მიმოხილვის პერიოდი: 1-15 ივნისი, 2021
• რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ დიმიტრი კოზაკმა, რომელიც პოსტსაბჭოთა ქვეყნების კურატორია, უკრაინასთან ურთიერთობები შეაფასა.
• უკრაინის საფეხბურთო ნაკრების ფორმის დიზაინი რუსეთის უკმაყოფილების მიზეზი გახდა.
• უკრაინის მკვიდრი მოსახლეობის შესახებ კანონპროექტმა რუსეთის პროტესტი გამოიწვია.
• „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის განხორციელების ფონზე დასავლეთი უკრაინისთვის დანაკარგების კომპენსირებაზე ფიქრობს.
ლატვიელი დეპუტატი რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის დააკავეს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 10 ივნისს ლატვიის პარლამენტის 69 წევრმა გენერალურ პროკურატურას იანის ადამსონსის დაპატიმრებისა და სახლის ჩხრეკის უფლება მისცა.
მოვლენა დეტალურად: იანის ადამსონსი რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობაშია ეჭვმიტანილი. თავად ადამსონსმა სესიაზე განაცხადა, რომ მის წინააღმდეგ მიმდინარე გამოძიების შესახებ მან ჟურნალისტებისგან გაიგო. ადამსონსი 11 ივნისს დააკავეს.
დეპუტატის დაკავება. წყარო: LETA, Edijs Pālens
ადამსონსმა კიევის უმაღლესი სამხედრო-საზღვაო პოლიტიკური სასწავლებელი დაამთავრა. 1979-1991 წლებში რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში საბჭოთა სასაზღვრო დაცვის სამსახურში მუშაობდა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ კი ლატვიის სასაზღვრო სამსახურის უფროსი და შს მინისტრიც იყო. ამჟამად ადამსონსი პარლამენტში თავდაცვის, შინაგან საქმეთა და კორუფციის პრევენციის კომიტეტის წევრია. იგი ოპოზიციური სოციალურ-დემოკრატიული „ჰარმონიის“ პარტიის წევრია, რომელიც ლატვიაში რუსულენოვანი მოსახლეობის უფლებებს იცავს.
რას ედავებიან?
ადამსონსს ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში რუსეთისთვის ინფორმაციის გადაცემას ედავებიან. უსაფრთხოების სამსახურმა ჯაშუშობის 43 შემთხვევის შესახებ წარადგინა მტკიცებულებები. იგი საკუთარ სამსახურებრივ კომპიუტერს იყენებდა ინფორმაციის გადასაცემად. ინფორმაცია მოიცავდა სხვადასხვა საკითხს, მათ შორის: კანონში ცვლილებებს, არმიის მომარაგებას და ბიუჯეტს, ლატვიის აღმოსავლეთ საზღვარზე ვიზიტის შედეგებს, „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ საკითხზე ბალტიური ასამბლეის პოზიციას.
ყაზახეთის უარი რუსეთს
მთავარი მოვლენა: რუსეთმა თავის მოკავშირეებს დასავლური სანქციების საპასუხოდ ერთობლივი ქმედებების განხორციელება შესთავაზა, რაზეც ყაზახეთისგან უარი მიიღო.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრ პანკინმა თვის დასაწყისში განაცხადა, რომ ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი ორგანიზაციის ზოგიერთი წევრისთვის დაწესებული სანქციების საწინააღმდეგო „კონსოლიდირებულ პასუხზე“ მუშაობს, რასაც მალევე არ დაეთანხმა ყაზახეთი - 5 ივნისს ყაზახეთის საგარეო უწყებამ განაცხადა, რომ სავაჭრო გაერთიანების „პოლიტიზირების“ წინააღმდეგია, რადგან ორგანიზაციის ფარგლებში ინტეგრაციული პროცესები მხოლოდ ეკონომიკურ ხასიათს ატარებს, დასავლეთის სანქციებს საფუძვლად კი, პირველ რიგში, პოლიტიკური მოტივები უდევს და ეხება ორგანიზაციის ზოგიერთ წევრს და არა - მთელ ორგანიზაციას.
ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი, რუსეთის და ყაზახეთის გარდა, სომხეთს, ბელარუსსა და ყირგიზეთს აერთიანებს. დასავლური სანქციები კი რუსეთსა და ბელარუსს აქვთ დაწესებული. ბოლოს, ევროკავშირმა ბელარუსის ავიახაზებს ევროკავშირის ტერიტორიის თავზე ფრენა და აეროპორტებში შესვლა აუკრძალა, მას შემდეგ, რაც მინსკმა იძულებით დასვა „რაინეარის“ თვითმფრინავი და ოპოზიციონერი ჟურნალისტი დააკავა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის შეთავაზებაზე ყაზახეთის უარი აჩვენებს, რომ რუსეთის გავლენა ევრაზიის ეკონომიკური კავშირის წევრებზე არც ისე დიდია, როდესაც საქმე ამ ქვეყნების კრემლის ანტიდასავლურ პროექტებში მონაწილეობას ეხება და გავლენას ახდენს ამ ქვეყნების დასავლეთთან ეკონომიკურ ურთიერთობებზე.
რუსეთმა ყირიმელი თათრების ლიდერი გაასამართლა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 1 ივნისს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმის სასამართლომ ყირიმელი თათრების თვითმმართველი ორგანოს - მეჯლისის დევნილ ლიდერს - რეფათ ჩუბაროვს ექვსწლიანი პატიმრობა მიუსაჯა.
მოვლენა დეტალურად: ჩუბაროვს ბრალს სდებენ 2014 წელს, როდესაც რუსეთმა ყირიმის ანექსია განახორციელა, მასობრივი არეულობის ორგანიზებასა და რუსეთის მთლიანობის დარღვევის მოწოდებებში. ჩუბაროვმა ყირიმი 2014 წლის მარტში დატოვა და ამჟამად კიევში ცხოვრობს. მეჯლისი რუსეთს ექსტრემისტულ ორგანიზაციად ჰყავს შერაცხული და აკრძალული აქვს მისი საქმიანობა. რუსეთი დევნის ყირიმელი თათრების სხვა ლიდერებსაც, რომლებიც რუსეთის მიერ ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსიას არ ეგუებიან.
ცოტა უფრო ადრე ყირიმელი თათრების კიდევ ერთ ლიდერს, მუსტაფა ჯემილევს, ყირიმში შესვლის აკრძალვა 2034 წლამდე გაუხანგრძლივეს. ჯემილევი, რომელიც ყირიმელი თათრების ერთ-ერთი გამორჩეული ლიდერია, 2014 წლის მარტიდან ვერ ახერხებს ყირიმში ჩასვლას. თავდაპირველად ჯემილევს ხუთი წლით აეკრძალა შესვლა, 2019 წელს კი აკრძალვა 2034 წლამდე გაუხანგრძლივდა. ჯემილევი, რომელიც უკრაინის პარლამენტის წევრია, ყირიმელი თათრების თვითმმართველი ორგანოს - მეჯლისის თავმჯდომარე იყო. მეჯლისის საქმიანობა ანექსიის შემდეგ აიკრძალა. ჯემილევი გამორჩეული ანტისაბჭოთა დისიდენტი და ყირიმის ანექსიის გამო რუსეთის მწვავე კრიტიკოსია. ის დიდი ავტორიტეტით სარგებლობს ყირიმელ თათრებში, ვისაც რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსია არ მოსწონთ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის ლეგიტიმაციისთვის მნიშვნელოვანია ყირიმში მცხოვრები ეთნიკური თუ სხვადასხვა ჯგუფების მხრიდან რუსეთის პოლიტიკის მხარდაჭერა. ყირიმის ანექსიის კრიტიკას, განსაკუთრებით, ადგილობრივი მოსახლეობის, მათ შორის, ყირიმელი თათრების მხრიდან რუსეთი მტრულ ნაბიჯად აღიქვამს და ამიტომ მოსკოვი მათ საწინააღმდეგოდ რეპრესიული პოლიტიკის გატარებას ცდილობს.
დიმიტრი კოზაკმა უკრაინასთან ურთიერთობები შეაფასა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 5 ივნისს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ დიმიტრი კოზაკმა, რომელიც პოსტსაბჭოთა ქვეყნების კურატორია, უკრაინის შესახებ „Россия 24“-ის ეთერში ისაუბრა.
