თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელების ვიზიტი და ლექცია თურქეთის საგარეო პოლიტიკაზე
2005 წლის 15 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა ელჩ მურათ ბილჰანს, თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული კვლევების ცენტრის თავჯდომარეს და კამერ კასიმს აბანტ იზეტ ბეისალის უნივერსიტეტიდან. მათი ვიზიტი გაგრძელდა სამ დღეს.
სტუმრებთან შეხვედრა გაიხსნა ელჩ ბილჰანისა და ალექსანდრე რონდელის მიერ კვლევით ინსტიტუტებს შორის თანამშრომლობისა და აკადემიური ურთიერთგაცვლის შესახებ ხელშეკრულების ხელმოწერით. ხელმოწერის ცერემონიას კი თურქეთის საგარეო პოლიტიკაზე ელჩ ბილჰანის ლექცია მოჰყვა. გამოსვლის დროს ელჩმა ბილჰანმა ყურადღება გაამახვილა თურქეთის საგარეო პოლიტიკის გადაწყვეტილებებში გეოგრაფიისა და ისტორიის მნიშვნელობაზე. თავის ლექციაში ელჩმა განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო რესპუბლიკის პერიოდს, რომელიც თანამედროვე თურქეთის სახელმწიფოს დაარსებით დაიწყო 1923 წელს და დღემდე გრძელდება. ლექციის შემდეგ სტუმარმა უპასუხა დამსწრე საზოგადოების კითხვებს, რომელიც შეეხებოდა თურქეთის რუსეთთან, კავკასიის სახელმწიფოებთან და ევროკავშირთან ურთიერთობების საკითხებს. კავკასიაში თურქული პოლიტიკის განხილვის დროს, ბილჰანმა აღნიშნა, რომ ლეგიტიმურობა თურქული საგარეო პოლიტიკის საყრდენია და მთიანი ყარაბაღის ომის შემთხვევაში, თურქეთი მხარს აზერბაიჯანს დაუჭერს. მან ასევე დაარწმუნა საზოგადოება, რომ თურქეთი მხარს უჭერს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას.

The Visit of the Representative from the Ministry of Foreign Affairs of Turkey and the Lecture on Turkish Foreign Policy
2005 / 09 / 16
On September 15, 2005 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted Ambassador Murat Bilhan, Chairman of the Center for Strategic Research at the Ministry of Foreign Affairs of Turkey and Dr. Kamer Kasim from Abant Izzet Baysal University. Their visit lasted for three days.
The meeting opened with Amb. Bilhan and Alex Rondeli signing an agreement on cooperation and scholar exchanges between the research institutes. The signing ceremony was followed with Amb. Bilhan’s lecture on Turkish foreign policy.
During his speech, Amb, Bilhan emphasized the importance of Turkey’s geography and history in its policy decisions.  The Ambassador focused on the Republic Era, which began with the founding of the modern Turkish state in 1923 and continues to the present. After the lecture, the guest speaker answered questions from the audience that concerned the topics of Turkey’s relations with Russia, Caucasus states and the European Union. When discussing Turkish foreign policy in the Caucasus, Bilhan stressed that the legitimacy is the bulwark of Turkey’s foreign policy and in case of war over Nagorno-Karabakh, Turkey would support Azerbaijan. The guest speaker reassured the audience that Turkey believes in protecting Georgian territorial integrity.