აშშ-ს საგარეო-პოლიტიკური გამოწვევები და მიღწევები ჯოზეფ ბაიდენის პრეზიდენტობის პირველ 8 თვეში
20 სექტემბერს ზუსტად 8 თვე შესრულდება, რაც ჯოზეფ ბაიდენი ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტობას შეუდგა. ჩვენი მიმოხილვის მიზანია შევაფასოთ მისი ადმინისტრაციის საქმიანობა საერთაშორისო პოლიტიკურ ასპარეზზე, რომელიც, ცხადია, ვერ განიხილება ქვეყნის შიგნით მიმდინარე პროცესებისგან და საშინაო პოლიტიკაში მიღებული გადაწყვეტილებებისგან განცალკევებით.
როდესაც პრეზიდენტ ბაიდენის და მისი ადმინისტრაციის საერთაშორისო ურთიერთობებში გადადგმულ ნაბიჯებს ვაფასებთ, პირველ რიგში, აუცილებლად უნდა მიმოვიხილოთ, თუ რა მემკვიდრეობა დახვდა მას წინამორბედი პრეზიდენტისა და მისი ადმინისტრაციისაგან. სწორედ ეს იქნება ერთ-ერთი მთავარი განმსაზღვრელი აშშ-ს 46-ე პრეზიდენტის და მისი ადმინისტრაციის საქმიანობის შეფასების დროს. ძალიან მოკრძალებულად რომ ვთქვათ, მდგომარეობა, რომელიც ჯოზეფ ბაიდენს დონალდ ტრამპის შემდეგ დახვდა ქვეყნის შიგნით თუ მის ფარგლებს გარეთ,  მარტივი ნამდვილად არ იყო. პოლარიზებული საზოგადოება თავად ამერიკის შეერთებულ შტატებში და გართულებული ურთიერთობები საერთაშორისო პარტნიორებთან - ეს არის ის, რაც ძალიან მოკლედ შეიძლება ეწოდოს 2021 წლის 20 იანვრისთვის არსებულ მდგომარეობას ამერიკის შეერთებული შტატების საშინაო და საგარეო პოლიტიკაში. რა თქმა უნდა, ამას ყველაფერს დამატებით ართულებდა პანდემიის შედეგად ქვეყანაში შექმნილი ძალიან რთული ეპიდ. ვითარება და მნიშვნელოვნად გაუარესებული სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა.
ცხადია, ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქეები ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციისგან, პირველ რიგში, სწორედ მთავარ საშინაო გამოწვევებთან სწრაფად და ეფექტიანად გამკლავებას ელოდნენ. მას შემდეგ, რაც 6 იანვარს რადიკალურმა და ექსტრემისტულმა ჯგუფებმა კაპიტოლიუმში შეჭრა სცადეს, დაძაბულობამ ამერიკულ საზოგადოებაში კულმინაციის პიკს მიაღწია. ამიტომაც ჯოზეფ ბაიდენის მთავარი გზავნილი და პირველი ნაბიჯები სწორედ ქვეყნის შიგნით საზოგადოების დამშვიდებისა და გაერთიანებისკენ იყო მიმართული.
რა თქმა უნდა, ამ დრამატული პროცესების მხოლოდ საშინაო კონტექსტში განხილვა არ იქნება სწორი. აშშ-ს შიგნით მიმდინარე დაძაბულ პროცესებს ყურადღებით ადევნებდნენ თვალყურს როგორც აშშ-ს პარტნიორები, მათ შორის საქართველოც, ისე მისი მოწინააღმდეგეები და არაკეთილმოსურნეები. ნამდვილად ვერ ვიტყვით, რომ ჯო ბაიდენმა ამ 8 თვის განმავლობაში შეძლო ამერიკული საზოგადოების განკურვნა, როგორც ამას აცხადებდა თავის საინაუგურაციო გამოსვლაში, მაგრამ ვითარება შედარებით დამშვიდდა და პროცესები უფრო წყნარ და საქმიან დინებაში ნამდვილად გადავიდა.
ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციამ მნიშვნელოვანი ძალისხმევა მიმართა პანდემიასთან გამკლავებისაკენ, ვაქცინაციის ტემპების დაჩქარების თვალსაზრისით და  ფინანსური და ეკონომიკური სტაბილიზაციის მიმართულებით. გაპრეზიდენტებიდან 6 თვის თავზე ჯო ბაიდენმა საზეიმოდ გამოაცხადა, რომ 300 მილიონი ვაქცინა გაკეთდა მისი პრეზიდენტობის პერიოდში. ეს შედეგი ნამდვილად შთამბეჭდავია, თუმცა დელტა ვარიანტის სწრაფმა გავრცელებამ აშშ-ს პრეზიდენტის წინაშე არსებული პანდემიის პრობლემა ახალი ძალით და სიმწვავით წარმოაჩინა. აგრეთვე ჯოზეფ ბაიდენის ინიციატივით, ჯერ 1,9 ტრილიონი დოლარის მასტაბილიზირებელი პაკეტი დაამტკიცა ამერიკის სენატმა, შემდეგ კი ამერიკულ ინფრასტრუქტურაში 1 ტრილიონი დოლარის გამოყოფის თაობაზე იქნა მიღწეული შეთანხმება. პრეზიდენტ ბაიდენის ამ მნიშვნელოვანმა გადაწყვეტილებებმა შესაძლებელი გახადა დამატებით 3 მილიონზე მეტი სამუშაო ადგილის შექმნა, თუმცა პანდემიამდე პერიოდის მაჩვენებლამდე მისაღწევად კიდევ 6 მილიონი სამუშაო ადგილია შესაქმნელი.
