სადავო საზღვრები ჩრდილოეთ კავკასიაში და მისი გამოძახილი საქართველოში
უკანასკნელი რამდენიმე თვის განმავლობაში ჩრდილოეთ კავკასიაში აქტუალური იყო რესპუბლიკათა შორის ადმინისტრაციული საზღვრების დაზუსტების საკითხი. ჩეჩნეთისა და ინგუშეთის რესპუბლიკების ხელმძღვანელთა შორის დადებულმა ხელშეკრულებამ, რომლის მიხედვითაც ჩეჩნეთმა სადავო ტერიტორიების დაახლოებით 26 ათასი ჰექტარი მიწის ფართობი მიიღო, ხოლო ინგუშეთმა კი - 1 ათასი ჰექტარი, ინგუშეთში პროტესტის მთელი სერია მოჰყვა. მართალია, გადაცემულ ტერიტორიებს შორის არ იყო დასახლებული პუნქტები, მაგრამ პროტესტმა მნიშვნელოვნად გაზარდა დაძაბულობა ჩეჩნებსა და ინგუშებს შორის.
ყოველივე ამან უკვე წამოჭრა ჩეჩნეთსა და დაღესტანს შორის ადმინისტრაციული საზღვრების დემარკაციის საკითხი, რამაც დაღესტნის საზოგადოების შეშფოთება გამოიწვია. შეშფოთების მიზეზი კი ის არის, რომ ჩეჩნეთისათვის სავარაუდოდ გადასაცემი ტერიტორიის დიდ ნაწილს დაღესტნელი ფერმერები საძოვრებად იყენებენ. ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით საინტერესოა, რამდენად არსებობს ჩრდილოეთ კავკასიაში მიმდინარე სასაზღვრო დავების საქართველოში გადმოსვლის საფრთხე.
საქართველო ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალური ოლქის 6 სუბიექტს, კერძოდ კი, დაღესტანს, ჩეჩნეთს, ინგუშეთს, ჩრდილოეთ ოსეთს, ყაბარდობალყარეთსა და ყარაჩაი-ჩერქეზეთს ესაზღვრება. საქართველო-რუსეთის საზღვრის უდიდესი ნაწილი გავლებულია ბუნებრივ ზღუდეზე - კავკასიის წყალგამყოფ ქედზე, თუმცა საქართველოს ისეთი რეგიონები, როგორიც არის ხევი (ყაზბეგის მუნიციპალიტეტი), არხოტის ხეობა, პირიქითა ხევსურეთი (დუშეთის მუნიციპალიტეტი) და თუშეთი (ახმეტის მუნიციპალიტეტი), კავკასიის წყალგამყოფი ქედის მეორე მხარეს მდებარეობს. შეიძლება ითქვას, რომ გეოგრაფიული თვალსაზრისით ეს რეგიონები კავკასიის ჩრდილოეთ ნაწილშია მოქცეული, რაც ზრდის კიდეც მათ მოწყვლადობას.
საქართველორუსეთის საზღვარი დღემდე არაა დემარკირებული და ამდენად, საკმაოდ დიდია საზღვრების თვითნებურად გადაწევის რისკი. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მიმდინარე მცოცავი ოკუპაციის გარდა, ამგვარი პროცესი საქართველო-რუსეთის საზღვარზეც ხდება.
თუშეთი - ამ რეგიონში, რუსეთ-საქართველოს საზღვრის მახლობლად, პრობლემურია ჭანჭახოვანის ხეობაში მდებარე სოფლები ჭერო და ინწუხი. ისტორიულად, ეს სოფლები თუშებით იყო დასახლებული, მაგრამ მე-19 საუკუნეში დაიცალა. აღნიშნული ტერიტორიები რუსეთის ფედერაციას, კერძოდ კი, დაღესტნის რესპუბლიკის დიდოელებით დასახლებულ წუნტის რაიონს ესაზღვრება. 1993-1995 წლებში ამ სოფლებში მორიგეობით 4 პატრულირებდნენ რუსი და ქართველი მესაზღვრეები, 1996 წლიდან კი ამ ტერიტორიის აქტიური პატრულირება ქართული მხარის მხრიდან აღარ ხდებოდა. 2006 წელს ქართველ და რუს მესაზღვრეებს შორის ინციდენტიც კი მოხდა, რის შემდეგაც ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ იქ პატრულირება აღარ განეხორციელებინა.
ხევსურეთი - 2000 წელს არხოტის ხეობაში რუსეთმა საზღვარი გადმოსწია, სადაც ნასოფლარი ფიჭვები მოექცა. ამ შემთხვევის შესახებ მწირი ცნობები გვაქვს. რამდენადაც ცნობილია, საზღვრის გადმოსაწევად რუსულ ფედერალურ ჯარებს მთელი მანევრის ჩატარება დასჭირდათ. ეს გადაწყვეტილება ჩეჩნეთის ომით იყო ნაკარნახევი - რუსეთის ხელისუფლება მიიჩნევდა, რომ ჩეჩენი მებრძოლები ფიჭვებთან არსებულ ბილიკებს საქართველოს ტერიტორიაზე გადასასვლელად იყენებდნენ და ამის გასაკონტროლებლად ფიჭვების საგუშაგოზე რუსი მესაზღვრეები ჩადგნენ და იქ დღემდე რჩებიან.
ყაზბეგის მუნიციპალიტეტი - 1998 წელს რუსმა მესაზღვრეებმა ლარსის სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტთან საზღვარი თვითნებურად გადმოსწიეს.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტი - 2018 წლის 28 ივნისს ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში საქართველო-რუსეთის დაღესტნის მონაკვეთზე რუსმა მესაზღვრეებმა ორი ქართველი მესაზღვრე გაიტაცეს, თუმცა რამდენიმე დღეში გაათავისუფლეს.
ონის მუნიციპალიტეტი - ონის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს მამისონის უღელტეხილი, რომელიც საქართველოს რუსეთის ფედერაციასთან აკავშირებს. 2010 წელს რუსმა მესაზღვრეებმა დაიკავეს ამ უღელტეხილზე მდებარე მეტეოროლოგიური სადგური, სადაც ადრე ქართველი მესაზღვრეები პატრულირებდნენ. აღსანიშნავია, რომ ძველი საბჭოთა რუკების მიხედვით, მამისონის უღელტეხილის ნაწილი შედიოდა ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საზღვრებში, თუმცა მეტეოროლოგიური სადგურის დაკავების შემდეგ ადგილზე რუსი მესაზღვრეები პატრულირებენ.
აიბგა - საზღვარი გადმოიწია ოკუპირებულ ტერიტორიებზეც. გაგრის მუნიციპალიტეტისა და კრასნოდარის მხარის საზღვრის მონაკვეთზე მდებარეობს სადავო ტერიტორია აიბგა, რომლის ადმინისტრირებას არაღიარებული რეჟიმი ახორციელებდა. ამ ტერიტორიას იკავებდნენ დე ფაქტო მესაზღვრეებიც. 2014 წელს კი ნასოფლარი აიბგა რუსეთის მესაზღვრეებმა დაიკავეს. აიბგას დაკავებას აფხაზურ საზოგადოებაში მწვავე პროტესტი მოჰყვა. 5 ისტორიულად, აიბგაში ცხოვრობდნენ აფხაზები, რომლებიც მე-19 საუკუნეში ოსმალეთის იმპერიაში გადაასახლეს.
საზღვრები და რამზან კადიროვი - ადმინისტრაციული საზღვრების საკითხი ჩეჩნეთის რესპუბლიკის ლიდერის - რამზან კადიროვის უკანასკნელი პერიოდის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. რესპუბლიკის საზღვრების საკითხს კადიროვი საკუთარი პოლიტიკური პროექტის განმტკიცების მიზნით იყენებს. კერძოდ, იგი ცდილობს საკუთარი თავი „ჩეჩნური მიწების შემომკრებლად“ წარმოაჩინოს. ჩეჩნეთ-ინგუშეთის ადმინისტრაციულ საზღვართან დაკავშირებული უკანასკნელი მოვლენები ცხადყოფს, რომ კადიროვს ამ საკითხში რუსეთის ცენტრალური ხელისუფლებისგან აქვს სრული მხარდაჭერა. ჯერჯერობით არც კადიროვს, არც მის რომელიმე ოფიციალურ წარმომადგენელს საქართველო-რუსეთის ჩეჩნეთის მონაკვეთის დემარკაციასთან დაკავშირებით განცხადება არ გაუკეთებია. თუმცა, კადიროვს არაერთხელ გამოუთქვამს საქართველო-ჩეჩნეთის დამაკავშირებელი გზის აღდგენის სურვილი. მან ითუმ-ყალეს რაიონში სასაზღვრო ინფრასტრუქტურაც კი მოინახულა, სადაც გზის მშენებლობის საკითხს გაეცნო.
თრუსოს ხეობა - საქართველოს მიმართ ტერიტორიული პრეტენზია გამოთქმული აქვს არაერთ ოს ნაციონალისტს, როგორც ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში, ისე ჩრდილო ოსეთის რესპუბლიკაში. კერძოდ, ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში მდებარე თრუსოს ხეობასთან დაჯავშირებით. თრუსოს ხეობაში იყო ოსური სოფლები, თუმცა მე-20 საუკუნეში მოსახლეობის უმეტესობამ ხეობა დატოვა და ჩრდილოეთ ოსეთში გადასახლდა. თრუსოს ხეობა ესაზღვრება როგორც ჩრდილოეთ ოსეთს, ისე ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ჯავის მუნიციპალიტეტს. არც ერთ ამ რეგიონს თრუსოს ხეობასთან სამანქანო გზა არ აქვს, რაც იმას ნიშნავს, რომ, თეორიულად, ხეობის ოკუპაციისშემთხვევაში, მთელი ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის ოკუპაცია მოხდება. ოსურ ნაციონალისტურ ვებგვერდებზე არაერთხელ გამოითქვა მოსაზრება, რომ მთელი ყაზბეგის მუნიციპალიტეტი (მათ შორის კობისა და გუდაურის) არის უძველესი ოსური მიწა, რომელიც მოხსენიებული იყო, როგორც „აღმოსავლეთ ოსეთი“.
საზღვრების საკითხი და ეთნიკური შუღლი - კავკასიის რეგიონში საზღვრის ცნებას დიდი მნიშვნელობა აქვს. აქედან გამომდინარე, რუსეთის სპეცსამსახურები შეეცდებიან საქართველოსა და მეზობელ კავკასიელ ხალხებს შორის საზღვრების საკითხის წინ წამოწევით მათ შორის შუღლის ჩაგდებას. მსგავსი პროვოკაციები განსაკუთრებით მოსალოდნელია ქართულ-ჩეჩნური მიმართულებით. რუსეთის მხრიდან საზღვრების გადახედვის ნებისმიერი განცხადება მკვეთრ რეაქციას გამოიწვევს როგორც ქართულ, ისე ჩეჩნურ საზოგადოებაში. მეტიც, პანკისის ხეობაში ბოლო პერიოდში მომხდარი დაპირისპირება სამართალდამცავებსა და ადგილობრივ მოსახლეობას შორის რუსეთის პროპაგანდას შეუძლია გაასაღოს, როგორც ქართულ-ქისტური ეთნოკონფლიქტი და ხელი შეუწყოს შუღლის გაღვივებას. ამის ნიშნები უკვე გამოჩნდა სოციალურ მედიაში და სხვადასხვა ყალბი გვერდებისა თუ ანგარიშების მეშვეობით ვრცელდება მსგავსი სახის დეზინფორმაცია.
რთველოსა და მის სამხრეთ კავკასიელი მეზობლების საზღვრების საკითხი წინ წამოსწიოს და უკვე სახელმწიფოებს შორის გაამწვავოს ურთიერთობები. სულ ბოლო მოვლენების დროს, როდესაც დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსის ნაწილი ჩაკეტეს აზერბაიჯანელმა მესაზღვრეებმა, რამაც დიდი ვნებათაღელვა გამოიწვია ქართულ საზოგადოებაში, სხვადასხვა ულტრამემარჯვენე და ქსენოფობიური ჯგუფი გააქტიურდა. მსგავსი პროპაგანდაა მოსალოდნელი სომხეთ-საქართველოს საზღვრის მიმართულებითაც, სადაც ჰუჯაბის მონასტერს დღესდღეობით სომეხი მესაზღვრეები აკონტროლებენ. პრობლემატურია აგრეთვე საქართველოაზერბაიჯანის საზღვრის სიღნაღის მუნიციპალიტეტის მონაკვეთი, სადაც სოფელ ერისიმედის რამდენიმე სახლი სადავო ტერიტორიაზე მდებარეობს.
გარდა ამისა, ქართულ მედიასა თუ სოციალურ ქსელებში აქტიურად ვრცელდება ყალბი ამბავი იმის შესახებ, თითქოს საქართველოს ხელისუფლებამ თურქეთს 6 ჰექტარი მიწის ფართობი გადასცა. სინამდვილეში, ადგილი ჰქონდა მდინარე ჯაყისწყლის კალაპოტის შეცვლას, რომელმაც თურქეთის ტერიტორიის ნაწილი საქართველოს მხარეს მოაქცია. ორმხრივი შეთანხმების საფუძველზე მოხდა აღნიშნული მონაკვეთის ხელახალი კორექტირება და მდინარის კალაპოტის ღერძის ხელახალი დაკვალვა. მიუხედავად ამისა, ბევრმა ქსენოფობიურმა და პრორუსულმა ორგანიზაციამ, როგორიც არის, მაგალითად, „ცენტრისტები“, მოახდინა ფაქტების მანიპულაცია და ეს ამბავი გაასაღა, როგორც „ქართული მიწების თურქეთისთვის გადაცემა“, რისი მიზანიც ანტითურქული განწყობების გაღვივება იყო.
მედიაში პერიოდულად ვრცელდება აგრეთვე ცნობები ჰუჯაბის მონასტრის შესახებ, რომელიც საქართველო-სომხეთის საზღვრის სადავო მონაკვეთზე მდებარეობს. დღეისათვის მონასტრის ტერიტორიას სომეხი მესაზღვრეები აკონტროლებენ. ხუჯაბის საკითხის წამოწევისას ასევე ხდება ანტისომხური განწყობების გაღვივება.
საქართველოს გარდა, საზღვრების დემარკაციის საკითხი აზერბაიჯანსაც შეეხო. 2010 წლის სექტემბერში, რუსეთ-აზერბაიჯანის ორმხრივი შეთანხმების საფუძველზე, აქამდე რუსეთის, კერძოდ, დაღესტნის, რესპუბლიკის კონტროლქვეშ არსებული ეთნიკური ლეზგებით დასახლებული ორი სოფელი - ხრახ-უბა და ურიან-უბა გადაეცა აზერბაიჯანს, რამაც ლეზგებს შორის ანტიაზერბაიჯანული განწყობების განვითარებას შეუწყო ხელი. 9
ამრიგად, ბოლო თვეებში ჩრდილოეთ კავკასიაში განახლებულმა ტერიტორიულმა დავებმა მნიშვნელოვნად გაამწვავა ეთნოსთაშორისი ურთიერთობები. მიუხედავად სადავო ტერიტორიების მცირე მასშტაბისა, საზღვრის ცვლილების ნებისმიერი პროცესი კავკასიის რეგიონში მტკივნეულად აღიქმება. ამის დასტურია დავით გარეჯთან დაკავშირებული ვნებათაღელვაც.
ამას ემატება ის ფაქტიც, რომ რუსეთ-საქართველოს საზღვარი არაა დემარკირებული, რაც რუსეთს შესაძლებლობას აძლევს საქართველოზე დამატებითი ზეწოლა მოახდინოს. რაც შეეხება საქართველოს სამხრეთ მეზობლებთან არსებულ სადავო ტერიტორიებს, საქართველოს ხელისუფლებამ, ერთი მხრივ, უნდა იზრუნოს მოსახლეობის სწორად ინფორმირებაზე და ყალბი ამბების განეიტრალებაზე, ხოლო მეორე მხრივ კი, უნდა მოერიდოს მეზობელ სახელმწიფოებთან ამ სადავო საკითხების პედალირებას და სანაცვლოდ, უნდა იმუშაოს სადავო ტერიტორიებზე მოქცეული კულტურული ძეგლების მონახულებისათვის ერთობლივი მექანიზმების შექმნაზე.

