პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 29
• სომხეთი, საკუთარი ენერგოუსაფრთხოების გაზრდის მიზნით, მეწამორის ატომურ ელექტროსადგურს სიცოცხლისუნარიანობას რუსეთის დახმარებით გაუხანგრძლივებს.
• საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ პირველად სომხეთი რუსულ გაზს აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით მიიღებს.
• მთიან ყარაბაღში, სომხური ენის გარდა, რუსული ენაც ოფიციალური სტატუსით ისარგებლებს.
• უკრაინამ მორიგი რუსული კიბერშეტევა მოიგერია.
• უკრაინამ ყირიმის ხიდის გახსნის საზეიმო კონცერტზე მონაწილეობისთვის რუსი ხელოვანების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა.
• რუსეთი ყირგიზეთის სიდიდით მეორე ოქროს საბადოს დამუშავებას იწყებს.
რუსეთი სომხეთის ატომური ელექტროსადგურის სიცოცხლისუნარიანობის გაახანგრძლივებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 18 მარტს მეწამორის ატომური ელექტროსადგურის დირექტორის, მოვსეს ვარდანიანის განცხადებით, სომხეთში ატომური ენერგეტიკის განვითარების მიზნით, რუსული სახელმწიფო კომპანია „როსატომის“ მონაწილეობით  ერთობლივი სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა.
მოვლენა დეტალურად: არსებული მონაცემებით, მეწამორის ატომურმა ელექტროსადგურმა მუშაობა 2026 წელს უნდა შეაჩეროს, სამუშაო ჯგუფის მიზანი კი სადგურის 420 მეგავატის სიმძლავრის რეაქტორის სიცოცხლისუნარიანობის კიდევ 10 წლით გახანგრძლივება იქნება. სომხეთში მსგავსი გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღეს, რაც ახალი სადგურის მშენებლობისთვის საკმარისი ინვესტიციების მოძიება ვერ მოხერხდა.
სადგური, რომელიც ერევნიდან დაახლოებით 35 კილომეტრში მდებარეობს, 1970-იან წლებში აშენდა. სადგური სომხეთის ელექტროენერგიის 40%-ს გამოიმუშავებს. 1988 წლის დამანგრეველი მიწისძვრის შემდეგ სადგური დროებით დაიხურა, მაგრამ მთიანი ყარაბაღის პირველი ომის შედეგად შექმნილი კრიზისის გამო სადგურის ერთი რეაქტორი 1993 წელს ამუშავდა. მოგვიანებით მეორე რეაქტორიც აამუშავეს.
მეწამორის ატომური ელექტროსადგური. წყარო: euractive.com
სადგური რუსული მმართველობის ქვეშ არის და მისი მუშაობის უსაფრთხოებისათვის 2015 წელს რუსეთმა სომხეთს 270 მლნ აშშ დოლარის კრედიტი და 30 მლნ აშშ დოლარის გრანტი გამოუყო. არსებული სადგურის რეაბილიტაციის პარალელურად, სომხეთში ახალი ატომური ელექტროსადგურის მშენებლობის საკითხიც ინარჩუნებს აქტუალობას.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ატომური ენერგეტიკა სომხეთის ენერგომოხმარებაში კრიტიკულ მნიშვნელობას ინარჩუნებს და მისი განვითარება ქვეყნის ეროვნული უსაფრთხოების საკითხია. მიუხედავად იმისა, რომ სომხეთის ენერგოსექტორი პრაქტიკულად სრულად რუსეთის გავლენის ქვეშ არის, არსებულ გეოპოლიტიკურ რეალობაში ატომური ენერგეტიკის განვითარება, რაც სომხეთის ენერგოუსაფრთხოების გარანტად მიიჩნევა, მხოლოდ რუსეთის დახმარებით არის შესაძლებელი.
სომხეთი რუსულ გაზს აზერბაიჯანის გავლით მიიღებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 16 მარტს რუსულმა „გაზპრომ ექსპორტმა“ და აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობკომპანია „სოკარმა“ აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე რუსული გაზის ტრანსპორტირების მოკლევადიან კონტრაქტს მოაწერეს ხელი.
