საერთაშორისო კონფერენცია - „კავკასია: თანამშრომლობა სტაბილურობისთვის“
2007 წლის 19-21 ოქტომბერს  თბილისში, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“  გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია სახელწოდებით - „კავკასია: თანამშრომლობა სტაბილურობისთვის“. კონფერენცია ორგანიზებული იყო საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის მიერ სასაკავას მშვიდობის ფონდის, ფინეთის მთავრობის, ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტისა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის მხარდაჭერით.
კონფერენცია ოფიციალურად გახსნა საქართველოს პრემიერ მინისტრმა ზურაბ ნოღაიდელმა ხოლო მისასალმებელი სიტყვით წარსდგა  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძე. კონფერენციას ესწრებოდა 150-ზე მეტიმონაწილე სამხრეთ და ჩრდილოეთ კავკასიიდან, რუსეთიდან, ირანიდან და თურქეთიდან, ისევე როგორც, ადგილობრივი, რეგიონული თუ საერთაშორისო სამთავრობო, არასამთავრობო და მთავრობათაშორისი ორგანიზაციისა და უწყების წარმომადგენლები იაპონიიდან, ისრაელიდან, დასავლეთ ევროპიდან და ამერიკის შეერთებული შტატებიდან.
კონფერენციამ მომხსენებლებს საშუალება მისცა გაეზიარებინათ საკუთარი მოსაზრებები სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისა და ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკების შესახებ; რეგიონულ და საერთაშორისო ინსტიტუციებსა და რეგიონული ძალების როლებზე. დამსწრე საზოგადოებას შესაძლებლობა ჰქონდა კითხვები დაესვა, გამოეთქვა აზრი და ჩართულიყო დისკუსიაში.

International Conference – „The Caucasus: Co-operation for Stability“
On October 19-2, 2007, the international conference “The Caucasus: Co-operation for Stability” took place at the Courtyard Marriott Tbilisi Hotel. The Conference was organized by the the Georgian Foundation for Strategic and International Studies in cooperation with the Sasakawa Peace Foundation (Tokyo), the Government of Finland, the US Department of State, and the Friedrich Ebert Foundation.
The conference was officially opened by Zurab Noghaideli, Prime Minister of Georgia and the welcome speech was delivered by Nino Burjanadze, Speaker of the Parliament of Georgia. Over 150 participants and guests from the South and North Caucasus, Russia, Iran and Turkey and representatives from Japan, Israel, Western Europe and the United States from within local, regional and international governmental, non-governmental and inter-governmental organizations and bodies attended the conference.
The conference offered presenters the opportunity to express their views on and from the countries of the South Caucasus, the North Caucasian republics, the regional and international institutions and the roles of the regional powers, whilst giving participants the chance to ask questions, express concerns and to engage directly and actively in the discussion.
The conference was followed by a trip to Tsinandali, Kakheti. The proceedings of the five sessions, to include the full texts of each of the presenters in English and Russian, are to be published.