პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 17
• რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახური ბელარუსში მიმდინარე მოვლენების ორგანიზებაში დასავლეთს ადანაშაულებს.
• დასავლეთის მხრიდან არაღიარების პასუხად, ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო ტვირთების ექსპორტის ლიეტუვიდან რუსეთში გადამისამართებას გეგმავს.
• ბელარუსი 1.5 მლრდ აშშ დოლარის რუსულ კრედიტს „გაზპრომის ვალის“ დასაფარადაც გამოიყენებს.
• „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მშენებლობის დასრულების წინააღმდეგ მორიგი ნაბიჯები გადაიდგა.
• „კავკაზ-2020-ის“ მასშტაბური სამხედრო წვრთნები საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებშიც ჩატარდა.
• მოლდოვის მთავარი სავაჭრო პარტნიორის სტატუსი რუსეთის მაგივრად რუმინეთმა დაიკავა.
• ყაზახეთში პრორუსი ბლოგერი ეთნიკური შუღლის გაღვივების ბრალდებით დააკავეს.
რუსეთი სომხეთ-აზერბაიჯანს შუამავლობას სთავაზობს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 30 სექტემბერს რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა მთიან ყარაბაღსა და მის ირგვლივ მიმდინარე კონფლიქტის მოსაგვარებლად დაპირისპირებულ მხარეებს კონტაქტების დასამყარებლად რუსეთში შეხვედრა შესთავაზა.
მოვლენა დეტალურად: ლავროვმა მოსკოვის შეთავაზება დაადასტურა სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ ზოგრაბ მნაცაკანიანთან და აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრ ჯეიხუნ ბაირამოვთან სატელეფონო საუბრის დროსაც. ლავროვის განცხადებით, მოსკოვი მზადაა მინისტრების მორიგ შეხვედრასაც გაუწიოს ორგანიზება. ლავროვის თქმით, რუსეთი ყველანაირ ძალისხმევას მიმართავს, შექმნას ისეთ პირობები, რაც კონფლიქტის პოლიტიკურ-დიპლომატიური საშუალებებით მოგვარებას შეუწყობს ხელს, როგორც პირისპირ მოლაპარაკებების გზით, ასევე ეუთოს მინსკის ჯგუფის თანათავმჯდომარეების მონაწილეობით.
კრემლის პრესსპიკერის დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, რუსეთი ყოველთვის დაბალანსებულ პოზიციას ინარჩუნებდა და მოსკოვი კონფლიქტის მოგვარებისთვის ორივე მხარესთან არსებულ მეგობრულ ურთიერთობებს გამოიყენებს. ცეცხლის შეწყვეტის მოწოდება გაისმა აზერბაიჯანისა და სომხეთის ლიდერებთან რუსეთის პრეზიდენტის სატელეფონო საუბრების დროსაც.
განახლებული კონფლიქტი: სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამხედრო დაპირისპირება 27 სექტემბერს განახლდა. 1994 წელს, მთიან ყარაბაღში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შემდეგ, ეს ყველაზე მასშტაბური დაპირისპირებაა, რომელიც ჯერაც გრძელდება. 2016 წელს, „ოთხდღიანი ომის“ შედეგად, აზერბაიჯანმა მცირე ტერიტორიული უპირატესობა მოიპოვა. 2020 წლის ივლისში კი რამდენიმედღიანი დაპირისპირება მთიანი ყარაბაღიდან მოშორებით, სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვართან მოხდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი სომხეთის სტრატეგიული მოკავშირეა, განახლებული კონფლიქტის საწყის ეტაპზე მოსკოვი ცდილობს ნეიტრალური შუამავლის როლი შეასრულოს. ეს კი შესაძლოა განპირობებული იყოს აზერბაიჯანთან ბოლო წლებში მკვეთრად გაუმჯობესებული ურთიერთობებით და სომხეთის დღევანდელი პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანისადმი ნეგატიური დამოკიდებულებით.
რუსეთის დაზვერვა ბელარუსში საპროტესტო გამოსვლების მხარდაჭერაში დასავლეთს ადანაშაულებს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 16 სექტემბერს რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურმა ბელარუსში მიმდინარე მოვლენების ორგანიზებაში დასავლეთი დაადანაშაულა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის დირექტორის სერგეი ნარიშკინის განცხადებით, ბელარუსში მიმდინარე მოვლენებში დასავლეთის კვალი იკვეთება. მისი შეფასებით, საპროტესტო აქციები თავიდანვე კარგად ორგანიზებულ ხასიათს ატარებს და მისი კოორდინაცია დასავლეთიდან ხდება.
სერგეი ნარიშკინი. წყარო: რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის ვებგვერდი
ნარიშკინის შეფასებით:
• დასავლეთმა საპროტესტო გამოსვლების მომზადება არჩევნებამდე დიდი ხნით ადრე დაიწყო.
