უსაფრთხოების მიმოხილვა: რუსეთ-უკრაინის დაპირისპირება
მიმდინარე წლის გაზაფხულზე მთელი მსოფლიოს ყურადღება რუსეთ-უკრაინის საზღვრისაკენ იყო მიმართული. რუსეთმა მოულოდნელად, ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე, უკრაინის საზღვრებთან, ყირიმსა და შავ ზღვაში მსხვილი სამხედრო ძალების გადასროლა დაიწყო. უკრაინის ოფიციალური პირების განცხადებით, ქვეყნის საზღვრებთან 110 ათასი რუსი სამხედრო იყო თავმოყრილი. გაზრდილი სამხედრო საფრთხის შესახებ განაცხადა ნატომაც.
დაძაბული რამდენიმედღიანი მოლოდინის შემდეგ რუსეთმა ჯარების გაყვანა დაიწყო. დეესკალაცია რუსეთზე გაზრდილ საერთაშორისო ზეწოლას, მათ შორის, პუტინისა და აშშ-ის პრეზიდენტ ბაიდენის სატელეფონო საუბარს მოჰყვა.
რისი მიღწევა უნდოდა პუტინს ამგვარი ესკალაციით და ზოგადად, რა ვითარებაა რუსეთ-უკრაინის ფრონტზე? როგორია მისი ზეგავლენა საქართველოზე? სწორედ ამ საკითხების ანალიზს ეძღვნება რონდელის ფონდის უსაფრთხოების მიმოხილვის წინამდებარე გამოშვება.
გიორგი ბილანიშვილი აანალიზებს მიმდინარე სამშვიდობო პროცესს და იმ ნაღმებს, რომლებიც მასში უკრაინული მხარისათვის დევს. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ მინსკი 1 და მინსკი 2 შეთანხმებებს უკრაინამ მძიმე სამხედრო დამარცხების შემდეგ მოაწერა ხელი.
თურქეთის როლი რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტში ვითარების ძალზე საინტერესო ასპექტია, რომელზეც ზურაბ ბატიაშვილი მსჯელობს. რუსეთმა თურქეთს საჰაერო მიმოსვლაც კი შეუჩერა მას შემდეგ, რაც ჩათვალა, რომ ანკარა-კიევის სამხედრო თანამშრომლობა დასაშვებ მასშტაბებს გასცდა.
ალექსი პეტრიაშვილი მიმოიხილავს საქართველოსა და უკრაინის გზას ნატოსკენ და ამ გზაზე არსებულ დაბრკოლებებს. თუ გვიღებთ, მიგვიღეთ - ასეთი იყო პრეზიდენტ ზელენსკის მოწოდება რამდენიმე დღის წინ. ამისათვის ჯერ კორუფცია უნდა დაამარცხოთ - არ დააყოვნა პრეზიდენტ ბაიდენის პასუხმაც.
დაბოლოს, ჩვენი სამხედრო მიმომხილველი, გენერალი სურმავა აანალიზებს სამხედრო ვითარებას, მხარეების სტრატეგიასა და ტაქტიკას, რაც საქართველოსთვისაც მნიშვნელოვან გაკვეთილებს შეიცავს.

Security Review: Russia-Ukraine Confrontation
In the spring of 2021, the entire world's attention was focused on the Russian-Ukrainian border. Suddenly, without any explanation, Russia began to deploy large military forces along the borders of Ukraine, in Crimea and the Black Sea. According to Ukrainian officials, 110,000 Russian troops converged near the country's borders. NATO also made an announcement about the increased military threat.
After several days of a tense standstill, Russia began withdrawing its troops. The de-escalation was precipitated by growing international pressure on Russia, including a telephone conversation between Putin and US President Biden.
What did Putin hope to accomplish with such an escalation and, in general, what is the situation at the Russian-Ukrainian front? What is the impact on Georgia? The following edition of the Rondeli Foundation Security Review is dedicated to the analysis of precisely these issues.
Giorgi Bilanishvili analyzes the current peace process and the possible traps that lie within it for the Ukrainian side. We should not forget that the Minsk 1 and Minsk 2 Agreements were signed by Ukraine after a heavy military defeat.
Zurab Batiashvili discusses a very interesting aspect of the situation; namely, the role of Turkey in the Russian-Ukrainian conflict. Russia has even suspended air travel to Turkey after deeming the level of Ankara-Kyiv military co-operation beyond acceptable.
Alexi Petriashvili reviews the Georgian and Ukrainian paths towards NATO and evaluates the obstacles on this trail. “If you accept us, do it already.”: Such was President Zelensky's urging a few days ago. “To do that, you must first defeat corruption.” This was the prompt response of President Biden.
Finally, our military analyst, General Surmava, analyzes the military situation of Russia and Ukraine and the strategy and tactics of the two parties, also containing important lessons for Georgia.