რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 46, 20-26 ივლისი, 2020
ომი უკრაინაში - 20-26 ივლისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 2 და დაიჭრა 7 უკრაინელი სამხედრო. კვირის განმავლობაში, სროლას ფრონტზე ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
ომი ლიბიაში - აშშ-ს აფრიკის სარდლობის ინფორმაციით, რუსული დაჯგუფება „ვაგნერი“ „გაფართოვდალიბიაში, რაც გამოიხატა ქვეყანაში დამატებითი რუსული სამხედრო თვითმფრინავებისა და საჰაერო თავდაცვის სისტემების თავმოყრით. სარდლობის განცხადებით, აღნიშნული პროცესი „გამოხატავს შეტევითი საბრძოლო შესაძლებლობების გაუმჯობესების განზრახვას.“
აშშ-ს აფრიკის სარდლობის ფოტო, რომელზეც აღბეჭდილია რუსული ტექნიკა ლიბიაში
23 და 24 ივლისს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებლებმა, შავი ზღვის თავზე აშშ-ს სამხედრო თვითმფრინავების გადაჭერა განახორციელეს. ასევე 23 ივლისს და შავი ზღვის თავზე, რუმინეთის გამანადგურებლები აიჭრნენ ცაში განგაშის საფუძველზე, რათა ორი რუსული Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენი გაეცილებინათ.
რუსეთის საზღვაო ავიაციამ  დაიწყო საკუთარი Su-24M ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავების მოდერნიზაცია, მათზე SVP-24 ტიპის საავიაციო ხედვისა და ნავიგაციის სისტემების დაყენებით.
15 ივლისს, აშშ-მ რუსეთი დაადანაშაულა ორბიტაზე თანამგზავრსაწინააღმდეგო იარაღის გამოცდაში, ამასთან,  „აღნიშნული გამოხატავს მოსკოვის განზრახვას, განათავსოს იარაღი [კოსმოსში], რაც საფრთხეს შეუქმნის აშშ-სა და მოკავშირეების თანამგზავრებს.“ ცდა ჩატარდა „კოსმოს 2543“ თანამგზავრის მეშვეობით. დიდი ბრიტანეთის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა ასევე მიუთითა აღნიშნულ ინციდენტზე - მისი განცხადებით რუსებმა გაუშვეს „იარაღის მახასიათებლების მქონე“ ობიექტი/ნაკეთობა/ჭურვი.
10 000-ზე მეტი სამხედრო მოსამსახურე, რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქიდან, ჩაერთო სწავლებაში, რომელიც სამხრეთ რუსეთისა და ჩრდილოეთ კავკასიის 8 ადმინისტრაციულ რეგიონში წარიმართა, ასევე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე აფხაზეთში, ცხინვალსა (საქართველოში) და ყირიმში (უკრაინაში). რუსეთის არმიის ინფორმაციით, აღნიშნული წვრთნები მოსამზადებელი ეტაპია წლის მთავარი სწავლებისთვის „კავკაზ-2020“, რომლის ჩატარებაც სექტემბერშია დაგეგმილი.
რუსული არტილერია სწავლებაზე აფხაზეთში, საქართველო
რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალებმა ჩაატარა წვრთნა რიაზანის ოლქში, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 6 000-მდე სამხედრომ და 40-მა Il-76MD ტიპის სტრატეგიულმა სამხედრო-სატრანსპორტო თვითმფრინავმა. აღნიშნული ძალები წარმოადგენენ 98-ე (შტაბ-ბინა ივანოვოში) და 106-ე (შტაბ-ბინა ტულაში) საჰაერო-სადესანტო დივიზიებს და 31-ე საჰაერო-მოიერიშე ბრიგადას (ულიანოვსკი).