• 2019 წლიდან აშშ-მ სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებს ანტისამთავრობო გამოსვლების ორგანიზებისთვის 20 მლნ აშშ დოლარი გამოუყო.
• აქტივისტები პოლონეთში, ლიეტუვასა და უკრაინაში მოამზადეს, სადაც „არაძალადობრივი პროტესტის“ ტრენინგები ამერიკელმა ინსტრუქტორებმა ჩაატარეს.
• აშშ მფარველობს პრეზიდენტობის კანდიდატ სვეტლანა ტიხანოვსკაიას და ოპოზიციის სხვა აქტივისტებს.
• აშშ ევროპელ მოკავშირეებს მოუწოდებს ბელარუსის ხელისუფლებაზე ზეწოლა განახორციელოს და  „ხელისუფლების გადაცემის“ საკითხში ოპოზიციურ საკოორდინაციო საბჭოსთან დაიწყოს მოლაპარაკება. მსგავსი მოწოდება მორიგი „ფერადი რევოლუციის“ მოწყობისა და ანტიკონსტიტუციური გადატრიალების მცდელობად არის შეფასებული.
საპროტესტო აქციების მსგავსი შეფასება რუსეთს ადრეც გამოუთქვამს, როდესაც საქართველოსა და უკრაინაში საპროტესტო გამოსვლების შედეგად „ფერადი რევოლუციები“ მოხდა.
ბელარუსის კრიზისი: ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ოფიციალური მონაცემებით, 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნებში ლუკაშენკომ ხმების 80.1% მიიღო, ოპოზიციის კანდიდატმა სვეტლანა ტიხანოვსკაიამ კი - 10.1%. არჩევნების დღიდან მინსკსა და ბელარუსის ქალაქებში, ლუკაშენკოს გადადგომის მოთხოვნით, მრავალათასიანი გამოსვლები არ წყდება. 14 სექტემბერს ლუკაშენკო რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა და მისგან მხარდაჭერის პირობა მიიღო. ნარიშკინის განცხადებამდე ბელარუსში შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში ლუკაშენკომ დასავლეთის სახელმწიფოები დაადანაშაულა, განსაკუთრებით მისი უშუალო მეზობლები, ლიეტუვა და პოლონეთი. მტრის ხატის შექმნის მიზნით, ლუკაშენკო პოლონეთს დასავლეთ ბელარუსის მიწების მიტაცების, ნატოს კი სამხედრო აგრესიის მცდელობაში ადანაშაულებს. დასავლეთი არჩევნებს არალეგიტიმურად მიიჩნევს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ლუკაშენკოსა და რუსეთის მიერ დასავლეთის სახით „მტრის ხატის“ შექმნა და დასავლეთიდან მომავალ საფრთხეზე აპელირება ლუკაშენკოს მოკლევადიან პერსპექტივაში ძალაუფლების შენარჩუნებაში დაეხმარება.
ბელარუსი ტვირთების ექსპორტის ლიეტუვის მაგივრად რუსეთიდან განხორციელებას გეგმავს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 25 სექტემბერს რუსეთის ფედერაციის ლენინგრადის ოლქის გუბერნატორ ალექსანდრ დროზდენკოსთან შეხვედრაზე ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ განაცხადა, რომ მან რუსეთის პრეზიდენტს ბელარუსული ტვირთების გატარებისთვის ლენინგრადის ოლქში ტერმინალის მშენებლობა შესთავაზა.
მოვლენა დეტალურად: ლუკაშენკოს აზრით, პორტის მშენებლობის დაფინანსება იმ აუთვისებელი კრედიტიდან შეიძლება, რომელიც ბელარუსში ატომური ელექტროსადგურის მშენებლობიდან მორჩა. ლუკაშენკომ მთავრობას სავაჭრო ნაკადების ბალტიისპირეთის პორტებიდან რუსეთში გადატანის საკითხის მომზადება მას შემდეგ დაავალა, რაც დასავლეთმა და, მათ შორის, ბალტიისპირეთის ქვეყნებმა 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების გამო ლუკაშენკო მწვავედ გააკრიტიკეს.
პირველ რიგში, ლუკაშენკო ტვირთების ექსპორტზე უარის თქმას კლაიპედის პორტიდან აპირებს. პოტენციურ პორტებად კი სანქტ-პეტერბურგისა და უსტ-ლუგას პორტები განიხილება. ბელარუსი წლიურად 10-11 მლნ ტონა ნავთობპროდუქტების ექსპორტს ახორციელებს, მათ შორის, 6 მლნ ტონის ექსპორტი ბალტიისპირეთის პორტებიდან გადის.
