კავკასიაში რუსული სამხედრო ძალების ზრდის შედეგები საქართველოს პერსპექტივიდან
2018 წლის თებერვალში გავრცელდა ინფორმაცია ჩრდილოეთ კავკასიაში არსებული რუსული სამხედრო ძალების მნიშვნელოვანი ზრდის შესახებ. ამ ინფორმაციის თანახმად, ეს პროცესი 2018 წლის ბოლოდან უნდა დაიწყოს.
რუსეთის  სამხედრო  ძალების  მიმდინარე  ტრანსფორმირების  მთლიანი სურათი და არსებული სამხედრო-პოლიტიკური კონიუნქტურა იმაზე მიუთითებს, რომ,   შესაძლოა,   ჩრდილოეთ   კავკასიაში   რუსული   სამხედრო   ძალების   ზრდის მთავარი სამიზნე უკრაინაა. მიუხედავად ამისა, ეს პროცესი   სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს საქართველოსთვისაც.
კავკასიაში განლაგებული რუსული სამხედრო ძალები ისედაც ბევრად აღემატება საქართველოს დღევანდელ თავდაცვით პოტენციალს. ამ ძალთა მოსალოდნელი დამატებითი ზრდა კიდევ უფრო შეცვლის სამხედრო ბალანსს საქართველოს წინააღმდეგ. ეს ვითარება საჭიროებს შესაბამის რეაგირებას ქართული სახელმწიფოს  მხრიდან,  მისი  თავდაცვის  პოლიტიკის  კორექტირების თვალსაზრისით.
არც დღევანდელი და არც წინა ხელისუფლების მმართველობის პერიოდში ამგვარი რეაგირება, თანმიმდევრული და საკმარისი სახით, ქართული სახელმწიფოსგან არ ყოფილა. საქართველოს უსაფრთხოების ხარისხის გაუმჯობესებისთვის აუცილებელია ეს მდგომარეობა შეიცვალოს და ქვეყანა დროულად   გადავიდეს   მის   წინაშე   არსებული   საფრთხეების   და   თანამედროვე რთული საერთაშორისო ვითარების ადეკვატურ თავდაცვის მოდელზე.
კავკასიაში ამჟამად არსებული რუსული სახმელეთო სამხედრო ძალები
საქართველოს     ტერიტორიის     სიახლოვეს     და     ოკუპირებულ     რეგიონებში განლაგებულია შემდეგი რუსული სახმელეთო სამანევრო და საარტილერიო ძალები:
• მე-7   სადესანტო-მოიერიშე   (სამთო)   დივიზია.   შედის   რუსეთის   საჰაერო-სადესანტო   ჯარებში   (ВДВ).   მისი   სამანევრო   და   საარტილერიო   ძალები შეადგენენ ერთ საპარაშუტო-სადესანტო, ერთ სადესანტო-მოიერიშე და ერთ საარტილერიო პოლკს, ასევე ცალკეულ სადაზვერვო ბატალიონს და ცალკეულ სატანკო ასეულს. დივიზიის ძალები განლაგებულია კრასნოდარის და სტავროპოლის მხარეებში.
• მე-4  სამხედრო  ბაზა.  სამხრეთ  კავკასიაში  არსებული  სხვა  ორი  რუსული სამხედრო  ბაზის  მსგავსად  წარმოადგენს  მექანიზებული  ბრიგადის ანალოგიურ შენაერთს, სადაც დამატებით განთავსებულია მძლავრი შეიარაღება. მე-4 ბაზაზე ასეთ შეიარაღებას წარმოადგენს „ისკანდერ-მ“  ტიპის ოპერატიულ-ტაქტიკური სარაკეტო კომპლექსები და „სმერჩის“ ტიპის ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემები. განლაგებულია ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში.
• მე-7   სამხედრო   ბაზა.   ბრიგადის   ანალოგიურ   მექანიზებულ   შენაერთთან ერთად, ბაზაზე ასევე განთავსებულია ს-300 ტიპის საზენიტო სარაკეტო კომპლექსები. განლაგებულია ოკუპირებულ აფხაზეთში.
• 102-ე   სამხედრო   ბაზა.   ბრიგადის   ანალოგიურ   მექანიზებულ   შენაერთთან ერთად, ბაზაზე ასევე განთავსებულია ს-300 ტიპის საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსები და „სმერჩის“ ტიპის ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემები. განლაგებულია სომხეთში.
• მე-19 მექანიზებული ბრიგადა. განლაგებულია ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთი ოსეთი.
• 136-ე მექანიზებული ბრიგადა. განლაგებულია ბუინაკსკში, დაღესტანი.
• 205-ე მექანიზებული ბრიგადა. განლაგებულია ბუდიონოვსკში, სტავროპოლის მხარე.
• 34-ე მექანიზებული ბრიგადა (სამთო). განლაგებულია ზელენჩუკის რაიონში, ყარაჩაი-ჩერქეზეთი.
• მე-10 სპეცდანიშნულების ბრიგადა. განლაგებულია მოლკინოში, კრასნოდარის მხარე.
