რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 101, 27 სექტემბერი - 3 ოქტომბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 27 სექტემბერი-3 ოქტომბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 1 და დაიჭრა 7 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - 1 ოქტომბერს რუსეთის საჰაერო ძალებმა დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსეთი აფრიკაში -  30 სექტემბერს  4 სამხედრო შვეულმფრენი და სხვადასხვა ტიპის შეიარაღება მიეწოდა მალის რუსეთის მიერ. გავრცელებული ინფორმაციით, შვეულმფრენები მალის ხელისუფლებამ შეიძინა, დანარჩენი აღჭურვილობა კი ოფიციალური მოსკოვის საჩუქარს წარმოადგენს. შვეულმფრენებიდან 2, Mi-8AMTSh  სატრანსპორტო და მოიერიშე ტიპისაა, ხოლო დანარჩენი 2 – Mi-17V-5 სატრანსპორტო დანიშნულების.
გავრცელებული მარშრუტი რუსული სატვირთო თვითმფრინავისა, რომელმაც მალიში შეიარაღება ჩაიტანა
ჩრდილოეთის ფლოტის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“, რომელიც 23 სექტემბრიდან, ხმელთაშუა ზღვიდან გადასვლის შემდგომ, ატლანტის ოკეანეში ოპერირებს, 29 სექტემბერი - 1 ოქტომბრის პერიოდში, კაბო ვერდეს დედაქალაქ პრაიაში იყო გაჩერებული. გავრცელებული ინფორმაციით, ნაღმოსნის შემდგომ ამოცანას „ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ატლანტის ოკეანეში“ ოპერირება წარმოადგენს.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფმა (მათ შორის „უდალოი I“  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკი“ და „როპუჩა“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „გიორგი პობედონოსეცი“), რომელიც არქტიკაში შორეულ ექსპედიციაში იმყოფება 10 აგვისტოდან, გეზი უკან დისლოკაციის ადგილებისკენ აიღო. 1 ოქტომბრისთვის ჯგუფი ლაპტევების ზღვიდან კარის ზღვაში გადავიდა.
28 სექტემბერს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა შავი ზღვის თავზე გზა გადაუჭრა ამერიკულ თვითმფრინავს.
რუსული ცნობების თანახმად, წყნარი ოკეანის ფლოტის ახალი, „გრემიაშჩი” კლასის (პროექტი 20385) კორვეტი „გრემიაშჩი“, სავარაუდოდ იმსახურებს ვლადივოსტოკის სამხედრო-საზღვაო ბაზაზე, ნაცვლად პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკის სამხედრო-საზღვაო ბაზისა, სადაც აქამდე იყო დაგეგმილი მისი განთავსება.
რუსული ცნობების თანახმად, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს Mi-28NM ტიპის ჯავშანსაწინააღმდეგო მოიერიშე შვეულმფრენებისა და Msta-SM ტიპის თვითმავალი ჰაუბიცების პარტიები გადაეცა.
მე-6 არმიის (შტაბ-ბინა აგალატოვოში, ლენინგრადის ოლქი) 138-ე მექანიზებულ ბრიგადას (შტაბ-ბინა კამენკაში, ლენინგრადის ოლქი) მიეწოდა 30-ზე მეტი ერთეული 9K333 Verba ტიპის ხელით გადასატანი საზენიტო სარაკეტო კომპლექსი (მანპადი).
მე-2 არმიის (შტაბ-ბინა სამარაში) მე-15 მექანიზებული ბრიგადა (როშჩინსკი, სამარას ოლქი) სრულად გადაიარაღდა AK-12 ტიპის საიერიშო შაშხანებით. მე-15 ბრიგადას მიეკუთვნებიან რუსეთის სამშვიდობო მისიის სამხედროები მთიან ყარაბაღში (აზერბაიჯანი).
მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში, კრასნოდარის მხარე) 2 000 სამხედროს მონაწილეობით, სწავლება გაიმართა ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა). იგივე პერიოდში, წვრთნები ჩაატარეს ყირიმში განლაგებულმა რუსეთის საჰაერო და საზღვაო ძალებმა.
პაკისტანის სპეციალური ოპერაციების ძალების მებრძოლებმა რუსეთის 49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) სამხედროებთან ერთად, ერთობლივი სწავლება გამართეს კრასნოდარის მხარეში, კერძოდ მოლკინოში.
პაკისტანის სპეციალური ოპერაციების ძალების მებრძოლები რუსეთში
1 500-მა რუსმა და მონღოლმა სამხედრომ სწავლება გამართა მონღოლეთში. წვრთნაში ჩართული რუსი მებრძოლები მიეკუთვნებიან 36-ე არმიას (შტაბ-ბინა ულან-უდეში, ბურიატეთის რესპუბლიკა).

War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and seven were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 27 September-3 October 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 1 October 2021.
Russia in Africa – Four military helicopters and other weapons were delivered by Russia to Mali on 30 September 2021. While the helicopters reportedly had been bought by the Mali government, the rest of the delivered equipment was gifted by Moscow. Two of the helicopters are Mi-8AMTSh (also called Mi-171Sh) transport and attack helicopters, and another two – Mi-17V-5 transport helicopters.
Reported route of the Russian cargo plane delivering military equipment to Mali
The Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, operating in the Atlantic Ocean since 23 September 2021 after entering it from the Mediterranean Sea, stayed in Cape Verde’s capital Praia on 29 September-1 October 2021. Its subsequent plans reportedly involved operating in the “central and eastern Atlantic.”
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Georgiy Pobedonosets, on a long-range expedition in the Arctic region since 10 August 2021, turned back to begin voyage towards their home bases, crossing from the Laptev Sea into the Kara Sea by 1 October 2021.
A Russian Su-27 fighter intercepted a U.S. plane over the Black Sea on 28 September 2021.
According to Russian reports, the Pacific Fleet’s new Gremyashchiy / Project 20385 class corvette Gremyashchiy is likely to serve at the Vladivostok naval base instead of the Petropavlovsk-Kamchatsky naval base as had been intended previously.
Batches of Mi-28NM anti-armor attack helicopters and Msta-SM self-propelled howitzers have been delivered to the Russian armed forces according to Russian reports.
Over 30 9K333 Verba man-portable air-defense systems (MANPADS) were delivered to the 138th Mechanized Brigade (Kamenka, Leningrad Oblast) of the 6th Army (HQ in Agalatovo, Leningrad Oblast).
The 15th Mechanized Brigade (Roshchinsky, Samara Oblast) of the 2nd Army (HQ in Samara) has been fully re-equipped with AK-12 assault rifles. The 15th Brigade provides troops for the Russian peacekeeping forces stationed in Nagorno-Karabakh, Azerbaijan.
2,000 troops of the 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk, Krasnodar Krai) held an exercise in occupied Crimea, Ukraine. During the same period, Russian air and naval forces based in Crimea also held exercises.
Special Forces troops from Pakistan and Russian 49th Army (HQ in Stavropol) held a joint exercise in Molkino, Krasnodar Krai.
Pakistani SF in Russia
1,500 Russian and Mongolian troops held an exercise in Mongolia. Participating Russian forces belonged to the 36th Army (HQ Ulan-Ude, Republic of Buryatia).