ახალი ინიციატივის მთავარი პრობლემა ფინანსებს უკავშირდება. დღეისთვის კლაიპედის პორტიდან ექსპორტი უფრო იაფი ჯდება, ვიდრე უსტ-ლუგადან. ამიტომაც, პირველ რიგში, რუსულ პორტებზე გადამისამართებისთვის საჭიროა ექსპორტთან დაკავშირებული ეკონომიკური საკითხების დაზუსტება, რამაც ბელარუსული ნავთობპროდუქტების ექსპორტი მომგებიანი უნდა გახადოს.
ბალტიისპირეთის პორტები. წყარო: tut.by
პოლიტიკური კონტექსტი: ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა, რომლის შემდეგაც მოქმედი პრეზიდენტის ალექსანდრე ლუკაშენკოს წინააღმდეგ არ წყდება საპროტესტო გამოსვლები. დასავლეთმა ლუკაშენკო ლეგიტიმურ პრეზიდენტად არ აღიარა და ბელარუს მაღალჩინოსნებს სანქციები დაუწესა. შექმნილ პოლიტიკურ კრიზისში ბელარუსის ლიდერს დახმარების ხელი მხოლოდ რუსეთმა გაუწოდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: ბელარუსული ტვირთების ნაკადზე კონტროლის დამყარებით რუსეთი ლუკაშენკოს ბელარუსზე ეკონომიკურ და პოლიტიკურ გავლენას გაზრდის და ამავე დროს შემოსავლების ახალ წყაროსაც უზრუნველყოფს.
ბელარუსი რუსულ კრედიტს „გაზპრომის ვალის“ დასაფარადაც გამოიყენებს
მთავარი მოვლენა: 1.5  მლრდ აშშ დოლარის რუსული კრედიტის ნაწილი „გაზპრომის“ მიმართ ბელარუსის დაგროვილი ვალების გადახდას მოხმარდება.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის 14 სექტემბერს სოჭში შეხვედრისას რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინი ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს 1.5 მლრდ აშშ დოლარის კრედიტს დაჰპირდა. ბელარუსში 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ფონზე, რომელმაც ლუკაშენკოს ხელისუფლება ეკონომიკური გამოწვევების წინაშეც დააყენა, რუსული კრედიტი ლუკაშენკოსთვის „მაშველი რგოლი“ იქნება, თუმცა, როგორც ჩანს, კრედიტის ხარჯვა კრემლის პირობებით მოხდება.
რუსეთის ფინანსთა მინისტრმა ანტონ სილუანოვმა 20 სექტემბერს განაცხადა, რომ 1.5 მლრდ აშშ დოლარის რუსული კრედიტიდან 330 მლნ აშშ დოლარი „გაზპრომის“ წინაშე არსებული დავალიანების დაფარვას მოხმარდება. დაპირებული კრედიტიდან 1 მლრდ აშშ დოლარს ბელარუსი წლის ბოლოსთვის მიიღებს, დანარჩენს კი - 2021 წელს. სილუანოვის შეფასებით, კრედიტი ბელარუსსა და მის სახელმწიფო კომპანიებს ვალების გასტუმრებასა და ფინანსური სტაბილურობის უზრუნველყოფაში დაეხმარება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბელარუსში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ფონზე რუსული კრედიტი მოკლევადიან პერსპექტივაში ლუკაშენკოს ძალაუფლების შენარჩუნებაში დაეხმარება. თუმცა, ამავე დროს, კრედიტის ხარჯვისთვის წამოყენებული პირობები ლუკაშენკოს კრემლის პოლიტიკური მოთხოვნების მძევლად აქცევს.
ევროპა „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მშენებლობის შეწყვეტას ითხოვს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 15 სექტემბერს ევროპარლამენტმა რეზოლუცია მიიღო, სადაც ერთ-ერთი მოთხოვნა „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მშენებლობის შეჩერებას უკავშირდება.
მოვლენა დეტალურად: რეზოლუცია ალექსეი ნავალნის ეხება, რომელიც, გავრცელებული მოსაზრებით, მოწამლეს და ახლა მკურნალობის კურსს გერმანიაში გადის. ნავალნის მოწამვლის კონტექსტში ევროპარლამენტი რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების გამკაცრებას და „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ გაზსადენის მშენებლობის შეჩერებას ითხოვს.
მიღებულ რეზოლუციას არ აქვს საკანონმდებლო ხასიათი, სარეკომენდაციოა და მისი შესრულება არ არის სავალდებულო ევროკავშირის ინსტიტუტებისა და წევრი ქვეყნების მთავრობებისთვის.
კრემლის პოზიციით ნავალნის შემთხვევამ მილსადენის პროექტის ბედზე გავლენა არ უნდა მოახდინოს, რადგან იგი კომერციული პროექტია და რუსეთისა და ევროკავშირის, განსაკუთრებით, გერმანიის ინტერესებში შედის. მიუხედავად იმისა, რომ გერმანიის პოლიტიკური ელიტა მილსადენის პროექტის დასრულებას მხარს უჭერს, ნავალნის მოწამვლის შემდეგ ანგელა მერკელის კოალიციურ მთავრობაზე ზეწოლა გაიზარდა. მოწინააღმდეგეები მილსადენის პროექტის შეჩერებას მოითხოვენ, თუ მოსკოვი მოწამვლის შემთხვევას არ გამოიძიებს.