• 346-ე სპეცდანიშნულების ბრიგადა. განლაგებულია პროხლადნიში, ყაბარდო-ბალყარეთი.
• მე-100  სადაზვერვო  ბრიგადა.  სამანევრო  ქვედანაყოფის  სახით  ჰყავს  ერთი სადაზვერვო ბატალიონი. განლაგებულია მოზდოკში, ჩრდილოეთი ოსეთი.
• 25-ე სპეცდანიშნულების პოლკი. განლაგებულია ქ.სტავროპოლში.
• 1-ლი  სარაკეტო  ბრიგადა.  შეიარაღებულია  „ისკანდერ-მ“  ტიპის  სარაკეტო კომპლექსებით. განლაგებულია მოლკინოში, კრასნოდარის მხარე.
• მე-12  სარაკეტო  ბრიგადა.  შეიარაღებულია  „ისკანდერ-მ“  ტიპის  სარაკეტო კომპლექსებით. განლაგებულია მოზდოკში, ჩრდილოეთი ოსეთი.
• 291-ე საარტილერიო ბრიგადა. განლაგებულია ტროიცკაიაში, ინგუშეთი. იქვე განთავსებულია ცეცხლმტყორცნი ბატალიონი.
• 227-ე საარტილერიო ბრიგადა. განლაგებულია მაიკოპის რაიონში, ადიღე.
• 42-ე მექანიზებული1 დივიზია, რომლის სამანევრო და საარტილერიო ძალები შეადგენენ სამ მექანიზებულ და ერთ საარტილერიო პოლკს, სატანკო და სადაზვერვო ცალკეულ ბატალიონებს და ანტისატანკო საარტილერიო დივიზიონს. 42-ე დივიზიის ძალები განლაგებულია ჩეჩნეთში.
ს-300 ტიპის საზენიტო სარაკეტო სისტემა
ჯამში, რუსული სახმელეთო სამანევრო და საარტილერიო ძალებიდან კავკასიაში მუდმივად განლაგებულია: ერთი მექანიზებული და ერთი სადესანტო- მოიერიშე დივიზია, ექვსი მექანიზებული ბრიგადა, ერთი სამთო მექანიზებული ბრიგადა, ორი სპეცდანიშნულების ბრიგადა და ერთი სპეცდანიშნულების პოლკი, მე-
100 ბრიგადაში შემავალი ერთი სადაზვერვო ბატალიონი, ორი სარაკეტო ბრიგადა (შეიარაღებაში  „ისკანდერ-მ“),  ორი  საარტილერიო  ბრიგადა  და  ერთი ცეცხლმტყორცნი ბატალიონი.
ამას ასევე უნდა დავუმატოთ შავი ზღვის ფლოტის და კასპიის ფლოტილიის საზღვაო ქვეითების ძალები, ერთი ბრიგადის და ორი ცალკეული ბატალიონის შემადგენლობით. ასევე, როსტოვის ოლქში განლაგებული 22-ე სპეცდანიშნულების ბრიგადა, რომელიც, მე-10 სპეცდანიშნულების ბრიგადასთან ერთად, იყო ერთ-ერთი
პირველი  რუსული  შენაერთი,  რომელიც  შევიდა  საცეცხლე  კონტაქტში  ქართულ ჯართან 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს.
გარდა ამისა, 2008 წლის ომის და, მოგვიანებით, უკრაინაში რუსული აგრესიის გამოცდილება აჩვენებს, რომ რუსული სამხედრო ოპერაციის შემთხვევაში მოსალოდნელია რუსეთის ევროპულ ნაწილში განლაგებული ВДВ-ში შემავალი ძალების აქტიური გამოყენებაც. ასეთი ძალები, გარდა ზემოთ ნახსენები მე-7 დივიზიისა, ასევე მოიცავენ რუსეთის ცენტრალურ რეგიონებში განლაგებულ სამ დივიზიას და სამ ბრიგადას.
კავკასიაში ომის შემთხვევაში ასევე შესაძლებელია რუსეთის სხვა რეგიონებში განლაგებული ზოგი სპეცდანიშნულების, მექანიზებული ან სხვა ტიპის შენაერთის ამ რეგიონში გაგზავნა.
კავკასიაში რუსული სამხედრო ძალების ზრდა
კავკასიაში განლაგებული ზემოთ ჩამოთვლილი ფორმირებებიდან ზოგი შეიქმნა ან გარდაიქმნა  ბოლო  წლებში, ამ რეგიონში  რუსული სამხედრო  ძალების გაძლიერების პროცესში.
2011-2012 წლებში ჩამოყალიბდა 25-ე სპეცდანიშნულების პოლკი.
2012 წელს ჩამოყალიბდა 346-ე სპეცდანიშნულების ბრიგადა.
2013 წელს კრასნოდარის მხარეში მდებარე 1-ლი სარაკეტო ბრიგადა გადაიარაღდა და აღიჭურვა „ისკანდერ-მ“-ის ტიპის კომპლექსებით.
