პანელური დისკუსია „უბლოკო სტატუსი” - რას ნიშნავს ის საქართველოსთვის?“
2016 წლის 23 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა პანელური დისკუსია „უბლოკო სტატუსი” - რას ნიშნავს ის საქართველოსთვის?“.
დისკუსიაზე მომხსენებლებად წარსდგნენ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი თორნიკე თურმანიძე და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამართლის პროფესორი, აკადემიკოსი ლევან ალექსიძე. დისკუსიას უძღვებოდა სტრატეგიული კვლევების ცენტრის თავმჯდომარე, საქართველოს ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი ირაკლი მენაღარიშვილი.
ღონისძიების მსვლელობისას მომხსენებლებმა იმსჯელეს იმ შესაძლო სცენარებზე, რომელიც განვითარდება საქართველოს მიერ ნეიტრალური სტატუსის გამოცხადების შემთხვევაში და განიხილეს ე.წ. „უბლოკო სტატუსის“ მქონდე სხვა ქვეყნების მაგალითები.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსისა და აკადემიური წრის წარმომადგენლები.

Panel Discussion: “Non-Block Status - What it means for Georgia?”
On September 23, 2016 the panel discussion: “Non-Block Status - What it means for Georgia?” was held at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies.
The speakers included Tornike Turmanidze, Associate Professor, (TSU) and Levan Aleksidze, Academician, Full Professor of International Law (TSU). The panel discussion was moderated by Irakli Menagarishvili, a former Minister of Foreign Affairs of Georgia and the Chair of Strategic Research Centre.
The speakers discussed the possible scenarios which could follow the announcement of the neutral status for Georgia and illustrated the examples and history of other neutral, “non-block” countries.
The representatives of governmental and non-governmental organizations as well as of diplomatic corps and expert community attended the panel discussion.