კოალიცია „ჩრდილოეთ ნაკადის 2-ის“ წინააღმდეგ
21 სექტემბერს აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა პროექტის წინააღმდეგ მორიგი ხმაურიანი განცხადება გააკეთა. პომპეოს განცხადებით, ვაშინგტონი შექმნის კოალიციას, რომლის მიზანიც მილსადენის მშენებლობის დასრულებისთვის ხელის შეშლა იქნება. მანამდე სადაზღვევო კომპანიებმა იმ გემების დაზღვევაზე თქვეს უარი, რომლებიც მილსადენის მშენებლობაში მიიღებენ მონაწილეობას. უცხოურ კომპანიებს სანქციები პირველად 2019 დეკემბერში დაუწესეს, რის შედეგადაც შვეიცარიულმა კომპანიამ (Allseas) პროექტის გაგრძელებაზე უარი თქვა.
არსებული მონაცემებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის 94% დასრულებულია. პროექტის დასრულების შემთხვევაში, რომელსაც რუსული მხარე 2021 წელს ვარაუდობს, „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ რუსეთს ბალტიის ზღვის გავლით პირდაპირ გერმანიას დაუკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ).
„კავკაზ-2020“ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებშიც ჩატარდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 21-26 სექტემბერს რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქში „კავკაზ-2020“-ის მასშტაბური სამხედრო წვრთნები ჩატარდა.
მოვლენა დეტალურად: „კავკაზ-2020“ სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო სწავლებაა, რომელშიც მონაწილეობდნენ სამხედრო მოსამსახურეები არა მხოლოდ რუსეთიდან, არამედ სომხეთიდან, ბელარუსიდან, ჩინეთიდან, მიანმარიდან და პაკისტანიდან. საერთო ჯამში, სამხედრო წვრთნებში მონაწილეობა 80 ათასამდე სამხედრო მოსამსახურემ მიიღო. წვრთნებში მონაწილეობაზე უარი თქვა აზერბაიჯანმა და ინდოეთმა.
წვრთნები რუსეთის სამხრეთში, კაპუსტინ იარისა და აშულუკის სამხედრო პოლიგონებზე, და შავი და კასპიის ზღვის აკვატორიებში ჩატარდა. რუსულმა მხარემ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო შეიარაღებულ ძალებთან ერთობლივი წვრთნები ოკუპირებულ რეგიონებში მდებარე სამხედრო პოლიგონებზე ჩაატარა.
ვლადიმერ პუტინი წვრთნების დახურვას დაესწრო. წყარო: tass.com
სამხრეთის სამხედრო ოლქის პასუხისმგებლობის სფეროში შედის სამხრეთ კავკასია, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიც. აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში განთავსებული სამხედრო ბაზები სამხედრო ოლქის დაქვემდებარებაშია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: „კავკაზ-2020-ის“ მასშტაბური სამხედრო წვრთნები რუსეთის სამხრეთ მიმართულებით, მათ შორის სამხრეთ კავკასიაში, სამხედრო დანაყოფების საბრძოლო მზადყოფნის შემოწმებასა და ძალის დემონსტრირებას ისახავს მიზნად.
მოლდოვის ეკონომიკაში რუსეთის მაგივრად წამყვან პოზიციებს რუმინეთი იკავებს
მთავარი მოვლენა: მოლდოვის სტატისტიკის სამსახურის ცნობით, ქვეყნის მთავარი სავაჭრო პარტნიორი რუსეთის მაგივრად რუმინეთი გახდა.
მოვლენა დეტალურად: 2010 წლისთვის მოლდოვური საქონელის გასაღების ძირითადი ბაზარი რუსეთი იყო, სადაც მოლდოვაში წარმოებული პროდუქციის 90% იყიდებოდა. თუმცა, ახალი მონაცემებით, რუმინეთი გაცილებით მეტ მოლდოვურ საქონელს ყიდულობს, ვიდრე რუსეთი. დნესტრისპირეთის პრორუსული სეპარატისტული რესპუბლიკის ექსპორტშიც კი, რუსეთზე 13% მოდის, დანარჩენი პროდუქცია კი მოლდოვასა და ევროკავშირის ქვეყნებში გადის.
ევროპასთან ვაჭრობა: 2020 წლის პირველი შვიდი თვის მონაცემებით, ევროკავშირზე მოდის ექსპორტის 64.7%. რუმინეთში ექსპორტი 356.05 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს, იმპორტი კი - 348.73 მლნ აშშ დოლარს. ამ მონაცემებით, რუმინეთი მოლდოვის მთავარი სავაჭრო პარტნიორი გახდა.
