ყარაბაღი ომის შემდეგ: პოლიტიკისა და უსაფრთხოების ძირითადი საკითხები
სომხეთ-აზერბაიჯანის 40-დღიანი ომის შედეგად აზერბაიჯანმა კონტროლი დაამყარა მთიანი ყარაბაღის ყოფილი ავტონომიური ოლქის გარკვეულ ტერიტორიასა და მის მომიჯნავე შვიდ რაიონზე. კერძოდ, ამ ომის შემდეგ აზერბაიჯანის იურისდიქცია ვრცელდება: ჯებრაილის, ფიზულის, ზენგილანის, გუბადლის, აღდამისა და ქელბაჯარის რაიონებზე – სრულად, ხოლო  ლაჩინის რაიონზე – სომხეთისა და მთიანი ყარაბაღის დამაკავშირებელი მაგისტრალის, ე.წ. ლაჩინის დერეფნის, გარეშე; აგრეთვე ჰადრუთისა და შუშის რაიონების უდიდეს ნაწილსა და მარტუნისა და ასკერანის რაიონების მცირე ნაწილზე.
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ცეცხლის შეწყვეტის ხელშეკრულების თანახმად, აზერბაიჯანულ ტვირთებს სომხეთის ტერიტორიის გავლით შეეძლებათ ნახჭევანში შესვლა, ხოლო სომხეთი აზერბაიჯანის გავლით მომარაგდება რუსეთიდან.
მხარეებს შორის საომარი მოქმედებების დასარულების შემდეგ, რეგიონში პროცესები კვლავაც დინამიკურად ვითარდება. 2021 წლის მაისიდან მოყოლებული, ისევ შეინიშნება დაძაბულობა სომხეთ-აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვართან, კერძოდ, შავი ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე.
წინამდებარე პუბლიკაციაში მიმოვიხილავთ რეგიონში არსებულ ახალ პოლიტიკურ სტატუს-კვოს და აზერბაიჯანის ინიციატივებს მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიაზე.
სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობები კონფლიქტის შემდეგ
ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების ხელმოწერის მიუხედავად, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობა კვლავაც უკიდურესად დაძაბულია. ვითარება  გართულდა  2021 წლის 12 მაისს, როდესაც აზერბაიჯანელმა მესაზღვრეებმა დაიკავეს შავი ტბის მიმდებარე ტერიტორია, რომელსაც სომხეთი თავისად მიიჩნევს. დაძაბულობამ პიკს 25-27 მაისს მიაღწია, – ორმხრივი სროლისას ერთი სომეხი სამხედრო დაიღუპა, ხოლო ექვსი  კი აზერბაიჯანელმა სამხედროებმა დააკავეს. პრობლემას ამწვავებს ისიც, რომ სომხეთ-აზერბაიჯანის სასაზღვრო პერიმეტრი არ არის  დელიმიტირებული.
დაძაბულობა შეინიშნება სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვრის ქელბაჯარის მონაკვეთზეც, სადაც  სამხრეთ კავკასიაში უდიდესი ოქროს საბადო სოთქი მდებარეობს.  საბადოს ნახევარი აზერბაიჯანის სუვერენულ ტერიტორიაზეა, თუმცა სამთო-მოპოვებით სამუშაოებს სომხეთში ლიცენზიის მქონე რუსული კომპანია GeoProMining Gold ახორციელებდა.
მიუხედავად იმისა, რომ სომხეთის ხელისუფლება სასაზღვრო კონფლიქტის განმუხტვას კოლექტიური უსაფრთხოების ორგანიზაციისა და რუსეთის ჩარევით ცდილობს, მოსკოვის მხრიდან მხოლოდ ზოგადი ხასიათის ნეიტრალური განცხადებები კეთდება.
სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტი სატრანსპორტო დერეფანია. ქვეყნებს შორის დადებული ცეცხლის შეწყვეტის ხელშეკრულების ერთ-ერთი პუნქტი უზრუნველყოფს ნახჭევანის ოლქის დანარჩენ აზერბაიჯანთან შეუფერხებელ სატრანსპორტო კომუნიკაციას სომხეთის პროვინციის, სიუნიქის, გავლით. იმის გათვალისწინებით, რომ ამ ტერიტორიაზე გამავალი ავტომაგისტრალების სარემონტო სამუშაოები საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ არ ჩატარებულა, ხოლო რკინიგზა აღარ არსებობს, მის აღდგენას და სატრანსპორტო დერეფნის ამუშავებას წლები დასჭირდება. თუმცა, სომხეთში ამ სატრანსპორტო დერეფნის აღდგენის საკითხს სიფრთხილით ეკიდებიან. სომხეთში შიშობენ, რომ სიუნიქში გაიზრდება აზერბაიჯანული და თურქული კაპიტალის გავლენა და მომავალში აზერბაიჯანი ამ პროვინციაზე ტერიტორიულ პრეტენზიასაც გამოთქვამს.*
სწორედ ამან განაპირობა სიუნიქში რუსული 102-ე ბაზის ორი ახალი საყრდენი პუნქტის განთავსება.
