გაყინული კონფლიქტების ფორუმი აფხაზეთზე
2008 წლის 19 ივნისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში, ამერიკის შეერთებული შტატების ატლანტიკური საბჭოსა და კოლუმბიის უნივერსიტეტის ჰარიმანის ინსტიტუტთან თანამშრომლობით, ჩატარდა გაყინული კონფლიქტების ფორუმი აფხაზეთზე. ყოფილი რუსეთის ინსტიტუტი კოლუმბიის უნივერსიტეტში, ჰარიმანის ინტიტუტი წამყვანი ცენტრია რუსეთისა და ევრაზიის კვლევებში.
ფორუმის ფარგლებში გაიმართა ოთხი პანელი: ჰუმანიტარული საკითხები და დევნილთა დაბრუნება, უსაფრთხოება და მშვიდობის შენარჩუნება, ნდობის აღდგენის ღონისძიებები და უკანასკნელი შემოთავაზებები, რუსეთის როლი აფხაზეთის კონფლიქტში.
ფორუმის მონაწილეებმა: ამერიკის შეერთებული შტატების ატლანტიკური საბჭოს აფხაზური ინიციატივის დირექტორმა და ჰარიმანის ინსტიტუტის აშშ-რუსეთისა და აშშ-საქართველოს ურთიერთობების შემსავლელი ჯგუფის თანახელმძღვანელებმა, დავიდ ლ. ფილიფსმა და ლინკოლნ ა. მიტჩელმა; კოლუმბიის უნივერსიტეტის ჰარიმანის ინსტიტუტის დირექტორმა, კატრინა ნეპომნიაშხიმ და ბარნარდ კოლეჯის პოლიტიკის მეცნიერებათა ასოცირებულმა პროფესორმა ალექსანდრე ქულიმ  14-20 ივნისს მონაწილეობა მიიღეს საქართველოში ფაქტებების შემკრებ მისიაში. ისინი ესტუმრნენ სოხუმს, ზუგდიდსა და თბილისს და შეხვდნენ სამოქალაქო საზოგადოების, აკადემიური და მედია სფეროებისა და მთავრობის წარმომადგენლებს.
მისიის შემდეგომ, 2008 წლის სექტემბერში ამერიკის შეერთებული შტატების ატლანტიკური საბჭო გამოაქვეყნებს საჯარო ანგარიშს აფხაზეთზე.  ჰარიმანის ინსტიტუტის აშშ-რუსეთისა და აშშ-საქართველოს ურთიერთობების შემსწავლელი ჯგუფი ასევე შეიმუშავებს ამერიკის შეერთებული შტატების ახალი პრეზიდენტისათვის განკუთვნილ პირად ანგარიშს აფხაზეთზე.
ამერიკის შეერთებული შტატების ატლანტიკური საბჭო ხელს უწყობს ამერიკის შეერთებული შტატების კონსტრუციულ მართვასა და მის ჩართულობას საერთაშორისო ურთიერთობებში, იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ ატლანტიკურ საზოგადოებას მთავარი როლი აქვს 21-ე საუკუნის საერთაშორისო გამოწვევების დაძლევის საქმეში.

Frozen Conflicts Forum on Abkhazia
On June 19, 2008 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, in cooperation with the Atlantic Council of the United States and the Harriman Institute at Columbia University, hosted a Frozen Conflicts Forum on Abkhazia. Formerly the Russia Institute at Columbia University's School of International and Public Affairs, the Harriman Institute is a leading center for the advancement of knowledge in the field of Russian and Eurasian Studies.
The day-long event, held at the Foundation's premises and featured four panels of presentations:  Humanitarian Issues and IDP Returns, Security and Peacekeeping, Confidence-Building Measures and Recent Proposals and Russia's Role in the Abkhaz Conflict.
Forum participants David L. Phillips (Director, Abkhazia Initiative, Atlantic Council of the United States, and Co-director of the Harriman Institute Study Group on US-Russia and Georgia Relations), Catharine Nepomnyashchy (Director, Harriman Institute, Columbia University), Alexander Cooley (Associate Professor of Political Science, Barnard College) and Lincoln A. Mitchell (Co-director of the Harriman Institute Study Group on US-Russia and Georgia Relations) took part in a fact-finding mission to Georgia from 14-20 June.  They visited Sokhumi, Zugdidi and Tbilisi and met with members of the Government of Georgia and the civil society, academic and media communities.
Following the mission, the Atlantic Council of the United States will issue a public report on Abkhazia (in September 2008).  The Harriman Institute's Study Group on US-Russia and Georgia Relations will also prepare a private note for the transition team of the incoming US president as concerns Abkhazia.
The Atlantic Council of the United States promotes constructive US leadership and engagement in international affairs based upon the central role of the Atlantic community in meeting the international challenges of the twenty-first century.