შეხვედრა საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტთან
2017 წლის 1 თებერვალს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ინიციატივით გაიმართა საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის კობა გვენეტაძის შეხვედრა აკადემიური წრეების წარმომადგენლებთან. შეხვედრას ესწრებოდა ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი არჩილ მესტვირიშვილი.
შეხვედრის მიზანი იყო ე.წ. Chatham House-ის ფორმატში პოლიტიკურად დამოუკიდებელ ანალიტიკოსებსა და შესაბამისი პროფილის სახელმწიფო ინსტიტუტების ხელმძღვანელებს შორის პირდაპირი კომუნიკაციის დამყარება. შეხვედრას უძღვებოდნენ ფონდის პრეზიდენტი ეკა მეტრეველი და ფონდის ფინანსური სტაბილურობისა და კონკურენტუნარიანობის კვლევის ცენტრის დირექტორი, პროფესორი მერაბ კაკულია.
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი აუდიტორიის წინაშე წარსდგა პრეზენტაციით თემაზე მონეტარული პოლიტიკის ფორმირება საქართველოში და დაწვრილებით მიმოიხილა მონეტარული პოლიტიკის მიზანი, ინფლაციის თარგეთირების რეჟიმი და მონეტარული პოლიტიკის ინსტრუმენტები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო რეფინანსირების სესხების დინამიკას და საბანკო სექტორის ლიკვიდობის პროგნოზირებასა და მართვას.
პრეზენტაციის ბოლოს კობა გვენეტაძემ უპასუხა შეხვედრის მონაწილეთა კითხვებს მონეტარული პოლიტიკის ეფექტიანობის, ფინანსური სექტორის სტაბილურობის, ბანკების არაპროფილური აქტივების რეგულირებისა და ეკონომიკის დედოლარიზაციის შესახებ.

Meeting with the President of the National Bank of Georgia
On February 1, 2017 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) organized a meeting between Mr. Koba Gvenetadze, the President of the National Bank of Georgia and the representatives of academic community. The meeting was attended by Archil Mestvirishvili, the Vice-President of the National Bank of Georgia.
The aim of the meeting was to establish the direct communication in “Chatham House” format between the politically independent analysts and the representatives of the relevant governmental institutions.
The event was moderated by Eka Metreveli, the President of the Foundation and Prof. Merab Kakulia, Director of the Center for Financial Stability and Competitiveness at the Foundation.
Mr. Koba Gvenetadze gave a presentation on “The formation of the monetary policy in Georgia and thoroughly discussed the objective of the monetary policy, the regime of inflation targeting and the instruments of the monetary policy. The speaker highlighted the refinancing loans dynamic and liquidity forecast and management of the banking sector.
The presentation was followed by Q/A mode; the NBG President answered the questions from the audience on the effectiveness of the monetary policy, the stability of the financial sector, the regulation of non-profile assets of the banks and the dedolarization of the economy.