მოვლენა დეტალურად: დიმიტრი კოზაკი 2020 წლის იანვრიდან რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილეა. იგი პოსტსაბჭოთა ქვეყნების, ასევე აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკების კურატორია. კოზაკმა განაცხადა, რომ:
• შეზღუდვების მიუხედავად, გასულ წელს უკრაინამ რუსეთისგან 6.7 მლრდ აშშ დოლარის საქონელი და მომსახურება იყიდა. სულ საქონელბრუნვა 11 მლრდ აშშ დოლარი იყო. ყოფილი პრეზიდენტი პეტრო პოროშენკო და ხელისუფლებასთან დაახლოებული ოლიგარქები რუსულ პროდუქციას ყიდულობენ. ამავეს აკეთებს უკრაინის ხელისუფლების ორგანოებიც. ხმამაღალი განცხადებების მიუხედავად, რუსული საქონლის შესაძენად უკრაინის ბიუჯეტიდანაც იხარჯება ფული.
• უკრაინელი პოლიტიკოსის ვიქტორ მედვედჩუკის სამართლებრივი დევნა ალოგიკურია, რადგან ქმედებებს, რაშიც მას ადანაშაულებენ, უკრაინაში სხვა პირებიც სჩადიან (11 მაისს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა ვიქტორ მედვედჩუკის პარტიის ოფისში, მის კაბინეტებსა და ორ საცხოვრებელ სახლში ჩხრეკა ჩაატარა. მოგვიანებით კიევის სასამართლომ მედვედჩუკს 9 ივლისამდე შინაპატიმრობა მიუსაჯა. მედვედჩუკი პრორუსი პოლიტიკოსია, რომლის ქალიშვილის ნათლია არის ვლადიმერ პუტინი).
• დონბასში ვითარების დარეგულირებასთან დაკავშირებული მიმდინარე მოლაპარაკებები უკვე ექვსი წელია ჩიხშია შესული, რადგან კიევს არ  სურს რეგიონის წარმომადგენლებთან ურთიერთობა.
• დონბასში ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმი სრულად არ იყო დაცული და სროლების შეკავების მექანიზმი არ მოქმედებდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დიმიტრი კოზაკი უკრაინის მიმართულებით ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი მაღალჩინოსანია, ამიტომაც მის შეფასებებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. კოზაკის ხედვა რუსეთ-უკრაინის ურთიერთობის შესახებ კრემლის ხედვადაც შეიძლება ჩაითვალოს.
უკრაინის საფეხბურთო ნაკრების ფორმის დიზაინი - რა არ მოსწონთ რუსეთში?
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 10 ივნისს, ფეხბურთში ევროპის ჩემპიონატის დაწყებიდან ერთი დღით ადრე, ევროპული ფეხბურთის ასოციაციების კავშირმა (უეფა) უკრაინის საფეხბურთო ნაკრების მაისურებზე დატანილი ლოზუნგიდან სიტყვების - „დიდება გმირებს“ ამოღება მოითხოვა.
მოვლენა დეტალურად: უეფას განცხადებით, ლოზუნგი „დიდება გმირებს“ უეფას ეგიდით გამართულ თამაშებში არ უნდა იყოს მითითებული სანაკრებო მაისურზე. ფორმის ახალი დიზაინის პრეზენტაცია 7 ივნისს გაიმართა. ევროპის ჩემპიონატზე უკრაინის ნაკრების ფორმის მაისურებზე გამოხატულია უკრაინის საზღვრები ყირიმის ჩათვლით და წარწერა - „დიდება უკრაინას - გმირებს დიდება“. უეფას ცნობით, უკრაინის რუკის მაისურზე გამოსახვა ორგანიზაციის წესებს არ არღვევს, რადგან ეს საზღვრები აღიარებულია გაეროს მიერ. თუმცა, ორი ფრაზის „დიდება უკრაინას“ და „გმირებს დიდება“ ერთად გამოყენება პოლიტიკურ ელფერს ატარებს და ისტორიული და სამხედრო მნიშვნელობა აქვს. უეფამ ეს გადაწყვეტილება რუსეთიდან წამოსული პროტესტის შემდეგ მიიღო. თუმცა, ამ ეტაპზე უკრაინა მოთხოვნის შესრულებას არ აპირებს.
წარწერა უკრაინის ნაკრების საფეხბურთო მაისურზე, რომლის ამოღებაც მოითხოვა უეფამ. წყარო: BBC
რას ფიქრობენ რუსეთში?
