to European leaders, the EU will ban 90% of Russian oil by the end of the year, after Germany and Poland completely cut off the use of the northern segment of the pipeline and the purchase of Russian oil.
Druzhba's southern branch oil accounts for 10% of total Russian oil imports to the EU, which continues to work due to the interests of those countries using it. However, it was outlined that when the EU finds a technical solution to how the oil supply to these countries can be diversified, they will cut off Russian oil imports there as well. Figure 1 shows the EU's oil imports by countries where Russia has a leading position, and holds almost a 25% share. Faced with the actual results, Europe will have to actively work to diversify its markets, the resources for which do exist, in order to replenish its shortfall.
Figure 1.
Source: Eurostat
The EU’s decision to impose a Russian oil embargo had an immediate impact on the global price of oil. The price of Brent crude oil on the London Stock Exchange exceeded 121 dollars, while about a week ago it was trading at around 112. American WTI oil reached 119 dollars per barrel, while just a few days ago its price was fluctuating at around 110 dollars.
Restricting Russian oil in the EU obviously means reducing significant funds for Moscow. According to Bloomberg, a ban on crude oil transportation by sea will cost Russia 10 billion US dollars a year, and if Germany and Poland cut off Russian oil through the Druzhba pipeline, the loss would be another 12 billion US dollars annually.
Russian Natural Gas - An Insurmountable Barrier for Europe
In the previous, 5th package of sanctions, Europe banned the import of coal from Russia, which accounts for 19% of its total coal imports and amounts to more than 8 billion US dollars. The 6th round of restrictions includes a ban on crude oil, but so far Europe has not been able to give up Russian natural gas. About 40% of EU gas is imported from Russia. Moscow's main source of energy income is still natural gas, since it receives 18-20 billion US dollars monthly revenue from its export to Europe. Due to the ongoing processes, the price of natural gas has increased by 60% globally, which means additional budget revenues for Russia: up to 350 billion US dollars annually. With this, Moscow manages to maintain the idea that the country's economy is operating normally and at the same time it can continue the aggressive war in neighboring Ukraine.
The fact is that Russia continues its manipulative actions through sales of this natural resource and by cutting off supplies to those who do not pay the fee demanded by it in rubles. After Finland, Poland and Bulgaria, The Netherlands came under fire, having its gas supply cut off on May 30 this year. Yet there is no active discussion on a natural gas ban in the European Union. It seems that several European countries have a heavy historical memory associated with a gas shortage, which put them in dire consequences. However, while we should keep in mind the current difficult circumstances and the formation of a new geopolitical reality, considering that the decision on an oil embargo took a month following the start of negotiations, it is unlikely we can expect anything new in this regard in the near future.
Pending the Political Outcome of the Sanctions
Undoubtedly, the most important component of the 6th package of sanctions is the partial ban on Russian oil, aimed at depleting Moscow's military vehicle. Typically, the effective duration of sanctions is a medium to long period, and this case is no exception. First of all, it should be noted that Europe is not the only market for Russian oil, and Moscow will inevitably try to find other consumers to sell its own crude oil to. It may even be ready to sell its resources at a price lower than the real market value. It has also agreed to receive partial remuneration in exchange for products produced in the consumer country or region, a strategy which has so far been actively practiced in both African and Southeast Asian countries. At the same time, Russia still has an untouched natural gas resource, the financial revenues from which are significantly higher than the total revenues from oil and coal exports.
Although this decision from Europe comes relatively late, there are still benefits to it in the longer term. In the short- and medium-term period, until Russia finds alternative markets for its crude oil sales, the EU cut will be quite a hit to its income. However, as soon as consumers show up, the country will be able to quickly fill the financial gap.
It is also unlikely that this decision will have any tangible consequences in terms of a complete cessation of hostilities, and the lack of financial resources will most likely be reflected in the reduction of the intensity of Russian aggressive actions and the attempt to maintain its own military equipment, though not in complete capitulation.
One of the most effective ways to completely end the war is to cut off Russian gas, along with oil, at least in part. In this case, Russia will be deprived of colossal sums, which will increase the chances of its ending its aggression, a step which will likely see faster results. It will also hit Russia's domestic economic parameters, such as national currency and inflation. Moscow will thus no longer have the resources to stabilize macroeconomic indicators and maintain its war, something which it is doing quite successfully at this stage. As such, given that each day means additional human and financial losses for Ukraine, Europe is more likely to make proactive and quick-resulting decisions, including those which affect its own vulnerabilities.