ვორკშოპი - ”დემოკრატიული განვითარებისა და ეფექტური მმართველობის გამოწვევები სამხრეთ კავკასიაში”
2010 წლის 21-22 ივნისს, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურიერთობების კვლევის ფონდში საქართველოს ატლანტიკური საბჭოსა და ნორვეგიის ატლანტიკური კომიტეტის მხარდაჭერით გამართა სემინარი: დემოკრატიული განვითარებისა და ეფექტური მმართველობის გამოწვევები საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში.  სემინარზე სომხეთსა და აზერბაიჯანს წარმოადგენდნენ საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს პარტნიორები აზერბაიჯანის ატლანტიკური ასოციაცია და სომხეთის ატლანტიკური ასოციაცია.
სემინარის ძირითადი საკითხები იყო: უსაფრთხოების არსებული გარემო სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში: შესაძლებლობები და გამოწვევები, თავდაცვისა და უსაფრთხოების პოლიტიკა ევროატლანტიკური პარტნიორობის კონტექტსში (ხედვა აზერბაჯანიდან, საქართველოდან და სომხეთიდან), თავდაცვისა და უსაფრთხოების სექტორის გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრობლემები.
სემინარში მონაწილეობას იღებდნენ ექსპერტები თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში, ჟურნალისტები, შესაბამისი სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები და სტუდენტები. სემინარის მიზანი იყო არსებული უსაფრთხოების გარემოს შეფასება ფართო აუდიტორიის მონაწილეობით და რეგიონული დისკუსიების გაღრმავება ევროატლანტიკური პარტნიორობის კონტექსტში დემოკრატიული განვითარებისა და ეფექტური მმართველობის მისაღწევად.

Workshop on Challenges to Democratic Development and Good Governance in South Caucasus
On June 21-22, 2010 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a workshop on Challenges to Democratic Development and Good Governance in Armenia, Azerbaijan and Georgia, organized by the Atlantic Council of Georgia with the support of Atlantic Committee of Norway. Armenia and Azerbaijan were represented by the regional partners of Atlantic Council of Georgia – delegations from the Atlantic Councils of Azerbaijan and Armenia.
The main topics of the seminar were as follows: Current Security Environment in the South Caucasus: Challenges and Opportunities, Defence and Security Policies in the Context of Euro-Atlantic Partnership (views from Armenia, Azerbaijan and Georgia), Transparency and Accountability of Defence and Security Sector in the Light of New Challenges.
The seminar was attended by the experts on Defence and Security issues, journalists, representatives of the respective government agencies and students.  The goal of the workshop was to evaluate current security environment involving wider audience and deepening regional discussions in the context of Euro-Atlantic partnership to reach democratic development and effective governance.