100 წელი რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციიდან
ზუსტად 100 წელი გავიდა რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციიდან. ისტორია საუკეთესო მასწავლებელია და ამდენად, მნიშვნელოვანია იმ მიზეზთა გაცნობიერება, თუ რამ გამოიწვია საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ამგვარი დასასრული და რამდენად გარდაუვალი იყო იგი. საბჭოთა კავშირის ისტორიოგრაფიამ არაერთი მითი შექმნა საქართველოს იმდროინდელ მთავრობაში მიმდინარე მოვლენებისა და 1921 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ. ამ მითების დამსხვრევა საქართველომ უნდა მოახერხოს, რათა მოქალაქეებს ჰქონდეთ სწორი წარმოდგენა ოკუპაციით მიღებული მორალური და მატერიალური ზარალის შესახებ. ასევე მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რა რაკურსებით უნდა შეფასდეს საქართველოს ოკუპაცია.
სტივენ ჯონსი - ამერიკელი ისტორიკოსი, მასაჩუსეტსის შტატის „მაუნტ ჰოლიოკის“ კოლეჯის პროფესორი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის უცხოელი წევრი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორი - „პირველი ქართული რესპუბლიკის დასასრული: გარდაუვალი ბოლო?“
მალხაზ მაცაბერიძე - პოლიტიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი - „საქართველოს დამფუძნებელი კრება და 1921 წლის თებერვალ-მარტის ომი“
მიხეილ ბახტაძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი - „რამდენიმე მითი 1921 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ“
ოთარ ჯანელიძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის მეცნიერ-თანამშრომელი, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტის მკვლევარი - „1921 წლის 25 თებერვალი სხვადასხვა რაკურსით“

100 Years from the Russian Occupation of Georgia
It was exactly 100 years ago that Russia occupied Georgia. History is the best teacher, and this is precisely why it is important to understand the reasons behind such a demise of the Democratic Republic of Georgia, whether it was inevitable or not. The Soviet historiography has created numerous myths regarding the internal processes of the Georgian government as well as the Russo-Georgian war of 1921. Georgia must shatter these myths for its citizens to have full insight on material and moral damages caused by the occupation. It is also important that we know what are the angles from which it is feasible to evaluate the occupation of Georgia.
Moderator: Giorgi Badridze, Senior Fellow, Rondeli Foundation
Stephen F. Jones – American historian, Professor at Mount Holyoke College, MA., Foreign Member of the Georgian National Academy of Sciences, Honorary Doctor at Tbilisi State University – “The demise of the First Republic of Georga: an inevitable end?”
Malkhaz Matsaberidze – PhD in political sciences, Professor, Head of the Department of Political Science at Tbilisi State University, Director of the Institute of Political Sciences at Ilia State University – “Constituent Assembly of Georgia and the war of February-March 1921”
Mikheil Bakhtadze – PhD in history, Associate Professor at Tbilisi State University, faculty of the Humanities – “Some of the myths about the 1921 Russo-Georgian war”
Otar Janelidze – PhD in history, Senior Researcher at the Georgian National Museum, Professor at Gori State University, researcher at the Institute of Political Sciences, Ilia State University – “Different approaches to February 25, 1921”