ცხადია, მსოფლიოს ნომერ პირველი სახელმწიფოს შიგნით როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური სტაბილურობის მიღწევა თუ ვერ მიღწევა პირდაპირ ახდენს გავლენას გლობალურ სტაბილურობაზე. თუმცა, აშშ-ს პარტნიორებიც და მოწინააღმდეგეებიც კიდევ უფრო დიდ მნიშვნელობას ანიჭებდნენ, თუ რა ნაბიჯებს გადადგამდა ჯოზეფ ბაიდენი საერთაშორისო ურთიერთობებში აშშ-ს პოზიციების გამყარების თვალსაზრისით.
ყველაზე სწრაფად და, შეიძლება ითქვას უმტკივნეულოდ გადაწყვეტილებები მიღებულ იქნა კლიმატური ცვლილებების საერთაშორისო სისტემაში დაბრუნების თვალსაზრისით. პრეზიდენტობის პრაქტიკულად პირველ საათებში ერთ-ერთი პირველი გადაწყვეტილება, რომელსაც ჯოზეფ ბაიდენმა ხელი მოაწერა, იყო აშშ-ს პარიზის შეთანხმებაში დაბრუნება.
ასევე სწრაფად გადაწყდა საერთაშორისო სტრუქტურებში, კერძოდ, მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციაში დაბრუნება და გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში აშშ-ს დაბრუნების თაობაზე განაცხადის გაკეთების საკითხი.
ყველაზე მნიშვნელოვანი სიგნალი საინაუგურაციო გამოსვლაშიც და მას შემდეგ კონკრეტულ ნაბიჯებსა და გადაწყვეტილებებში გახმიანდა ტრანსატლანტიკურ მოკავშირეებთან მიმართებით. „ამერიკის შეერთებული შტატები დაბრუნდა“ - სწორედ ამ სიტყვებით მიმართა ჯოზეფ ბაიდენმა პარტნიორებს 20 იანვარს კაპიტოლიუმის ბორცვზე გამოსვლის დროსაც და მოგვიანებითაც, ივნისის თვეში გამართულ დიდი 7-ეულის, ნატოს და აშშ-ევროკავშირის სამიტებზე. ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ხანმოკლე, მაგრამ პოლიტიკურად ძალიან მნიშვნელოვან სამიტზე აშშ-ს 46-ე პრეზიდენტმა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით დაადასტურა, რომ მისი ქვეყანა ნატოს განიხილავს, როგორც გლობალური უსაფრთხოების უმნიშვნელოვანეს ქვაკუთხედს და არ აპირებს არათუ გასვლას, რაზეც მისი წინამორბედი მიანიშნებდა, არამედ წამყვანი ქვეყნის პოზიციის დათმობასაც. ასევე ნაკლები სიხისტით საუბრობდა ის წევრი ქვეყნების მიერ თავდაცვის ბიუჯეტის ზრდის თაობაზე  ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაზე.
განცხადებების გარდა, ისეთი გადაწყვეტილებებიც იქნა მიღებული, რომლებმაც ევროპელი პარტნიორები ძალიან გაახარა. ევროკავშირის სახელმწიფოთა მეთაურებთან შეხვედრის წინ მოგვარდა მხარეებს შორის არსებული 17-წლიანი დავა ბოინგისა და ეარბასის სახელმწიფო სუბსიდირების საკითხთან დაკავშირებით. აგრეთვე გადაწყდა, რომ დონალდ ტრამპის პრეზიდენტობის დროს დაწესებული სავაჭრო ტარიფები ევროპულ პროდუქციაზე შეჩერდებოდა.  გერმანიის კანცლერ ანგელა მერკელს ნამდვილად ჰქონდა განსაკუთრებული კმაყოფილების მიზეზი, ვინაიდან პრეზიდენტმა ბაიდენმა გააუქმა გერმანიის ქალაქ რამშტეინიდან ამერიკული ჯარების გაყვანის თაობაზე მისი წინამორბედის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება. თუმცა თანამდებობიდან წასვლის წინ ქალბატონი მერკელისთვის ეს არ იყო ერთადერთი და არცერთ შემთხვევაში ყველაზე ძვირფასი საჩუქარი პრეზიდენტ ბაიდენისაგან. ივნისის სამიტებამდე რამდენიმე კვირით ადრე ბაიდენის ადმინისტრაციამ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ სანქციებს არ დაუწესებდა „ნორდსტრიმ 2-ის“ ოპერატორ კომპანიას და მის აღმასრულებელ ხელმძღვანელს, ვლადიმერ  პუტინის მეგობარსა და კოლეგას, წარსულში აღმოსავლეთ გერმანიის უშიშროების სამსახურის მაღალჩინოსანს ოლაფ ვარნინგს. ამ არასასიამოვნო ინფორმაციას კრიტიკით შეხვდნენ ნატოს წევრი პოლონეთი და ბალტიის ქვეყნები. ცხადია, განსაკუთრებით მწვავე იყო უკრაინის რეაქცია, რომელიც „ნორდსტრიმ 2-ის“ პროექტის რეალიზებას სკუთარი სუვერენიტეტის და სტაბილურობის პირდაპირ საფრთხედ განიხილავს. მათგან განსხვავებით, ეს ნამდვილად სასიხარულო ამბავი იყო ვლადიმერ პუტინისთვის, რომელიც ასევე ემზადებოდა პრეზიდენტ ბაიდენთან ჟენევაში შესახვედრად.