მოვლენა დეტალურად: „გაზპრომ ექსპორტის“ განცხადებით, გაზსადენ „ჩრდილოეთ კავკასია - ამიერკავკასიის“ (რუსეთ-საქართველო-სომხეთის დამაკავშირებელი მილსადენი) გეგმური სარემონტო სამუშაოების პერიოდში სომხეთი რუსულ გაზს აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით მიიღებს. სამუშაოები, სავარაუდოდ, სამი კვირა გაგრძელდება და მისი დასრულების შემდეგ სომხეთი გაზს კვლავ ძველი მარშრუტით, პირდაპირ საქართველოს ტერიტორიის გავლით მიიღებს.
„სოკარის“ წარმომადგენლის იბრაგიმ ახმედოვის განცხადებით, მილსადენზე სარემონტო სამუშაოების გამო, რუსულმა მხარემ აზერბაიჯანს საქართველოში აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით გაზის დროებითი ტრანზიტის თხოვნით მიმართა. რუსეთი ტრანზიტის მომსახურებაში ფულს გადაიხდის.
2020 წელს სომხეთმა „გაზპრომისგან“ 2.2 მლრდ კუბური მეტრი გაზი მიიღო. გაზის მიღების ალტერნატიული მარშრუტი სომხეთ-ირანის გაზსადენია, რომელსაც რუსული გაზის სრულად ჩანაცვლების რესურსი არ გააჩნია.
მთიანი ყარაბაღის პირველი ომის შემდეგ ეს იქნება პირველი შემთხვევა, როდესაც სომხეთი რუსულ გაზს აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით მიიღებს. სომხეთს სხვა საქონლის იმპორტისთვისაც არასდროს გამოუყენებია აზერბაიჯანის ტერიტორია. ამ მხრივ მნიშვნელოვან ცვლილებებს ელოდებიან მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის დასრულების შემდეგ. 2020 წლის 9 ნოემბრის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება ყველა დაბლოკილი ეკონომიკური და სატრანსპორტო კვანძის გახსნას ითვალისწინებს. ამ მიმართულებით უკვე შექმნილია სამმხრივი სამუშაო ჯგუფი (რუსეთის, აზერბაიჯანისა და სომხეთის მონაწილეობით).
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მიუხედავად იმისა, რომ აზერბაიჯანის ტერიტორიის გამოყენებით რუსული გაზის სომხეთში ექსპორტი მოკლევადიანი პროექტია, მსგავსი მოვლენა წარმოუდგენელი იყო მთიანი ყარაბაღის მეორე ომამდე. ახალი სატრანსპორტო დერეფნის თუნდაც დროებით გამოყენება ომის შემდგომ შექმნილი ახალი რეალობის მაჩვენებელია, რაც რეგიონის სატრანსპორტო-ეკონომიკურ ურთიერთობებში დიდი ცვლილებების მაუწყებელიც კი შეიძლება იყოს.
მთიან ყარაბაღში რუსულმა ენამ ოფიციალური სტატუსი მიიღო
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 25 მარტს მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო პარლამენტმა 27 ხმით არც ერთის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა ენის კანონში ცვლილებებს, რის საფუძველზეც რუსული, სომხურთან ერთად, რეგიონის ოფიციალური ენა გახდა.
მოვლენა დეტალურად: კანონპროექტის განხილვა 17 თებერვალს დაიწყეს. კანონპროექტის ავტორების განმარტებით, მეორე ოფიციალური ენის შემოღება განპირობებულია ახალი დღის წესრიგის ფორმირების აუცილებლობით, მთიან ყარაბაღსა და რუსეთს შორის „კულტურული, სამხედრო, ეკონომიკური კავშირების“, ისტორიული მეხსიერებისა და იმ ფაქტორების გათვალისწინებით, რომ რუსული ადგილობრივი მოსახლეობისათვის მეორე ენაა. კანონპროექტის ავტორების აზრით, რუსული ენის სტატუსის ამაღლება პირველი რიგის ამოცანაა, რადგან მთიან ყარაბაღში რუსი სამშვიდობოების ხანგრძლივი ყოფნა არაერთ სფეროში ქმნის ერთობლივი მუშაობის აუცილებლობას. კანონის მიღების შემდეგ ადგილობრივი „სახელმწიფო“ ორგანოები, იურიდიული პირები, დაწესებულებები თუ ორგანიზაციები ვალდებული არიან საქმისწარმოება სომხურ ენაზე ჰქონდეთ, აუცილებლობის შემთხვევაში კი - რუსულ ენაზეც.
