რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 96, 23 - 29 აგვისტო, 2021
ომი უკრაინაში - 3 უკრაინელი სამხედრო დაიღუპა და 15 დაიჭრა დონბასის ფრონტზე, 23-29 აგვისტოს კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში საჰაერო იერიშები განახორციელა 23, 25, 26, 27 და 29 აგვისტოს.
რუსეთის საჰაერო თავდაცვის დანაყოფები ჩავიდნენ ბელარუსში, კერძოდ გროდნოში. გავრცელებული ცნობით მათი ჩასვლა საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ერთობლივი სამხედრო სასწავლო ცენტრის შექმნას ემსახურება.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთმა და ნიგერიამ ხელი მოაწერეს სამხედრო თანამშრომლობის შეთანხმებას, რომელიც ითვალისწინებს „სამართლებრივი ჩარჩოს უზრუნველყოფას აღჭურვილობის მიწოდებისა და სამხედროების მომზადებისთვის“.
გავრცელებული ცნობით, რუსეთის საზღვაო ძალებმა დაასრულა ასტრახანის სამხედრო საზღვაო ბაზიდან კასპიის ფლოტილიის ძალების გადაყვანა კასპიისკის სამხედრო საზღვაო ბაზაზე.
სატრანსპორტო ავიაციისთვის ახალი აეროდრომი მოეწყო ალტაის მხარეში, ქალაქ რუბცოვსკის სიახლოვეს.
გავრცელებული ცნობით, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს მიეწოდა T-14 Armata ტიპის ტანკების „ექსპერიმენტული პარტია“.
201- სამხედრო ბაზის (მექანიზებული დივიზია შტაბ-ბინით დუშანბეში, ტაჯიკეთი) საარტილერიო დანაყოფებს გადაეცა Kornet-ის ტიპის ხელით გადასატანი ტანკსაწინააღმდეგო მართვადი რაკეტების პარტია.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის  10 000-მდე სამხედრომ, მართვისა და კონტროლის და მატერიალური და ტექნიკური მხარდაჭერის დანაყოფებიდან, სწავლება გამართა სამხრეთ რუსეთისა და ჩრდილოეთ კავკასიის სხვადასხვა ადმინისტრაციულ რეგიონებში, ასევე სომხეთსა და ყირიმის (უკრაინა), აფხაზეთისა და ცხინვალის (საქართველო) ოკუპირებულ რეგიონებში.
შავი ზღვის ფლოტის სევასტოპოლის სამხედრო საზღვაო ბაზის 102- სპეციალური დანიშნულების დანაყოფმა, ასევე ამავე ფლოტის საინჟინრო ქვედანაყოფებმა, სწავლებები გამართეს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
ფოტო 102- სპეციალური დანიშნული დანაყოფის სწავლებიდან, ოკუპირებული ყირიმი
რუსეთის ჰაერსაწინააღმდეგო დანაყოფებმა სწავლება გამართეს ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო). სწავლებაში მონაწილეობდნენ S-300PM მიწა-ჰაერის ტიპის სარაკეტო სისტემებიც.
გავრცელებული ცნობით, თურქეთი, S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების დამატებით შესაძენად, შეთანხმების დასკვნით ეტაპზეა.
რუსი ოფიციალური პირის ინფორმაციით, ინდოეთს პოლკის სამყოფი S-400 ტიპის სისტემების პირველი პარტია 2021 წლის ბოლომდე მიეწოდება.

War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were killed and 15 were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 23-29 August 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 23, 25, 26, 27 and 29 August 2021.
Russian air defense units arrived in Grodno, Belarus, reportedly to establish a joint military training center for the air and air defense forces.
Russia in Africa – Russia and Nigeria signed military cooperation agreement “providing a legal framework for the supply of equipment and the training of troops.”
Russian navy has reportedly completed the transfer of the Caspian Flotilla’s forces from the Astrakhan naval base to the Kaspiysk naval base.
A new airfield for transport aircraft was established near the city of Rubtsovsk in Altai Krai.
An “experimental batch” of T-14 Armata tanks reportedly has been sent to the Russian armed forces.
Artillery units of the 201st Military Base (a mechanized division with HQ in Dushanbe, Tajikistan) received a batch of Kornet man-portable anti-tank guided missiles.
About 10,000 Russian troops from the command and control and material and technical support units of the Southern Military District conducted exercises in various administrative regions of southern Russia and the North Caucasus as well as in Armenia and occupied regions of Crimea (Ukraine), Abkhazia and Tskhinvali (Georgia).
The 102nd Special Purpose Detachment of the Black Sea Fleet’s Sevastopol naval base and the engineer troops of the same Fleet held exercises in occupied Crimea, Ukraine.
An photo from the 102nd Special Purpose Detachment’s exercise in occupied Crimea
Russian air defense units in occupied Abkhazia, Georgia, including S-300PM surface-to-air missile systems, held an exercise.
Turkey was reported to be in the final stages to sign a new deal for acquiring more of the Russian S-400 air defense systems.
According to a Russian official, the first delivery of a regiment’s batch of S-400 systems to India will take place before the end of 2021.