აზერბაიჯანის ინიციატივები ყარაბაღის ტერიტორიაზე
აზერბაიჯანის ხელისუფლებამ მის კონტროლქვეშ გადასულ ტერიტორიაზე მასშტაბური ინფრასტრუქტურული და სოციალური პროექტები დააანონსა, თუმცა მათ განხორციელებას რამდენიმე პრობლემა ეღობება. მათ შორის უმთავრესია ინფრასტრუქტურის არარსებობა. ამ ტერიტორიაზე მდებარე სოფლებისა და რაიონული ცენტრების აბსოლუტური უმრავლესობა მიწასთანაა გასწორებული. მეორე სერიოზული პრობლემა კი დანაღმული ველებია. სომხური შენაერთები და მთიანი ყარაბაღის დე-ფაქტო ხელისუფლება აზერბაიჯანის კონტროლირებად ტერიტორიასთან მომიჯნავე აღდამის, ფიზულისა და ჯებრაილის რაიონებში დიდ რესურსებს დებდა სამხედრო-საფორტიფიკაციო ინფრასტრუქტურის განვითარებაში, რაშიც ათასობით ჰექტარი დანაღმული ტერიტორიაც შედიოდა. მიუხედავად იმისა, რომ ამჟამად აქტიურად მიმდინარეობს ტერიტორიების განაღმვა, შესაძლოა ამ პროცესს ათ წელიწადზე მეტი დასჭირდეს.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, აზერბაიჯანის ხელისუფლების დაანონსებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე მუშაობასა და რეგიონის ინფრასტრუქტურის სრულ აღდგენას, დროის გარდა, არაერთი მილიარდი დოლარი დასჭირდება. ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებად განიხილება ქალაქი შუშა. იგეგმება ქალაქის ფართომასშტაბიანი რეაბილიტაცია, მისთვის პირვანდელი სახის აღდგენა და  აზერბაიჯანის დანარჩენ პროვინციებთან დამაკავშირებელი ავტობანის მშენებლობა. ასევე, დაგეგმილია ფიზულის საერთაშორისო აეროპორტის აგება, რომელიც ტურისტთა ნაკადს მოემსახურება. რეგიონის პერსპექტიულ ტურისტულ ობიექტებს შორის კი მოიაზრება ხოდაფერინის ხიდი, აღდამის მეჩეთი და თერმული სპა კურორტი ისთისუ. აზერბაიჯანში აქტიურად განიხილება ყარაბაღის ტერიტორიაზე სამთომოპოვებითი საქმიანობის აღდგენაც. აქ ექსპერტები სასარგებლო წიაღისეულის მნიშვნელოვანი მარაგების არსებობას ვარაუდობენ.
რეგიონში განსახორციელებელი სოციალური პროექტის მნიშვნელოვანი შემადგენელია დევნილთა დაბრუნება საკითხი. ყარაბაღის პირველი ომის დროს  (1992-1994 წწ.) მთიანი ყარაბაღის ყოფილი ავტონომიური ოლქი და მისი მიმდებარე შვიდი რაიონი დაახლოებით 500 ათასმა აზერბაიჯანელმა დატოვა. პირველ რიგში, რთული იქნება იმ დევნილთა დაბრუნება, ვინც 30 წლის განმავლობაში ფეხი მოიკიდა ბაქოსა და აზერბაიჯანის დიდ ქალაქებში. მასობრივი დაბრუნება პრობლემატურია ქელბაჯარის და ნაწილობრივ ლაჩინის რაიონებშიც, სადაც გარე სამყაროსთან კომუნიკაციის პრობლემაა – დანარჩენ აზერბაიჯანთან დამაკავშირებელ მუროვდაღის უღელტეხილზე დღესაც არ არის ასფალტის საფარი და ამ გზაზე ზამთარში, დიდთოვლობისას, გადაადგილება გაძნელებულია, ხოლო ლაჩინის კორიდორით სარგებლობისას მოსახლეობას რუს სამშვიდობოებთან მოუწევს ურთიერთობა. დევნილთა დაბრუნებისთვის უფრო ხელსაყრელი პირობებია აღდამის, ფიზულის, შუშისა და ჯებრაილის რაიონებში. აზერბაიჯანმა უკვე შექმნა დევნილთა დაბრუნების პრეცედენტი 2016 წლის საბრძოლო მოქმედებების შემდეგ, როდესაც გათავისუფლებულ სოფელ ჩოჯუქ-მერჯანლიში დევნილთა რამდენიმე ასეული კომლი დააბინავეს მათთვის საგანგებოდ აშენებულ სახლებში.
