სამმხრივი კონფერენცია, ევრაზიაში არსებული ენერგოუსაფრთხოების, ტრანპორტისა და სატრანზიტო დერეფნების შესახებ
2016 / 04 / 05
2016 წლის 5 აპრილს თურქეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან არსებული სტრატეგიული კვლევითი ცენტრის (SAM), აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტან არსებული სტრატეგიული კვლევითი ცენტრისა (SAM) და საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ერთობლივი თანამშრომლობით ჩატარდა კონფერენცია სახელწოდებით, „სამმხრივი კონფერენცია, ევრაზიაში არსებული ენერგოუსაფრთხოების, ტრანპორტისა და სატრანზიტო დერეფნების შესახებ“.
კონფერენციის მსვლელობისას, განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა ახალი დინამიკები ენერგეტიკისა და ენერგოუსაფრთხოების სფეროში და სატრანსპორტო კავშირებისა და შესაძლებლობების განვითარება აბრეშუმის გზის ინიციატივის - „ერთი სარტყელი, ერთი გზა“ ფარგლებში.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის  პრეზიდენტმა ეკატერინე მეტრეველმა, ევროპული კვლევითი ცენტრის დირექტორმა კახა გოგოლაშვილმა და ფოდნის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა შოთა უტიაშვილმა.

Trilateral Conference on Energy Security, Transport and Transit Corridors in Eurasia
On April 5, 2016, The Center for Strategic Research of the Ministry of  Foreign Affairs of Republic of Turkey (SAM), in cooperation with     the Center for Strategic Studies of the Presidency of the Republic of    Azerbaijan (SAM) and the Georgian Foundation for Strategic and   International Studies (GFSIS) organized a conference entitled “Trilateral Conference on Energy Security, Transport and Transit Corridors in Eurasia”.
During the conference, the new dynamics in energy and energy Security, enhancing transportation links and opportunities along the Belt and Road Initiative / Silk Road were discussed.
The President of the Georgian Foundation for Strategic Studies, Dr. Ekaterine Metreveli, the Director of the European Study Centre of GFSIS, Mr. Kakha Gogolashvili and the Senior-Fellow (GFSIS), Shota Utiashvili participated in the conference.