პროექტ „ბერძენი ეთნიკური უმცირესობის ინტეგრაცია საქართველოს სახელმწიფოში“ დასრულების ღონისძიება
2008 წლის 24 აპრილს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა პროექტ „ბერძენი ეთნიკური უმცირესობის ინტეგრაცია საქართველოს სახელმწიფოში“ დასრულების ცერემონია. ერთწლიან პროექტს ერთობლივად აფინანსებდნენ საბერძნეთისა და შვეიცარიის საელჩოები საქართველოში. პროექტში ჩართული იყო ბერძნული ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი თორმეტი ახალგაზრდა ლიდერი, რომლებმაც მონაწილეობა მიიღეს ბერძნული ეთნიკური უმცირესობის საქართველოს სახელმწიფოში მეტი ინტერგრაციის ხელშემწყობ, სპეციალურად შემუშავებულ, პროგრამაში. მონაწილეები შეირჩნენ საქართველოს ყველა რეგიონიდან და თბილისიდან. სტუდენტებმა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში ლექციები მოისმინეს ისეთ თემებზე როგორებიცაა, საერთაშორისო ურთიერთობები, გლობალიზაცია, ეკონომიკა და  საჯარო ადმინისტრირება. ტრენინგის ფარგლებში მათ სტაჟირება გაიარეს საქართველოს პარლამენტში, თავდაცვის, შინაგან საქმეთა, გარემოს დაცვის, ჯანმრთელობის დაცვის, განათლების, ფინანსთა, საგარეო საქმეთა, სოფლის მეურნეობის, ეკონომიკური განვითარებისა და კულტურის სამინისტროებში.
პროექტის წარმატების მანიშნებელია ის ფაქტი, რომ პროგრამის ზოგიერთი კურსდამთავრებული უკვე დასაქმდა საქართველოს საჯარო სამსახურში და ღირსებით ემსახურებიან საკუთარ სამშობლოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, რეინტეგრაციის საკითხებისა და დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატებს.
პროექტის დახურვის ცერემონიის  საპატიო სტუმრებს შორის იყვნენ მისი უმაღლესობა, შვეიცარიის ელჩი საქართველოში, ლორენცო ამბერგი; საბერძნეთის საელჩოს მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ალექსანდრე კატრანისი; საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში, თემურ იაკობაშვილი  და საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი დიასპორის საკითხებში, იულონ გაგოშიძე.

Closing Ceremony of the Project “Integration of the Ethnic Greek Minority into the Georgian State”
On April 24, 2008 the project "Integration of the Ethnic Greek Community into the Georgian State," was officially closed with an evening reception at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies. The year-long training program, funded jointly by the Embassies of Greece and Switzerland in Tbilisi and under the direction of the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, featured the participation of 12 young leaders from Georgia's ethnic Greek minority community, who took part in a specially designed program to facilitate their further integration into the Georgian state. Selected through a rigorous adjudication process and representing all regions of Georgia in addition to Tbilisi, the students went through internships within the Parliament, the Ministries of Defense, Interior, Environment, Health, Education, Finance, Foreign Affairs, Agriculture, Economic Development and Culture and various other governmental agencies as a part of their training. In parallel, they received instruction in the Georgian language and attended lectures on issues of international affairs, globalization, economics and public administration at the Foundation.
It should be mentioned to the success of the project, that several of the program graduates have already become the part of the Georgian Public Service and serve their country with dignity and honor at the Ministry of Agriculture and the State Ministries for Reintegration and the Diaspora Issues.
Special guests for the evening included H.E. Mr Lorenzo Amberg, Ambassador of Switzerland and Dr. Alexander Catranis, Deputy Head of Mission of the Embassy of Greece. Also, representatives of the Georgian government, State Minister for the Reintegration, Mr. Temuri Yakobashvili, and State Minster for the Diaspora Issues, Dr. Iulon Gagoshidze.