რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 91, 19 – 25 ივლისი, 2021
ომი უკრაინაში - 19-25 ივლისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიჭრა 4 უკრაინელი სამხედრო და 1 სამოქალაქო პირი. ჰოსპიტალში გარდაიცვალა წინა პერიოდში დაჭრილი უკრაინელი ჯარისკაცი.
ომი სირიაში - 20, 22 და 23 ივლისს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა დარტყმები განახორციელეს სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსული საჰაერო იერიში სირიაში, 22 ივლისს
10-16 სექტემბერს ბელარუსში გასამართი სწავლება „ზაპად-2021-ის“ მომზადების ფარგლებში, რუსეთმა დაიწყო სამხედროებისა და სამხედრო აღჭურვილობის ბელარუსში გაგზავნა.
არქტიკა - რუსული წყაროების ცნობით, იგეგმება A-50U ტიპის საჰაერო ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავების არქტიკის რეგიონში გადასროლა. აღნიშნული თვითმფრინავების განლაგება შესაძლებელია განხორციელდეს ნაგურსკოეს საჰაერო ბაზასა (ალექსანდრეს მიწის კუნძული, არქიპელაგი ფრანც-იოსების მიწა)  ან ტემპის საჰაერო ბაზაზე  (კოტელნის კუნძული, ახალი ციმბირის კუნძულები).
A-50U ტიპის თვითმფრინავი
ნორვეგიის გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს ორ რუსულ Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიულ ბომბდამშენს, რომელთაც MiG-31BM ტიპის გზაგადამჭრელი აცილებდა. ინციდენტს ადგილი ჰქონდა 21 ივლისს, ბარენცისა და ნორვეგიის ზღვების თავზე.
22 ივლისს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა გერმანული სამხედრო თვითმფრინავი ბალტიის ზღვის თავზე გადაიჭირა.
რუსებმა გამოაქვეყნეს S-500 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის საცდელი სროლის ამსახველი კადრები. არსებული ცნობებით, პირველი S-500 ტიპის სისტემები მომავალში გადაეცემა 1-ელ საჰაერო თავდაცვისა და სარაკეტო თავდაცვის არმიას (შტაბ-ბინა ბალაშიხაში, მოსკოვის ოლქი).
S-500
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა 17 ერთეული BMP-2M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანა გადასცა 201- სამხედრო ბაზის (მექანიზებული დივიზია შტაბით დუშანბეში, ტაჯიკეთი) მექანიზებულ დანაყოფებს.
Su-30M2 და Su-27SM ტიპის გამანადგურებლებმა ბელბეკის საჰაერო ბაზიდან (ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) სწავლება გამართეს. კიდევ ერთი რუსული სწავლება, ოკუპირებულ ნახევარკუნძულზე, საინჟინრო ძალების მიერ ჩატარდა.
რუსეთის სახელმწიფო შეიარაღების ექსპორტიორის, როსობორონექსპორტის, ხელმძღვანელმა 21 ივლისს განაცხადა, რომ მოსკოვი მჭიდროდ თანამშრომლობს მიანმარის (ბირმა) მმართველ რეჟიმთან „მათთვის სამხედრო აღჭურვილობის, მათ შორის თვითმფრინავების, მიწოდების თაობაზე“.

War in Ukraine – Four Ukrainian military service members and one civilian were wounded by Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 19-25 July 2021. One previously wounded Ukrainian soldier died in hospital.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 20, 22 and 23 July 2021.
A Russian air strike in Syria on 22 July 2021
Russia has started sending troops and military equipment to Belarus, in preparation for the Zapad-2021 exercise which is to take place on 10-16 September 2021.
The Arctic Game – Russian sources reported plans to deploy A-50U airborne early warning and control (AEW) aircraft to the Arctic region. Possible bases where the deployment may take place include the Nagurskoye air base (Alexandra Land Island, Franz Josef Land archipelago) and the Temp air base (Kotelny Island, New Siberian Islands).
A-50U aircraft
Norway’s fighters intercepted two Russian Tu-160 heavy strategic bombers escorted by Russian MiG-31BM interceptors over the Barents and Norwegian Seas on 21 July 2021.
A Russian Su-27 fighter intercepted a military plane from Germany over the Baltic Sea on 22 July.
Russians publicized the footage of test firing of the S-500 surface-to-air missile system, and reportedly intend to deliver first S-500 systems to the 1st Air Defense and Missile Defense Army (HQ in Balashikha, Moscow Oblast) at some point in the future.
S-500
Russian armed forces sent 17 BMP-2M infantry fighting vehicles to the mechanized units of the 201st Military Base (a mechanized division with HQ in Dushanbe, Tajikistan).
Su-30M2 and Su-27SM fighters from the Belbek air base (occupied Crimea, Ukraine) conducted an exercise. Another Russian exercise on the occupied peninsula was held by the engineer troops.
The head of Russia's state arms exporter Rosoboronexport said on 21 July that Moscow was cooperating closely with the ruling regime in Myanmar “to supply it with military hardware including aircraft.”