რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 22, 13-19 იანვარი, 2020
ომი უკრაინაში - 13-19 იანვრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, უკრაინაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 4 და დაიჭრა 12 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. ფრონტზე სროლა ყოველდღიურად მიმდინარეობდა.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალები აგრძელებს მასიურ საჰაერო იერიშებს სირიაში, სირიელი ამბოხებულების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. 13-19 იანვრის კვირაში, რუსეთის საჰაერო ძალების წარმოებული დაბომბვების მიზანს წარმოადგენდა ასადის რეჟიმის  სამხედრო ძალების სახმელეთო შეტევის მხარდაჭერა ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილში. რუსებმა ასევე ინტენსიურად დაბომბეს ქალაქ ალეპოს დასავლეთით არსებული ტერიტორია. რდილო-აღმოსავლეთ სირიაში, რუსული მედიის ცნობით, ამერიკელ და რუს სამხედროებს შორის ინციდენტი მოხდა. მედიის  ინფორმაციით, 18 იანვარს ამერიკელმა სამხედროებმა უფლება არ მისცეს  რუს სამხედროებს იმავე არეალში არსებულ ნავთობსაქაჩ სადგურისკენ გადაადგილებულიყვნენ.
https://syria.liveuamap.com/pics/2020/01/18/21947319_1.jpg
რუსი დაქირავებული მებრძოლები ჩრდილო-დასავლეთ სირიაში. წყარო: Twitter, syria.liveuamap.com-დან
გასულ კვირას გასაჯაროებული ინფორმაციის თანახმად, რუსეთის შეიარაღებული ძალებისთვის ახალი, T-14 „არმატა“ ტიპის ტანკებისა და T-15 ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანების მიწოდება გადაიდო. აღნიშნული ტიპის ჯავშანტექნიკის პირველი პარტიის მიწოდება დაგეგმილი იყო „2019 წლის ბოლოს-2020 წლის დასაწყისში“.
რუსულმა ვებ-საიტმა bmpd.livejournal.com შეაჯამა რუსეთის შეიარაღებული ძალებისთვის 2019 წელს მიწოდებული ახალი საფრენი აპარატების რაოდენობა. ვებ-საიტის ცნობით, გასულ წელს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა შეიარაღებაში მიიღო: რვა Su-34 ტიპის მრავალფუნქციური გამანადგურებელი; ათი Su-35S ტიპის გამანადგურებელი; ორი ექსპერიმენტული MiG-35 ტიპის გამანადგურებელი და სამი Il-76MD-90A ტიპის სტრატეგიული სატვირთო თვითმფრინავი.
https://russianplanes.net/images/to257000/256269.jpg
ექსპერიმენტული MiG-35UB ტიპის გამანადგურებელი, რომელიც რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს 2019 წელს მიეწოდა. წყარო:  Vyacheslav Grushnikov/russianplanes.net, bmpd.livejournal.com-დან.
მე-40 საზღვაო ქვეითთა ბრიგადამ (პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი, კამჩატკის მხარე) შეიარაღებაში მიიღო BMP-2M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანები.
S-350 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო კომპლექსის პირველი სისტემის მიწოდება რუსეთის შეიარაღებული ძალებისთვის, რომელზეც ამ დაიჯესტის მე-20 გამოცემაში ვწერდით, გეგმის თანახმად, მოხდება რუსეთის საჰაერო თავდაცვის ერთ-ერთი დანაყოფისთვის, რომელიც განლაგებულია ლენინგრადის ოლქში.
რუსეთის მე-20 არმია, რომელიც შეიქმნა 2015 წელს და რომლის დანაყოფებიც განლაგებულია უკრაინის საზღვართან, ასრულებს გადაიარაღებას „Ratnik” ტიპის სამხედროების ინდ. ეკიპირების კომპლექტებით.
რუსეთის პირველი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-2 მექანიზებული დივიზიის (შტაბ-ბინა კალინინეცში, მოსკოვის ოლქი) სამხედროებმა, 13 იანვარს, დაიწყეს არაგეგმიური სწავლება, რომელშიც ჩართულია 4 500-ზე მეტი სამხედრო.
მე-7 სამხედრო ბაზის (რუსული მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფი, განთავსებული საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში) საჰაერო-მობილურმა ჯგუფებმა განახორციელეს საჰაერო-სადესანტო სწავლება.
შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის  (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) 500-ზე მეტმა სამხედრომ მონაწილეობა მიიღო არაგეგმიურ სწავლებაში.
რუსულმა სახელმწიფო კორპორაცია „როსტექმა“ აფრიკის ერთ-ერთ სახელმწიფოს, რომლის სახელიც არ სახელდება, ღამის ხედვის მონოკლების „დიდი პარტია“ მიაწოდა.

War in Ukraine - Four Ukrainian soldiers were killed and 12 were wounded by the Russian hybrid forces in Donbass during the week of 13-19 January 2020. The shooting took place on the frontline every day of the week.
War in Syria – Russian air force resumed massive strikes against the Syrian rebels in the Idlib region. The aims of the Russian air bombardment during the week of 13-19 January 2020 apparently included supporting the Assad regime forces’ ground attacks against the rebels in the south-east of the rebel-controlled territory, although Russians also intensely bombed the territory west of Aleppo city. In the north-eastern Syria, Russian media reported an incident between American and Russian troops. According to the reports, on 18 January, the US troops blocked the Russian troops’ movement toward an oil field in the area.
https://syria.liveuamap.com/pics/2020/01/18/21947319_1.jpg
Russian mercenaries in the north-western Syria. Source: Twitter, from syria.liveuamap.com
According to the information made public last week, the delivery of the new T-14 Armata tanks and T-15 infantry fighting vehicles to the Russian armed forces has been delayed. The first batch of these armored vehicles was supposed to be delivered in “late 2019-early 2020.”
Russian website bmpd.livejournal.com summarized deliveries of the new aircraft to the Russian armed forces in 2019. According to the report, last year Russian air force received: eight Su-34 fighter-bomber/strike aircraft; ten Su-35S fighters; two experimental MiG-35 fighters; and three Il-76MD-90A strategic airlifters.
https://russianplanes.net/images/to257000/256269.jpg
Experimental MiG-35UB fighter delivered to the Russian armed forces in 2019. Source: Vyacheslav Grushnikov/russianplanes.net, from bmpd.livejournal.com
40th Naval Infantry Brigade (Petropavlovsk-Kamchatsky, Kamchatka Krai) has received BMP-2M infantry fighting vehicles.
The first S-350 surface-to-air missile system, the delivery of which to the Russian armed forces was reported in Issue 20 of this digest, is set to be received by one of the Russian air defense units based in Leningrad Oblast.
Russian 20th Army, established after 2015 with units along the Ukrainian border, is completing its re-equipment with the Ratnik combat gear set.
Troops of the 2nd Mechanized Division (HQ in Kalininets, Moscow Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) launched a snap exercise on 13 January 2020. Reportedly, over 4,500 troops participated.
Air mobile groups of the 7th Military Base (a Russian mechanized brigade-sized unit in the occupied region of Abkhazia, Georgia), conducted tactical airborne landing drills.
Over 500 Russian troops from the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, occupied Crimea, Ukraine) conducted a snap exercise.
Russian state-owned Rostec corporation has supplied “a large batch” of night vision monoculars to an unnamed country in Africa.