2015 წელს მოზდოკში შეიქმნა სრულიად ახალი მე-12 სარაკეტო ბრიგადა, რომელიც ასევე შეიარაღებულია „ისკანდერებით“.
2016 წელს ჩეჩნეთში განლაგებული მექანიზებული ბრიგადები გაერთიანდა ერთ შენაერთში - 42-ე დივიზიაში.
2016 წელს ნოვოროსიისკის მე-7 სადესანტო-მოიერიშე დივიზიაში შეიქმნა სატანკო ასეული. 2018 წლის განმავლობაში დაგეგმილია ამ ასეულის სატანკო ბატალიონად გარდაქმნა.
2016-2017 წლებში ადიღეში განლაგებული 943-ე რეაქტიული საარტილერიო პოლკის ბაზაზე ჩამოყალიბდა უფრო მძლავრი შენაერთი - 227-ე საარტილერიო ბრიგადა8.
2016-2017 წლებში შექმნილი 227-ე საარტილერიო ბრიგადის ოფიცერი სწავლების დროს
2017 წლისთვის კავკასიაში შეიქმნა ორი სპეცდანიშნულების სადაზვერვო ასეული, რომელთა ფუნქციაა მოწინააღმდეგის ზურგში სამიზნეების დაფიქსირება
„ისკანდერებსა“ და ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემებისთვის. აღსანიშნავია, რომ, მართალია, ამ ტიპის ასეულების შექმნა იგეგმება რუსეთის სხვა ოლქებშიც, პირველად ისინი სწორედ სამხრეთის სამხედრო ოლქში ჩამოყალიბდა.
კავკასიაში რუსული სამხედრო ძალების გაძლიერების პროცესი არ შემოიფარგლება ზემოჩამოთვლილით - მისი გაგრძელება მომავალშიც იგეგმება. ღია წყაროების ინფორმაციის მიხედვით, დაგეგმილია კრასნოდარის მხარის ქალაქ კორენოვსკში     კიდევ  ერთი  სადაზვერვო  ბრიგადის  ჩამოყალიბება 10 .  მოზდოკში მდებარე მე-100 სადაზვერვო ბრიგადის შემდეგ ეს გახდება ამ ტიპის მეორე შენაერთი კავკასიაში.
თუმცა ყველაზე მნიშვნელოვანი და მასშტაბური ცვლილების შესახებ ინფორმაცია გაჟღერდა11 2018 წლის თებერვალში, გაზეთ „იზვესტიას“ საშუალებით. როგორც გაზეთის წარმომადგენლებს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროში განუცხადეს, 2018 წლის ბოლოს დაგეგმილია ვლადიკავკაზის მე-19 და ბუინაკსკის
136-ე მექანიზებული ბრიგადების დივიზიებად გარდაქმნის პროცესის დაწყება. განსხვავებით 42-ე დივიზიისგან, რომელიც არსებული სამი ბრიგადის გაერთიანების გზით ჩამოყალიბდა, ამჯერად საუბარია თითო დასახელებული ბრიგადის დივიზიამდე გაზრდაზე, ახალი პოლკების და ბატალიონების ჩამოყალიბების გზით. ამგვარი ტრანსფორმირების შემთხვევაში, ჩრდილოეთ კავკასიაში განლაგებულ რუსულ სამხედრო ძალებს დაემატება როგორც ათასობით ჯარისკაცი, ისე მნიშვნელოვანი რაოდენობის მძიმე ტექნიკა, არტილერია და სხვა საშუალებები.
რუსული ძალების ზრდის სტრატეგიული კონტექსტი
კავკასიაში რუსული სამხედრო პოტენციალის გაძლიერება განსახილველია რუსეთში მიმდინარე უფრო ფართო სამხედრო ტრანსფორმირების კონტექსტში.
42-ე დივიზიის ჩამოყალიბება და აღმოსავლეთ კავკასიაში განლაგებული ორი ბრიგადის დივიზიებად გარდაქმნის გეგმები უფრო ფართო პროცესის ნაწილია. კავკასიის გარდა, 2013-2017 წლებში რუსეთმა ქვეყნის ევროპული ნაწილის სხვა რეგიონებში ექვსი სხვა დივიზიაც ჩამოაყალიბა.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთში მიიჩნევენ, რომ დივიზიები უკეთ არის მორგებული   ფართომასშტაბიანი   ფრონტალური   სამხედრო   მოქმედებებისთვის, ვიდრე მხოლოდ ბრიგადებზე აგებული სახმელეთო ძალების სტრუქტურა.
ხსენებული ექვსი დივიზიიდან ორი - მე-2 მექანიზებული და მე-4 სატანკო - შეიქმნა  2013  წელს  და  განლაგებულია  მოსკოვის  სამხრეთ-დასავლეთით. დანარჩენები ჩამოყალიბდა 2016-2017 წლებში. მათგან ერთი, 90-ე სატანკო დივიზია, შეიქმნა ურალის რეგიონში, ხოლო სამი - მე-3, 144-ე და 150-ე მექანიზებული დივიზიები - ჩამოყალიბდა უკრაინის საზღვართან.