საერთაშორისო ურთიერთობების ასპექტი
ყარაბაღის მეორე ომის მსვლელობისას აზერბაიჯანი ეყრდნობოდა საერთაშორისო საზოგადოების მიერ აღიარებული საზღვრების ურყევობის პრინციპს, ამიტომაც მას საერთაშორისო ასპარეზზე სერიოზული წინააღმდეგობა არ შეხვედრია. დიდი ალბათობით, აზერბაიჯანი სოლიდურ ფინანსურ მხარდაჭერას მიიღებს ყარაბაღის ტერიტორიაზე დევნილთა განსახლებისათვის და სავარაუდოდ, ერთ-ერთი მთავარი დონორი თურქეთის რესპუბლიკა იქნება. თუმცა, შესაძლოა აზერბაიჯანს გარკვეული საერთაშორისო პრობლემები შეექმნას სომხური მოსახლეობის უფლებებთან დაკავშირებით.
მეორე ომამდელი ყარაბაღის სომხური მოსახლეობა ორ კატეგორიად შეიძლება დაიყოს: 1. ყარაბაღის პირველი ომის შემდგომ დე-ფაქტო ხელისუფლების მიერ ქელბაჯარის, გუბათლისა და ზენგილანის რაიონებში ორგანიზებულად ჩასახლებული მოსახლეობა და 2. პირველ ომამდე ჰადრუთის რაიონისა და აზერბაიჯანის მიერ დაკავებული რამდენიმე სოფლის მკვიდრი სომხური მოსახლეობა, რომელთა რაოდენობა  10 ათასამდე აღწევდა. დღეს ეს მოსახლეობა მთლიანად სომხეთშია გადასახლებული. თუ აზერბაიჯანი ვერ შეძლებს მათთვის ქონების უფლების უზრუნველყოფას, მაშინ შესაძლოა, სომხური მხარე საერთაშორისო ასპარეზზე უფრო ხელსაყრელ პოზიციაში აღმოჩნდეს.
მეორე მხრივ, რეგიონში სულ უფრო მცირდება მთიანი ყარაბაღის დე-ფაქტო ხელისუფლების როლი. მას მთლიანად რუსი სამშვიდობო ძალები გააკონტროლებენ. ოფიციალურ ერევანს კი უფრო და უფრო ნაკლები ბერკეტი ექნება ყარაბაღის სომხური პოლიტიკური ელიტის სამართავად. რუსულ მხარესთან ოფიციალური ურთიერთობების გარდა, მოსალოდნელია აგრეთვე არაფორმალური ურთიერთობების გაღრმავებაც, რაც მოიაზრებს შეიარაღებული ჯგუფების წვრთნასა და აღჭურვას, არადეკლარირებულ ფინანსურ მხარდაჭერას და ადგილობრივი მოსახლეობისათვის რუსული პასპორტების დარიგებას.
აზერბაიჯანის მცდელობის მიუხედავად, თურქული სამშვიდობო ძალების სამოქმედო არეალში არ შევა დე-ფაქტო ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიები და თურქები მხოლოდ აზერბაიჯანის კონტროლირებად ტერიტორიებზე განთავსდებიან.
ცალკე უნდა აღინიშნოს ირან-აზერბაიჯანის ურთიერთობები ყარაბაღის ომის კონტექსტში. ორივე მხარისთვის მთავარი ტექნიკური საკითხი საზღვრების მთელი პერიმეტრის დემარკაცია და ახალი საკონტროლო-გამშვები პუნქტების გახსნაა. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია, რომ მხარეები შეთანხმდნენ მდინარე არაქსზე არსებულ ჰესებში გამომუშავებული ელექტროენერგიის თანაბრად განაწილების თაობაზე. ცნობილია, რომ მაშინ, როდესაც ამ ტერიტორიებს სომხური ძალები აკონტროლებდნენ, ირანი დე-ფაქტო აკონტროლებდა ყველა ჰესს და აზერბაიჯანის კუთვნილ ელექტროენერგიასაც თავად მოიხმარდა. ახლა კი ჰესების ნახევარი  აზერბაიჯანის სუვერენულ ტერიტორიაზეა  და აუცილებელია ელექტროენერგიის დარგში ახალი შეთანხმების დადება.