უკრაინის გადაწყვეტილებით უკმაყოფილო დარჩნენ რუსეთში, სადაც სახელმწიფო დუმის, საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და სპორტული სამყაროს წარმომადგენლებმა პროტესტი გამოთქვეს. საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ კი უკრაინის ამ ნაბიჯს „სასოწარკვეთილი მხატვრული აქცია“ უწოდა. რუსეთის ფეხბურთის კავშირმა უეფას ამ საკითხზე წერილი მისწერა და მოთხოვნის არშესრულების შემთხვევაში ევრო-2020-ის დატოვებით დაიმუქრა. რუსეთის აზრით, სპორტული აღჭურვილობა პოლიტიკური მიზნებისთვის არ უნდა გამოიყენებოდეს. რუსეთის შეფასებით, უკრაინის რუკის მითითებით უკრაინის ფეხბურთის ასოციაციამ, ფაქტობრივად, მიიერთა „რუსული ნახევარკუნძული“ (რუსეთმა ყირიმის ანექსია 2014 წელს მოახდინა). რუსეთში ასევე არ მოსწონთ ლოზუნგი „დიდება უკრაინას - გმირებს დიდება“, რადგან ფიქრობენ, რომ ეს უკრაინის სახელმწიფო პროპაგანდის ნაწილია, რომელიც საზოგადოებაში ცდილობს დაამკვიდროს ლოზუნგი, რომელიც ასოცირდებოდა უკრაინის მეამბოხეთა არმიასთან (აკრძალულია რუსეთში), სტეპან ბანდერასთან და მეორე მსოფლიო ომში მის ჩადენილ დანაშაულებთან. ამ საკითხზე უკრაინაში აცხადებენ, რომ მეამბოხეთა არმია და სტეპან ბანდერა საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ იბრძოდნენ და ამიტომაც არის მათი ღვაწლი დასაფასებელი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სპორტული ღონისძიებისთვის ქვეყნის რუკისა და ისტორიული მნიშვნელობის ფრაზების გამოყენება უკრაინის სახელმწიფო პოლიტიკის ნაწილია, რომელიც ქვეყნის შიგნით პატრიოტული განწყობების გაძლიერებას და ქვეყნის გარეთ რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის მხილებას ისახავს მიზნად.
უკრაინის მკვიდრი მოსახლეობის შესახებ კანონპროექტმა რუსეთის პროტესტი გამოიწვია
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 9 ივნისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა უკრაინის მკვიდრი მოსახლეობის შესახებ მომზადებული კანონპროექტი დაიწუნა და უკრაინის ხელისუფლებას ანტირუსულ ქმედებებში დასდო ბრალი.
მოვლენა დეტალურად: კანონპროექტში, რომელიც ზაფხულის ბოლოს უნდა შევიდეს ძალაში, ყირიმის მკვიდრ მოსახლეობად მითითებულია მხოლოდ სამი: ყირიმელი თათრები, კრიმჩაკები და ყარაიმები. მათ შორის არ არიან რუსები. უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კანონპროექტი 18 მაისს წარადგინა, როდესაც უკრაინაში ყირიმელი თათრების დეპორტაციის დღეს აღნიშნავდნენ. ზელენსკის შეფასებით, კანონპროექტი „ყირიმის მიმართულებით“ ოფიციალური კიევის მორიგი ნაბიჯია.
მკვიდრი მოსახლეობის რაოდენობა
ყირიმელი თათრების რაოდენობა დაახლოებით 300 ათასამდეა, მათი აბსოლუტური უმრავლესობა კი ყირიმში ცხოვრობს. ყარაიმების რაოდენობა 1200-მდეა და მათ შორის 500-მდე ყირიმში ცხოვრობს. კრიმჩაკების რაოდენობა კი ას კაცს არ ცდება.
სახელმწიფო დუმამ კანონპროექტს უწოდა „ისტორიული მეხსიერების შეურაცხყოფა, რომლის მიზანია უკრაინელ, რუს და უკრაინის სხვა მკვიდრ ხალხებს შორის დაპირისპირების გაღვივება“. ვლადიმერ პუტინს კი, კანონპროექტმა „ნაცისტური გერმანიის თეორია და პრაქტიკა“ გაახსენა. პუტინის აზრით, მსგავსი კანონი ასეულ ათასობით ადამიანს აიძულებს ან დატოვონ საცხოვრებელი სახლები, რადგან მათ არ ექნებათ სურვილი მეორეხარისხოვანი ადამიანები იყვნენ, ან სხვა ეთნიკურ ჯგუფად ჩაეწერონ.