დსთ-თან ვაჭრობა: დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ქვეყნებში ექსპორტი 220.8 მლნ აშშ დოლარი იყო, რაც საერთო ექსპორტის 16%-ია, იმპორტი კი - 733.6 მლნ აშშ დოლარი. რაც შეეხება რუსეთს, ექსპორტი 137.49 მლნ აშშ დოლარია, იმპორტი კი - 337.61 მლნ აშშ დოლარი. რუსეთიდან იმპორტირებულ პროდუქციაში დიდი წილი გაზსა და ელექტროენერგიას უკავია.
დნესტრისპირეთის ექსპორტი: ამავე დროს საინტერესოა, რომ დნესტრისპირეთის ექსპორტი ევროკავშირის ქვეყნებში 179 მლნ აშშ დოლარია, პრორუსულ ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის წევრ ქვეყნებში კი - მხოლოდ 91 მლნ აშშ დოლარი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: იმის მიუხედავად, რომ მოლდოვის პოლიტიკური ელიტის ნაწილი პრორუსულად არის განწყობილი, მათ შორის, პრეზიდენტი იგორ დოდონი, დასავლეთთან ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება უფრო სარფიანად მიიჩნევა, ვიდრე რუსეთთან. ეს ტენდენციები კი რუსეთთან ეკონომიკური კავშირების შესუსტებას გამოიწვევს, რაც გრძელვადიან პერსპექტივაში მოლდოვაში რუსეთის ეკონომიკური და პოლიტიკური გავლენის შემცირებას შეუწყობს ხელს.
ყაზახეთში პრორუსი აქტივისტი ეთნიკური შუღლის გაღვივებისთვის დააკავეს
მთავარი მოვლენა: ყახაზეთის სასამართლომ ეთნიკური შუღლის გაღვივების ბრალდებით პრორუს ბლოგერს ერმეკ ტაიჩიბეკოვს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯა.
მოვლენა დეტალურად: ეთნიკურად ყაზახი ერმეკ ტაიჩიბეკოვი ყაზახეთში ცნობილი პრორუსი ბლოგერია, რომელიც პირველად 2015 წელს დააკავეს „ფეისბუქში“ ეთნიკური შუღლის გაღვივებისთვის და ყაზახეთის რუსეთთან გაერთიანების იდეის მხარდაჭერისთვის. მან 4 წლიდან მხოლოდ 2 წელი მოიხადა და 2017 წელს საპატიმრო დატოვა.
ტაიჩიბეკოვი 23 სექტემბერს დააკავეს, სავარაუდოდ, რუსული მედიისთვის მიცემული ინტერვიუს გამო, სადაც იგი რუსეთის იმპერიის დროშის ფონზე აცხადებს, რომ ყაზახეთის ხელისუფლება რუსოფობიურ პოლიტიკას აწარმოებს.
2014 წელს რუსეთს მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ ყაზახეთში რამდენიმე ადამიანი დააკავეს სეპარატიზმის წახალისებისა და ეთნიკური შუღლის გაღვივების ბრალდებით. ყაზახეთი რუსეთთან დაკავშირებულ სეპარატიზმს განსაკუთრებული ეჭვის თვალით უყურებს და 1990-იანი წლებიდან მოყოლებული, ეთნიკური სეპარატიზმის პრევენციისთვის სხვადასხვა ნაბიჯები გადადგა:
• 1995 წლის საკონსტიტუციო ცვლილებით ქვეყნის ტერიტორიაზე ავტონომიური ოლქების შექმნა აიკრძალა. ცვლილების მიზანი იყო რუსებით დასახლებულ რეგიონებში ავტონომიების შექმნის პრევენცია.
• 1997 წელს დედაქალაქი ალმა-ატიდან ასტანაში (ამჟამინდელი ნურ-სულთანი) გადაიტანეს, სადაც რუსების მნიშვნელოვანი ნაწილი ცხოვრობდა. გადაწყვეტილების შედეგად, ასტანაში გაიზარდა ეთნიკური ყაზახების რაოდენობა.
• ყაზახეთში გაქრა ისეთი რეგიონები, რომლებშიც ეთნიკურ უმრავლესობას რუსები წარმოადგენდნენ. ის რეგიონები, სადაც რუსები  იყვნენ უმრავლესობა, შეუერთეს რეგიონებს, სადაც ყაზახები იყვნენ უმრავლესობა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ პოსტსაბჭოთა სივრცის იმ ქვეყნებში, სადაც ეთნიკური რუსები მნიშვნელოვანი რაოდენობით არიან წარმოდგენილი, გაჩნდა შიში, რომ რუსეთმა შესაბამისი პოლიტიკური გარემოს შექმნის შემთხვევაში, მსგავსი ნაბიჯი შესაძლოა მათ ტერიტორიაზეც გადადგას. ყაზახეთში კარგად იციან რუსეთში ყაზახეთის ჩრდილოეთი რეგიონების მიმართ გავრცელებული დამოკიდებულების შესახებ, რომელიც ქვეყნის ამ ნაწილს რუსულენოვან სამყაროს მიაკუთვნებს. შესაბამისად, ასეთი დაკავებებით, ყაზახეთის ხელისუფლება პრორუსული სეპარატიზმის ნებისმიერი გამოვლინების აღკვეთას და უფრო დიდი სეპარატისტული მოძრაობის გაღვივების პრევენციას ცდილობს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 17
• The Russian Foreign Intelligence Service accuses the West of organizing the ongoing events in Belarus.