რუსული ფაქტორი აქტუალური გახდა ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ, როდესაც აზერბაიჯანმა სომხური მხარის მიერ ოკუპირებული აზერბაიჯანული რაიონები და მთიანი ყარაბაღის ნაწილი, მათ შორის, ისტორიული და კულტურული მნიშვნელობის ქალაქი შუშა დაიბრუნა. მთიანი ყარაბაღის დიდი ნაწილისა და დედაქალაქ ხანკედის/სტეპანაკერტის შენარჩუნება სომხურმა მხარემ რუსეთის ჩარევის შედეგად მოახერხა, როდესაც 9 ნოემბერს მხარეებმა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
ამჟამად არაღიარებული რესპუბლიკის უსაფრთხოებას რუსი სამშვიდობოები უზრუნველყოფენ. მთიან ყარაბაღში სწავლის განახლების შემდეგ სკოლებში გაჩნდა ბანერები წარწერებით – „მადლობა რუსეთს“, ზოგან კი რუსეთის დროშებიც გამოფინეს.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით 26 თებერვალს აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა განაცხადა, რომ „აზერბაიჯანში მხოლოდ ერთი ოფიციალური ენა (აზერბაიჯანული) შეიძლება იყოს“, რითაც მიუთითა, რომ მთიანი ყარაბაღი აზერბაიჯანის ნაწილია. რუსეთმა ენის საკითხი აზერბაიჯანისა და სომხეთის შიდა საქმედ შეაფასა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ მთიანი ყარაბაღის არაღიარებული რესპუბლიკის უსაფრთხოების ერთადერთი გარანტი რუსეთია. მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო ხელისუფლების მხრიდან რუსული ენის სტატუსის ამაღლება უფრო სიმბოლური ნაბიჯია, რომელიც პოსტსაომარ ვითარებაში რეგიონში რუსეთის ახალ როლს უსვამს ხაზს.
უკრაინამ რუსი ხელოვანების წინააღმდეგ საქმე აღძრა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 მარტს უკრაინის გენერალურმა პროკურატურამ ყირიმის ხიდის გახსნის საზეიმო ცერემონიაში მონაწილე 23 რუსი ხელოვანის წინააღმდეგ საქმე აღძრა.
მოვლენა დეტალურად: სისხლის სამართლის საქმე საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „ევრომაიდანი-ყირიმის“ მიმართვის საფუძველზე აღიძრა. საქმე ეხება 2018 წლის 15 მაისის მოვლენას, როდესაც ქერჩისა და ტამანის ნახევარკუნძულის დამაკავშირებელი ხიდის გახსნასთან დაკავშირებით საზეიმო კონცერტი გაიმართა. კონცერტში მონაწილეობდნენ გრიგორი ლეპსი, ოლეგ გაზმანოვი, დიმა ბილანი, ვალერია და რუსეთის ესტრადის სხვა ვარსკვლავები.
ყირიმის ხიდის გახსნა. წყარო: TASS
მიმდინარე წლის 18 მარტს რუსეთში „ყირიმის რუსეთთან შეერთების“ მეშვიდე წლისთავი აღნიშნეს. მოსკოვში გამართულ კონცერტზე ოლეგ გაზმანოვმა შეასრულა სიმღერა - „ყირიმის ხიდი“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინის ხელისუფლების ასეთი გადაწყვეტილებები რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის წინააღმდეგ გადადგმული სიმბოლური ნაბიჯია, რაც სხვა რუსი თუ უცხოეთის მოქალაქეების გაფრთხილებას ისახავს მიზნად, რომ ყირიმში სტუმრობის შემთხვევაში, ისინი სისხლის სამართლის დანაშაულს ჩაიდენენ.