მნიშვნელოვანი ფაქტია, რომ 2016 წლამდე რუსეთს უკრაინის საზღვარზე საერთოდ  არ  ჰყოლია  მუდმივად  ბაზირებული  სამანევრო  ძალები.  ამ  საზღვარზე მთელი სამი ახალი დივიზიის შექმნა    იმაზე მიუთითებს, რომ რუსეთში სერიოზულად განიხილავენ უკრაინის წინააღმდეგ ახალი აგრესიული მოქმედებების შესაძლებლობას.
არსებობს დონბასში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებში რუსეთის რეგულარული სამხედრო ძალების მონაწილეობის დამადასტურებელი უამრავი მონაცემი. ამ თვალსაზრისით მნიშვნელოვანია, რომ ეს ასევე ეხება კავკასიაში განლაგებულ  რუსულ  სამხედრო  ძალებსაც.  მოსალოდნელია,  რომ  კავკასიაში არსებული შენაერთები მიიღებენ მონაწილეობას ნებისმიერ ახალ რუსულ აგრესიაში უკრაინის წინააღმდეგ.
ამჟამად სწორედ უკრაინის „ურჩობაა“ ყველაზე სერიოზულ პრობლემა რუსული იმპერიული ამბიციებისთვის  ყოფილ საბჭოთა ქვეყნებში. ამასთან, დონბასში  კვლავაც  მიმდინარეობს  ომი,  ყოველდღიური  შეტაკებების  თანხლებით. რაც მთავარია, უკრაინას დღეისთვის აქვს დიდი თავდაცვითი პოტენციალი, რასაც ვერ ვიტყვით რუსეთის სხვა პოტენციურ მსხვერპლზე - საქართველოზე. ამ უკანასკნელისგან განსხვავებით, უკრაინა, დღევანდელი მდგომარეობით, შეძლებდა აგრესიისთვის ძალიან სერიოზული წინააღმდეგობის გაწევას. აქედან გამომდინარე, სავარაუდოა, რომ სწორედ უკრაინაა რუსეთში მიმდინარე სამხედრო ტრანსფორმირების, მათ შორის კავკასიაში სამხედრო ძალების ზრდის, მთავარი პოტენციური სამიზნე.
ამის მიუხედავად, კავკასიაში რუსული ძალების მნიშვნელოვანი გაძლიერება საქართველოსთვისაც სახიფათოა.
რუსული სამხედრო საფრთხე საქართველოსთვის
რუსეთი თანმიმდევრულად, მიზანმიმართულად და სხვადასხვა მეთოდის გამოყენებით ცდილობს საქართველოს სუვერენიტეტის შერყევას და მის მოქცევას რუსული გავლენის სფეროში. დღევანდელი რუსეთის გეოსტრატეგიული მიზნები შეუთავსებელია საქართველოს ეროვნულ ინტერესებთან და უსაფრთხოებასთან. აქედან   გამომდინარე,   რუსული   სამხედრო   ძალა   საქართველოსთვის   მუდმივ საფრთხეს წარმოადგენს.
ოკუპირებულ რეგიონებში განთავსებული რუსული ძალების არსებობა იმას ნიშნავს, რომ აგრესიის შემთხვევაში რუსებს შეუძლიათ სწრაფად შეუტიონ საქართველოს ტერიტორიის სიღრმეს და მის ძირითად ქალაქებს. ამ ძალების მეშვეობით რუსეთს გადალახული აქვს გეოგრაფიული ბარიერი კავკასიონის ქედის სახით. მართალია, ოკუპირებულ რეგიონებში განლაგებული ორი რუსული ბრიგადა არასაკმარისია ქართული შეიარაღებული ძალების დასამარცხებლად, მაგრამ ეს ორი ბრიგადა წარმოადგენს პლაცდარმს კავკასიონის აქეთ და რუსებს საშუალებას აძლევს ამ პლაცდარმებზე სწრაფად გადაისროლონ მსხვილი ძალები ჩრდილოეთიდან.
ოკუპირებულ აფხაზეთში განლაგებული მე-7 ბაზის სამხედროები სწავლების დროს
აღსანიშნავია, რომ რუსეთი ინტენსიურად ზრუნავს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში განლაგებული ძალების მაღალ საბრძოლო მზადყოფნაზე. აფხაზეთსა  და  ცხინვალის  რეგიონში  ტარდება  ხშირი  წვრთნები,  პერიოდულად ხდება შეიარაღების განახლება და ვითარდება სამხედრო ინფრასტრუქტურა.
საქართველოს რეგულარული სამანევრო და საარტილერიო სამხედრო ძალები დღეს შედგება ოთხი ქვეითი და ორი საარტილერიო ბრიგადისგან, რასაც ემატება
სპეცდანიშნულების   ძალები   და   ერთი   სადაზვერვო   ბატალიონი 13  .   ეს   ძალები, სავარაუდოდ, არ კმარა რუსული აგრესიისთვის საკმარისად სერიოზული წინააღმდეგობის გასაწევად. რუსეთში მიმდინარე სამხედრო ტრანსფორმირება კი ძალთა ბალანსს საქართველოს წინააღმდეგ კიდევ უფრო მეტად ცვლის.
