რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 109, 22 - 28 ნოემბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 22-28 ნოემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 1 და დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო.
25 ნოემბერს, რუსეთისა და ბელარუსის Su-30SM ტიპის გამანადგურებლებმა ერთობლივი პატრულირება განახორციელეს ბელარუსის საზღვარზე.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა, 22 და 25 ნოემბერს, საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
ჩინეთმა  და რუსეთმა ხელი მოაწერეს სამხედრო თანამშრომლობის გეგმას 2021-2025 წლებისთვის, რომელიც მოიცავს გეგმებს ერთობლივი სტრატეგიული სამხედრო სწავლებებისა და პატრულირების შესახებ.
22 ნოემბერს გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, პორტუგალიის გამანადგურებლებმა, რომლებიც NATO-ს საჰაერო პატრულის მისიის ფარგლებში ლიეტუვაში არიან განლაგებული, ბალტიის ზღვის თავზე გზა გადაუჭრეს სულ მცირე ერთ რუსულ Tu-95MS ტიპის სტრატეგიულ ბომბდამშენს.
რუსეთმა საკუთარი სამხედრო ფლოტისთვის დაიწყო Tsirkon-ის ტიპის ჰიპერბგერითი ფრთოსანი რაკეტების წარმოება.
25 სექტემბერს, პლესეცკის კოსმოდრომიდან (მირნი, არხანგელსკის ოლქი) გაშვებულმა Soyuz-2.1b ტიპის რაკეტამ ორბიტაზე გაიტანა რუსული სამხედრო თანამგზავრი. თანამგზავრს ეწოდა Cosmos-2552.
რუსული წყაროების ცნობით, 2021 წლის შემოდგომაზე, რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა არქტიკაში, კერძოდ ახალი მიწის არქიპელაგზე, განახორციელა სწავლება, რომელშიც ჩართულ იქნა Iskander-M ტიპის ახლო მოქმედების ბალისტიკური სარაკეტო სისტემები. სწავლებაში მონაწილე ისკანდერები, არსებული ინფორმაციით, მიეკუთვნება ცენტრალურ რუსეთში ბაზირებულ სარაკეტო ბრიგადას და წვრთნისთვის ახალ მიწაზე გაიგზავნა სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის გამოყენებით. სავარაუდოდ, ხსენებული სარაკეტო სისტემები მიეკუთვნება 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) 112-ე სარაკეტო ბრიგადას (შუია, ივანოვოს ოლქი).

War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and three were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 22-28 November 2021.
Su-30SM fighter jets from Russia and Belarus conducted a joint patrol of the Belarusian border on 25 November.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 22 and 25 November 2021.
China and Russia signed a military cooperation road map for 2021-2025, emphasizing plans for joint strategic military exercises and patrols.
Fighter jets from Portugal, based in Lithuania for the NATO air patrol mission, intercepted at least one Russian Tu-95MS strategic bomber over the Baltic Sea, according to information released on 22 November 2021.
Russia has launched mass production of Tsirkon hypersonic cruise missiles for the Russian navy.
Soyuz-2.1b rocket, launched from the Plesetsk Cosmodrome (Mirny, Arkhangelsk Oblast) on 25 September 2021, delivered to orbit a Russian military satellite. The satellite has been labeled Cosmos-2552.
Russian sources reported that, in the fall of 2021, Russian armed forces had conducted an exercise involving Iskander-M short-range ballistic missile systems on the Novaya Zemlya archipelago in the Arctic. The participating Iskanders reportedly belonged to a missile brigade based in the Central Russia, and were sent to Novaya Zemlya in the military transport aviation planes. It is probable that the missile systems belonged to the 112th Missile Brigade (Shuya, Ivanovo Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast).