რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 97, 30 აგვისტო - 5 სექტემბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 30 აგვისტო - 5 სექტემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 1 და დაიჭრა 5 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - 1-5 სექტემბრის პერიოდში რუსეთის საჰაერო ძალებმა ყოველდღიურად განახორციელა საჰაერო იერიშები სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთის საჰაერო დარტყმა სირიაში, 5 სექტემბერი
3 სექტემბერს, პოლონეთში განლაგებულმა 2-მა თურქულმა გამანადგურებელმა, ბალტიის ზღვის თავზე გზა გადაუჭრა რუსული Su-24 ტიპის მოიერიშეების წყვილს. თურქული გამანადგურებლები ბალტიის რეგიონში NATO-ს საჰაერო პატრულირების მისიის ფარგლებში იმყოფებიან.
რუსეთი გეგმავს „სეროზულად განაახლოს“ მე-7 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა გუდაუთაში, ოკუპირებული აფხაზეთი, საქართველო) შეიარაღება. გადაიარაღება მოიცავს BMP-3 ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანებს, უპილოტო საფრენ აპარატებსა (უსა) და AK-12 ტიპის საიერიშო შაშხანებს.
რუსეთისა და ყაზახეთის სამხედრო დანაყოფებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს ტუვის რესპუბლიკაში. რუსეთი სწავლებაში წარმოდგენილი იყო 41- არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 55- მექანიზებული (სამთო) ბრიგადით (კიზილი, ტუვის რესპუბლიკა).
მე-7 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა გუდაუთაში, ოკუპირებული აფხაზეთი, საქართველო) 500-მა რუსმა სამხედრომ საარტილერიო წვრთნა ჩაატარა, რომელშიც ჩართული იყო უსა-ებიც.
რუსეთმა დაასრულა მოდერნიზებული 2S3M2 Akatsiya-ს ტიპის 152.4 მმ-იანი თვითმავალი ქვემეხების ბელარუსისთვის მიწოდება.

War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and five were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 30 August-5 September 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region every day in the period of 1-5 September 2021.
Russian air strike in Syria, 5 September 2021
On 3 September 2021, two fighters from Turkey (stationed in Poland) intercepted a pair of Russian Su-24 attack aircraft over the Baltic Sea. Turkish planes were stationed in the Baltic region as a part of the NATO air policing mission.
Russians plan to “seriously renew” armaments of the 7th Military Base (mechanized brigade in Gudauta, occupied Abkhazia, Georgia). New weapons are to include modernized BMP-3 infantry fighting vehicles, UAVs and AK-12 assault rifles.
Troops from Russia and Kazakhstan held a joint exercise in Tyva Republic. Russia was represented in the exercise by the 55th Mechanized (Mountain) Brigade (Kyzyl, Tyva Republic) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk).
500 Russian troops of the 7th Military Base (mechanized brigade in Gudauta, occupied Abkhazia, Georgia) held an artillery exercise also involving UAVs.