საქართველოს სამხედრო პოლიტიკა რუსული საფრთხის ფონზე
2008 წლის ომის შემდგომ პერიოდში საქართველოს სამხედრო უსაფრთხოების გასაუმჯობესებლად ქართულ სახელმწიფოს საკმარისად არ უზრუნია.
მართალია, სრულმასშტაბიანი რუსული აგრესიის შემთხვევაში საქართველო მარტო  ვერ  მოახერხებს  რუსეთის  დამარცხებას,  მაგრამ  ქართულ  შეიარაღებულ ძალებს აქვთ პოტენციურად სრულიად რეალისტური მიზანი, რომლის მიღწევითაც შესაძლებელია საქართველოს სუვერენიტეტის დაცვა. ეს არის საკმარისად სერიოზული და ხანგრძლივი წინააღმდეგობის გაწევა, რათა საქართველოს უცხოელ პარტნიორებს ჰქონდეთ დრო, რომ შეაჩერონ რუსული აგრესია.
სწორედ  ეს  მოხდა  2008  წლის  აგვისტოს  ომის  დროს.  შესაძლოა,  ახალი აგრესიის შემთხვევაში რუსეთს თავისი მიზნების მისაღწევად უფრო მეტი დრო ჰქონდეს, ვიდრე 2008 წელს, მაგრამ ეს დრო ნებისმიერ შემთხვევაში შეზღუდული იქნება.  საქართველოს  დავალება  ამგვარ  პირობებში  იქნება,  რომ  ამ  შეზღუდულ დროში არ დაუშვას რუსეთმა მიაღწიოს თავის სამხედრო-პოლიტიკური მიზნებს.
ქართველი ჯარისკაცები
არის სერიოზული საფრთხე, რომ დღევანდელი სამხედრო პოტენციალით საქართველო ამ დავალებას ვერ შეასრულებს. ეს არის მიუღებელი მდგომარეობა, რომელიც საქართველოს მოქალაქეებს სუვერენიტეტის დაკარგვის მუდმივი საფრთხის წინაშე აყენებს. აუცილებელია ამ მდგომარეობის გამოსწორება.
შეზღუდული ფინანსური რესურსების გამო საქართველოს დღეს არ შეუძლია ჰყავდეს იმაზე ბევრად უფრო დიდი მუდმივი ჯარი, ვიდრე ამჟამად ჰყავს. სამაგიეროდ, სრულიად შესაძლებელია მისი თავდაცვითი პოტენციალის გაუმჯობესება სწორად ორგანიზებული სარეზერვო სისტემის მეშვებოით. ამის რესურსი საქართველოს აქვს. გარე აგრესიის შემთხვევაში, ასეთი სისტემა იძლევა სწრაფი და ორგანიზებული მობილიზაციის ჩატარების შესაძლებლობას. ამის შედეგად, მუდმივ პროფესიულ შეიარაღებულ ძალებს ომის დროს ემატება დამატებითი რესურსი, რაც მნიშვნელოვნად ურთულებს აგრესორს თავისი მიზნების მიღწევას. რიგ სხვა მცირე სახელმწიფოებში მოქმედებს მცირერიცხოვანი მუდმივი ჯარის და კარგად ორგანიზებული რეზერვის კომბინირების სისტემა. მისი შემოღება სჭირდება საქართველოსაც.
წინა ხელისუფლებამ მნიშვნელოვნად გააუმჯობესა საქართველოს რეგულარული შეიარაღებული ძალები. ამავე დროს, მას არ შეუქმნია ქმედითუნარიანი რეზერვი, მათ შორის, 2008 წლის ომის შემდეგაც, როდესაც ცხადი გახდა ორი რამ: 1) საქართველოს ჯარის მთავარი ამოცანა  არის შესაძლო  რუსულ აგრესიასთან   ბრძოლა  და  არა  საექსპედიციო  ან  მცირე  მასშტაბის  ოპერაციები, რისთვისაც საკმარისი იქნებოდა „მცირე და მობილური“ შეიარაღებული ძალები; 2) მხოლოდ მცირერიცხოვან რეგულარულ ჯარს არ ძალუძს საკმარისად სერიოზული წინააღმდეგობის გაწევა მასშტაბური რუსული თავდასხმის დროს. სწორად ორგანიზებული რეზერვის არშექმნა წინა ხელისუფლების მნიშვნელოვან შეცდომად უნდა მივიჩნიოთ.
მდგომარეობა არ გაუმჯობესებულა არც 2012 წელს, ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ. ჯამში, 2008 წლის აგრესიის შემდგომი ათი წლის მანძილზე ქართულმა სახელმწიფომ არ გადადგა მისი სამხედრო უსაფრთხოების გასაუმჯობესებლად აუცილებელი და ამავე დროს რეალისტური და ხელმისაწვდომი ნაბიჯები.