უკრაინამ რუსული კიბერშეტევა მოიგერია
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 16 მარტს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა რუსეთის მხრიდან მასშტაბური კიბერშეტევის მოგერიების შესახებ განაცხადა.
მოვლენა დეტალურად: უკრაინის უშიშროების სამსახურის ცნობით, რუსეთის უშიშროების ფედერალურ სამსახურთან დაკავშირებული ჰაკერების სამიზნე უკრაინის სამთავრობო ინსტიტუტებში დაცული საიდუმლო ინფორმაცია იყო. ზიანის შესახებ არ იტყობინებიან, თუმცა ჰაკერული ჯგუფის სახელი იდენტიფიცირებულია, როგორც „არმაგედონი“.
უკრაინა რუსეთს ხშირად ადანაშაულებს ჰაკერულ თავდასხმებში, რომელსაც რუსეთი, უკრაინის წინააღმდეგ ჰიბრიდული ომის ფარგლებში ახორციელებს.
უკრაინა რუსეთის კიბერთავდასხმების სამიზნე ადრეც გამხდარა. 2015 წელს ქვეყნის ენერგოსისტემაზე განხორციელებული თავდასხმის შედეგად, 230 ათასი ადამიანი ელექტროენერგიის გარეშე დარჩა. 2016 წელს კომპიუტერულმა ვირუსმა კიევში ელექტროენერგიის მომარაგება შეაფერხა. 2017 წელს სამიზნე სახელმწიფო, საფინანსო და ენერგეტიკული ორგანიზაციები გახდნენ. 2020 წლის თებერვალში უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა უკრაინის ხუთ ქალაქში რუსეთის ონლაინსერვისების მხარდაჭერილი „ბოტების ფერმის“ ქსელის მოქმედება გამოავლინა. ამა წლის თებერვალში კი უკრაინამ რუსული ინტერნეტქსელები უკრაინის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სექტორის კუთვნილ ვებგვერდებზე თავდასხმასა და დოკუმენტების ქსელში გავრცელების მცდელობაში დაადანაშაულა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბოლო წლებში კიბერთავდასხმები რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ინსტრუმენტად ჩამოყალიბდა და კრემლის ჰიბრიდული ომის ტაქტიკის ნაწილი გახდა. 2014 წლის ყირიმის  მოვლენების შემდეგ კრემლი კიბერთავდასხმებით უკრაინის შიდა პოლიტიკაზე გავლენის მოხდენას ცდილობს. ბოლო წლებში განხორციელებული რუსული კიბერთავდასხმები ადასტურებს, რომ უკრაინა მოწყვლადია მსგავსი კიბერთავდასხმების მიმართ, რამაც შესაძლოა ქვეყნის სასიცოცხლო ინფრასტრუქტურაც გამოიყვანოს მწყობრიდან.
რუსეთი ყირგიზეთის ოქროს საბადოს დამუშავებას იწყებს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 17 მარტის ონლაინცერემონიის დროს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა და ყირგიზეთის პრეზიდენტმა სადირ ჟაპაროვმა ჯერუის ოქროს გადამამუშავებელი საწარმო გახსნეს.
ოქროს საწარმოს ონლაინ გახსნის ცერემონია. წყარო: akipress.com
მოვლენა დეტალურად: ჯერუის საბადო ყირგიზეთის სიდიდით მეორე ოქროს საბადოა, რომლსაც რუსული „ალიანს ჯგუფი“ მართავს. რუსეთის პრეზიდენტის განცხადებით, პროექტის ფარგლებში ყირგიზეთი 600 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიციას მიიღებს, ყირგიზეთის ბიუჯეტი კი ყოველწლიურად 70 მლნ აშშ დოლარით შეივსება.