ყარაბაღის ომის დასრულებით, რეგიონში დამყარდა  ძალთა ახალი ბალანსი და გეოპოლიტიკური რეალობა. საბრძოლო მოქმედებების დასრულების მიუხედავად, სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის დაძაბულობა კვლავაც მწვავე პრობლემაა. მნიშვნელოვნად გაიზარდა რუსეთის როლი სამხრეთ კავკასიაში, რომლის შეიარაღებული ძალები დამატებით ახალ ტერიტორიებზე განთავსდნენ. ამის პარალელურად, აზერბაიჯანის ხელისუფლება დაკავებული ტერიტორიების ათვისების პროცესში აქტიურად არის ჩართული. ჯერჯერობით, ეს პროცესი საწყის სტადიაშია. საქართველო ყარაბაღში მიმდინარე რეინტეგრაციულ პროცესებს ყურადღებით აკვირდება და სწავლობს, რადგან ჩვენი ქვეყანაც ისწრაფვის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისკენ.
*აზერბაიჯანის შიდა აუდიტორიისთვის გათვლილ რიტორიკაში, სომხეთის პროვინცია სიუნიქი ხშირად მოიხსენიება, როგორც აზერბაიჯანის ისტორიული ტერიტორია ზანგეზური, რომელიც საბჭოთა ხელისუფლებამ სომხეთს გადასცა.

After the Karabakh War: Key Issues of Politics and Security
As a result of the 40-day war between Armenia and Azerbaijan, Azerbaijan established control over certain areas of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region and seven adjacent districts. In particular, after this war, the jurisdiction of Azerbaijan fully extends to the districts of Jabrail, Fizuli, Zangilan, Qubadli, Aghdam, and Kalbajar, while control over the Lachin district is only partial, excluding the highway connecting Armenia and Nagorno-Karabakh, the so called Lachin corridor. Azerbaijan also controls most of the Hadrut and Shusha districts, and a small part of the Martuni and Askeran districts.
According to the ceasefire agreement between Armenia and Azerbaijan, Azerbaijani cargo will be able to enter Nakhchivan through the Armenian territory, while Armenia will be supplied from Russia via Azerbaijan.
After the end of hostilities between the parties, the processes in the region continue to develop dynamically. Tensions have been mounting along the Armenian-Azerbaijani state border since May 2021, in particular in the vicinity of the Black Lake.
In the following publication, we review the new political status-quo in the region and the Azerbaijani initiatives in the territory of Nagorno-Karabakh.
Armenia-Azerbaijan relations after the conflict
Despite the ceasefire agreement, relations between Armenia and Azerbaijan remain extremely tense. The situation was aggravated on May 12, 2021, when Azerbaijani border guards occupied the surroundings of the Black Lake, which Armenia considers its own. Tensions peaked on May 25-27, with one Armenian soldier killed and six detained by Azerbaijani troops during a two-way shootout. The problem is exacerbated by the fact that the Armenian-Azerbaijani border is not delimited.
Tension is also mounting at the Kalbajar section of the Armenian-Azerbaijani border, where the largest gold mine in the South Caucasus – Sotk - is located. Half of the mine is in the sovereign territory of Azerbaijan; however, mining was carried out by GeoProMining Gold, a Russian company licensed in Armenia.
Although the Armenian government is trying to defuse the border conflict with the intervention of the Collective Security Treaty Organization and Russia, only neutral statements of a general nature are being made by Moscow.
Another important aspect of Armenia-Azerbaijan relations is the transport corridor. One of the clauses of the ceasefire agreement between the two countries ensures the uninterrupted transport communication of the Nakhichevan region with the rest of Azerbaijan via the Armenian province of Syunik. Given that the repair of highways in this area has not been carried out since the collapse of the Soviet Union, and the railway no longer exists, it will take years to restore and develop the transport corridor. However, the issue of restoring this transport corridor is being treated with caution in Armenia. Armenia fears that the influence of Azerbaijani and Turkish capital in Syunik will increase, and in the future, Azerbaijan will make a territorial claim on this province as well. Precisely this has led to the deployment of two new strongholds of the Russian 102nd base in Syunik.