დასავლეთის სამხედრო ოლქის პირველი სატანკო არმიის ძალები ჩაერთვნენ სწავლებაში მოსკოვის, ნიჟნი-ნოვგოროდის, სმოლენსკის, ივანოვოსა და იაროსლავლის ოლქებში.  წვრთნაში მონაწილეობას იღებს მე-2 მექანიზებული დივიზია (შტაბ-ბინა კალინინეცში, მოსკოვის ოლქი), მე-4 სატანკო დივიზია (შტაბ-ბინა ნარო-ფომინსკში, მოსკოვის ოლქი), 27-ე მექანიზებული ბრიგადა (მოსრენტგენი, ქალაქი მოსკოვი) და მე-6 სატანკო ბრიგადა (ძერჟინსკი, ნიჟნი-ნოვგოროდის ოლქი), ჯამში 3 000 სამხედრო.
სომხეთისა და რუსეთის სამხედროებმა ჰაერსაწინააღმდეგო დანაყოფების ერთობლივი წვრთნა ჩაატარეს სომხეთში. სწავლება ფოკუსირებული იყო მოწინააღმდეგის უპილოტო საფრენი აპარატების მოგერიებაზე.
სერბეთმა წარმოადგინა UAZ Patriot ტიპის 56 ყველგანმავალი მანქანა, რომელიც საკუთარი შეიარაღებული ძალებისთვის რუსეთში შეიძინა. ამავე ტიპის კიდევ 8 მანქანა სერბეთს 2020 წლის ოქტომბრის ბოლოს მიეწოდება.

War in Ukraine – Two Ukrainian soldiers were killed and seven were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 20-26 July 2020. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
War in Libya – According to the U.S. Africa Command, Russian Wagner group has expanded its presence in Libya, with more Russian military aircraft and air defense systems having been brought into the country. AFRICOM says this trend “demonstrates an intent toward sustained offensive combat action capabilities.”
AFRICOM photo showing Russian equipment in Libya
Russian Su-27 fighters conducted intercepts of U.S. military planes over the Black Sea on 23 and 24 July 2020. Also on 23 July and over the Black Sea, Romania’s fighters were scrambled to shadow two Russian Tu-22M3 long-range strategic bombers.
Russian Naval Aviation has launched modernization of its Su-24M attack aircraft by fitting the jets with the SVP-24 aviation sighting and navigation system.
The U.S. accused Russia of conducting an on-orbit test of an anti-satellite weapon on 15 July 2020, saying “it exposed Moscow’s intent to deploy weapons that threaten U.S. and allied satellite.” The test was conducted by a Cosmos 2543 satellite. A British official also referred to the same incident, writing that the Russians had launched a projectile “with the characteristics of a weapon.”
Over 10,000 troops of the Russian Southern Military District conducted exercises in eight administrative regions of southern Russia and North Caucasus, as well as in occupied regions of Abkhazia, Tskhinvali (in Georgia), and Crimea (in Ukraine). Russian military says the exercises are part of the preparation for the major Kavkaz-2020 exercise, set to be held in September.
Russian artillery during an exercise in Abkhazia, Georgia
Russian Airborne Troops (VDV) conducted an exercise in Ryazan Oblast with about 6,000 troops and 40 Il-76MD strategic airlifters participating. Forces of the 98th Airborne Division (HQ in Ivanovo), 106th Airborne Division (HQ in Tula) and 31st Air Assault Brigade (Ulyanovsk) took part.
Forces of the Western Military District’s 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) exercised in Moscow, Nizhny Novgorod, Smolensk, Ivanovo and Yaroslavl Oblasts. 3,000 troops participated, representing the 2nd Mechanized Division (HQ in Kalininets, Moscow Oblast), 4th Tank Division (HQ in Naro-Fominsk, Moscow Oblast), 27th Mechanized Brigade (Mosrentgen, the city of Moscow), and 6th Tank Brigade (Dzerzhinsk, Nizhny Novgorod Oblast).
Armenian and Russian troops conducted a joint air defense exercise in Armenia. The drills reportedly focused on resisting enemy UAVs.
Serbia presented 56 UAZ Patriot off-road vehicles it had purchased for its armed forces from Russia. Eight more vehicles are to be delivered to Serbia in late October 2020.