ძალიან ბევრი აზრი, კრიტიკა და ვარაუდი გამოითქვა პრეზიდენტ ბაიდენის ვლადიმერ პუტინთან სამიტამდე და მის შემდეგ. საბოლოო ჯამში, ექსპერტთა დიდი ნაწილი თანხმდებოდა, რომ ორივე მხარე ამ შეხვედრიდან მოგებული გამოვიდა. ჩემი მოკრძალებული აზრით, ამ შეხვედრიდან უფრო მეტი წარმატება ვლადიმერ პუტინს ხვდა წილად, ვინაიდან მისთვის მნიშვნელოვანი იყო, პირველ რიგში, საშინაო მოხმარებისთვის, რომ დასავლეთი ისევ ითხოვს მასთან თანამშრომლობას და ურთიერთობების აღდგენას, ხოლო ჯოზეფ ბაიდენმა მიაღწია ბირთვულ შეიარაღებასთან დაკავშირებით სტრატეგიული სტაბილურობის დიალოგის დაწყებაზე გადაწყვეტილების მიღებას. მან ვლადიმერ პუტინთან აგრეთვე დააყენა კონკრეტულ სტრატეგიულ ინფრასტრუქტურულ ობიექტებზე რუსეთის ტერიტორიიდან ჰაკერული თავდასხმების აღკვეთის და აშშ-ს საშინაო საქმეებში რუსეთის ჩაურევლობის საკითხები. რამდენად გაითვალისწინებს რუსეთის პრეზიდენტი ჯოზეფ ბაიდენის მოთხოვნებს, ამას დრო გვიჩვენებს, მაგრამ თავად ვლადიმერ პუტინის პოზიციები კიდევ უფრო გაამყარა სწორედ ამ შეხვედრის შემდეგ ივლისის თვეში გერმანიისა და საფრანგეთის ლიდერების მცდელობამ ევროკავშირის რუსეთთან სამიტის ორგანიზების თაობაზე. მაშინ ეს მცდელობა წარუმატებელი გამოდგა ისევ და ისევ პოლონეთის, ბალტიის ქვეყნებისა და სხვა რამდენიმე ევროპული სახელმწიფოს ლიდერების ძალისხმევით. მართალია, ანგელა მერკელი მაინც ჩავიდა გამოსამშვიდობებელი ვიზიტით რუსეთში, მაგრამ 1 თვით ადრე ის ეწვია ვაშინგტონს, სადაც საბოლოოდ გადაწყდა „ნორდსტრიმ 2-ის“ დასრულებისა და ფუნქციონირების საკითხი. უკრაინის ძალისხმევით მხოლოდ ის მოხერხდა, რომ გერმანიამ და აშშ-მ მიაღწიეს შეთანხმებას რუსეთთან, რომლის თანახმად ის განაგრძობს უკრაინის გაზსადენების ინფრასტრუქტურის გამოყენებით ევროპაში გაზის მიწოდებას, თუმცა გარანტირებულად მხოლოდ 2024 წლამდე. უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ვიზიტიც თეთრ სახლში მხოლოდ ყველა ზემოხსენებული ორმხრივი და მრავალმხრივი სამიტების შემდეგ გაიმართა. თავად ზელენსკის შეფასებით, მისთვის რთულია იმის თქმა, შედგა თუ არა ე.წ. „ქიმია“ მასსა და პრეზიდენტ ბაიდენს შორის, მაგრამ შეხვედრამ ნორმალურ, საქმიან ვითარებაში ჩაიარა. როგორც ვ. ზელენსკიმ აღნიშნა, იყო რთული მომენტებიც, მაგრამ ეს არ იყო რაიმე პრეტენზია უკრაინის ან პირადად მის მიმართ. მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინამ აშშ-სგან ამ ვიზიტის დროს მიიღო გადაწყვეტილება 60 მილიონი დოლარის ოდენობის სამხედრო დახმარების შესახებ, გაფორმდა ხელშეკრულებები თავდაცვისა და ენერგეტიკის სფეროში, „ნორდსტრიმ 2-ის“ თაობაზე მიღებული გადაწყვეტილება, ნატოს გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის მინიჭებაზე უკრაინის ხმამაღალი მოთხოვნის იგნორირება ნათლად მეტყველებს, რომ უკრაინას რუსეთთან ბრძოლაში კიდევ ბევრი სირთულეების დამოუკიდებლად გადალახვა მოუწევს. როგორც ჩანს, ჯერ კიდევ ვერ მოხერხდა ვერც ევროპელი და, მით უმეტეს, ვერც ამერიკელი პარტნიორების დარწმუნება, რომ უკრაინის ბრძოლა რუსეთის წინააღმდეგ არ არის მხოლოდ უკრაინის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობისთვის ბრძოლა, არამედ უკრაინა სწორედ ევროატლანტიკური უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ფრონტის წინა ხაზზე დგას.