საბადო ყირგიზეთის ჩრდილო-დასავლეთში, თალასის რეგიონში მდებარეობს და დაახლოებით 90 ტონა ოქროსა და 25 ტონა ვერცხლის მარაგებს მოიცავს. „ალიანს ჯგუფი“ პროექტს რუსული სახელმწიფო „ვითიბი ბანკის“ მხარდაჭერით ახორციელებს და ყირგიზეთ-რუსეთის ეკონომიკურ ურთიერთობაში უდიდესი პროექტია. წლიურად ხუთი ტონა ოქროს მოპოვებას ვარაუდობენ.
ყირგიზეთის უდიდეს კუმტორის ოქროს საბადოს კანადური კომპანია ფლობს. ოქროს საბადოები, რომლებიც ქვეყნის შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყაროა, ხშირად ხდება ადგილობრივი მოსახლეობის საპროტესტო გამოსვლებისა და პოლიტიკურ ჯგუფებს შორის დაპირისპირების მიზეზი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი ყირგიზეთისთვის: 2020 წლის ოქტომბრის შიდაპოლიტიკური კრიზისის შემდეგ არჩეული პრეზიდენტის სადირ ჟაპაროვისთვის ოქროს საბადოს პროექტის განხორციელება რუსეთთან პოლიტიკური დაახლოების შესაძლებლობაა. ეკონომიკური სარგებლის მიღების გარდა, ჟაპაროვისთვის მნიშვნელოვანია, რომ კრემლმა იგი საიმედო პარტნიორად და ერთგულ მოკავშირედ აღიაროს, რაც მას ქვეყნის შიგნით ძალაუფლების გამყარებაშიც დაეხმარება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: მუდმივი შიდაპოლიტიკური კრიზისების მიუხედავად, ყირგიზეთი რუსეთის საიმედო მოკავშირეა. პოლიტიკური ელიტა პრორუსულად არის განწყობილი და ქვეყნის საგარეო-პოლიტიკური ვექტორიც რუსეთისკენ არის მიმართული. მსგავსი მასშტაბური პროექტები ყირგიზეთის ეკონომიკაში რუსეთის გავლენას კიდევ უფრო გაზრდის.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 29
• Armenia will extend the lifespan of the Metsamor NPP with the help of Russia in order to increase its energy security.
• Armenia will receive Russian gas through the territory of Azerbaijan for the first time since the collapse of the Soviet Union.
• In addition to Armenian, the Russian language will also have an official status in Nagorno-Karabakh.
• Ukraine prevents another Russian cyber-attack.
• Ukraine launches a criminal case against Russian singers for participation in an opening concert of the Crimean Bridge.
• Russia will process the second largest gold mine in Kyrgyzstan.
Russia Will Extend the Lifespan for the Armenian Nuclear Power Plant
Main Event:  On March 18, 2021, Movses Vardanyan, the Director of the Metsamor Nuclear Power Plant, said that a joint working group was set up with the participation of Rosatom, the Russian state-owned nuclear company, which will be focused on the development of nuclear energy in Armenia.
Event in Details:  The Metsamor NPP shut-down is expected in 2026. Armenia decided to extend the lifespan of the 420 MW reactor for another ten years after failing to attract investment for the construction of a new nuclear plant.
The plant is located about 35 kilometers from Yerevan and was built in the 1970s. It generates 40% of Armenia's electricity. The Metsamor NPP was temporarily closed after the devastating earthquake in 1988 but one of the plant’s reactor was put into operation in 1993 due to the crisis that arose after the first war in Nagorno-Karabakh. Later, the second reactor was also commissioned.
Metsamor Nuclear Power Plant. Source:  euractive.com
The Metsamor NPP is under Russian control and Moscow provided a USD 270 million loan and a USD 30 million grant to Armenia in 2015 in order to ensure the plant’s safety. In parallel with the rehabilitation work, the construction of a new nuclear power plant remains among the priority tasks in Armenia.
Why the Event is Important:   The development of Armenia’s nuclear energy remains critical to the country’s energy consumption and national security. Although the Armenian energy sector is almost completely under the influence of Russia, the development of nuclear power in the current geopolitical reality, which is considered to be the guarantor of Armenia's energy security, is only possible with Russia's help.
