ქართველი და რუსი ექსპერტების პუბლიკაციის პრეზენტაცია
2011 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა პროექტის `მეორე ბილიკი – ქართველი და რუსი ექსპერტების დიალოგი~ ფარგლებში მომზადებული პუბლიკაციის პრეზენტაციას. ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის პრეზიდენტმა ალექსნდრე რონდელმა და საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის  ხელმძღვანელმა ბორის იაროშევიჩმა. ბ. იაროშევიჩმა განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი ნდობის მშენებლობის გზაზე მხარდაჭერის მნიშვნელობას და ევროკავშირის გადაწყვეტილებას, რომ რეგიონში ხელი შეუწყოს სტაბილურობას.
კახა გოგოლაშვილმა, პროექტის ხელმძღვანელმა, მოკლედ მიმოიხილა ამ პროექტისა და პუბლიკაციის მიზანი და შინაარსი. მან ასევე ისაუბრა რუსი ავტორების მიერ მომზადებულ პოლიტიკის სარეკომენდაციო დოკუმენტებზე. ხუთი ქართველი ავტორიდან ოთხმა თავადვე წარმოადგინა საკუთარი მოსაზრებები და შეხედულებები პუბლიკაციისა და მთლიანად პროექტის შესახებ.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ კონფლიქტების მოგვარების საკითხებზე მომუშავე წამყვანი ქართველი ექსპერტები, მეცნიერები, მთავრობის, პარლამენტის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამეცნიერო ცენტრების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საელჩოების წარმომადგენლები. სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ მონაწილეობა მიეღოთ დისკუსიაში. შვეიცარიის, ნიდერლანდისა და გერმანიის ელჩებმა გამოხატეს თავიანთი მოსაზრება და ხაზი გაუსვეს ამგვარი ინიციატივების მხარდაჭერის საჭიროებას. სხვადასხვა სამეცნიერო ცენტრის წარმომადგენლებმაც გამოხატეს თავიანთი მოსაზრებები და დადებითად შეაფასეს ექსპერტების თანამშრომლობისა და ერთობლივი პუბლიკაციების შექმნის იდეა. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ თანამშრომლობის გარკვეულ სფეროებში საჭიროა ამ ტიპის დიალოგი და საერთო ინტერესების გამოკვეთა-გაღვივება. დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდა აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე, რომელმაც გამოთქვა თავისი მხარდაჭერა ამგვარი მცდელობების მიმართ და წარმოადგინა საინტერესო მოსაზრებები ქართულ-რუსული ურთიერთობების გაუმჯობესების თაობაზე. მან დამსწრე საზოგადოებას შესთავაზა, რომ ასეთი ტიპის პროექტებში სამომავლოდ ჩართონ იძულებით გადაადგილებული პირები აფხაზეთიდან.

Presentation of the Georgian and Russian Expert Publication
On November 11, 2011 GFSIS hosted a public presentation of the new publication prepared within the project “Second Track-Russian and Georgian Experts Building Confidence.” The opening remarks were made by Alexander Rondeli, President of GFSIS and Boris Iaroshevitch, Acting Head of EU Delegation in Georgia, who stressed the importance of supporting the confidence building measures and underlined the EU determination to contribute to the stability in the region.
Kakha Gogolashvili, the Project Director, gave a brief overview of the project and the purpose and the content of the publication. He outlined the Policy Recommendation Papers prepared by the Russian authors who could not attend the presentation. Four out of five Georgian authors shared their opinion and views on the publication and the whole project. The scope of the event allowed all attendees comprised of key Georgian experts involved in conflict resolution, representatives of academia, the Government, the Parliament, NGO and think tanks, international organizations and the EU member states’ embassies to take part in the discussions. The Ambassadors of Switzerland, the Netherlands and Germany have expressed their opinion stressing the need to support similar initiatives. Representatives of different think-tanks have also made statements and positively evaluated the idea of encouraging expert collaboration and producing joint publications. Furthermore, the need to establish similar dialogue in specific fields and areas of cooperation and mutual concern was also brought up. One of the contributors to the discussion was the chairman of the Supreme Council of Abkhazia, highlighting his support toward similar endeavors and sharing interesting thoughts about improving the Russian-Georgian relations. One of his suggestions was to engage Internally Displaced Persons from Abkhazia in similar projects in the future.