სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის ვიზიტი
2007 წლის 27 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდს ესტუმრა სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი იან კუბიში. კუბიში ევროკავშირის მინისტრების საბჭოს თავმჯდომარეა 2006 წლის ივლისიდან. წარსულში მას ეკავა ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის გენერალური მდივნის თანამდებობა.
შეხვედრის ორგანიზატორი იყო სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო, რომელმაც მინისტრს საშუალება მისცა შეხვედროდა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს და დისკუსია გაემართა ორი ქვეყნის უერთიერთობების, საერთაშორისო ორგანიზაციების ფარგლებში თანამშრომლობისა და რეგიონული სტაბილურობისა და უსაფრთხოების საკითხებზე. გარდა ამისა, მინისტრი შეეხო მოახლოვებულ საპრეზიდენტო არჩევნებსა და საქართველოს პოლიტიკურ სიტუაციას.

The Visit of Minister of Foreign Affairs of Slovakia
On November 27, 2007 Minister of Foreign affairs of Slovakia, Ján Kubiš, visited the Georgian Foundation for Strategic and International Studies as part of his official visit to Georgia. Mr. Kubiš, who chairs the Council of Europe's Committee of Ministers has been the Foreign Minister since July 2006.  Previously, he held the position of Secretary General of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The meeting was organized at the request of the Ministry of Foreign Affairs of Slovakia, which offered Mr. Kubiš the opportunity to speak to members of Georgia's civil society and engage them in discussion about the relationship between the two countries, co-operation within the frames of international organizations and issues of regional stability and security, whilst also addressing the upcoming presidential elections and the current political situation in Georgia.