სასწავლო ვიზიტი ტალინში, ესტონეთი
2019 წლის 4-8 მარტს, პროგრამის - „საქართველოს საჯარო მოხელეთა პროფესიული შესაძლებლობების ზრდა გადაწყვეტილების მიღებასა და მოლაპარაკებების წარმართვის ტექნიკაში“ - ფარგლებში, რონდელის ფონდისა და ესტონეთის დიპლომატიური სკოლის ერთობლივი ორგანიზებით მოეწყო საქართველოს საჯარო მოხელეების სასწავლო ვიზიტი ტალინში, ესტონეთში.
ვიზიტში მონაწილეობა მიიღო პროგრამაში ჩართულმა სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების 27-მა თანამშრომელმა.
სასწავლო ვიზიტი ტალინში მიზნად ისახავს საქართველოს საჯარო მოხელეებისათვის საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის ფარგლებში არსებული მთავარი საკითხების უკეთ გაცნობასა და იმ უნარ-ჩვევების გაღრმავებას, რაც ესაჭიროება საერთაშორისო ურთიერთობებისა და მოლაპარაკების წარმართვის სფეროებს.
ვიზიტის დროს მონაწილეებს ჩაუტარდათ სხვადასხვა სემინარი, კერძოდ: ესტონეთის თავდაცვის ძალებისა და სისტემის, საერთაშორისო სამართლის, ევროკავშირის ამჟამინდელი პოლიტიკური გამოწვევების, სირიაში რუსეთის სამხედრო ოპერაციების, საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების, ციფრული დიპლომატიისა და სხვა სფეროებში.
ტრენინგის მონაწილეები, საკუთარი პროფილის შესაბამისად, ინდივიდუალურად შეხვდნენ ესტონელ კოლეგებს სხვადასხვა საჯარო უწყებაში, მოინახულეს ესტონეთის პარლამენტი, ესტუმრნენ ევროპული კომისიის წარმომადგენლობას ესტონეთში და შეხვდნენ საქართველოს საელჩოს თანამშრომლებს.
ვიზიტის ბოლოს ესტონეთის დიპლომატიური სკოლის დირექტორმა ეკე ნომმა პროგრამის მონაწილეებს ტრენინგის წარმატებით დასრულების დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადასცა.
პროგრამა ხორციელდება რონდელის ფონდის მიერ შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით.

Study Visit to Tallinn, Estonia
On March 4-8, 2019 Rondeli Foundation with the cooperation of the Estonian School of Diplomacy organized a study visit for Georgian public servants under the framework of the program “Capacity – Building of the Georgian Leadership Community for Improved Decision-Making and Negotiation Skills” in Tallinn, Estonia.
In total, 27 Georgian public servants representing various governmental agencies participated in the study visit.
The study visit aimed at introducing to Georgian civil servants the central themes emerging from Georgia’s increasing co-operation with the EU, as well as strengthening their international communication and negotiation skills. The seminars covered the following subject areas: Introduction to Estonian defense forces and Estonian defense system, nature and enforcement of International Law, current political challenges of the EU, Russia’s military operations in Syria, ICT, diplomatic skills etc.
During the study visit, the participants had individual meetings with their Estonian counterparts at Ministry of Internal Affairs, Government Office of Estonia, Tax and Customs Board, Ministry of Foreign Affairs. They also visited the Parliament of Estonia, the European Commission’s Representation to Estonia and met the representatives of the Georgian Embassy in Estonia.
At the end of the study visit, Ekke Nomm, Director of the Estonian School of Diplomacy congratulated the participants on successful graduation and handed over the certificates.
The program is implemented by Rondeli Foundation with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).