• In response to non-recognition by the West, the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, plans to divert cargo exports from Lithuania to Russia.
• A USD 1.5 billion Russian loan will largely go towards refinancing Belarusian “debt to Gazprom.”
• Next steps to derail the construction of the Nord Stream 2.
• The Kavkaz 2020 large-scale military exercises took place in the occupied regions of Georgia as well.
• Romania strengthens position as Moldova's top trading partner.
• A pro-Russian blogger was arrested in Kazakhstan for inciting ethnic strife.
Russia Offers to Mediate between Armenia-Azerbaijan
Main Event:  On September 30, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, confirmed Moscow's readiness to host talks between Armenia and Azerbaijan to resolve the Nagorno-Karabakh conflict.
Event in Details:  Lavrov reaffirmed Moscow's offer during a telephone conversation with the Foreign Minister of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, and the Foreign Minister of Azerbaijani, Jeyhun Bairamov. According to Lavrov, Moscow is ready to organize another meeting between the ministers and Russia will continue to work both independently and together the with co-chairs of the Minsk Group of the OSCE to mediate the conflict through political-diplomatic means.
The Kremlin spokesman, Dmitry Peskov, said that Russia had always maintained a balanced position and that Moscow would use friendly relations with both sides to resolve the conflict. The Russian president, during telephone conversations with the leaders of Azerbaijan and Armenia, has also called for a ceasefire.
Resumption of hostilities:  The military confrontation between Armenia and Azerbaijan resumed on September 27. After the 1994 Ceasefire Agreement to end the Nagorno-Karabakh conflict, this is the largest-scale confrontation that continues until now. In 2016, as a result of the Four-Day War, Azerbaijan gained a small territorial advantage. In July 2020, a several-day-long confrontation took place near Nagorno-Karabakh at the Armenian-Azerbaijani border.
Why the Event is Important:  Despite the fact that Russia is a strategic ally of Armenia, in the early stages of the renewed conflict, Moscow seeks to act as a neutral mediator. This may be the result of sharply improved relations with Azerbaijan in recent years and the negative attitude towards the current Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan.
Russian Intelligence Service Accuses the West of Fomenting Protest Rallies in Belarus
Main Event:  On September 16, 2020, the Russian Foreign Intelligence Service accused the West of organizing the ongoing events in Belarus.
Event in Details:  According to Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, the ongoing protests in Belarus are well-organized from the very beginning and are coordinated from the West.
Sergey Naryshkin. Source:  Web-page of the Russian Foreign Intelligence Service.
According to Naryshkin:
• The West began preparations for protests long before the elections.
• From 2019, the US allocated USD 20 million to various NGOs to organize anti-government rallies.
• Activists have been instructed in Poland, Lithuania and Ukraine where American instructors conducted "non-violent protest" trainings.
• The US supports the presidential candidate, Svetlana Tikhanovskaya, and other opposition activists.
• The US calls on the European allies to put pressure on the Belarusian government to start negotiations with the Opposition Coordinating Council on the "transfer of power" which is seen as an attempt to stage another "colorful revolution" and an unconstitutional coup.
Russia has made similar assessments of protests in the past when the "colorful revolutions" took place as a result of protests in Georgia and Ukraine.
Crises in Belarus:  According to the official results of the Central Election Commission of Belarus, Lukashenko received 80.1% of the vote in the August 9 presidential elections while opposition candidate, Svetlana Tikhanovskaya, received 10.1%. Since then, mass rallies have been held in Minsk and other cities of Belarus demanding Lukashenko’s ouster. On September 14, Lukashenko met with the Russian president who pledged his support. Before Naryshkin’s statement, Lukashenko blamed Western countries, especially its immediate neighbors Lithuania and Poland, for the political crisis following the August 9 presidential elections in Belarus. To paint the image of the enemy, Lukashenko accuses Poland of seizing western Belarusian lands and blames NATO for an attempt at military aggression. The West considers the elections illegitimate.
Why the Event is Important:  Lukashenko and Russia want to create an "enemy icon" in the form of the West and emphasize possible threats therefrom. This will help Lukashenko stay in power for a short term.