რუსეთში კანონპროექტს უკრაინის ხელისუფლების ანტირუსული პოლიტიკის მორიგ ნაბიჯად აფასებენ. რუსეთში დისკრიმინაციულად მიიჩნევენ განათლების შესახებ 2017 წელს მიღებულ კანონსაც. კანონის მიხედვით, ენები მინიჭებული სტატუსის შესაბამისად შეუძლიათ გამოიყენო სკოლებში. რუსები ეროვნული უმცირესობების კატეგორიაში გადიან, რაც ნიშნავს, რომ რუსული ისწავლება მხოლოდ მეოთხე კლასამდე, შემდეგ კი - მხოლოდ, როგორც უცხო ენა. ამ კანონის ამოქმედების შედეგად, რუსულენოვანი სკოლების რაოდენობა შემცირდა.
რა არ მოსწონს რუსეთს: უკრაინაში ახალი კანონპროექტის მომზადებას რუსეთი ოფიციალური კიევის ანტირუსული პოლიტიკის ნაწილად მიიჩნევს, რომლის მიზანიც უკრაინაში რუსული გავლენის შემცირება და ანტირუსული განწყობების გაღვივებაა.
აშშ-ის პოზიცია „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“  პროექტის მშენებლობის წინააღმდეგ შესუსტდა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 ივნისს სენატში გამოსვლისას აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ანტონი ბლინკენმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონი გერმანიასთან ერთად იმუშავებს, რათა „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მილსადენის მშენებლობის დასრულების შედეგად გამოწვეული ნებისმიერი ნეგატიური გავლენა შეამსუბუქოს.
მოვლენა დეტალურად: ვაშინგტონმა გერმანიასთან ურთიერთობის გაუარესების თავიდან ასაცილებლად  მაისის ბოლოს აღარ გაავრცელა სანქციები მილსადენის მშენებელი კომპანიისა (Nord Stream 2) და მისი გენერალური დირექტორის, მატიას ვარნიგის წინააღმდეგ. თეთრი სახლის პოზიცია ვაშინგტონის „ეროვნული ინტერესებით“ აიხსნა. თუმცა, ამავე დროს, ვაშინგტონმა დასტური მისცა სანქციების შემოღებას ოთხი ხომალდის („ბალტიკური მკვლევარი“, „ვლადისლავ სტრიჟოვ“, „იური ტოპჩევ“ და „აკადემიკ ჩერსკი“) წინააღმდეგ, რომლებიც მილსადენის მშენებლობაში მონაწილეობენ.
ბლინკენის განცხადებით, შერბილებული სანქციების პირობებში, სახელმწიფო დეპარტამენტისთვის მთავარი ამოცანაა უკრაინისა და სხვა ქვეყნების ინტერესების მხარდაჭერისთვის ყველაზე ეფექტური გზების პოვნა. ვაშინგტონის შეფასებით, მაშინ, როდესაც გერმანია პროექტის განხორციელებაზე უარს არ ამბობს, უმჯობესია გერმანიასთან ურთიერთობა არ გაფუჭდეს და ბერლინთან ერთად გამოინახოს გზები, თუ როგორ შეიძლება უკრაინისთვის დაკარგული სატრანზიტო გადასახადების კომპენსირება და ისეთი გარემოს შექმნა, როდესაც რუსეთი ვერ შეძლებს გაზის გამოყენებას უკრაინასა და სხვა ქვეყნებზე ზეწოლის ინსტრუმენტად. ბლინკენის განცხადებით, ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციას მილსადენი „ცუდ იდეად“ მიაჩნია, მაგრამ რეალობასაც უნდა შეხედონ, რომ მილსადენის მშენებლობა პრაქტიკულად დასრულებულია.
„ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მილსადენი რუსეთს, ბალტიის ზღვის გავლით, პირდაპირ გერმანიას დაუკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ). პროექტის დასრულების შემთხვევაში, „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. პროექტის განხორციელებას განსაკუთრებით ეწინააღმდეგება უკრაინა და აშშ. არსებული მონაცემებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის 94% დასრულებულია. ასაშენებელია მილსადენის 160-კილომეტრიანი მონაკვეთი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი აშშ-ისთვის: ვაშინგტონის შეფასებით, პროექტის განხორციელება საფრთხეს უქმნის აშშ-ის ეროვნულ ინტერესებს, ძირს უთხრის უკრაინის სატრანზიტო როლს და აძლიერებს რუსეთის გავლენას ევროპის ენერგოსფეროზე. თუმცა, ახალი ადმინისტრაციის პირობებში, გერმანიასთან ურთიერთობის შენარჩუნება უფრო მნიშვნელოვანი ფაქტორი გახდა, ვიდრე პროექტის დასრულების ყველა შესაძლო საშუალებით შეჩერება. ამიტომაც, ამ ეტაპზე, ვაშინგტონისთვის მთავარი ამოცანა მოკავშირეებზე რუსეთის ნეგატიური გავლენის შემცირების გზების განსაზღვრაა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ პროექტის განხორციელების შედეგად, უკრაინის სატრანზიტო ფუნქცია შესუსტდება და იგი რუსეთის პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლის მიმართ მოწყვლადი გახდება. ამიტომაც, ახალი გარემოებების გათვალისწინებით, როდესაც პროექტის მიმართ ამერიკული წინააღმდეგობა შესუსტებულია, უკრაინის მთავარი ამოცანა სატრანზიტო შემოსავლების კომპენსირების ფორმების განსაზღვრა და რუსეთის პოლიტიკური ზეწოლის წინააღმდეგ მოკავშირეებისგან მყარი გარანტიების მიღება იქნება.

