საჯარო ლექცია „საქართველოში საჯარო სექტორის რეფორმა“
2005 წლის 6 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ორგანიზებით გაიმართა ახალი ზელანდიის ყიფილი ფინანსთა მინისტრის, რუთ რიჩარდსონის ორდღიანი საჯარო ლექცია. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ფონდის მეცნიერ-თანამშრომლები და საჯარო ადმინისტრაციის სექტორის წარმომადგენლები. მოწვეულმა მომხსენებელმა დამსწრეთ საკუთარი მოსაზრებები გააცნო საქართველოში საჯარო სექტორში მიმდინარე რეფომრების შესახებ. მან განიხილა ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური მდგომარეობა და სამთავრობო რეფორმები, რომელიც საჭიროა, რომ ქვეყანამ განაგრძოს ეკონომიკური კეთილდღეობის  განვითარების  გზა. რიჩარდსონს მიაჩნია, რომ ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა საქართველო, რომელიც განიცდის რეფორმების ნაკლებობას, ოთხი ტიპის სტრუქტურული დეფიციტი არსებობს:
• მმართველობის – არჩეულ პოლიტიკოსებს არ აქვთ სტრატეგიული კონტროლის უნარები და მთავრობას არ გააჩნია გრძელვადიანი რეფორმის სტრატეგია. რიჩარდსონის აზრით საქართველო განიცდის დიდ სტრატეგიულ დეფიციტს.
• პროდუქტიულობა – სახელმწიფო სააგენტოებს არ აქვთ უნარები და მოტივაცია, რომ სათანადოდ შეასრულონ თავიანთი სამუშაო.
• ინსტიტუციური – ვერ ხერხდება ისეთი საზიანო ქმედებების პრევენცია და აღკვეთა, როგორიცაა კორუფცია. დიდი სახელმწიფო ბიუროკრატიული აპარატი კორუფციისა და არაეფექტურობის მთავარი გამომწვევი მიზეზია.
• ფინანსური –  არსებობს ანგარიშებისა  და ბიუჯეტის დეფიციტის და სახელმწიფოს მზარდი ვალის მუდმივი პრობლემა. მზარდი ვალი იწვევს გაზრდილ საპროცენტო განაკვეთს. რამაც შეიძლება ხელი შეუშალოს ეკონომიკის განვითარებას.
რიჩარდსონის აზრით, იმისათვის, რომ რეფორმებმა საქართველოში იმუშაონ საჭიროა, რომ რეფორმები იყოს არა მარტო ყოვლისმომცველი, არამედ უნდა შეიცვალოს მათდამი დამოკიდებულებაც.

Public Lecture on Reforming the Public Sector in Georgia
On October 6, 2005 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies organized a two-day public lecture of Ms. Ruth Richardson, former Minister of Finance of New Zealand. The lecture participants included GFSIS fellows and public administrators. The guest speaker delivered her views on the reforming processes of the public sector in Georgia. She discussed the current economic conditions in Georgia and the government reforms necessary to sustain the country on the path to prosperity.
Ms. Richardson argued that countries like Georgia, which lacks reforms, experience four types of structural deficiencies:
• Governance — elected politicians have no strategic control and the government lacks a long-term reform strategy. According to Ms. Richardson, Georgia has an enormous strategic deficit.
• Performance — state agencies lack the capacity and incentive to do their jobs properly.
• Institutional—the rules fail to prevent or discipline harmful behavior such as corruption. The large state bureaucracy is a major cause of corruption and inefficiency.
• Financial— there is a persistent pattern of account and budget deficits and rising debt in the government.  Rising debt leads to higher interest rates, which can stifle economic development.
In the view of Ms. Richardson, for the reforms to work in Georgia, not only must the reforms be comprehensive, but also a huge attitudinal change is needed.