Russian Gas to Armenia through Azerbaijan
Main Event:  On March 16, 2021, Gazprom Export and the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) signed a short-term contract for the transportation of Russian gas through the territory of Azerbaijan.
Event in Details:  According to Gazprom Export, Russian gas will be supplied to consumers through the territory of Azerbaijan during the scheduled maintenance work on the North Caucasus-Transcaucasia gas pipeline which runs through Russia, Georgia and Armenia. The maintenance work is expected to last three weeks and after its completion Armenia will receive gas via the old route, directly through the territory of Georgia.
According to a spokesman for SOCAR, Ibragim Akhmedov, the Kremlin appealed to Azerbaijan to allow the temporary transit of Russian gas through its territory to Georgia during the pipeline maintenance. The sides reached an agreement on paid transit.
In 2020, Armenia received 2.2 billion cubic meters of gas from Gazprom. The Armenian-Iranian gas pipeline, which is an alternative to Gazprom, does not have the resources to fully replace Russian gas.
This will be the first time since the first Nagorno-Karabakh war when Armenia receives Russian gas through the territory of Azerbaijan. Armenia has never imported through the territory of Azerbaijan. Significant changes are expected after the end of the second Nagorno-Karabakh war in this regard. The November 9, 2020 ceasefire agreement provides for the opening of all blocked economic and transport hubs. A tripartite working group (with the participation of Russia, Azerbaijan, and Armenia) was set up to ensure the implementation of the November 9 agreement.
Why the Event is Important:  Although the export of Russian gas to Armenia through the territory of Azerbaijan is a short-term project, such an event was unthinkable before the second Nagorno-Karabakh war. The use of the new transport corridor, even temporarily, is an indicator of the new climate created after the war which can even be a harbinger of major changes in the region’s transport and economic relations.
Russian Language Gets Official Status in Nagorno-Karabakh
Main Event: On March 25, 2021, the de facto parliament of Nagorno-Karabakh approved amendments to the language law giving the Russian language an official status in the region along with Armenian. The amendments were approved by a vote of 27 to 0.
Event in Details:  The discussion about the bill started on February 17. According to the bill’s authors, the introduction of a second official language in the region is associated with the need to form a new agenda, taking into account the “cultural, military and economic ties” between Nagorno-Karabakh and Russia, historical memory and factors that make Russian a second language for the local population. The initiators of the bill believe that giving the Russian language official status is a priority task since the parties will have to work together for many areas in the future due to the presence of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh. After the adoption of the law, local “state” bodies, legal entities, institutions and organizations will be obliged to conduct written business in Armenian and, if necessary, in Russian.
Russia gained importance in the region after the second Nagorno-Karabakh war when Azerbaijan reclaimed the Armenian-occupied territories of Azerbaijan and part of Nagorno-Karabakh, including Shusha, a city of historical and cultural significance. As a result of Russian intervention, the Armenian side managed to retain much of Nagorno-Karabakh, including Stepanakert/Khankendi, the capital of the Nagorno-Karabakh separatist republic, when the parties signed a ceasefire agreement on November 9.
At this moment, Russian peacekeepers ensure the security of the unrecognized republic. After the resumption of the education process in Nagorno-Karabakh, banners reading “Thank you, Russia” and, in some places, Russian flags, appeared in schools.
On February 26, the Azerbaijani President, Ilham Aliyev, said that “there can be only one official language (Azerbaijani) in Azerbaijan,” emphasizing that Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan. Russia considers that the language issue is an internal affair of Azerbaijan and Armenia.
Why the Event is Important:  After the second Nagorno-Karabakh war, Russia is the only guarantor of the security in the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic. Raising the status of the Russian language by the de facto government of Nagorno-Karabakh is a more symbolic step, highlighting Russia's new role in the region in the wake of the war.
Ukraine Files a Lawsuit Against Russian Pop Stars
Main Event:  On March 22, 2021, the Office of the Prosecutor General of Ukraine opened a case against 23 Russian pop stars participating in the opening ceremony of the Crimean Bridge.