შესაძლოა, ეს ვიზიტი ოდნავ უფრო შთამბეჭდავი ყოფილიყო და უფრო მეტი ყურადღება მიეპყრო, რომ არა ავღანეთში შექმნილი ძალიან მწვავე ვითარება. თალიბების მიერ ქაბულის და თითქმის მთელი ავღანეთის ელვის სისწრაფით დაკავებამ, ავღანეთიდან კოალიციური ძალების გაყვანის ბოლო ეტაპის, საელჩოების თანამშრომლების, კონტრაქტით მომუშავე აშშ-ს მოქალაქეების და 2 ათწლეულის მანძილზე კოალიციისთვის მომუშავე ავღანელი თარჯიმნების და მათი ოჯახის წევრების ევაკუაციის დროს შექმნილმა ქაოსმა და დაძაბულობამ, განსაკუთრებით კი ქაბულის აეროპორტში განხორციელებულმა ტერორისტულმა აქტმა ყველა სხვა საკითხი უკანა პლანზე გადასწია და კრიზისის სხვადასხვა ასპექტები მთელი სიმწვავით წარმოაჩინა.
კიდევ ერთხელ ხაზგასმით მსურს აღვნიშნო, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები და კოალიციური ძალები ავღანეთიდან გაცილებით ადრე უნდა გასულიყვნენ. სექტემბერში აშშ-ში ჩატარებული გამოკითხვების თანახმად, ჯარების გაყვანას გამოკითხულთა უმრავლესობა კვლავ მხარს უჭერს, მაგრამ გაყვანის ბოლო ეტაპზე შექმნილმა არეულობამ და ტერაქტის შედეგად 13 ამერიკელი სამხედრო  მოსამსახურის დაღუპვამ მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა პირადად ჯოზეფ ბაიდენის რეპუტაციას, აშშს ავტორიტეტს საერთაშორისო არენაზე და მის ურთიერთობებს პარტნიორებთან. ქაბულის აეროპორტში მომხდარი ტერაქტის შემდეგ ჯოზეფ ბაიდენის რეიტინგი 7%-ით დაეცა და მისი პრეზიდენტობის 8 თვის განმავლობაში პირველად ჩამოსცდა 50%-ს. აგრეთვე ხმამაღლა დაისვა კითხვა, ნამდვილად დაბრუნდა თუ არა ამერიკა. სხვათა შორის, ეს კითხვა ჯერ კიდევ ივნისში გამართული სამიტების შემდეგ დაისვა, თუმცა მაშინ ის უფრო რიტორიკულად ჟღერდა. დღეს კი ძალიან სერიოზული მსჯელობა მიდის დიდ ბრიტანეთში და ევროპის დედაქალაქებშიც, რამდენად შეიძლება დაეყრდნოს ევროპა ამერიკის შეერთებულ შტატებს. ისევ აქტუალური გახდა საფრანგეთის პრეზიდენტის იდეა ევროპის სტრატეგიული ავტონომიისა და აშშ-სგან დამოუკიდებლად ევროპული სამხედრო შენაერთის შექმნის შესახებ. სკეპტიციზმი ამ იდეასთან დაკავშირებით კვლავინდებურად დიდია, თუმცა, სწორედ აშშ-ს ადმინისტრაციის ბოლო მოქმედებებმა განაპირობა მისი ხელახლა გაცოცხლება. ავღანეთში განვითარებული მოვლენები ახლო მომავალში არაერთხელ იჩენს თავს როგორც აშშ-ს საშინაო პოლიტიკაში, ისე საერთაშორისო პარტნიორებთან ურთიერთობებში, მაგრამ ავღანეთის გარდა კიდევ არის მთელი რიგი სტრატეგიული მიმართულებებისა, რომელიც გავლენას იქონიებს როგორც თავად აშშ-ს როლზე გლობალურ საკითხებში, ისე მის ურთიერთობებზე მოკავშირეებთან და მოწინააღმდეგეებთან.
გარკვეულწილად უკვე შევეხეთ ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციის პოლიტიკას რუსეთთან მიმართებით, რაც ნამდვილად არ იძლევა დიდი ოპტიმიზმის საფუძველს ისეთი ქვეყნებისთვის, როგორიც უკრაინა და საქართველოა. ამ მიმართულებას კიდევ დავუბრუნდებით ჩვენი მიმოხილვის ბოლოს, მანამდე კი აუცილებლად უნდა შევეხოთ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორებიცაა აშშ-ს დამოკიდებულება ირანის ბირთვულ პროგრამასთან დაკავშირებით არსებულ შეთანხმებაში დაბრუნების თაობაზე და, ზოგადად, ირანთან მომავალი ურთიერთობები მისი ახალი, ულტრაკონსერვატორი პრეზიდენტის ებრაჰიმ რაისის პირობებში.