Review period:  June 1-15, 2021
• Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, overseeing the direction of post-Soviet countries, speaks about relations with Ukraine.
• A slogan on the Ukrainian FC jersey sparked outrage in Russia.
• A draft law on the indigenous population of Ukraine provoked protests in Russia.
• Against the backdrop of the Nord Stream 2 project completion, the West is considering the possibility of compensating for losses to Ukraine.
Latvian Lawmaker Arrested on Charges of Spying for Russia
Main Event:  On June 10, 2021, a total of 69 lawmakers of the Saeima of the Republic of Latvia authorized the Office of the Prosecutor General to arrest Janis Adamsons and search his home.
Event in Details:  Janis Adamsons is suspected of spying for Russia. During a Saeima session, Adamsons said that he learned about the ongoing probe against him from journalists. He was arrested on June 11.
Arrest of the Lawmaker. Source:  LETA, Edijs Pālens
Adamsons graduated from the Kyiv Higher Naval Political School. From 1979 to 1991, he served in the Soviet Border Guard Forces in the Far East of Russia. After the collapse of the Soviet Union, Adamsons served as the Commander of the Latvian Border Guard Service and the Minister of Internal Affairs. Currently, he is a member of the Parliamentary Committee for Defense, Internal Affairs and Corruption Prevention. Janis Adamsons is also a member of the Harmony opposition Social Democratic Party which defends the rights of the Russian-speaking population in Latvia.
Allegations against Adamsons
Adamsons is accused of transmitting information to Russia for the past four years. The Security Service provided evidence for 43 cases of espionage. He used his own computer to pass information. The information covered various issues, including changes in the law, army supplies and budget, results of a visit to the eastern border of Latvia and the position of the Baltic Assembly on the Nord Stream 2 project.
Why the Event is Important:  The post-Soviet countries which the Kremlin considers to be its sphere of influence are a special target of the Russian Special Services. The recent high level of espionage indicates a high degree of political confrontation between Russia and Ukraine and the Baltic states.
Kazakhstan Rebuffs Russia’s Offer
Main Event:  Kazakhstan rebuffed Russia’s offer to its allies to jointly respond to Western sanctions.
Event Details:  The Russian Deputy Foreign Minister, Aleksandr Pankin, said earlier this month that the Eurasian Economic Union (EAEU) was working on a “consolidated response” to sanctions against some of its members which was quickly rejected by Kazakhstan. On June 5, the Kazakh Foreign Ministry said that Kazakhstan was against the “politicizing” of the trade bloc, since the integration processes within the organization are purely economic in nature and the Western sanctions are politically motivated and target individual states rather than the EAEU as a whole.
In addition to Russia and Kazakhstan, the Eurasian Economic Union unites Armenia, Belarus and Kyrgyzstan. The Western sanctions are imposed on Russia and Belarus. The European Union banned Belarusian airlines from using the EEU airports and airspace since the Lukashenko regime forced a Ryanair plane to land at the Minsk airport and arrested a dissident journalist on board.
Why the Event is Important:  Kazakhstan's rebuff of the Kremlin’s offer shows that Russia’s influence over the EAEU member states is limited when it comes to the involvement in Moscow’s anti-Western projects and affects the economic relations of these states with the West.
Russia Tries the Leader of the Crimean Tatars
Main Event:  On June 1, 2021, a Russia-administered court in the annexed Crimea sentenced Refat Chubarov, an exiled Leader of the Mejils, the Crimean Tatars’ self-governing body, to six years in prison.
