ნატოს წარმომადგენლების ვიზიტი
2005 წლის 28 სექტმბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა ჯეიმს მაქკეის, ნატოს პოლიტიკური ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების განყოფილების სამხრეთ კავკასიის ბიუროს მოხელეს და ბრიუს ბაქს, ნატოს მშვიდობის დაგეგმვის თანამშრომლობის და განხილვის პროცესის საქართველოზე პასუხსმეგებელ ოფიცერს. სტუმრებთან შეხვედრის დროს განიხილეს საქართველო-ნატოს ურთიერთობები. საქართველო ნატოს წევრობით დაინტერესებულია 1994 წელს გამართული "პარტნიორობა მშვიდბოსთვის" სამიტის პერიოდიდან. მაქკეის აზრით ორგანიზაციაში საქართველოს გაწევრიანება დამოკიდებულია სამ ფაქტროზე: ინტელექტუალური ფუნქციონალური თავსებადობა, ინსტიტუციური რეფორმები და რეგიონალური და საერთაშორისო ოპერაციები. ინტელექტულაური ფუნქციური თავსებადობა გულისხმობს საქართველოს უსაფრთხოების სტრუქტურებში მომუშავე პირების უნარების დახვეწას. ნატოსთვის მნიშვნელოვანია ინსტიტუციური რეფორმები, რომ ქვეყანაში იყოს დემოკრატიული გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება მთავრობაში, განსაკუთრებით კი თავდაცვის ხარჯების საკითხთან დაკავშირებით. რეგიონალური და საერთაშორისო ოპერაციები ის მნიშვნელოვანი კომპონენტია, რომელიც ხელს შეუწყობს ფუქნციური თავსებადობის განვითარებს სხვა ქვეყნებთან, რათა დაეხმაროს საქართველოს მონაწილეობა მიიღოს საერთაშორისო ოპერაციებში.
2004 წლის ოქტომებრს დამტკიცდა საქართველოსთან ინდივიდუალური თანამშრომლობის სამოქმედო გეგმა. მოცემულ გეგმაში აღწერილია ის რეფორმები და ქმედებები, რომელიც საქართველომ უნდა შეიმუშავოს, რათა მას მიეცეს ნატოს წევრობის შესაძლებლობა. ბაქის თქმით საქართველოს სამხედრო სექტორი ბევრი დაბრკოლების წინაშე დგას, მაგრამ დიდი შრომის შედეგად მათი გადალახვა შესაძლებელია.

The Visit of NATO Representatives
On  September 28, 2005  the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted Mr. James Mackey, South Caucasus Desk Officer of the NATO Political Affairs and Security Division  and Mr. Bruce Bach, NATO PARP Country Officer for Georgia.  During the meeting, guests discussed Georgia-NATO relations. Georgia has been interested in joining the alliance since the Partnership for Peace summit in 1994.
According to Mr. Mackey the chances of Georgia’s eventual membership depends on three pillars: intellectual interoperability, institutional reforms, and regional and international operations.  Intellectual interoperability entails improving the skills of individuals working in Georgia’s security structure. NATO also seeks institutional reforms that allow democratic transparency and accountability throughout the government, but especially in defense spending. The regional and international operations component seeks to promote interoperability with other nations to help Georgia participate in international operations.
Georgia’s Individual Partnership Action Plan (IPAP) was approved in October 2004. This plan details the reforms and actions Georgia must take in order to be seriously considered for NATO membership. Mr. Bach said that the Georgian military faces many hurdles, but they can be overcome with much hard work.