უშუალოდ ავღანეთთან მიმართებით ირანი მიესალმა აშშ-ს გასვლას და გამოთქვა იმედი, რომ ახლა შესაძლებელი გახდება რეგიონში მშვიდობის და სტაბილურობის დამყარება. რაც შეეხება ბირთვულ პროგრამას, ირანის ახალი პრეზიდენტის პოზიცია კიდევ უფრო ხისტია და, შესაბამისად მოლაპარაკებები ამ მიმართულებით ძალიან რთულად მიმდინარეობს. როგორც ირანის ხელისუფლების განცხადებებიდან და გადადგმული ნაბიჯებიდან იკვეთება, ის არ აპირებს უკან დახევას, მიუხედავად იმისა, რომ მას, ამერიკის მხრიდან დაწესებული უმკაცრესი სანქციების გამო, ძალიან გაურთულდა ეკონომიკური მდგომარეობა. პირიქით, ირანმა განაახლა და დააჩქარა ურანის გამდიდრების პროცესი, რამაც გაართულა აშშ-ს შეთანხმებაში დაბრუნების საკითხიც და ევროპელების პოზიციებიც ამ პროცესში. თავის მხრივ, აშშ-ც არ ჩქარობს შეთანხმებასთან მიერთების მიმართულებით ნაბიჯის გადადგმას, მიუხედავად წინასაარჩევნო კამპანიის დროს გაკეთებული განცხადებებისა, რომ ჯოზეფ ბაიდენის გაპრეზიდენტების შემთხვევაში აშშ, სავარაუდოდ, დაუბრუნდებოდა ე.წ. ბირთვულ შეთანხმებას, რომელიც დატოვა დონალდ ტრამპმა. ამავე დროს, ავღანეთში განვითარებული მოვლენების შემდეგ აშშ-ს ძალიან სჭირდება მნიშვნელოვანი დიპლომატიური წარმატების მიღწევა, მაგრამ შექმნილ ვითარებაში და ირანის ხისტი პოზიციის გათვალისწინებით, მას გაუჭირდება ირანის მხრიდან სერიოზული დათმობის გარეშე ზემოაღნიშნულ შეთანხმებაზე მიერთება.
აშშ-ს ირანთან ურთიერთობების კონტექსტში, და არა მხოლოდ, ყოველთვის უნდა გვახსოვდეს ისრაელი, რომლის ამჟამინდელი პრემიერი ნაფტალი ბენეტი ასევე იმყოფებოდა ვაშინგტონში და შეხვდა ჯოზეფ ბაიდენს. საერთო შეფასებით, ამ ორ ლიდერს შორის ურთიერთობები ნამდვილად შორს არის იმ ხარისხის კავშირებიდან, რომელიც არსებობდა დონალდ ტრამპსა და ბენიამინ ნეთანიაჰუს შორის. ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ ისრაელში პოლიტიკური რეალობა მკვეთრად შეიცვალა, ირანთან მიმართებით ისრაელის გეგმებისა და დამოკიდებულების გადახედვა ნამდვილად არ მომხდარა. ისრაელის პოლიტიკური და სამხედრო ხელმძღვანელობა კვლავაც აცხადებს, რომ ირანის მიერ ბირთვული იარაღის შექმნის რეალური საფრთხის პირობებში, ისრაელი არ დაიხევს უკან დამოუკიდებლად ირანზე თავდასხმისგან. მათი თქმით, მზადება ამ მიმართულებით არათუ გრძელდება, არამედ კიდევ უფრო სწრაფი ტემპით მიმდინარეობს. ასე რომ, აშშ შეიძლება სერიოზული დილემის წინაშეც დადგეს ახლო მომავალში.
როდესაც დიპლომატიურ გამარჯვებებსა და სტრატეგიული უპირატესობის მოპოვებაზეა საუბარი, რა თქმა უნდა, აშშ-ს პირველი და უმთავრესი სამიზნე ჩინეთის კომუნისტური პარტიაა. თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ჯოზეფ ბაიდენის ადმინისტრაციამ გააგრძელა და განავითარა ის ხაზი, რომელიც ჩამოაყალიბა დონალდ ტრამპმა ჩინეთთან ურთიერთობაში. ვაჭრობაში დაწესებული მრავალმილიარდიანი ტარიფები კვლავინდებურად ძალაშია, ხოლო ადამიანის უფლებების დარღვევის კუთხით აშშ-ს კრიტიკული რიტორიკა ჩინეთთან მიმართებით კიდევ უფრო მეტად ხისტი გახდა. გარდა ამისა, აშშ-ს ამჟამინდელი ადმინისტრაცია ასევე აქტიურად ცდილობს ერთგვარი კოალიციის შეკვრას ჩინეთის წინააღმდეგ. ნატოელი მოკავშირეების გარდა, ის აქტიურად მუშაობს ავსტრალიასთან, იაპონიასა და ინდოეთთან. თუმცა, ამ მიმართულებითაც არ არის მარტივად საქმე ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის. მართალია, ევროკავშირმა და სხვა პარტნიორებმა  ბოლო 8 თვის განმავლობაში მკაცრი განცხადებებიც გააკეთეს, პირველი პერსონალური სანქციებიც  დაუწესეს ჩინელ მაღალჩინოსნებს და ინდოეთ-წყნარი ოკეანის რეგიონში ფართომასშტაბიანი ერთობლივი სამხედრო წვრთნებიც გამართეს, მაგრამ ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ ისინი მზად არიან აშშ-სთან ერთად ჩინეთთან ცივი ომის დაწყებისთვის. თითოეულ მათგანს აქვს სერიოზული სავაჭრო ეკონომიკური ურთიერთობები ჩინეთთან, რომელიც მათთვის წარმოადგენს ძალიან საინტერესო ქვეყანას როგორც ბაზრის ათვისების, ისე ინვესტიციების მოზიდვის თვალსაზრისით. ამდენად, ჩინეთთან ურთიერთობაშიც რაიმე მნიშვნელოვანი წარმატების მიღწევას უახლოეს მომავალში ნაკლებად უნდა ველოდოთ.
