აზერბაიჯანული და სომხური ეთნიკური უმცირესობების ეროვნული ინტეგრაციის ხელშემწყობი ახალი პროგრამა
საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა ფინეთის მთავრობის მხარდაჭერით დაიწყო ახალი პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს აზერბაიჯანელი და სომეხი ეთნიკური უმცირესობების ეროვნული ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობას. პროექტის მიზანია ქვეყნის სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების ჩართულობის გზით ნაცნიონალური ერთობის მიღწევა. პროექტის ფარგლებში, აქტივობები ითვალისწინებს ეროვნული მნიშვნელობის საკითხებზე ტრენინგების ჩატარებას სფეროს ექსპერტების მიერ; შეხვედრებს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი შტოების წარმომადგენლებთან და შემეცნებით ექსკურსიებს. პროექტის სამიზნე ჯგუფია ახალგაზრდა ლიდერები ქვემო ქართლისა და სამცხე ჯავახეთის უმცირესობათა ერთობებიდან.
პირველი ტრენინგი ქვემო ქართლის აზერბაიჯანული ერთობის წარმომადგენელთათვის ჩატარდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში 2006 წლის 4-17 ნოემბერს. პროგრამაში მონაწილეობდა ათი წარმომადგენელი ადგილობრივი სამთავრობო, არასამთავრობო და საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან.

New Project in Support of the National Integration of Ethnic Azerbaijani and Armenian Communities within the Georgian State
2006 / 11 / 20
The Georgian Foundation for Strategic and International studies, with support from the Government of Finland, has started implementation of a project towards National Integration of Ethnic Azeri and Armenian Minorities within the Georgian State. The project is aimed at achieving national unity, through the integration of ethnic and religious minorities into Georgia's civic and political life. Activities  include training in issues of nationwide importance by leading experts in various fields, meetings with representatives of the executive and legislative branches, and cultural excursions. The target group for the project is young leaders from the Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti minority communities.
The first training program for representatives of the Azeri community of Kvemo Kartli took place at GFSIS on November 4 - 17, 2006.  In total, 10 participants representing local governmental, non-governmental, and educational institutions took part in the program.