საჯარო ლექცია "ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნები"
2016 წლის 19 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრმა გამართა საჯარო ლექცია თემაზე: „2016 წლის ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნები - 2 პარტია, 18 კანდიდატი, დებატები, პრაიმერი და პარტიების წინასაარჩევნო შეხვედრები“.
საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრის დირექტორმა, პოტომაკის პოლიტიკის კვლევითი ინსტიტუტის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა დევიდ სმიტმა აუდიტორიას გააცნო წინასაარჩევნო პროცესების დინამიკა, მიმოიხილა დელეგატების შერჩევის წესი და პარტიების პოლიტიკური კამპანიების პრიორიტეტები. სმიტის თქმით, ფონდების მოძიება და საჯარო გამოკითხვების შედეგები კანდიდატების საარჩევნო კამპანიების ეფექტურობის მნიშვნელოვანი ინდიკატორია ხმების მოსაპოვებლად.
დევიდ სმიტმა ასევე მიმოიხილა 2016 წლის ამერიკის საპრეზიდენტო არჩევნების შესაძლო გავლენა ქვეყნის საგარეო პოლიტიკაზე და მისი სავარაუდო შედეგები საქართველოსთან სტრატეგიული თანამშრომლობის სამომავლო განვითარებაზე.

Public Lecture "How to elect an American President"
On November 19, 2016 the Georgian Security Analysis Center (GSAC) at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) hosted a public lecture: How to elect an American President - 2 parties, 18 candidates, debates, primaries and caucuses.
Ambassador David Smith, Director of GSAC and Senior Fellow at the Potomac Institute for Policy Studies in Washington DC, delivered a presentation, giving a full-scale pre-election preview, delegate selection process and the party priorities during the pre-election campaigns.
Fundraising figures and the national poll results were featured as one of the performance indicators of the nominees’ campaign efforts to win votes. Amb. David Smith presented the feasible impacts of the Presidential elections 2016 on the U.S. foreign policy and implications for Georgia’s future cooperation with the U.S.