Belarus Plans to Export Cargo from Russia Instead of Lithuania
Main Event:  On September 25, 2020, the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, during a meeting with the Governor of the Leningrad Oblast of the Russian Federation, Aleksander Drozdenko, said that he had proposed and idea to the President of Russia about building a terminal in the Leningrad Oblast for the transshipment of Belarusian cargo.
Event in Details:  According to Lukashenko, the construction of the port can be financed from the loan that was left over from the construction of a nuclear power plant in Belarus. Lukashenko instructed the government to prepare to divert trade flows from Baltic ports to Russia after the West, including the Baltic states, sharply criticized Lukashenko over the August 9 presidential elections.
Lukashenko plans to shift cargo exports from the port of Klaipeda and is considering ports of St. Petersburg and Ust-Luga for the transshipment of Belarusian cargo. Belarus annually exports 10-11 million tons of oil products of which 6 million tons of goods are exported through Baltic ports.
The main problem of the new initiative is related to finances. Today, exports from the port of Klaipeda are cheaper than from Ust-Luga. Therefore, first of all, a redirection to Russian ports requires the clarification of  economic resources related to export which should make the export of Belarusian oil products profitable.
Baltic ports. Source:  tut.by
Political context:  In Belarus, protests against the incumbent President, Aleksander Lukashenko, have been held since the August 9 presidential elections. The West did not recognize Lukashenko as the legitimate president and imposed sanctions on Belarusian officials. Amid the current political crisis, only Russia supported the Belarusian leader.
Why the Event is Important:  After the elections in Belarus, Lithuania became one of the most outspoken critics of Lukashenko's rule. Despite years of successful cooperation in the energy sector, diverting oil exports from Lithuania to Russia could be considered as a political decision caused by Lithuania’s active support to Lukashenko’s opposition.
Why the Event is Important for Russia:  By establishing control over the flow of Belarusian cargo, Russia will increase its economic and political influence in Belarus and, at the same time, ensure a new source of revenue.
Belarus Will Repay the “Debt to Gazprom” with the Russian Loan
Main Event:  A USD 1.5 billion Russian loan will largely go towards refinancing Belarusian “debt to Gazprom.”
Event in Details:  During a meeting in Sochi on September 14, 2020, the Russian President, Vladimir Putin, pledged a USD 1.5 billion loan to the President of Belarus, Aleksander Lukashenko. In the wake of the political crisis in Belarus which followed the August 9 presidential elections, Lukashenko's government faces economic challenges as well. The Russian loan will be a "lifeline" for Lukashenko, although the loan is likely to be spent under the terms outlined by the Kremlin.
On September 20, the Russian Finance Minister, Anton Siluanov, said that Belarus will use USD 330 million of the USD 1.5 billion Russian loan to repay its debt to Gazprom. Belarus will receive USD 1 billion of the promised loan by the end of the year with the rest forthcoming in 2021. According to Siluanov, the loan will help Belarus and its state-owned companies pay off debts and ensure financial stability.
Why the Event is Important:  Amid the political crisis in Belarus, the Russian loan will help Lukashenko maintain his power for the short period. However, the terms of the loan make Lukashenko a hostage to the Kremlin's political demands.
Europe’s Efforts to Stop the Construction of the Nord Stream 2
Main Event:  On September 15, 2020, the European Parliament adopted a resolution in which one of the requirements stipulates the halt of the construction of the Nord Stream 2.
Event in Details: The resolution concerns Alexei Navalny who was allegedly poisoned and is now undergoing treatment in Germany. In connection with the poisoning, the European Parliament calls for tougher sanctions against Russia and the termination of the construction of the Nord Stream 2 gas pipeline.
The adopted resolution is not legislative in nature, being more of a recommendation, and its implementation is not mandatory for EU institutions and the governments of the member states.
According to the Kremlin, Navalny's case should not affect the pipeline project as it is a commercial project and is in the interests of Russia and the European Union, especially Germany. Despite the German political elite’s support to the completion of the pipeline project, pressure on Angela Merkel's coalition government has increased since the poisoning of Navalny. Opponents are calling for the pipeline project suspension unless Moscow investigates the poisoning.
Coalition against the Nord Stream 2
On September 21, the US Secretary of State made another noisy statement against the project. Pompeo said Washington would form a coalition aimed at impeding the completion of the pipeline. Earlier, insurance companies refused to insure ships participating in the construction of the pipeline. Sanctions were first imposed on foreign companies in December 2019 as a result of which the Swiss Allseas company refused to extend the project.
About the project
Reportedly, the North Stream 2 project is 94% complete. Upon the project’s completion, as anticipated by the Russian side in 2021, the Nord Stream 1’s productivity will be doubled to 110 billion cubic meters per year which is more than a quarter of the EU’s gas consumption. The Nord Stream 2 will stretch across the Baltic Sea and directly connect Russia to Germany, bypassing Ukraine. The Nord Stream 2 will be the longest offshore pipeline (1,230 km) in the world.