ავღანეთში საერთაშორისო უსაფრთხოების ოპერაციის დასრულება აუცილებლად იმოქმედებს აშშ-სა და საქართველოს ყოველდღიურ ურთიერთობებზე. საქართველოს ძალიან სერიოზულად და დაუყოვნებლივ სჭირდება დაფიქრება იმ მიმართულებებზე, რომელიც უნდა შეიმუშაოს სტრატეგიულ პარტნიორებთან შემდგომი ურთიერთობების განვითარებისთვის. პირველ რიგში, სერიოზულად გასაანალიზებელია აშშ-ს ადმინისტრაციის ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილებები და ქმედებები როგორც რუსეთთან მიმართებით, ისე ავღანეთში ომის დასრულების თვალსაზრისით. ზემოთ აღწერილი მნიშვნელოვანი საგარეო-პოლიტიკური გამოწვევების გათვალისწინებით, საქართველოს ნამდვილად დაჭირდება დიდი ძალისხმევა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების ადმინისტრაციის დღის წესრიგის პრიორიტეტულ საკითხებს შორის იყოს. ამის გაკეთება წარმოუდგენელი იქნება, თუ თავად საქართველო არ განახორციელებს ქვეყნის შიგნით უმნიშვნელოვანეს რეფორმებს და არ შესთავაზებს აშშ-ს თანამშრომლობის ახალ მიმართულებებს, იქნება ეს თავისუფალი ვაჭრობა, საქართველოში მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება თუ რუსეთის მიერ წარმოებულ ჰიბრიდულ ომში პარტნიორობა.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტი არის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა. თალიბების ავღანეთში გამარჯვების შემდეგ ახლო მომავალში მაღალი ალბათობით გაიზრდება ტერორიზმის საფრთხე. ამ მიმართულებით შესაძლოა კიდევ უფრო გაღრმავდეს თანამშრომლობა. რაც შეეხება სამხედრო-პოლიტიკური კავშირების განმტკიცებას, ავღანეთის, როგორც აშშ-ს ნატოს არაწევრი მოკავშირის სტატუსის მქონე ქვეყნის მაგალითზე ნათელი გახდა, რომ ამ ტიპის ურთიერთობა ვერ წარმოადგენს იმავე ხარისხის უსაფრთხოების და სტაბილურობის გარანტიას, როგორიც არის ნატოში გაწევრიანება. მხოლოდ და მხოლოდ დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებით, რეგიონში და მის ფარგლებს გარეთ დემოკრატიის ჩემპიონის სტატუსის დაბრუნებით შევძლებთ მივიპყროთ ჩვენი პარტნიორების უფრო მეტი ყურადღება და მივიღოთ მათგან მხარდაჭერა ნატოში გაწევრიანებაზე. საჭიროა დიპლომატიური საქმიანობის გაათმაგება, რათა სამხრეთ კავკასიაში და ახლო აღმოსავლეთში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენების ფონზე დავარწმუნოთ ჩვენი ამერიკელი პარტნიორები, რომ რეგიონში პოზიციების აღდგენა და განმტკიცება შედის თავად აშშ-ს ინტერესებში და რომ ამისთვის მნიშვნელოვანია საქართველოს, როგორც ერთგული და საიმედო პარტნიორის, გაძლიერება.

US Foreign Policy Challenges and Achievements in the First 8 Months of Joseph Biden's Presidency
September 20 will mark exactly eight months since Joseph Biden took over the presidency of the United States. The purpose of our review is to assess the activities of his administration in the international political arena, which obviously cannot be understood in isolation from the ongoing processes within the country and the decisions made in domestic politics.
When assessing the steps taken by President Biden and his administration in international relations, we must first look at the legacy he inherited from the previous president and his administration. This will be one of the primary elements based upon which we will assess the performance of the 46th President of the United States and his administration. To put it very modestly, the situation that Joseph Biden faced inside the country and abroad after Donald Trump was really not simple: A polarized society within the United States and a complicated relationship with international partners. Naturally, all this was further complicated by the very difficult epidemiological state in the country precipitated by the pandemic, and the significantly deteriorating socio-economic situation.
Clearly, the citizens of the United States expected the Joseph Biden administration, first and foremost, to deal quickly and effectively with the major domestic challenges. Tensions reached a peak in American society after radical and extremist groups penetrated the Capitol on January 6. As a result, Joseph Biden's main message and first steps were aimed at calming and uniting society within the country.
Of course, it would not be right to discuss these dramatic processes only in a domestic context. The tensions within the country have been closely monitored by both US partners, including Georgia, as well as its rivals and enemies. We cannot really say that Joe Biden was able to heal the American public during these 8 months, as he promised in his inaugural speech, but the situation has calmed down somewhat, and the processes have indeed shifted towards a quieter and more professional course.
