„შავი ზღვის სამშვიდობო ქსელის“ შეხვედრა
2009 წლის 25 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა პროექტ “შავი ზღვის სამშვიდობო ქსელში” ჩართულ ქართველ ექსპერტთა პირველი შეხვედრა. პროექტი ხორციელდება კრიზისების მართვის ინიციატივასთან თანამშრომლობით, ფინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით. პროექტის მიზანია შავი ზღვის რეგიონში თვითმმართველი სამოქალაქო საბჭოების ჩამოყალიბება, რომლებიც შეიმუშავებენ რეკომენდაციებს კონფლიქტების მშვიდობიანი გადაწყვეტისა და რეგიონული თანამშრომლობის შესახებ. პროექტის სტრუქტურა უზრუნველყოფს ამ პროცესში საზოგადოების ჩართულობას.
პროექტის ფარგლებში საქართველოსა და შავი ზღვის რეგიონში კონფლიქტების გადაწყვეტის ცნობილი ექსპერტთა საბჭოები მოაწყობენ შეხვედრებსა და დისკუსიებს. პროექტი ასევე ითვალისწინებს შავი ზღვის რეგიონის ანალოგიურ საბჭოებთან შეხვედრებს.

Meeting of “The Black Sea Peacebuilding Network”
On September 25, 2009 the first meeting of the experts involved in the Georgian component of “The Black Sea Peacebuilding Network” project was held at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies. The project is implemented in cooperation with the Crisis Management Initiative, with the support of the Ministry of Foreign Affairs of Finland. The project is focused on establishing the self-governing civil society councils in the Black Sea region which will elaborate the recommendation on peaceful resolution of the conflicts and regional cooperation. The project structure is directed on ensuring the involvement of society in this process.
Under the project activities the meetings and discussions will be organized by the established Expert Councils on the issues of resolution of existing conflicts in Georgia and the Black Sea region. It is also envisaged under the project framework to hold regional meetings with the similar councils of the Black Sea region.