ბოლო პერიოდში საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ დაიწყო მუშაობა ტოტალური თავდაცვის მიდგომის შემოღებაზე, რისი ნაწილიც გახდა რეზერვის ახალი  პროექტი.  ეს  მისასალმებელია  და,  განხორციელების  შემთხვევაში, გააძლიერებს საქართველოს თავდაცვით პოტენციალს, თუმცა არსებული გეგმებით რეზერვის ჩამოყალიბება ძალზე ნელი ტემპით მოხდება. ასე, 2018 წელს დაგეგმილია მხოლოდ 260 რეზერვისტის მომზადება.
ათი დაკარგული წლის შემდეგ და ამჟამინდელ დინამიკურ და სახიფათო საერთაშორისო ვითარებაში საჭიროა უფრო ინტენსიური ძალისხმევა, რათა საქართველომ რაც შეიძლება სწრაფად შეიძინოს ომის დროს მობილიზაციის უნარი. სარეზერვო სისტემის შექმნის რამდენიმე წელიწადზე გაწელვა კიდევ ერთი შეცდომა იქნებოდა.
ამასთან, რეზერვის შექმნა არ უნდა იყოს მხოლოდ თავდაცვის სამინისტროს ინიციატივა. საჭიროა, რომ პოლიტიკური პარტიების და საზოგადოების აქტიური ნაწილის მხრიდან არსებობდეს თავდაცვის სისტემის გაუმჯობესების და რეზერვის სწრაფად   ჩამოყალიბების   მკაფიოდ   და   ხშირად   არტიკულირებული   დაკვეთა. დღემდე დაშვებული შეცდომები ეკუთვნის არა მხოლოდ პოლიტიკურ ელიტას, არამედ საზოგადოებასაც, რომელიც არასაკმარისად ინტერესდება საკუთარი ფიზიკური  უსაფრთხოების  დაცვის  საკითხით.  ამ  ვითარების  შეცვლა  იქნებოდა საქართველოს უსაფრთხოების ხარისხის გაუმჯობესების საწინდარი.

Consequences of the Growth of Russian Military Forces in the Caucasus: Georgia’s Perspective
In February 2018 plans were reported to seriously strengthen the Russian military forces based in the North Caucasus. According to this information, the process is set to be launched at the end of 2018.
The whole picture of the ongoing transformation in the Russian military forces and the current military and political situation indicate that the main target of the growth of Russia’s forces in the Caucasus is probably Ukraine. This process, however, threatens Georgia as well.
The Russian military might in the Caucasus is already much greater than that of Georgia’s armed forces. Its additional increase would further change the military balance against Georgia. This situation requires Tbilisi to develop its defense policy accordingly.
Neither  the  present  nor  the  previous  governments  have  done  so  in  a  consistent  and satisfactory manner. In order to make Georgia more secure, it is necessary to change this state of affairs and adopt a defense model that is adequate to the threats the country is facing in the present perilous international environment.
Existing Russian Land Forces in the Caucasus
The following Russian land maneuver and artillery/missile units are stationed around Georgia and within its occupied regions:
• 42nd   Mechanized 1  Division.  Its  maneuver  and  artillery  forces  include  three  mechanized regiments, one artillery regiment, separate tank and reconnaissance battalions and an anti- tank  artillery  battalion. The  units  of  the  42nd   Division  are  based  at various  locations  in Chechnya.
• 7th Air Assault (Mountain) Division. A unit of the Russian Airborne Troops (VDV). Maneuver and artillery forces include one parachute, one air assault and one artillery regiment, as well as a reconnaissance battalion and a tank company. The division’s units are based in the Krasnodar and Stavropol regions.
• 4th Military Base. Just like the other two Russian bases in the South Caucasus, the 4th Base is an analogue of a mechanized brigade with additional powerful weaponry. In the case of the 4th Base, such weaponry consists of Iskander short-range ballistic missiles and Smerch heavy multiple rocket launchers. The base is located in the occupied Tskhinvali Region of Georgia.
• 7th  Military Base. Besides a mechanized brigade, the base’s forces also include S-300 surface- to-air missile systems. It is located in the occupied region of Abkhazia, Georgia.
• 102nd Military Base. Besides a mechanized brigade, the base’s forces also include S-300 surface- to-air missile systems and Smerch heavy multiple rocket launchers. Located in Armenia.
• 19th Mechanized Brigade. Located in Vladikavkaz, North Ossetia.
• 136th Mechanized Brigade. Located in Buynaksk, Dagestan
• 205th Mechanized Brigade. Located in Budyonnovsk, Stavropol region.
• 34th Mechanized (Mountain) Brigade. Located in the Zelenchuk district, Karachay-Cherkessia.
• 10th Special Forces Brigade. Located in Molkino, Krasnodar region.
• 346th Special Forces Brigade. Located in Prokhladny, Kabardino-Balkaria.
• 100th  Reconnaissance Brigade. The brigade’s maneuver force is one reconnaissance battalion. Located in Mozdok, North Ossetia.