The Joseph Biden administration has made significant efforts to deal with the pandemic in terms of accelerating vaccination rates and stabilizing the financial and economic situation. Six months after taking office, Biden ceremoniously announced that 300 million vaccines had been administered during his presidency. This result is indeed impressive, however, the rapid spread of the Delta variant has reinvigorated the intensity of the pandemic. Further, on Biden’s initiative, first a $1.9 trillion stabilization package was approved by the US Senate, and then an agreement was reached to allocate $1 trillion for US infrastructure. These important decisions made it possible to create more than 3 million additional jobs, although another 6 million jobs are necessary to reach the pre-pandemic level.
Clearly, attaining or failing to achieve political and economic stability within the world's number one state has a direct impact on global stability. Yet, both US partners and rivals attach even greater importance to the steps Joseph Biden would take in international relations to strengthen the US positions.
The fastest and, arguably most uncontroversial, decisions were made in terms of returning to the international climate change system. Within the first hours of the presidency, one of the first documents signed by Joseph Biden was the plan to rejoin the Paris Agreement.
A rapid decision was also made to rejoin international structures, in particular the World Health Organization, and to apply to the UN Human Rights Council to reinstate the United States as a member country.
The most important signal vis-à-vis the transatlantic allies was voiced both in the inaugural speech and in the concrete steps and decisions taken afterwards. "The United States is back," were the words Joseph Biden used in a speech addressing partners on Capitol Hill on January 20, and also later at the G7, NATO, and the US-EU summits in June. At a brief but politically significant summit of the North Atlantic Alliance, the 46th US President reaffirmed that his country views NATO as a key cornerstone of global security, and not only is it not going to leave the alliance, as his predecessor indicated, but it also intends to maintain the status of a leading country. He also spoke with less rigor about member states meeting the commitment to increase their defense budgets.
Besides the declarations, decisions were made that delighted the European partners. Ahead of a meeting with the EU heads of state, a 17-year dispute between the parties over Boeing and Airbus state subsidies was resolved. It was also decided that trade tariffs imposed on European products during Donald Trump's presidency would be suspended. German Chancellor Angela Merkel had reason to be particularly pleased, as President Biden overturned his predecessor's decision to withdraw American troops from the German city of Rammstein. However, this was not the only and by far not the most precious gift from President Biden to Ms. Merkel before her departure. In the weeks leading up to the June summit, the Biden administration decided not to impose sanctions on the Nordstream 2 operator company and its chief executive - a friend and colleague of Vladimir Putin, a former high-ranking official of the East German security service - Olaf Warning. This unpleasant information was criticized by NATO member Poland and the Baltic states. Obviously, Ukraine’s reaction was especially severe, since the implementation of the Nordstream 2 project is considered by Ukraine as a direct threat to its sovereignty and stability. On the other hand, it was really good news for Vladimir Putin, who at the time was preparing to meet with President Biden in Geneva.
Numerous opinions, criticisms, and assumptions were expressed before and after the summit between President Biden and Vladimir Putin. In the end, most experts agreed that both sides came out from the meeting victorious. In my humble opinion, Vladimir Putin benefited more, as it was important to him, first and foremost for domestic consumption, that the West once again requests cooperation and the re-establishment of relations. Joseph Biden reached an agreement to initiate strategic stability dialogue on nuclear weapons, and raised the issues of preventing hacker attacks on specific strategic infrastructure facilities from Russian territory, and Russia's non-interference in US domestic affairs. The extent to which the Russian President will take President Biden's demands into account remains to be seen; however, precisely after this meeting in July, Vladimir Putin's own positions were further strengthened by the attempt of German and French leaders to organize a summit with Russia. At the time, their attempt failed, once again with the efforts of the leaders of Poland, the Baltic states, and several other European states. Although Angela Merkel still went to Russia on a farewell visit, a month earlier she had visited Washington, where the issue of the completion and operation of Nordstream 2 was finally resolved. Ukraine's efforts only succeeded in getting Germany and the United States to reach an agreement with Russia, under which it will continue to supply gas to Europe using Ukraine's pipeline infrastructure, albeit guaranteed only until 2024. President of Ukraine Volodymyr Zelensky’s visit to the White House also took place only after all the above-mentioned bilateral and multilateral summits. According to Zelensky himself, it is difficult for him to say whether a "chemistry" between he and President Biden was established, however, he claimed the meeting went smoothly, in a working environment, and while there were difficult moments, these were not with regards to complaints against Ukraine or him personally. Even though, during this visit, Ukraine received a decision on $60 million in military assistance from the United States, and agreements on defense and energy were signed, the decision on Nordstream 2, and the ignoring of Ukraine's loud demands to grant it a NATO Membership Action Plan, clearly indicates that in the fight against Russia, Ukraine will have to overcome its difficulties independently. It seems that European and more so American partners have yet to be persuaded that Ukraine's fight against Russia is not just a fight for Ukraine's security and stability, but rather that Ukraine is at the forefront of Euro-Atlantic security.
Perhaps this visit could have been a little more impressive, and it would have drawn more attention had it not been for the very dire situation in Afghanistan. The Taliban’s swift capture of Kabul and almost entire Afghanistan, and the chaos and anxiety that followed the last stage of withdrawal of coalition forces from Afghanistan, as well as the evacuation of embassy staff, contracted US citizens, and Afghan translators who worked for the coalition for two decades, and above all the terrorist act carried out in Kabul Airport, overshadowed all other issues in all intensity.