Event in Details:   The Euromaidan-Crimea public organization lodged an appeal to initiate a criminal case in connection with the events of May 15, 2018 when a gala concert was held at the opening of the bridge connecting the Kerch Strait and the Taman peninsula. Grigory Leps, Oleg Gazmanov, Dima Bilan, Valeria and other Russian pop stars took part in the concert.
Opening of the Crimean Bridge. Source:  TASS
On March 18, 2021, Russia celebrated the seventh anniversary of the “reunification of Crimea with Russia.” At a concert in Moscow, Oleg Gazmanov performed a song - “Crimean Bridge.”
Why the Event is Important:  Such decisions by the Ukrainian authorities are a symbolic step against the annexation of Crimea by Russia, aimed at warning other Russian or foreign citizens that their visit to Crimea may be prosecuted.
Ukraine Prevents a Russian Cyber-Attack
Main Event:  On March 16, 2021, the Security Service of Ukraine (SBU) reported that it prevented a large-scale cyber-attack by Russian hackers.
Event in Details:  The SBU said that the purpose of the attack was to gain access to classified data of Ukraine’s top state institutions and accused the Russian Federal Security Service (FSB) of involvement in a hacker group identified as Armageddon. No damage was reported.
Ukraine often accuses Russia of cyber-attacks which are part of the Kremlin’s hybrid war tactics against Ukraine.
Ukraine has been a target of Russian cyber-attacks before. An attack on the country's energy system in 2015 left 230 thousand people without electricity. A computer virus disrupted power supply in Kyiv in 2016. Targets for cyber-attacks became state, financial and energy organizations in 2017. In February 2020, the SBU disrupted the activity of a network of "bot farms" in five cities of Ukraine.  The technical equipment used by the operators of these “bot farms” was supported by Russian online services. In February 2021, Ukraine accused Russian internet networks of attacking the web-pages of Ukraine's security and defense sector and trying to disseminate documents in the network.
Why the Event is Important:  In recent years, cyber-attacks have become an instrument of Russia’s foreign policy and have become part of the Kremlin's hybrid war tactics. Following the 2014 events in Crimea, the Kremlin aims at influencing the domestic policies of Ukraine through cyber-attacks. Recent cyber-attacks have confirmed that Ukraine is vulnerable to similar attacks which may derail the vital infrastructure of the country.
Russia’s Involvement in a Gold Refinery in Kyrgyzstan
Main Event: The Russian President, Vladimir Putin, and his Kyrgyz counterpart, Sadir Japarov, took part in an online opening of a gold refinery plant in Jerooy on March 17, 2021.
Online opening ceremony of the Jerooy gold refinery plant. Source:  akipress.com
Event in Details:  The Jerooy gold refinery plant is the country’s second largest mine, operated by the Russian Alliance Group. The Russian President pledged Kyrgyzstan to invest USD 600 million in the project which will annually replenish the country's budget by USD 70 million.
The Jerooy deposit, located in the Talas Region in northwestern Kyrgyzstan, has estimated reserves of nearly 90 tons of gold and about 25 tons of silver. The project, which is implemented by the Russian Alliance Group with the support of the VTB Russian state-owned bank, is one of the largest in the history of the economic cooperation between Russia and Kyrgyzstan in terms of investment volume. The potential level of production at the enterprise is five tons of gold a year.
The Kumtor gold mine is the largest gold mining site in Kyrgyzstan which is 100% owned by the Canadian mining company, Centerra Gold. Gold mines, which are an important source of income for the country, often provoke local protests and confrontations between political groups.
Why This is Important for Kyrgyzstan:  For Sadir Japarov, the president-elect after the October 2020 internal political crisis, the implementation of the gold mining project is an opportunity for political rapprochement with Russia. In addition to gaining economic benefits, it is important for Japarov that the Kremlin recognize him as a reliable partner and loyal ally which will also help the Kyrgyz president to consolidate power within the country.
Why the Event is Important for Russia:  Despite the ongoing internal political crisis, Kyrgyzstan is a reliable ally of Russia. The political elite is pro-Russian and the vector of the country's foreign policy is directed toward Russia. Such large-scale projects will further increase Russia's influence in the Kyrgyz economy.