ალექსანდრე რონდელის დაბადებიდან 75 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
2017 / 01 / 28
2017 წლის 28 იანვარს ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა თსუ საერთაშორისო ურთიერთობების კათედრის/დეპარტამენტის დაარსებიდან 25 წლისთავისადმი და კათედრის ერთ-ერთი დამაარსებლისა და პირველი გამგის, პროფესორ ალექსანდრე რონდელის დაბადებიდან 75 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს აკადემიური წრეების, უნივერსიტეტების, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, სხვადასხვა უწყების, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სტუდენტები და კათედრის კურსდამთავრებულები.
ღონისძიებას უძღვებოდა თსუ სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის საერთაშორისო ურთიერთობათა მიმართულების ხელმძღვანელი, პროფესორ ზურაბ დავითაშვილი. მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ თსუ-ის რექტორი გიორგი შარვაშიძე,  თსუ საერთაშორისო ურთიერთობათა მიმართულების კურსდამთავრებულები - საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მიხეილ ჯანელიძე და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი.
რონდელის ფონდის სახელით დამსწრე საზოგადოების წინაშე წარსდგა აკადემიკოსი ვლადიმერ პაპავა.  ყველა გამომსვლელმა დიდი სითბოთი გაიხსენეს ბატონი ალექსანდრე რონდელი, ყველა მათგანმა გაუსვა ხაზი მის დიდ დამსახურებას უნივერსიტეტისა და საერთოდ ქვეყნის წინაშე, რომლის დიდი მცდელობითა და დამსახურებით დაარსდა 1991 წელს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  საერთაშორისო ურთიერთობებისა და საერთაშორისო სამართლის ფაკულტეტი. მაშინ საერთაშორისო ურთიერთობები, როგორც მეცნიერება და როგორც საუნივერსიტეტო სპეციალობა, საქართველოში სრულიად ახალი სფერო იყო  და საერთაშორისო ურთიერთობების კათედრის პირველ გამგედ არჩეულმა ალექსანდრე რონდელმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი  საერთაშორისო ურთიერთობების, როგორც მეცნიერების ჩამოყალიბებას.

The 75th birthday anniversary of Alexander Rondeli at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
On January 28, 2017 the event dedicated to 25th anniversary of the Department of International Relations of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University as well as the 75th birthday anniversary of Dr. Alexander Rondleli, the first Head of the Department was held.
The representatives of academic community of Georgia, universities, executive and legislative branches, various agencies, non-governmental organizations as well as students and the faculty alumni attended the event.
The event was chaired by Prof. Zurab Davitashvili, the Head of International Relations at the Faculty of Social and Political Sciences. The opening remarks were made by Giorgi Sharvashidze, the Rector of TSU, Mikheil Janelidze, the Minister of the Foreign Affairs of Georgia and Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for the Reconciliation and the Civic Equality of Georgia, both the alumni of the faculty of International Relations.
Prof. Vladimer Papava addressed the audience on behalf of the Rondeli Foundation. All the speakers cordially recalled Prof. Alexnader Rondeli by emphasizing his dedication to the University and the State.  He was the founder of the Department of International Relations and International Law established back in 1991. At that period, the International Relations as a science and as a university faculty was a completely new field. Prof. Alexander Rondeli, as the first elected Head of the Department, made a significant contribution to the formation of International Relations as a science.