საქართველოს პირველი რესპუბლიკის საერთაშორისო აღიარების 100 წლისთავი
ზუსტად 100 წლის წინ საქართველოს პირველმა რესპუბლიკამ საერთაშორისო საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილის აღიარება მოიპოვა. საქართველოს დამოუკიდებლობის საკითხმა გავლენა იქონია ამ მოვლენის თანამედროვე და აწმყოში მიმდინარე სოციალურ და პოლიტიკურ პროცესებზე როგორც საქართველოში, ისე ქვეყნის ფარგლებს გარეთაც. ამ საკითხის განხილვა მნიშვნელოვანია I მსოფლიო ომის შემდეგ ევროპისა და ევრაზიის ცვალებადი გეოპოლიტიკური მოვლენების ჭრილში; ქართული საზოგადოებისათვის მისი მნიშვნელობისა და შედეგების კუთხით და ასევე რუსეთის იმპერიაში შემავალ თავისუფლებისთვის მებრძოლ ხალხთათვის თავიანთი ნათელი მომავლის იმედის განსახიერების ჭრილში.
გიორგი მამულია, ისტორიის დოქტორი, პარიზის უმაღლესი საზოგადოებრივი კვლევების სკოლის (EHESS) დოქტორი, მკვლევარი - ოთხთა კავშირის ქვეყნები და კავკასიის რესპუბლიკების დამოუკიდებლობის გამოცხადება 1918 წლის მაისში.
მაირბეკ ვაჩაგაევი, ჟურნალ „Caucasus Survey“-ის და ინტერნეტჟურნალს „Prometheus“-ის რედაქტორი, კავკასიური კვლევების ცენტრის პრეზიდენტი - 1918 წლის 11 მაისს ჩრდილოეთ კავკასიისა და დაღესტნის მთიელთა კავშირის დამოუკიდებლობის გამოცხადების საკითხი.
პაველ ლიბერა, პოლონეთის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის მეცნიერ-მუშაკი, პოლონეთის მეცნიერებათა აკადემიის თადეუშ მანტეიფელის სახელობის ისტორიის ინსტიტუტის ადიუნქტი - საქართველოს პირველი რესპუბლიკის საერთაშორისო აღიარება და პოლონეთი.
ოთარ ჯანელიძე, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტის მკვლევარი - საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საერთაშორისო აღიარება და ქართველო საზოგადოება.

The Centennial of the International Recognition of the First Republic of Georgia
Exactly 100 years ago, the First Republic of Georgia gained the recognition of a significant part of the international community. The issue of Georgia's independence has had an impact on its contemporary as well as current social and political processes both in Georgia and abroad. It is important to discuss this issue in the context of the changing geopolitical developments in Europe and Eurasia after World War I; In terms of its importance and implications for the Georgian society, and for the people fighting for freedom within the Russian Empire, as it greatly embodied their hope for a bright future.
Moderator: Giorgi Badridze, Senior Fellow, Rondell Foundation.
George Mamulia, Doctor of History, Doctor of the Paris School of Higher Public Studies (EHESS), researcher – The Quadruple Alliance and the declarations of independence of the republics in the Caucasus in May 1918.
Mairbek Vatchagaev, editor of the Caucasus Survey magazine and Prometheus online magazine, President of the Center for Caucasus Studies – The issue of declaration of independence of the Mountaineers Union of the North Caucasus and Dagestan on May 11, 1918.
Pawel Libera, researcher at the Polish Institute of National Remembrance, adjunct at the Tadeusz Manteuffel Institute of History of the Polish Academy of Sciences - International recognition of the First Republic of Georgia and Poland.
Otar Janelidze, senior researcher at the Georgian National Museum, professor at the Gori State University, researcher at the Institute of Political Science, Ilia State University - International recognition of the Democratic Republic of Georgia and the Georgian society.