საჯარო დისკუსია „საქართველო-საფრანგეთის ურთიერთობები - დასაწყისი და განვითარება“
2017 წლის 1 მარტს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში (რონდელის ფონდი) გაიმართა საჯარო დისკუსია „საქართველო-საფრანგეთის ურთიერთობები - დასაწყისი და განვითარება“.
ღონისძიებას უძღვებოდა სტრატეგიული კვლევების ცენტრის დირექტორი ირაკლი მენაღარიშვილი, მომხსენებლებად წარსდგნენ საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საფრანგეთის რესპუბლიკაში ეკატერინე სირაძე-დელონე და საქართველოს ყოფილი ელჩი საფრანგეთის რესპუბლიკაში მამუკა კუდავა.
დისკუსიის დასაწყისში ირაკლი მენაღარიშვილმა მოკლედ  მიმოიხილა ქართულ-ფრანგული  ურთიერთობების ისტორია და ხაზი გაუსვა საქართველოს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის მიმართ საფრანგეთის მუდმივ მხარდაჭერას. საუბრისას მან ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების დღიდან საფრანგეთი უპირობოდ და ერთმნიშვნელოვნად უჭერს მხარს საქართველოს დამოუკიდებლობასა და მის ტერიტორიულ მთლიანობას.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა საქართველოს ყოფილი ელჩი საფრანგეთის რესპუბლიკაში მ. კუდავა და დამსწრე საზოგადოებას ესაუბრა თავისი ელჩობის პერიოდში საქართველო-საფრანგეთს შორის ურთიერთობების გაღრმავების შესახებ, ასევე მიმოიხილა საფრანგეთის ყოფილი პრეზიდენტის ნიკოლა სარკოზის (2007-2012 წწ.) მოღვაწეობა და მისი საგარეო პოლიტიკის შედეგები.  საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩმა საფრანგეთის რესპუბლიკაში ეკატერინე სირაძე-დელონემ თავის მოხსენებაში გამოყო ფრანგულ-ქართული ურთიერთობების რამდენიმე მნიშვნელოვანი მიმართულება, როგორიცაა კულტურა, თავდაცვა და უსაფრთხოება, განათლება და სხვა.
დისკუსიას ესწრებოდნენ არასამთავრობო და სამთავრობო სექტორის, მედიისა და უმაღლესი სასწავლებლების წარმომადგენლები, დაისვა საინტერესო კითხვები და გაიმართა დისკუსია მომხსენებლებსა და აუდოტირიას შორის.
აღნიშნული ღონისძიება ჩატარდა დაგეგმილი საჯარო დისკუსიების სერიის ფარგლებში, სადაც ყოფილი და მოქმედი დიპლომატები საუბრობენ საქართველოსა და სხვადასხვა ქვეყნებს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დასაწყისისა და განვითარების შესახებ.

On March 1, 2017 the panel discussion “Georgia-France Relations – Origins and Development” was held at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation).
The discussion was moderated by Irakli Menagarishvili, the Chairman of the Center for Strategic Studies, distinguished speakers included the Ambassador of Georgia to the Republic of France H.E. Ekaterine Siradze-Delaunay and the Ambassador of Georgia to the Republic of France in 2007-2012 Mamuka Kudava.
In the beginning of the discussion, Irakli Menagarishvili made a brief overview of the historical aspects of French-Georgian relations, emphasizing the permanent support of France towards Georgia’s Euro-Atlantic aspirations as well as towards its territorial integrity since the declaration of independence of Georgia.
Amb. Mamuka Kudava talked about the development of relations between the two countries and the results of foreign policy of France during the former President Nicolas Sarkozy, while Amb. Ekaterine Siradze-Delaunay, during her speech, outlined several areas of Georgia-France cooperation including various aspects of defense and security, education and culture.
The discussion was attended by the representatives of government, expert community and media, as well as students. The presentation was followed by an engaging Q&A mode.
The event was conducted in the framework of series of public discussions involving the former and current Georgian diplomats telling the origins and development of diplomatic relations of Georgia with different countries.