• 25th Special Forces Regiment. Located in the city of Stavropol
• 1st Missile Brigade. Armed with Iskander missiles. Located in Molkino, Krasnodar region.
• 12th Missile Brigade. Armed with Iskander missiles. Located in Mozdok, North Ossetia.
• 291st  Artillery Brigade. Located in Troitskaya, Ingushetia. A flamethrower battalion is also located in Troitskaya.
• 227th Artillery Brigade. Located in the Maykop district, Adygea.
S-300 surface-to-air missile system
Overall, Russia currently has the following maneuver and artillery forces permanently stationed in the Caucasus: one mechanized division, one air assault division, six mechanized brigades, one mechanized mountain brigade, two special forces brigades and a special forces regiment, the reconnaissance battalion belonging to the 100th  Brigade, two missile brigades armed with Iskander missiles, two artillery brigades and a flamethrower battalion.
To these we must add the marines of the Black Sea Fleet and the Caspian Flotilla – one brigade and two separate battalions. Additionally, there is the 22nd  Special Forces Brigade, located in
the Rostov region, whose troops, along with those of the 10th Special Forces Brigade, were among the first to engage against Georgian troops during the Russo-Georgian War of August 2008.
The experience of the Russian military attacks against Georgia in 2008 and against Ukraine in
2014 shows that Russian military operations are highly likely to involve the VDV units located in the European part of Russia. These units, besides the aforementioned 7th  Air Assault Division, include three other divisions and three brigades, based in Russia’s central regions.
It is also possible that, in the case of a future war in the Caucasus, some special forces, mechanized and other units located in Russia’s other regions might be sent to the Caucasus to take part in military operations.
The Growth of Russia’s Military Forces in the Caucasus
Some of the Caucasus-based units mentioned above have been created or transformed during the last few years as a part of the process of strengthening Russian military forces in this region.
2011-2012: The 25th Special Forces Regiment is created.
2012: The 346th Special Forces Brigade is created.
2013: The 1st Missile Brigade, stationed in the Krasnodar region, is rearmed with Iskander missiles.
2015: A new 12th Missile Brigade is created in Mozdok, North Ossetia. It is also armed with Iskander missiles.
2016: Mechanized brigades stationed in Chechnya are combined into the 42nd Mechanized Division.
2016: A tank company is created within the 7th   Air Assault Division.  Plans are to expand this company into a tank battalion during 2018.
2016-2017: The 943rd  Reactive Artillery Regiment, located in Adygea, is transformed into a more powerful unit – the 227th Artillery Brigade.
An officer of 227th Artillery Brigade, established in 2016-2017, during a military exercise
Two special forces reconnaissance companies were created by 2017. Their purpose is to locate targets behind enemy lines for Iskander missiles and multiple rocket launchers. It is notable that while there are plans to create such companies in other Russian military districts as well, the first ones have been established in the Southern Military District.
The strengthening of Russia’s military forces in the Caucasus still continues. For instance, according to open sources, there are plans to establish another reconnaissance brigade in Korenovsk, Krasnodar region.10 This will become the second unit of this kind in the Caucasus after the 100th Reconnaissance Brigade.
The most significant news in this regard, however, was reported in February 2018 by the Izvestiya newspaper. Journalists were told at the Russian Ministry of Defense that there are plans to launch the transformation of the 19th and 136th Mechanized Brigades into two divisions in late 2018.
Unlike the 42nd  Mechanized Division, which was established through the unification of the three existing mechanized brigades, in this case the plan, reportedly, is to transform each of the two brigades into a division by creating new regiments and battalions. If such a transformation does occur, the Russian military forces in the North Caucasus will grow by thousands of troops as well as significant numbers of armored vehicles, artillery and other assets.
Strategic Context of the Growth of Russian Military Forces
The increase of the Russian military might in the Caucasus should be viewed in the context of the wider military transformation taking place in Russia.
The establishment of the 42nd Division and plans to transform the two brigades in the eastern Caucasus into divisions are parts of a larger process. Beyond the Caucasus, Russia established six other divisions in other regions of its European part in 2013-2017.
Importantly, it is believed in Russia that divisions are better suited for large-scale frontal combat than unit structure based on brigades only.
Two of these six divisions – the 2nd Mechanized and the 4th Tank Divisions – were created in
2013 and are located south-west of Moscow. The rest were established in 2016-2017. One – the 90th Tank Division – was created in the Ural region while the other three – the 3rd, 144th  and 150th Mechanized Divisions – were created near the border with Ukraine.
Russia had no permanently based maneuver units on its border with Ukraine prior to 2016. The creation of three new divisions on that border indicates that new aggressive actions against Ukraine are being seriously considered in Moscow.
There is a lot of information about regular Russian troops taking part in the war in Donbass. This includes the troops from the Russian units based in the Caucasus.12 It is highly probable that forces stationed in the Caucasus would participate in any new Russian aggression against Ukraine.