Why Halting the Project is Important for the US:  Washington considers the project as a threat to the national interests of the United States, targeted towards eliminating Ukraine from the European gas transit network and increasing Russia's influence in the European energy sector.
The Kavkaz 2020 Exercises were Held in the Occupied Regions of Georgia
Main Event:  On September 21-26, 2020, the Kavkaz 2020 large-scale military exercises were held in the Southern Military District of the Russian Federation.
Event in Details:  Military servicemen from the Russian Federation, as well as from Armenia, Belarus, China, Myanmar and Pakistan, participated in the Kavkaz 2020 strategic command-staff exercises. In total, up to 80 thousand military servicemen participated in the military exercises. Azerbaijan and India refused to participate.
The military exercises were held at the Kapustin Yar and Ashuluk military training grounds and in Black Sea waters. The joint exercises with the de facto armed forces of Abkhazia and the Tskhinvali region were held at military training grounds in the occupied regions.
Vladimir Putin attends the exercises’ closing ceremony. Source:  tass.com.
Transcaucasia, including the occupied regions of Georgia, comprises the Southern Military District. The military bases in Abkhazia and the Tskhinvali region are under the jurisdiction of the District.
Why the Event is Important:  The Kavkaz 2020 large-scale military exercises are aimed at checking the combat readiness and demonstrating the strength of its forces in the southern direction of Russia, including in the South Caucasus.
Romania Strengthens Position as Moldova's Top Trading Partner
Main Event:  According to the National Bureau of Statistics of the Republic of Moldova, Romania has replaced Russia and became the country's main trading partner.
Event in Details:  By 2010, the main market for Moldovan goods was Russia where 90% of Moldovan products were sold. However, according to new data, Romania imports far more Moldovan goods than Russia. Russia accounts for 13% of the share of the exports of the pro-Russian separatist Republic of Transnistria while Moldova and the EU account for the rest of the share.
Trade with Europe:  For the first seven months of 2020, the EU accounts for 64.7% of exports. Exports to Romania amounted to USD 356.05 million while imports amounted to USD 348.73 million. According to the data, Romania has become the main trading partner of Moldova.
Trade with the CIS:  Exports to the Commonwealth of Independent States amounted to USD 220.8 million (16% of the total exports) while imports amounted to USD 733.6 million. As for Russia, exports amounted to USD 137.49 million while imports – USD 337.61 million. Gas and electricity supplies account for a large share of products imported from Russia.
Transnistrian exports:  At the same time, it is noteworthy that Transnistrian exports to EU countries totaled USD 179 million while this number was only USD 91 million to the member states of the pro-Russian Eurasian Economic Union.
Why the Event is Important:  Although part of Moldova's political elite is pro-Russian, including the President, Igor Dodon, the development of economic relations with the West is deemed more beneficial than with Russia. These trends will weaken economic ties with Russia which in the long run will help reduce Russia's economic and political influence in Moldova.
Pro-Russian Activist was Arrested in Kazakhstan for Inciting Ethnic Strife
Main Event:  A Kazakh court has sentenced pro-Russian blogger, Ermek Taichibekov, to two months in pre-trial detention on charges of inciting ethnic strife.
Event in Details:  Ethnic Kazakh Ermek Taichibekov is a well-known pro-Russian blogger in Kazakhstan who was first arrested in 2015 for inciting ethnic strife by publishing “inflammatory” materials on Facebook and supporting the idea of uniting Kazakhstan with Russia. He served only two years of his four-year sentence and was released in 2017.
Ermek Taichibekov was arrested on September 23, presumably for an interview with the Russian media where against the background of the Russian Empire’s flag he stated that the Kazakh government is pursuing a Russophobic policy.
Following the 2014 annexation of Crimea by Russia, several people have been arrested in Kazakhstan on charges of inciting separatism and ethnic strife. Kazakhstan is particularly skeptical of Russian-related separatism and has taken various steps to prevent ethnic separatism since the 1990s:
• The 1995 constitutional amendment prohibited the creation of autonomous districts on the territory of the country. The purpose of the amendment was to prevent the creation of autonomies in Russian-populated regions.
• In 1997, the capital was moved from Almaty to Astana (now Nur Sultan), mostly populated by Russians. Following the move of the capital, the number of ethnic Kazakhs in Astana increased.
• In Kazakhstan, regions with a majority of ethnic Russians were united with regions where Kazakhs comprised the majority, thus regions with ethnic Russians have disappeared.
Why the Event is Important:  After the annexation of Crimea by Russia, there were fears that Russia might take a similar step in post-Soviet countries with a majority of ethnic Russians should the case of an appropriate political environment arise. Kazakhstan is well aware of Russia’s attitude towards the northern regions of Kazakhstan, considering this part of the country as the Russian-speaking world. Accordingly, with such arrests, the Kazakh authorities are trying to prevent any manifestation of pro-Russian separatism and avoid the rise of separatist movements.