სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების მეხუთე ფორუმი
2018 წლის 16-17 მაისს თბილისში, სასტუმრო “Holiday Inn”-ში, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის, სლოვაკეთის სტრატეგიული პოლიტიკის ინსტიტუტისა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის ერთობლივი ორგანიზებით გაიმართა ორდღიანი საერთაშორისო კონფერენცია, სახელწოდებით „სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების ფორუმი“.
„სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების ფორუმი“ 2013 წლიდან ყოველწლიურად იმართება და სამხრეთ კავკასიაში ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან საერთაშორისო უსაფრთხოების პლატფორმას წარმოადგენს. იგი აერთიანებს ექსპერტებს, გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს, სამეცნიერო წრეების, კვლევით ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლებს ევროპიდან, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, რუსეთიდან, ახლო აღმოსავლეთიდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან, რომლებიც განიხილავენ რეგიონში მიმდინარე პროცესებს, არსებულ გამოწვევებს და მათი გადაჭრის გზებს.
ფორუმის პირველ დღეს დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს რონდელის ფონდის პრეზიდენტმა ეკატერინე მეტრეველმა, სტრატეგიული პოლიტიკის ინსტიტუტის მკვლევარმა ონდრეი ზაჩამ და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ოფისის დირექტორმა ფელიქს ჰეტმა. კონფერენციაზე ნატო საკითხებთან დაკავშირებით მოხსენებით გამოვიდა საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, ბატონი ლევან იზორია, რომელმაც აშშ-დან და დიდი ბრიტანეთიდან მოწვეულ მომხსენებლებთან ერთად განიხილა საქართველოს ნატოში გაწევრიანების მისწრაფებები და უსაფრთხოების სექტორში მიმდინარე და განხორციელებული რეფორმები.
ღონისძიების მეორე დღე ოფიციალურად გახსნა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ბატონმა დავით დონდუამ, რომელმაც შეაფასა რეგიონში არსებული უსაფრთხოების გარემო.
ორდღიან კონფერენციაზე მომხსენებლებმა იმსჯელეს ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა: ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკა, ნატო და შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოება, აღმოსავლეთ ევროპაში არსებული კრიზისები და აღმოსავლეთ პარტნიორობის მომავალი, სამხრეთ კავკასიის გამოწვევები, რუსეთი და მისგან მომდინარე საფრთხეები და სხვა.
„სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების მეხუთე ფორუმის“ სტრატეგიული პარტნიორები არიან: შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო (Sida), საქართველოში აშშ-ის საელჩო, შავი ზღვის ნდობა რეგიონული თანამშრომლობისთვის (Black Sea Trust for Regional Cooperation), საქართველოში ლიტვის საელჩო და სლოვაკეთის საგარეო და ევროპულ საქმეთა სამინისტრო.

5th South Caucasus Security Forum
On May 16-17, 2018 the Georgian Foundation for Strategic and International Rondeli Foundation, Stratpol – Strategic Institute of Slovakia and Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) hosted a two-day international conference South Caucasus Security Forum, conducted at Holiday Inn, Tbilisi, Georgia.
The South Caucasus Security Forum was held for the fifth time as it continues to provide a unique platform bringing together experts and policymakers from Europe, the United Stated, Russia, the Middle East, Armenia, Azerbaijan and Georgia to discuss both challenges as well as prospects for moving forward with the regional security agenda.
On the first day, Ekaterine Metreveli, President of Rondeli Foundation, Ondrej Zacha (Stratpol) and Felix Hett, Director of FES, Regional Office South Caucasus welcomed the audience. The Minister of Defence – Levan Izoria participated in the panel on NATO, together with the distinguished speakers from UK and US and discussed Georgia’s aspiration of becoming the member of NATO and the current and implemented reforms in the Defence Sector. The first day keynote address was delivered by the Director of Jamestown foundation – Glen Howard.
The second day of the conference was opened by David Dondua, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, who made an assessment the security situation in the region.
The two-day forum picked up with the last year’s discussion on the EU’s Common Security and Defence Policy (CSDP), NATO and Black Sea Security, the crises in Eastern Europe and the future of the Eastern Partnership (EP). In addition, particular attention was devoted to the break-out sessions addressing topics such as Russia after the elections, the developments in the Middle East and implications of the Iran Nuclear Deal for the Eastern European neighborhood, China’s interest in the South Caucasus and Energy Security.
The strategic supporters of the 5th South Caucasus Security Forum included Swedish International Development Cooperation Agency (Sida), the U.S. Embassy to Georgia, Embassy of the Republic of Lithuania to Georgia, the Black Sea Trust for Regional Cooperation and the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic.