COVID-19 ჩრდილოეთ კავკასიის რეგიონში
სტატისტიკის მიხედვით, Covid-19-ით ინფიცირებულთა დადასტურებული შემთხვევების რაოდენობით, მსოფლიოს მასშტაბით, რუსეთის ფედერაცია ერთ-ერთ მოწინავე ადგილს იკავებს. თუმცა, ჩრდილოეთ კავკასიის რეგიონში მიმდინარე პანდემიას მედიაში შედარებით ნაკლები ყურადღება ეთმობა. 2020 წლის 20 ივნისის მონაცემებით, ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებში შემდეგი მაჩვენებლები ჰქონდათ: დაღესტანი - 7103 ინფიცირებული, 344 გარდაცვლილი; ჩეჩნეთი - 1579 ინფიცირებული, 20 გარდაცვლილი; ინგუშეთი - 2782 ინფიცირებული, 64 გარდაცვლილი; ჩრდილოეთი ოსეთი - 3737 ინფიცირებული, 66 გარდაცვლილი; ყაბარდო-ბალყარეთი - 4361 ინფიცირებული, 43 გარდაცვლილი; ყარაჩაი-ჩერქეზეთი - 2730 ინფიცირებული, 9 გარდაცვლილი; ადიღეს რესპუბლიკა - 1511 ინფიცირებული, 12 გარდაცვლილი (იხ. ცხრილი).
აღსანიშნავია, რომ ჩრდილოეთ კავკასიის რეგიონში პანდემიის გავრცელება რუსეთის სხვა რეგიონებთან შედარებით გვიან დაიწყო, რაც ნიშნავს, რომ პიკი ჯერ კიდევ წინაა. სტატისტიკა გვიჩვენებს, რომ როგორც დაავადებულთა, ასევე ინფიცირებულთა რაოდენობით დაღესტნის რესპუბლიკა ლიდერობს. აქვე აღსანიშნავია ინგუშეთის რესპუბლიკის დაავადებისა და სიკვდილიანობის საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელი ერთ სულ მოსახლეზე. თუკი გავითვალისწინებდით ერთ მილიონ მოსახლეზე სიკვდილიანობის მაჩვენებელს და თუკი დაღესტანსა და ინგუშეთს სუვერენული სახელმწიფოების რეიტინგში მოვათავსებდით, ორივე რესპუბლიკა გადაუსწრებდა ისეთ დაზარალებულ რეგიონებს, როგორიცაა ირანი და სომხეთი და მყარ ადგილს პირველ ოცდაათეულში დაიკავებდა. მეზობელი რესპუბლიკების ფონზე უნდა აღინიშნოს ჩეჩნეთის რესპუბლიკაში გარდაცვლილთა შედარებით დაბალი რიცხვი, რაც შეიძლება აიხსნას სიკვდილიანობის არასათანადოდ აღწერით. როგორც რუსეთის სხვა რეგიონებში, ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებშიც შემოიღეს კარანტინი და რიგი შეზღუდვები. კარანტინი შეეხო მეჩეთებსაც და სხვა საკულტო დანიშნულების მასობრივი თავშეყრის ადგილებსაც, რომელთაც ჩრდილოკავკასიელთა ყოველდღიურ ცხოვრებაში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია. განვიხილოთ ვითარება თითოეულ რესპუბლიკაში.
ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ყველასათვის მოულოდნელად, მკაცრმა საკარანტინო ზომებმა საპროტესტო ტალღა გამოიწვია შედარებით მშვიდ ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკაში. 20 აპრილს რესპუბლიკის დედაქალაქ ვლადიკავკაზის ცენტრში ასობით დემონსტრანტი ითხოვდა საკარანტინო რეჟიმის გაუქმებას და რესპუბლიკის პირველი პირის – ვიაჩესლავ ბითაროვის გადადგომას. დემონსტრაცია გადაიზარდა სამართალდამცავებთან შეტაკებაში, რასაც რამდენიმე მომიტინგის დაპატიმრება მოჰყვა. დააპატიმრეს მიტინგის ერთ-ერთი ორგანიზატორი, სანქტ-პეტერბურგში მოღვაწე, ეთნიკურად ოსი საოპერო მომღერალი ვადიმ ჩელდიევი, პანდემიის შესახებ ცრუ ინფორმაციის გავრცელების ბრალდებით, რის გამოც მას 5-წლიანი პატიმრობა ემუქრება. კერძოდ, ჩელდიევი საჯაროდ უარყოფდა ვირუსის არსებობას და საკარანტინე ზომების შემოღებას სხვადასხვა შეთქმულების თეორიებს უკავშირებდა.
აღნიშნული პროტესტი არ იყო ვადიმ ჩედიევის პირველი პოლიტიკური აქტივობა. იგი აქტიურად იყო ჩართული 2018 წელს დემონსტრაციებშიც, როდესაც ვლადიკავკაზში მდებარე ქარხანა „ელექტროცინკის“ დახურვას მოითხოვდნენ. თავად ჩელდიევის მსოფლმხედველობა ოსური და ინდოევროპული ნაციონალიზმის, საბჭოთა ნოსტალგიისა და ანტისემიტიზმის ერთგვარი ნაზავია. ჩელდიევი თავს „საბჭოთა მოქალაქედ“ მიიჩნევს და ჩრდილოეთ ოსეთში, საკმაოდ ძლიერი საბჭოთა ნოსტალგიის გამო,  ბევრი მხარდამჭერი ჰყავს.
ჩეჩნეთის რესპუბლიკა - ჩეჩნეთის მეთაურმა რამზან კადიროვმა რესპუბლიკის მასშტაბით მკაცრი საკარანტინე ზომები შემოიღო. მან კარანტინის დამრღვევთა წინააღმდეგ აგრესიული ზომების გამოყენების შესახებაც გააკეთა განცხადება. მაგალითად, მათზე, ვინც კარანტინის დროს გარეთ გადის, ასეთი რამ თქვა: „არ უნდოდა სახლში ჯდომა? წავიდეს მინდორში და იმუშაოს და სარგებელი მოიტანოს. ჩვენ მათთვის სამსახურს ვიპოვით. წავიდეს მოხნას მინდვრები და მოიყვანოს მოსავალი“. ჩეჩნეთში ეპიდსიტუაციის სიმძიმეზე ის ფაქტიც მეტყველებს, რომ რესპუბლიკის მასშტაბით 50-მდე ექიმია დაინფიცირებული. თავად რამზან კადიროვსაც დაუდასტურდა covid-19, თუმცა მან ეს დაავადება მსუბუქი ფორმით გადაიტანა. აღსანიშნავია, რომ კადიროვის „ექსტრავაგანტულობა“ პოსტკრიზისული გეგმის შემუშავებაშიც გამოვლინდა.
კადიროვმა მზადყოფნა გამოთქვა პანდემიის შედეგად გაღარიბებულ, დასაოჯახებელ მამაკაცებს რესპუბლიკის ბიუჯეტიდან პატარძლის გამოსასყიდი თანხის, იგივე ყალიმის, სუბსიდირებისთვის. ამის გარდა, რამზან კადიროვმა კიდევ ერთი არაორდინარული ნაბიჯი გადადგა: თავი გადაიპარსა, რაც ასე ახსნა: „სილამაზის სალონები ჩვენთან დაკეტილია, სახლში სტილისტები არ არიან, ამიტომაც ჩვენი წინაპრებივით თავი გადავიპარსე“. კადიროვის ამ ნაბიჯს ჩეჩნეთში მომუშავე არაერთმა საჯარო მოხელემ თუ ძალოვანმა მიბაძა. თუმცა მედიაში ლაპარაკია, რომ მოხელეებს აიძულებენ თავი გადაიპარსონ და ამით გამოხატონ კადიროვისადმი ლოიალობა.
დაღესტნის რესპუბლიკა - დაღესტანმა თავი ფედერალური მასშტაბის სკანდალით დაგვამახსოვრა. მაისის შუა რიცხვებამდე, ტესტების უკმარისობის გამო, რესპუბლიკაში არ ხდებოდა ინფიცირებულთა რიცხვის სათანადოდ აღწერა, ხოლო მძიმე პაციენტებს, როგორც წესი, „პნევმონიის“ დიაგნოზით აფორმებდნენ. სტატისტიკის ამგვარმა ხელოვნურმა შეცვლამ რესპუბლიკის ხელისუფლების კრიტიკაც კი დაიმსახურა ვლადიმირ პუტინისგან. თუკი 18 მაისამდე, სანამ პუტინსა და დაღესტნის ხელმძღვანელობას შორის ვიდეოკონფერენცია გაიმართებოდა, დაღესტანში ინფიცირებულთა საერთო რიცხვი 3460 ადამიანს შეადგენდა, უკვე 30 მაისისთვის ამ რიცხვმა 4830-ს მიაღწია.
დაღესტნის რესპუბლიკაში მაღალი სიკვდილიანობა მრავალი მიზეზით შეიძლება აიხსნას. პირველ მიზეზად შეიძლება მჭიდრო დასახლებები მივიჩნიოთ. მაღალმთიან დაღესტანში საცხოვრებელი სახლები, როგორც წესი, ერთმანეთს ემიჯნება, რის გამოც, სოციალური დისტანციის დაცვა მეზობლებს შორის წარმოუდგენელია. ამას ემატება მრავალსულიანი ოჯახების სიმრავლე, სადაც ერთ საცხოვრებელ სახლში ერთდროულად რამდენიმე თაობის ადამიანი ცხოვრობს. მეორე მიზეზია ასაკოვანი ხალხის მაღალი ხვედრითი წილი სოფლად. მაღალი ურბანიზაციის გამო სოფლად დარჩენილი მოხუცების რაოდენობა შედარებით დიდია, რაც მათ მოწყვლადს ხდის Covid-19-ის მიმართ. დაბოლოს, ვირუსის სწრაფ გავრცელებას და სიკვდილიანობას დაღესტანში ხელს უწყობს არსებული კულტურა და ადათ-წესები: დაღესტანი ცნობილია მრავალრიცხოვანი ქორწილებითა თუ სამგლოვიარო ცერემონიებით. BBC-ისთან საუბარში ერთ-ერთმა ადგილობრივმა ასეთი რამეც კი თქვა: „მირჩევნია დავავადდე, მაგრამ დაკრძალვას დავესწრები, რადგან დაღესტანში მასზე არდასწრება სირცხვილია“.
კარანტინისა და საზღვრების ჩაკეტვის გამო დისკომფორტი შეიქმნა რუსეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზეც. აზერბაიჯანის 200-ზე მეტმა მოქალაქემ ვერ მოახერხა აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე დაბრუნება და მათ დასაბინავებლად დაღესტნის სოფელ ყულარში დროებითი კარვების ქალაქი გაიშალა. 15 ივნისს ყულარში საპროტესტო აქცია გაიმართა, რის შემდეგაც ადგილობრივ ძალოვნებსა და ყულარში დაბანაკებულ აზერბაიჯანის მოქალაქეებს შორის ფიზიკური შეტაკებაც კი მოხდა. შედეგად, აზერბაიჯანის 80-მდე მოქალაქე დააკავეს და იზოლატორში გადაიყვანეს. მომიტინგეები მოითხოვდნენ აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე ორგანიზებულად დაბრუნებას, თუმცა  ეს პროცესი დღემდე ფერხდება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ჩეჩნეთის მუსლიმთა სასულიერო სამმართველომ და თვით რამზან კადიროვმა კარანტინისთვის დაკეტილი მეჩეთების გახსნის და იქ პარასკევის ლოცვის აღსრულების გადაწყვეტილება მიიღეს. ეს გადაწყვეტილება მიიღეს ერთპიროვნულად, რუსეთის ფედერაციის მუსლიმთა სამმართველო ორგანოების დაუკითხავად.
ინგუშეთის რესპუბლიკა - 11 მაისს ინგუშეთში გარდაიცვალა ინგუშეთის რესპუბლიკის მუსლიმთა სასულიერო სამმართველოს მუფტი აბდურაჰმან მართაზანოვი. ინფიცირების რისკის გამო მისი სხეულის განბანვის რიტუალი არა სასაფლაოზე, არამედ საავადმყოფოში, სპეცტანსაცმელში ჩაცმული პირების თანხლებით მოხდა. ინგუშეთში დაინფიცირებულთა რიცხვი საკმაოდ მაღალია. ამას ემატება ეკონომიკური პრობლემები. მაგალითად, 15 ივნისს Covid-19-თან მებრძოლმა ინგუშმა ექიმებმა ინტერნეტში განათავსეს ვიდეორგოლი, სადაც რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შესჩივლეს, რომ არ მიუღიათ კუთვნილი დანამატები.
ყაბარდო-ბალყარეთი - მსგავსად სხვა ჩრდილოკავკასიური რესპუბლიკებისა, ინფიცირებულთა რაოდენობა ყაბარდო-ბალყარეთშიც მაღალია, რის გამოც, ადგილობრივი ჯანდაცვის სისტემა ლოჯისტიკური პრობლემების წინაშე დგას. მაგალითად, ლესქენის რაიონული საავადმყოფოს პერსონალმა დამცავი საშუალებების დეფიციტის შესახებ განაცხადა. პანდემიის გამო დაიკეტა რესპუბლიკის სამთო კურორტები, რომლებიც, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენელთა გათვლებით, 1 აგვისტოზე ადრე არ განაახლებს მუშაობას. ამის გამო  მაღალმთიანი რეგიონების არაერთმა მაცხოვრებელმა დაკარგა შემოსავლის წყარო, რომელიც მთლიანად ტურისტულ სექტორს უკავშირდებოდა. ვითარებას რესპუბლიკაში, პანდემიის გარდა, სხვადასხვა პრობლემაც ამძიმებს:  სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში გამოცხადებული შიმშილობა, ძლიერ ქარები პროხლადნოეს რაიონში და ადვოკატების მხარდამჭერი პიკეტები.
ყარაჩაი-ჩერქეზეთის რესპუბლიკა -  ყარაჩაი-ჩერქეზეთში პანდემიამ ხმაურიანი სისხლის სამართლის საქმეებით დაგვამახსოვრა თავი. 11 ივნისს ოპოზიციურად განწყობილი YouTube არხის, „ჩორნი კლუბის“ ორი წარმომადგენლის, მურატ ტოკოვისა და ვლადიმირ ბიჯიევის საცხოვრებელში ჩატარდა ჩხრეკა, ასევე საქმე აღიძრა Covid-19-ის შესახებ ყალბი ინფორმაციის გავრცელების ბრალდებით. ყოველივე ამის მიზეზი გახდა 9 ივნისს YouTube-ზე განთავსებული ვიდეო, სახელწოდებით „ყარაჩაი-ჩერქეზეთში დროა გამოცხადდეს საგანგებო მდგომარეობა“, სადაც ავტორები გამოთქვამდნენ აზრს, რომ რესპუბლიკაში ეპიდსიტუაცია იმაზე მძიმე იყო, ვიდრე ამას ადგილობრივი ხელისუფლება აღიარებდა. მსგავსად მეზობელი ყაბარდო-ბალყარეთის რესპუბლიკისა, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის სამთო-ბალნეოლოგიური კურორტი არხიზი ვიზიტორებისთვის დაიხურა კარანტინის გამო.
ადიღეს რესპუბლიკა - ადიღეს რესპუბლიკაში Covid-19-ის პანდემიას არანაირი პროტესტი და სხვა მოვლენა არ მოჰყოლია. ინფიცირებულთა და გარდაცვლილთა ხვედრითი წილი დაახლოებით იგივეა, რაც მეზობელ კრასნოდარის მხარეში. თუმცა 17 ივნისს მოსულმა სეტყვამ სოფელ ჰათუკაიში 1200-მდე სახლი დააზარალა და ამან შესაძლოა სოციალური დისტანციის დარღვევა და ინფიცირებულთა ზრდა გამოიწვიოს.
დაღესტნის მაგალითი გვიჩვენებს, რომ სტატისტიკის შეგნებული შემცირება შესაძლოა სხვა რესპუბლიკებშიც მოხდეს. ამის ფონზე ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკების მიერ წარმოდგენილი სტატისტიკა სერიოზულ კითხვების აჩენს და მისი სანდოობა ძალიან დაბალია. ვირუსის შემდგომი გავრცელების მასშტაბის პროგნოზირება რთულია. დღესდღეობით არ არის შემუშავებული ვირუსის გავრცელებისა და შემდგომი კლების ისეთი ფორმულა, რომელიც ყველა სახელმწიფოსა და რეგიონის მიესადაგებოდა. ვირუსის გავრცელება და სიკვდილიანობა შესაძლოა დამოკიდებული იყოს ისეთ ფაქტორებზე, როგორიცაა მოსახლეობის სიმჭიდროვე და მობილურობა, რეგიონის საშუალო ასაკი, არსებული წეს-ჩვეულებები, ქრონიკულ დაავადებათა გავრცელება, კლიმატი, სეზონი და ასე შემდეგ. მეტიც, ჩრდილოეთ კავკასიის შემთხვევაში, ინფიცირებულთა სტატისტიკის ასახვაში არსებული ხარვეზები და ზუსტი სტატისტიკის დამალვა ამ ტიპის გამოთვლებს კიდევ უფრო ართულებს. აქვს აღსანიშნავია, რომ უკვე შესაძლებელია იმ ეკონომიკური და სოციალური პროცესების პროგნოზირება, რომლებიც შესაძლოა განვითარდეს ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებში. როგორც ცნობილია, ჩრდილო კავკასიის ყველა რესპუბლიკა დოტაციური რეგიონია და ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტის თვალსაზრისით, რუსეთის ფედერაციის სხვა რეგიონებს შორის ბოლო ადგილებს იკავებს. კარანტინი და გადაადგილებაზე შეზღუდვა გამოიწვევს იმ ათასობით შიდა მიგრანტის გაღარიბებას, რომლის შემოსავლის მთავარი წყაროც რუსეთის სხვადასხვა რეგიონებში ფიზიკური მუშაობა იყო. ამას ემატება ჩრდილო-დასავლეთ კავკასიის ტურისტულ სექტორში ათასობით სამუშაო ადგილების დაკარგვა. საერთაშორისო ტრანზიტზე დამოკიდებული აზერბაიჯანის ზღვისპირა რეგიონები და ჩრდილოეთ ოსეთიც გარკვეულ შემოსავალს დაკარგავს. აუცილებლად შემცირდება ევროპაში მცხოვრები ჩეჩენი ემიგრანტებისგან წამოსული ფულადი გზავნილების მოცულობაც, რომელზედაც  ჩეჩნეთში მცხოვრები მათი ნათესავები არიან დამოკიდებული. ჩრდილოეთ კავკასიის რეგიონში არსებული დიდი მასშტაბის კორუფცია გვაფიქრებინებს, რომ ადგილობრივი ეკონომიკის სტიმულირებისთვის ფედერალური ბიუჯეტიდან გამოყოფილი სახსრების ნაწილი არ მივა მოსახლეობამდე და სხვადასხვა კორუფციულ სქემაში დაიკარგება. ყოველივე ეს გამოიწვევს ჩრდილოეთ კავკასიის ღარიბი მოსახლეობის კიდევ უფრო გაღარიბებას და სოციალურ-პოლიტიკური მდგომარეობის კიდევ უფრო გართულებას. ასეთ შემთხვევაში კი, მოსალოდნელია საპროტესტო მუხტისა და დაძაბულობის ზრდა.

COVID 19 in the North Caucasus Region
According to the latest data, the Russian Federation is one of the top countries in the world in terms of the number of confirmed cases of COVID 19 infections. That said, the media is paying much less attention to the pandemic taking place in the North Caucasus region. According to June 20, 2020’s data, the North Caucasus republics had the following statistics with regard to the virus:  Dagestan – 7,103 infected, 344 deceased; Chechnya – 1,579 infected, 20 deceased; Ingushetia – 2,782 infected, 64 deceased; North Ossetia – 3,737 infected, 66 deceased; Kabardino-Balkaria – 4,361 infected, 43 deceased; Karachay-Cherkessia – 2,730 infected, 9 deceased and the Republic of Adygea – 1,511 infected, 12 deceased (see chart).
It must be pointed out that the spread of the pandemic in the North Caucasus region started a little later as compared to the other regions of Russia which means that the peak of the dissemination remains ahead. Statistics show that the Republic of Dagestan is at the top with the number of infections as well as the number of deceased patients. Here we must also point out the high rate of per capita infections and deaths in Ingushetia. If we calculate the death rate per million people and count Dagestan and Ingushetia as sovereign states, they would both overtake affected regions such as Iran and Armenia, positioning themselves firmly among the top 30 affected countries. The relatively small number of deaths in Chechnya, as compared to the neighboring republics, must also be highlighted. This could be explained by the incorrect assessment/calculation of the death rate. As in other Russian regions, the North Caucasus republics have also introduced a quarantine and a number of restrictions. Quarantines also cover mosques and other religious places of mass gathering that hold an important place in the daily life of North Caucasians. Let us look at the situations in the individual republics.
Republic of North Ossetia – unexpectedly for everyone, harsh quarantine measures caused protests in the relatively calm Republic of North Ossetia. On April 20, hundreds of protesters in the capital city of Vladikavkaz were demanding the abolition of the quarantine regime and the resignation of the leader of the Republic - Vyacheslav Bitarov. The protests turned into clashes with the law enforcement structures followed by the arrest of several protesters. One of the organizers of the protest, an opera singer with Ossetian ethnic origins working in Saint Petersburg, Vadim Cheldiev, was arrested on the charges of disseminating false information about the pandemic for which he could face up to five years in jail. More specifically, Cheldiev publicly denied the existence of the virus, connecting the introduction of the quarantine with various conspiracy theories.
This protest was not Vadim Cheldiev’s first political activity. He was actively involved in 2018’s protests as well when the demand was to close down the Eelectrozinc factory in Vladikavkaz. Cheldiev’s worldview is a type of a mix of Ossetian and Indo-European nationalism, Soviet nostalgia and anti-Semitism. Cheldiev considers himself to be a “Soviet citizen” and has a robust base of supporters in North Ossetia due to the strong sense of Soviet nostalgia there.
Chechen Republic – the leader of Chechnya, Ramzan Kadyrov, instituted harsh quarantine measures in his republic. He also made a statement about using aggressive measures against those violating the quarantine regime. For example, he said the following about those who go out during the quarantine:  “So, they do not want to sit at home? Let them go to the fields and work and bring profit. We will find a job for them. They can plough the fields and produce a harvest. ”The gravity of the epidemic in Chechnya is further revealed by the fact that it has 50 infected doctors. Ramzan Kadyrov himself got infected with coronavirus, yet he overcame it with light symptoms. It must be noted that Kadyrov’s extravagance was reflected in his formulation of the post-crisis plan as well.
Kadyrov expressed his readiness to subsidize bread prices, or the kalim, from the state budget for single men impoverished by the pandemic. Apart from this, he took another extraordinary step:  he shaved his head which he explained as follows:  “Beauty salons are closed in our country and there are no stylists at home so I shaved my head just like our ancestors used to do.” Numerous public servants and law-enforcement structure employees in Chechnya followed Kadyrov’s example in this regard. That said, the media reports that some public servants are being forced to shave their heads to express their loyalty to Kadyrov.
Dagestan – Dagestan distinguished itself with a federal-level scandal. Until the middle of May, the republic was not properly recording the number of infected people due to the lack of tests while critical patients were being diagnosed with pneumonia. Such an artificial modification of data even invited criticism from Vladimir Putin vis-à-vis the leadership of the republic. If the overall number of infections up to May 18, when a video conference was held between Putin and the leadership of Dagestan, was just 3,460 the number had already reached 4,830 by May 30.
The high mortality rate in the Republic of Dagestan can be explained by many reasons. First, there are the dense settlements. Houses in mountainous Dagestan typically lean on one another because of which social distancing between neighbors in practically impossible. This is complemented with the multitude of large families where several generations of people live in the same house simultaneously. The second reason is the high share of old people in villages. Due to the high level of urbanization, the number of old people left behind in the villages is relatively high which makes them vulnerable to COVID 19. Finally, the existing culture and customs in Dagestan facilitate the spread of the virus as well as its mortality rate:  Dagestan is famous for populous weddings and funeral ceremonies. In an interview with the BBC, one of the locals even said: “I would rather get infected than miss a funeral as not attending it is considered shameful in Dagestan.”
Due to the quarantine and the closed borders, there was discomfort on the border between Russia and Azerbaijan. Over 200 citizens were unable to return to Azerbaijan and the village of Kulari in Dagestan set up temporary camps to house them. A protest was held in Kulari on June 15 as a result of which a clash occurred between the citizens of Azerbaijan camped in Kulari and local law-enforcement structures. Up to 80 Azerbaijani citizens were arrested and imprisoned. The protesters were demanding an organized return to Azerbaijan; however, the process is being delayed to date.
It must also be noted that the Muslim spiritual leadership and Ramzan Kadyrov himself made a decision to re-open the mosques which were closed down during the quarantine and perform Friday prayers there. This decision was made unilaterally without consulting Muslim spiritual leadership structures of the Russian Federation as a whole.
Republic of Ingushetia – on May 11, Mufti of the Muslim Spiritual Board of the Republic of Ingushetia, Abdurahman Martazanov, died in Ingushetia. Due to the risk of infection, the ritual of cleansing took place not at the cemetery but in the hospital by individuals wearing special protective clothing. The number of infected in Ingushetia is quite high. This is aggravated by economic problems. For example, on June 15, Ingush doctors fighting against COVID 19 posted a video on the internet, complaining to the President of Russia, Vladimir Putin, that they had not received their earned bonuses.
Kabardino-Balkaria – much like the other North Caucasian republics, the number of infections in Kabardino-Balkaria is also quite high due to which the local healthcare system is facing logistical problems. For example, the personnel of the Lesken district hospital made a statement about the lack of protective gear. The mountainous resorts of the republic were closed due to the pandemic and the local government estimated that they will not be reopening until August 1 at the earliest. Numerous people living in the mountainous regions have lost their source of income because of this as their income came mostly from the tourism sector. Apart from the pandemic, other problems within the republic are also worsening the situation:  hunger strikes in penitentiary facilities, strong winds in the Prokhladnoe district and picketing in support of lawyers.
Republic of Karachay-Cherkessia – the pandemic has generated high-profile criminal cases in Karachay-Cherkessia. On June 11, a search was conducted in the houses of two representatives of an opposition-minded YouTube channel, Chorny Klub (Black Club), Murat Tokov and Vladimir Bijiev, with proceedings having begun for disseminating false information regarding COVID 19. The reason for this was a video placed on YouTube on June 9, entitled “It is Time to Declare a State of Emergency in Karachay-Cherkessia,” where the authors were stating their opinion that the epidemiological situation within the republic was graver than the government was ready to admit. Much like the neighboring Kabardino-Balkaria, the mountainous balneological resort Arkhyz in Karachay-Cherkessia closed down for visitors due to the quarantine.
The Republic of Adygea – the COVID 19 pandemic did not cause any kind of protests or other developments in the Republic of Adygea. The share of those infected and deceased is roughly the same as in the neighboring Krasnodar Kray. That said, the June 17 hailstorm in the village of Hatukay damaged 1,200 houses which could lead to the violation of social distancing and the growth of the number of infections.
The example of Dagestan shows that a purposeful reduction of statistics could happen in other republics as well. Given this, the data put forward by the North Caucasus republics raises serious questions and trust towards it is low. It is difficult to predict the scale of the further spread of the virus. To date, there is no formula for the further dissemination and future reduction of the virus that would be compatible with every state and region. The spread of the virus and the death rate could be connected to factors such as population density and mobility, the average age of the population within the region, the existing customs, the spread of chronic diseases, climate, the period of year and so on. Furthermore, the flaws in recording the statistics of infections in the North Caucasus and the cover-up of precise data complicate these calculations even more. Here we must also point out that one can already predict the economic and social processes that could unfold in the North Caucasus republics. As we know, all North Caucasus republics are practice dotation and are at the bottom in terms of the GDP per capita as compared to other regions of the Russian Federation. Quarantines and travel restrictions will cause thousands of internal migrants, whose main income was physical work in various Russian regions, to become impoverished. This is compounded with the loss of thousands of jobs in the tourism sector in the North Caucasus. The seaside regions of Azerbaijan and North Ossetia as well will lose some income due to their reliance on international transit. The amount of remittances from Chechens living in Europe that they send to their relatives living in Chechnya will unavoidably be reduced as well. The high level of corruption in the North Caucasus region causes us to think that part of the funds allocated from the federal budget for stimulating the economy will not get to the population and will instead be lost to various corruption schemes. All this will cause the already poor population of North Caucasus to become even poorer, further complicating their social and political conditions. Were this to happen, protests and tensions should be expected.