It is Ukraine that currently presents the gravest problem for Russia’s imperial ambitions in the former Soviet space. Meanwhile, the war in Donbass goes on with some fighting taking place every single day. Most importantly, today Ukraine is quite strong militarily, differing in this regard from Russia’s other potential victim, Georgia. Unlike the latter, Ukraine would be able to offer very serious resistance to a potential new aggression. Therefore, it is reasonable to presume that it is Ukraine that is the main target of the ongoing Russian military transformation, including the growth of forces stationed in the Caucasus. Still, this growth is a threat for Georgia too.
Russian Military Threat for Georgia
Russia is engaged in a consistent effort, employing a variety of methods, to undermine Georgia’s sovereignty and include it within its sphere of influence. Moscow’s present geostrategic objectives are absolutely incompatible with Georgia’s national interests and security. Therefore, Russia’s military might constitutes a permanent threat for Georgia.
The existence of Russian military forces in the occupied regions signifies that in the case of another aggression against Georgia, the Russians will be able to quickly attack the depth of the Georgian territory and its main cities. The units in Abkhazia and Tskhinvali Region mean that Russia has crossed the primary geographic barrier in the form of the Greater Caucasus Mountains. While these two mechanized brigades are not enough to defeat the Georgian armed forces, they are bridgeheads on the Georgian side of the Caucasus mountain range that allow the Russians to quickly send large forces from the north into Georgia.
Russian troops of the 7th Military Base, in the occupied region of Abkhazia, during a military exercise
The Russians do their best to keep their forces in the occupied regions in a state of high battle readiness.   Frequent   military   exercises,   periodic   rearmament   with   better   weapons   and   the  development of military infrastructure are common for the Russian bases in Abkhazia and Tskhinvali Region.
Georgian  standing  land  maneuver  and  artillery  forces  consist  of  four  infantry  and  two artillery  brigades  along  with  Special  Forces  and  a  reconnaissance  battalion. 13  These  forces  are, probably, insufficient for a strong enough resistance to a potential Russian attack. And the military transformation in Russia further alters the balance against Georgia.
Georgia’s Defense Policy in the Context of the Russian Threat
In the period since the war of 2008, Georgian authorities have not done enough for the improvement of Georgia’s military security.
While Georgia alone cannot ultimately defeat a full-scale Russian aggression, the Georgian armed forces still have a perfectly realistic goal by achieving which it is possible to protect Georgia’s sovereignty. This goal is to offer a serious and sufficiently prolonged resistance to the invaders, giving Georgia’s foreign partners the time necessary to stop the Russian aggression.
This is what happened during the war of August 2008. It is possible that in the case of a new aggression Russia might have more time for achieving its objectives than it did in 2008 but this time still is going to be limited. Georgia’s task, in such circumstances, will be to prevent Russia from achieving its military and political objectives within this limited time.
Georgian troops
There is a serious risk that with the defense potential it has at present, Georgia would fail to accomplish this task. Such a state of affairs is unacceptable, forcing, as it does, Georgian citizens to live under a constant threat of losing their sovereignty. It is necessary to rectify this situation.
Due to its limited financial resources, Georgia cannot have a much larger standing armed forces than it does now. But it is entirely possible to increase its defensive potential through a correctly organized reserve system. Georgia certainly has the resources to do so. In the case of a foreign aggression, such a system provides for a fast and organized mobilization. As a result, the professional units are supplemented by an additional defensive resource which makes it much more difficult for an invader to achieve its objectives. A combination of relatively small standing armed forces and a well-organized reserve exists in a number of other small nations. Georgia needs to introduce it too.
The previous government improved the standing Georgian armed forces drastically. At the same time, however, it failed to create an effective reserve, even after the Russian invasion of 2008, when two things became crystal clear: 1) The main task of the Georgian armed forces is to defend the country against the Russian military rather than to conduct expeditionary and small-scale operations for which a “small and mobile” force would be enough; 2) The vastly outnumbered Georgian standing armed forces alone are unable to offer a sufficient resistance in the case of a full-scale Russian offensive.
The failure to create a well-organized reserve must be considered as a grave mistake of the previous government of Georgia.
The situation did not improve after the new government came to power in 2012. In sum, during the ten years since the Russian aggression in August 2008, the Georgian state has not taken measures that were necessary for improvement of its security and, at the same time, were realistic and affordable.
Recently, the Ministry of Defense of Georgia has begun to work on adopting the total defense approach which includes a project for a new reserve system.14 This is laudable and, if accomplished, would strengthen Georgia’s defensive potential. However, the present plans envision a very slow tempo for establishing the new reserve. For instance, the training of only 260 reservists is planned in
2018.
After ten lost years, and in the present dynamic and perilous international environment, a more intense effort is required to give Georgia a wartime mobilization capability as soon as possible. To protract the creation of a reserve system for several years would be another mistake.
At the same time, a new reserve should not be an initiative of the Ministry of Defense alone. Political parties and active segments of society need to convey a strong and frequently articulated request for the improvement of the defense system and a timely creation of the reserve. The past mistakes belong not just to the political elite but also to society which does not express sufficient interest towards the matter of its own physical protection. Changing this state of affairs would greatly contribute to the cause of Georgia’s national security.