Event in Details:  Chubarov was accused of plotting mass unrest and violating Russia's integrity in 2014 when Russia annexed Crimea. Chubarov left Crimea in March 2014 and currently lives in Kyiv. Russia declared the Mejlis as an extremist organization and banned its activities. Russia also persecutes other leaders of the Crimean Tatars who do not tolerate Russia's annexation of the Crimean peninsula.
Earlier, Russia extended a ban on the entry to Crimea for another Leader of the Crimean Tatars, Mustafa Jemilev, until 2034. Jemilev, one of the prominent leaders of the Crimean Tatars, was banned from entering Crimea after the annexation of Crimea by Russia in March 2014. The original restrictions were in effect for five years; however, in 2019, the ban was extended until 2034. Jemilev, a member of the Ukrainian Parliament, was the Chairman of the Mejils. The Mejlis was banned after the annexation. Jemilev is a prominent anti-Soviet dissident and a vocal critic of Russia over its annexation of Crimea. He enjoys a high authority among the Crimean Tatars who oppose the annexation of Crimea by Russia.
Why the Event is Important:  For Russia, support for its policy by ethnic or different groups living in Crimea is essential to legitimize the annexation. Criticism of the annexation, especially from the local population, is perceived by Russia as a hostile move and, therefore, Moscow is trying to pursue a repressive policy against them.
Dmitry Kozak Speaks about Relations with Ukraine
Main Event:  On June 5, 2021, Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, overseeing the direction of post-Soviet countries, spoke about Ukraine on the air of the Russia 24 news channel.
Event in Details:  Dmitry Kozak has been the Deputy Head of the Russian Presidential Administration since January 2020. He is responsible for the direction of post-Soviet countries as well as the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region. According to Kozak:
• Despite restrictions, Ukraine purchased goods and services from Russia worth USD 6.7 billion last year. The total turnover amounted to USD 11 billion. The former President, Petro Poroshenko, and oligarchs close to the government as well as Ukrainian authorities are buying Russian products. Against loud statements, money from the Ukrainian budget is still spent on Russian goods.
• The prosecution of a Ukrainian lawmaker, Viktor Medvedchuk, defies logic since other people in Ukraine commit the same actions of which Medvedchuk is accused. (On May 11, the Ukrainian Security Service [SBU] searched the headquarters of Medvedchuk’s political party as well as his offices and two residential houses. Later, a Kyiv court placed Medvedchuk under house arrest until July 9. Medvedchuk is the pro-Russian politician and Vladimir Putin is the godfather of his daughter).
• Negotiations to resolve the situation in Donbass have been deadlocked for six years now as Kyiv does not want to have relations with representatives of the region.
• The ceasefire regime was not fully complied and its mechanism did not work in Donbass.
Why the Event is Important:  Dmitry Kozak is one of the most influential high-ranking officials in the direction of Ukraine which is why his assessments are so important. His views on Russian-Ukrainian relations can also be seen as the Kremlin’s.
Slogan on Ukrainian FC Jersey Sparked Outrage in Russia
Main Event:  On June 10, 2021, a day before the start of the UEFA European Football Championship, the Union of European Football Associations (UEFA) requested Ukraine to remove the words Glory to the Heroes from the slogan of its national team jerseys.
Event in Details:  UEFA said that the Glory to the Heroes slogan should not be indicated on the national team jerseys during UEFA games. The unveiling of the new design of the Ukraine’s national team jersey was held on June 7. The shirt includes an outline map of the country showing the borders of Ukraine, including Crimea, and Glory to Ukraine - Glory to the Heroes phrases. UEFA said the map was not a concern as it reflected the UN recognized borders; however, the specific combination of the two slogans is deemed to be clearly political in nature, having historic and militaristic significance. UEFA made the decision after an outrage sparked in Russia. At this stage Ukraine is not going to comply with the UEFA request.
Slogan on the Ukrainian National FC Jersey which UEFA Requested to Remove. Source:  BBC
Russia’s Posture
Ukraine’s move provoked a protest among representatives of the State Duma, the Ministry of Foreign Affairs and the sports world in Russia. The spokeswoman of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, called it a “desperate artistic action.” The Russian Football Union sent a letter of complaint to UEFA over the issue, threatening to leave the Euro 2020. Russia believes that a sports uniform should not be used for political purposes and states that with the map outlined on the shirt, the Ukrainian Football Association joined the “Russian Peninsula” (Russia annexed Crimea in 2014). Russia also dislikes the Glory to Ukraine - Glory to the Heroes slogan because it is seen as part of Ukrainian state propaganda seeking to establish a motto associated with the Revolutionary Insurrectionary Army of Ukraine (banned in Russia) and Stepan Bandera. Ukraine says that the Army and Stepan Bandera combated against the Soviet authorities and so their merits are highly valued.