Azerbaijani initiatives in the territory of Karabakh
The Azerbaijani government has announced large-scale infrastructure and social projects in the new territories under its control, however, their implementation has several problems. The most important of these is the lack of infrastructure. The vast majority of villages and district centers in this area have been leveled to the ground. The second serious problem is minefields. Armenian units and the de facto government of Nagorno-Karabakh have invested heavily in the development of military-fortification infrastructure in the Aghdam, Fizuli, and Jabrail districts adjacent to the Azerbaijani-controlled territory, which includes thousands of hectares of minefields. Although demining is currently underway, this process may take more than ten years.
Based on the aforementioned, realization of the announced infrastructure projects and the complete restoration of the region’s infrastructure will require, besides the time, several billion dollars. The city of Shusha is considered one of the priority locations. Large-scale rehabilitation of the city, the restoration of its original appearance, and construction of a highway connecting it with the rest of the Azerbaijani provinces is envisaged. The building of the Fizuli International Airport is also planned, designed to accommodate the flow of tourists. Prominent tourist attractions in the region include the Khudaferin Bridge, the Agdam Mosque, and the Istisu Thermal Spa Resort. The resumption of mining activities in the territory of Karabakh is also actively considered in Azerbaijan. Experts predict the existence of significant reserves of minerals there.
An important component of the social project planned to be implemented in the region is the issue of returning IDPs. During the First Karabakh War (1992-1994), some 500,000 Azerbaijanis fled the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region and seven surrounding districts. First of all, it will be difficult to return the refugees who have been living in the big cities of Azerbaijan and Baku for 30 years. Mass returns are also problematic in Kalbajar and partly in Lachin districts, where communication with the outside world is difficult, namely, there is still no asphalt on the Murovdag Pass, which connects settlements with the rest of Azerbaijan, and it is difficult to travel through this road in winter, during heavy snowfall, while, when using the Lachin corridor, the population will have to interact with the Russian peacekeepers.  More favorable conditions for the return of IDPs are in Agdam, Fizuli, Shusha, and Jabrail districts. Azerbaijan already set a precedent for the return of IDPs after the armed conflict of 2016, when several hundred IDPs were settled in the liberated village of Chojuk-Merjanli in houses built specifically for them.
The International Relations Factor
During the Second Karabakh War, Azerbaijan relied on the principle of inviolability of borders recognized by the international community. Therefore, it did not face serious opposition in the international arena. Most likely, Azerbaijan will receive solid financial support for the resettlement of refugees in the territory of Karabakh, and one of the main donors is expected to be the Republic of Turkey. However, Azerbaijan may face some international problems with regard the rights of the Armenian population.
The Armenian population before the Second Karabakh War can be divided into two categories: 1. The population settled intentionally by the de facto government in Kalbajar, Qubatli, and Zangilan districts after the First Karabakh War; and 2. The Armenian population living in the Hadrut region and several villages occupied by Azerbaijan before the first war, numbering up to 10,000. Today, this population is entirely resettled in Armenia. If Azerbaijan fails to secure property rights for them, then the Armenian side may find itself in a more favorable position in the international arena.
On the other hand, the role of the de facto Nagorno-Karabakh government in the region is steadily diminishing, to be completely controlled by the Russian peacekeeping forces, and meaning Official Yerevan will have less and less leverage to control the Armenian political elite of Karabakh. In addition to formal relations with the Russian side, the deepening of informal relations is also expected, which includes training and equipping armed groups, undeclared financial support, and the distribution of Russian passports to locals.
Despite Azerbaijan's efforts, the de facto government-controlled territories will not be included in the area of control of the Turkish peacekeeping forces, and the Turks will be stationed only in the territories controlled by Azerbaijan.
Iran-Azerbaijan relations in the context of the Karabakh War should be mentioned separately. The main technical issue for both sides is the demarcation of the entire border perimeter and the opening of new checkpoints. In addition, it is important that the parties agree on an equal distribution of electricity generated by the Aras River hydropower plants. It is known that when these territories were controlled by Armenian forces, Iran de facto controlled all the hydropower plants and utilized even the electricity owned by Azerbaijan. Now, half of the hydropower plants are in the sovereign territory of Azerbaijan and it is necessary to conclude a new agreement in terms of electricity.
With the end of the Karabakh War, a new balance of power and a new geopolitical reality have been established in the region. Despite the end of hostilities, tensions between Armenia and Azerbaijan remain a serious problem. Russia's role in the South Caucasus has increased significantly, as its armed forces have been positioned on new territories. At the same time, the Azerbaijani authorities are actively involved in the development of the newly acquired territories. So far, this process is in its infancy. Georgia is closely monitoring and studying the ongoing reintegration processes in Karabakh, as our country also strives to restore its territorial integrity.