სალექციო კურსი თემაზე „ირანი და რეგიონი“
2017 წლის 18 სექტემბერს შუა აღმოსავლეთის რეგიონის უსაფრთხოების საკითხებში ექსპერტმა და ფონდ ჯეიმსთაუნის შუა აღმოსავლეთის კვლევების უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა ალექს ვატანკამ საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში (რონდელის ფონდი) ჩაატარა ლექცია თემაზე „ირანი და რეგიონი“.
კურსი მოიცავს ისეთ თემებს, როგორიცაა ირანი - ქვეყნის ისტორია, პოლიტიკური მეტოქეობა: პრეზიდენტი „სხვების“ წინააღმდეგ, აშშ-სთან ურთიერთობები, ურთიერთობები სხვა და მეზობელ ქვეყნებთან, არაბული სახელმწიფოები - ბრძოლის მიზეზები.
სალექციო კურსი ტარდება „სასწავლო პროგრამა ეროვნულ უსაფრთხოებასა და საჯარო პოლიტიკის“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს რონდელის ფონდი ამერიკის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით. პროგრამის მიზანია ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებზე მომუშავე ანალიტიკოსების მომზადება ძალოვან სტრუქტურებში, დიპლომატიურ სამსახურში, არასამთავრობო სექტორსა თუ ბიზნესის სფეროში კარიერის გასაგრძელებლად.

The Module on Iran and the Region
On 18 September, 2017 Alex Vatanka, and Expert in the Middle Eastern regional security affairs and a Senior Fellow in Middle East Studies at the Jamestown Foundation launched the course on Iran and the Region at the Georgian Foundation for Strategic and International Relations (Rondeli Foundation).
The module shall include the following topics: Iran - A history of the country, Political rivalry: The president vs. "the others", Relations with the USA, Relations with other states and neighbors, Arab States - Why are they fighting?
The module is conducted in the framework of the flagship training program implemented by Rondeli Foundation, supported by the U.S. Government, on National Security and Public Policy. The program is designed to prepare the policy analysts for the national security community for careers as government policymakers in defense/security agencies, diplomats and non- governmental policy analysts.