Why the Event is Important:  Using its map and the mottos of historical significance during sporting events is a part of Ukraine's state policy which aims at reinforcing patriotic sentiments within the country and exposing Russia's aggressive policies in the international arena.
Bill on the Indigenous Population of Ukraine Provokes Russia’s Protest
Main Event:  On June 9, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, condemned a draft law on the indigenous population of Ukraine and accused the Ukrainian government of anti-Russian actions.
Event in Details:  The draft law, which is due to take effect at the end of the summer, says that the only indigenous residents of Crimea are the Crimean Tatars, Karaites and Krymchaks. Russians are not among them. The Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, submitted the bill to the Verkhovna Rada on May 18 when Ukraine celebrated the 77th anniversary of the deportation of Crimean Tatars. “The bill is official Kyiv’s step forward in the direction of Crimea,” Zelensky said.
Indigenous Population
The number of Crimean Tatars is about 300 thousand and the overwhelming majority of them live in Crimea. About 500 Karaites out of a total 1,200 people live in Crimea. The number of Krymchaks does not exceed a hundred people.
Russia's Reaction
The State Duma called the bill “an insult to historical memory and a blatant provocation aimed at escalating tensions and conflicts between the Ukrainian, Russian and other indigenous people of Ukraine.” For Putin, the bill resembles the “theory and practice of Nazi Germany.” According to Putin, the law will force hundreds of thousands of people who do not want to be a second-class resident to either leave their homes or join another ethnic group.
Russia views the bill as another step of Ukraine’s anti-Russian policy. The Law on Education of Ukraine adopted in 2017 is also considered discriminatory in Russia. By the law, languages ​​can be used in schools according to their status. The Russian language is taught only before the fourth grade and then as a foreign language since Russians fell into the category of national minorities. As a result of the enactment of this law, the number of Russian-language schools reduced.
Why the Event Concerns Russia:   Russia views Ukraine’s new bill as official Kyiv's anti-Russian policy which is aimed at reducing Russian influence in Ukraine and stirring up anti-Russian sentiments.
US Waives Sanctions on the Nord Stream 2 Project
Main Event:  On June 8, 2021 at a Senate Committee on Appropriations hearing, US Secretary of State, Antony Blinken, said that Washington was working with Germany to mitigate any negative effects of the completion of the North Stream 2 pipeline.
Event in Details:  The US waived sanctions on the Nord Stream 2 AG (the company behind the pipeline) and its CEO, Matthias Warnig, as Washington seeks to mend ties with Germany. As the White House explained, the move was in US “national interests.” At the same time, Washington approved sanctions against four ships involved in the construction of the pipeline (the Baltic Researcher, the Akademik Cherskiy, and the icebreakers Vladislav Strizhov and Yury Topchev).
According to Blinken, the main task of the State Department in the context of easing sanctions is to find the most effective ways to support the interests of Ukraine and other countries. According to Washington, it is better to jointly find ways on how to compensate for the lost transit fees to Ukraine and create an environment in which Russia will not be able to use gas as an instrument of pressure on Ukraine and other countries. Blinken said the Biden administration sees the pipeline as a “bad idea” but they should also consider the reality that the pipeline is nearly complete.
Why the Event is Important for the US:  Washington considers the project as a threat to its national interests, targeted towards eliminating Ukraine from the European gas transit network and increasing Russia's influence in the European energy sector. However, under the new administration, maintaining relations with Germany has become a more important factor than suspending the project by all possible means. Therefore, at this stage, Washington is focused on identifying ways to reduce Russia's negative influence on its allies.
Why the Event is Important for Ukraine:  Upon the Nord Stream 2 project’s completion, Ukraine’s transit function will be minimized and Ukraine will become vulnerable to Russian political and economic pressure. Therefore, given the waiver of sanctions, Ukraine will focus on obtaining compensation for transit fees as well as getting strong guarantees from its allies against Russia’s political pressure.
Why the Project’s Completion is Important for Russia:  The Nord Stream 2 project’s completion will enable Russia to minimize its reliance on Ukraine’s pipeline network and establish direct ties with Germany, the main consumer of Russian gas, in the nearest future.