Disputed Borders in the North Caucasus and Their Reflection on Georgia 2019
For the past several months, the issue of specifying administrative borders between the republics has become rather important in the North Caucasus. The agreement made between the leaders of the Republics of Chechnya and Ingushetia, according to which Chechnya got 26 hectares of land while Ingushetia got only 1,000 hectares, was followed by a series of protests in Ingushetia. Despite the fact that there were no settlements on the transferred lands, the protest significantly increased tensions between the Chechen and the Ingush. All of this has already raised the issue of the demarcation of administrative borders between Chechnya and Dagestan which caused concern among the Dagestani population. The cause for this concern is that much of the land, which is likely allocated for transfer to Chechnya, is being used by farmers in Dagestan.
Having all of the aforementioned in mind, it is interesting to see if there is a risk for the border disputes in the North Caucasus to spill-over into Georgia.
Georgia borders six subjects of the North Caucasus Federal District; namely, Dagestan, Chechnya, Ingushetia, North Ossetia, Kabardino-Balkaria and Karachay-Cherkessia. Much of the Georgian-Russian border is drawn on a natural barrier – the Caucasus Mountain Range; however, Georgian regions such as Khevi (Kazbegi Municipality), the Arkhoti Valley, Pirikita Khevsureti (Dusheti Municipality) and Tusheti (Akhmeta Municipality) are located on the other side of the Caucasus Mountains. It can be argued that geographically, these regions are located in the North Caucasus which increases their vulnerability. The Georgian-Russian border is not demarcated to this day and hence, the risk of a unilateral alteration of the borders is quite high. Apart from the creeping occupation on the occupied territories, such a process is also taking place on the Georgian-Russian border.
Tusheti – in this region, near the Russian-Georgian border, the villages of Tchero and Intsukhi, that are located in the Tchantchakhovani Valley, are problematic. Historically, these villages were settled by the people of Tusheti; however, they were emptied in the 19th century. These territories border the Russian Federation; more specifically, the Tsunta district of Dagestan which is settled by the Dido people. In 1993-1995, these villages were patrolled by Russian and Georgian border guards in shifts while from 1996 these territories were no longer actively patrolled by the Georgian side. In 2006, an incident occurred between Georgian and Russian border guards after which the Georgian government made a decision to discontinue patrolling in those territories.
Khevsureti – in 2000, Russia moved the border in the Arkhoti Valley, planting pine trees where once was a village within its territory. We have scant information about this incident. As we know, in order to move the border, the Russian federal military forces were forced to conduct an entire maneuver. The decision was dictated by the war in Chechnya – the government of Russia believed that Chechen warriors were using the pathways near the pine trees to cross over into Georgian territory and so, in order to control this, Russian border guards established an outpost near the pine trees where they remain to this day.
Kazbegi Municipality – in 1998, Russian border guards unilaterally moved the border at the Larsi border crossing point.
Lagodekhi Municipality – on June 28, 2018, in the Lagodekhi Municipality on the Dagestani part of the Georgian-Russian border, Russian border guards kidnapped two of their Georgian counterparts, releasing them after several days.
Oni Municipality – the Mamisoni mountain pass is located in the Oni Municipality, connecting Georgia with the Russian Federation. In 2010, Russian border guards occupied a meteorological station located on this mountain pass where Georgian border guards used to patrol earlier. It must be pointed out that according to old Soviet maps, part of the Mamisoni mountain pass was located within the boundaries of the South Ossetian Autonomous Oblast; however, after occupying the meteorological station, Russian border guards are patrolling the place.
Aibga – the border has also been moved on the occupied territories. There is a disputed territory called Aibga on the border of the Gagra Municipality and Krasnodar Krai which was being administered by the unrecognized regime. De facto border guards were also holding this territory. In 2014, the abandoned village of Aibga was occupied by Russian border guards. The occupation of Aibga caused severe protests in the population of Abkhazia.5 Historically, Abkhazians who were deported to the Ottoman Empire in the 19th century used to live in Aibga.
Borders and Ramzan Kadyrov – the issue of administrative borders is one of the recent priority issues for the leader of the Republic of Chechnya – Ramzan Kadyrov. The issue of the borders of the Republic is used by Kadyrov to strengthen his political project. More specifically, he is attempting to present himself as the “unifier of Chechen lands.” The recent events connected with the Chechen-Ingush administrative border make it clear that Kadyrov has full support from the central Russian government in this. So far, neither Kadyrov nor any of his official representatives has made any statements about the demarcation of the Chechen part of the Russian-Georgian border; however, Kadyrov has, on multiple occasions, expressed his will of restoring the road connecting Chechnya with Georgia. He even visited the border infrastructure in the Itum-Kalinsky district where he inspected the issue of constructing a road.