I would like to emphasize once again that the United States and the coalition forces should have left Afghanistan much earlier. According to opinion polls conducted in the US in September, the withdrawal of troops is still supported by the majority of respondents, but the unrest in the last phase of the withdrawal, and the death of 13 US servicemen, caused significant damage to Joseph Biden's personal reputation, as well as US prestige in the international arena and its relations with partners. Biden's rating dropped by 7% after the Kabul Airport bombing, dipping below 50% for the first time in the eight months of his presidency. The question as to whether America had really returned was also raised loudly. Incidentally, this question was asked as early as after the summits in June, although then it sounded more rhetorical, while today, a very serious debate is going on in the UK and even in European capitals as to whether Europe can rely on the United States. The French President’s idea about the strategic autonomy of Europe and the creation of a European military unit independent of the United States has become relevant again. Skepticism about the idea remains high, although it is precisely the recent actions of the US administration that precipitated its resurrection. In the near future, developments in Afghanistan will be reflected repeatedly both in the US domestic policy and in its relations with international partners; however, in addition to Afghanistan, there are a number of strategic directions that will affect the US’ role in global affairs, as well as its relations with allies and adversaries.
We have already discussed the Biden administration's policy towards Russia, which does not really give grounds for great optimism for countries like Ukraine and Georgia. We will return to this dimension at the end of our review, however, first we must address important issues such as the US attitude towards a return to the Iran nuclear deal and, more generally, future relations with Iran under its new, ultra-conservative president, Ebrahim Raisi.
With regard to Afghanistan, Iran welcomed the US withdrawal and expressed hope that it would now be possible to establish peace and stability in the region. As for the nuclear program, the position of the new president of Iran is even tougher and, consequently, negotiations in this direction are uncertain. The statements and actions of the Iranian government indicate they are not going to back down, despite the fact that the economic situation has become very difficult for the country due to the severe US sanctions. On the contrary, Iran has resumed and accelerated the uranium enrichment process, complicating the issue of a US return to the agreement, as well as the standpoint of the Europeans in the process. For its part, the US is in no hurry to take a step towards joining the agreement, despite the statements made during the pre-election campaign that in Biden's presidency, the US would probably return to the so-called “nuclear deal” which was abandoned by Donald Trump. After the events in Afghanistan, the United States is in dire need of significant diplomatic success, but given the current situation and Iran's tough stance, the US will find it difficult to rejoin the aforementioned agreement without a serious concession to Iran.
In the context of US relations with Iran, and also in other respects, we must always remember Israel, whose current Prime Minister, Naftali Bennett, was also in Washington and met with Joseph Biden. According to a general consensus, the relationship between these two leaders is far from the quality of ties that existed between Donald Trump and Benjamin Netanyahu. Even though the political reality in Israel has changed dramatically, there has been no real revision of Israel's plans and attitudes towards Iran. The Israeli political and military leadership continues to assert that in the face of a real threat of Iran developing a nuclear weapon, Israel will not back down from attacking Iran independently. According to them, the preparations in this regard are today moving at an even faster pace. As such, the US may face a serious dilemma in the near future.
When it comes to acquiring diplomatic victories and a strategic advantage, obviously, the first and foremost target of the US is the Chinese Communist Party. It is safe to say that the Joseph Biden administration has continued and developed the line of relationship with China established by Donald Trump. The multibillion-dollar tariffs on trade remain in place, and the US' critical rhetoric on human rights abuses against China has become even harsher. Moreover, the current US administration is trying to form a kind of coalition against China. Along with NATO allies, it is actively working with Australia, Japan, and India. However, it faces some difficulties even on this front. Although the EU and other partners have made tough statements in the last eight months, imposing the first personalized sanctions on Chinese officials and holding large-scale joint military exercises in the Indo-Pacific region, that does not mean they are ready to join the US and start a cold war with China. Each of them has serious trade and economic relations with China, which is a very interesting country for them both in terms of market access and investment. Thus, in the near future, Georgia should not expect any significant success vis-a-vis China either.
The end of the international security operation in Afghanistan will undoubtedly affect the day-to-day relations between the United States and Georgia. Georgia needs to think very seriously and urgently about the directions that need to be explored to further develop relations with its strategic partners. First of all, the recent decisions and actions of the US administration in relation to Russia, as well as the end to the war in Afghanistan, should be seriously analyzed. Given the significant foreign policy challenges described above, Georgia will need to make great efforts to be among the priority issues on the United States Administration’s agenda. It would be unthinkable to do so unless Georgia itself implements the essential reforms within the country and offers new areas of cooperation to the US, be it free trade, realization of major infrastructure projects in Georgia, or cooperation against a Russia-produced hybrid war.
Another important aspect is security cooperation. The threat of terrorism is likely to increase in the near future after the Taliban’s victory in Afghanistan. Cooperation in this direction may deepen further. As for strengthening military-political ties, the example of Afghanistan as a non-NATO ally of the United States has made it clear that this type of relationship cannot guarantee the same degree of security and stability as NATO membership. Only with the development of democratic institutions, and by returning the status of “champion of democracy” to the region and beyond, will Georgia be able to attract more attention from its partners and gain their support for NATO membership. Georgia needs to increase its diplomatic efforts tenfold in order to reassure its American partners that, in light of recent developments in the South Caucasus and the Middle East, rebuilding and consolidating positions in the region is in US interests, and, to this end, strengthening Georgia as a loyal and reliable partner is vital.