საჯარო დისკუსია - ”ნატოს ლისაბონის სამიტის მოლოდინი”
2010 წლის 8 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო კვლევის ფონდმა საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრთან ერთადა უმასპინძლა საჯარო დისკუსიას - ”ნატოს ლისაბონის სამიტის მოლოდინი”. დისკუსიის თავმჯდომარე იყო საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო კვლევის ფონდის პრეზიდენტი, ალექსანდრე რონდელი. დისკუსიის დროს სიტყვით გამოვიდნენ: საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრის დირექტორი დევიდ სმიტი, საქართველოში ესტონეთის რესპუბლიკის ელჩი თომას ლუკი, საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს დირექტორი და საქართველოს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი ირაკლი მენაღარიშვილი და საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ევროპულ და ევროატლანტიკურ საკითხებში ელენე ხოშტარია.
მოცემულმა ღონისძიებამ დიდი ინტერესი გამოიწვია და ფონდის საკონფერენციო დარბაზში 120-მდე ადამიანი შეიკრიბა. დისკუსია სიტყვით გახსნა ელენე ხოშტარიამ. მან მიმოიხილა საქართველოს წინსვლა ნატოსკენ, შეეხო საქართველოს მიერ წლიური ეროვნული გეგმის შესრულების საკითხს და აღნიშნა, რომ საქართველო კვლავ დგას ნატოს წევრობისკენ მიმავალ გზაზე. ესტონეთის ელჩმა, თომას ლუკმა, იმსჯელა ნატოს, როგორც საქართველოსთვის გეოპოლიტიკურად სწორ არჩევანზე და ეს საკითხი ესტონეთის მაგალითს შეადარა. ირაკლი მენაღარიშვილმა ნატო-საქართველოს ურთიერთობები გარე (არა მთავრობის) პოზიციიდან განიხილა. თავისი გამოსვლის დროს დევიდ სმიტმა განაცხადა, რომ იგი სამიტის მიმართ პესიმისტურადაა განწყობილი, რადგან  ალიანსი დიდი ყურადღებას იჩენს რუსეთის მიმართ. თუმცა მაინც დაეთანხმა  ხოშტარიას, რომ საქართველომ დიდ წარმატებებს მიაღწია და ის კვლავ უნდა იყოს ალიანსის წევრობის მთავარი კანდიდატი.
სტუმრების მოხსენებების შემდეგ დისკუსიაში დამსწრე საზოგადოებაც ჩაერთო. დამსწრეთა შორის იყვნენ მთავრობისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, უცხოელი დიპლომატები, ექსპერტები და სტუდენტები. ღონისძიება  დახურული იყო მედია-საშუალებებისთვის.

On November 8, 2010 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies along with the Georgian Security Analysis Center (GSAC) hosted a public discussion- “Looking toward the NATO Lisbon Summit”. The chairman of the  discussion was Alexander Rondeli, the President of the Foundation. The speakers included Amb. David J. Smith, Director, Georgian Security Analysis Center; Toomas Lukk, Ambassador of the Republic of Estonia to Georgia; Amb. Irakli Menagarishvili, Chairman of the Atlantic Council of Georgia and former Minister of Foreign Affairs of Georgia and Elene Khoshtaria, Deputy State Minister for Euro-Atlantic Integration.
The event caused great interest and up to 120 people atttended the discussion.  Elene Khoshtaria delivered an opening speech with the review of Georgian progress toward NATO. She reviewed implementation of the Annual National Plan and argued that Georgia is still on track for NATO Membership. Ambassador Lukk argued that geopolitically, NATO is still the right choice for Georgia and put this in context by comparing it to Estonia’s earlier experience. Irakli Menagarishvili examined Georgia-NATO relations from a position outside the government. When delivering his speech, David Smith expressed his pessimism about the Summit, arguing that too much alliance attention is devoted to Russia. However, he agreed with Khoshtaria that Georgia has made excellent progress and should still be a prime candidate for alliance membership.
After the presentations, the audience also joined the discussion. The attending audience included  representatives from the Government, NGOs, foreign diplomats, foreign experts and students. During the event, “Chatham House rules” applied.