Truso Valley – numerous Ossetian nationalists have expressed territorial claims towards Georgia, both within the occupied Tskhinvali region and also in the Republic of North Ossetia. More specifically, this concerns the Truso Valley which is located in the Kazbegi Municipality. There were Ossetian villages in the Truso Valley; however, in the 20th century, most of the population left the Valley and moved to North Ossetia. The Truso Valley borders North Ossetia as well as the Java Municipality of the occupied Tskhinvali region. Neither of these regions has a motorway to the Truso Valley which means that theoretically, in the case of the occupation of the Valley, the whole Kazbegi Municipality will be occupied. An opinion has been expressed numerous times on Ossetian nationalistic websites that the entire Kazbegi Municipality (including Kobi and Gudauri) is an ancient Ossetian land which was referred to as “East Ossetia.”
The Issue of Borders and Ethnic Strife – the concept of borders has high importance in the Caucasus. Due to this, Russian security forces will be trying to create conflict between Georgia and neighboring Caucasian peoples by underlining the issue of borders. Such provocations are especially to be expected in the direction of Georgian-Chechen relations. Any statements from the Russian side about the revision of borders will cause sharp reactions in both Georgian as well as Chechen societies. Furthermore, the recent confrontations between the law enforcement structures and the local population in the Pankisi Gorge can be used by Russian propaganda as a demonstration of an emerging Georgian-Kist conflict. Traces of this have already appeared in social media where various fake pages or accounts are spreading such disinformation.
Apart from the North Caucasus, Russian propaganda can also put forward the border issues of Georgia and its South Caucasus neighbors and deteriorate relations between the states. During the most recent events, when Azeri border guards closed off certain parts of the Davit Gareji Monastery Complex which caused great concern in the Georgian public, various far-right and xenophobic groups were activated. Such propaganda is also to be expected in the direction of Armenian-Georgian borders as well where the Khujab Monastery is currently controlled by Armenian border guards. The Sighnaghi Municipality part of the Georgian-Azerbaijan border is also problematic where several houses of the village of Erisimedi are located on a disputed territory.
Apart from this, fake news about the Georgian government transferring six hectares of land to Turkey is being actively circulated in Georgian media as well as social networks. In reality, what happened was that the riverbed of the Jakistskali River was altered which put part of the Turkish territory on the Georgian side. Based on a mutual agreement, this part of the border was corrected and the riverbed axis was set once again. Despite this, many xenophobic and pro-Russian organizations, such as the Centrists, manipulated the facts and presented this case as the “transfer of Georgian lands to Turkey” whose aim was to stoke anti-Turkish sentiments.
The media also periodically disseminates information about the Khujab Monastery which is located on an area of disputed territory between Georgia and Armenia. Currently, the territory of the Monastery is controlled by Armenian border guards. Anti-Armenian sentiments are also being stoked when putting forward the issue of Khujab.8
Besides Georgia, the issue of the demarcation of borders also touched upon Azerbaijan. In September 2010, based on a mutual agreement between Russia and Azerbaijan, two villages settled by ethnic Lezgins, Khrakh-Uba and Uryan-Uba formerly controlled by Russia; more specifically, the Republic of Dagestan, were given to Azerbaijan which stoked anti-Azeri sentiments among the Lezgins.
In conclusion, the re-surfaced territorial disputes in the North Caucasus have significantly worsened inter-ethnic relations in the past few months. Despite the small scale of the disputed territories, any process of the alteration of borders is painfully perceived in the region. This is further confirmed by the public unrest in connection with Davit Gareji. This is further compounded by the fact that the Russian-Georgian border is not demarcated which enables Russia to exert additional pressure over Georgia. As for the disputed territories with Georgia’s southern neighbors, the government of Georgia must, on the one hand, take care of correctly informing the public and neutralizing fake news and, on the other hand, avoid activating these disputed issue with the neighboring states and instead work on creating joint mechanisms for the availability of visiting cultural heritage sights located on disputed territories.