საჯარო ლექცია - „ამერიკის შეერთებული შტატების ახალი ადმინისტრაციის საგარეო პოლიტიკა“
2009 წლის 9 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა ჟენევის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და განვითარების კვლევების ინსტიტუტის პროფესორ დანიელ უორნერის საჯარო ლექციას.
პროფესორმა უორნერმა ისაუბრა ამერიკის შეერთებული შტატების ახალი ადმინისტრაციის საგარეო პოლიტიკაზე და უპასუხა აუდიტორიის შეკითხვებს.
დოქტორი ვორნერი ამჰერსტის კოლეჯის ბაკალვრია და ჟენევის საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ინსტიტუტის დოქტორის ხარისხს ფლობს პოლიტიკის მეცნიერებებში. მისი წიგნი „პასუხისმგებლობის ეთიკა საერთაშორისო ურთიერთობებში“ ჯენევის აკადემიური საზოგადოების მარი შეპლერის პრიზის მფლობელი გახდა 1991 წელს.
პროფესორი უორნერი წერს და ლექციებს კითხულობს ეთიკაზე, ლტოლვილებსა და საერთაშორისო ურთიერთობების თეორიებზე. ის 11 წიგნის რედაქტორი და თანარედაქტორი და არაერთი სტატიის ავტორია. მისი ნაშრომები ნათარგმნია ფრანგულად, გერმანულად, რუსულად, არაბულად და ირანულად. ის ლექციებს კუთხულობდა ოქსფორდში, კემბრიჯში, ჰარვარდში, იელში, მოსკოვისა და სორბონის უნივერსიტეტებში. ის მიწვეული მეცნიერი იყო ავსტრალიის ეროვნულ უნივერსიტეტში, ნებრასკა-ლინკოლნის უნივერსიტეტში, ჩინეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში, იაპონიის ფონდსა და ოქსფორდის უნივერსიტეტში.

Public Lecture – “Foreign Policy of the New Administration of the United States”
On September 9, 2009 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a public lecture of Prof. Daniel Warner of Graduate Institute of International and Development Studies, Geneva.
Prof. Warner spoke about the Foreign Policy of the New Administration of the United States of America and then opened the floor to the questions and comments from the audience.
Dr. Warner earned his BA in philosophy and religion from Amherst College, USA, and a PhD. in political science from the Graduate Institute of International Studies in Geneva, Switzerland. His book An Ethic of Responsibility in International Relations was awarded the Marie Schappler Prize by the Société Académique de Genève in 1991.
He has lectured and published extensively on ethics, refugees and international relations theory.  Author, editor or co-editor of eleven books and numerous articles, his work has been translated into French, German, Russian, Arabic and Persian. He has lectured at Oxford, Cambridge, Harvard, Yale, Moscow State University and the Sorbonne among other universities and been an invited scholar by Australian National University, University of Nebraska-Lincoln, and Ministry of Foreign Affairs of the Republic of China, the Japan Foundation and Oxford University.