რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 121, 14 – 20 თებერვალი, 2022
ომი უკრაინაში - 17 თებერვალს, წინანდელ პერიოდთან შედარებით რადიკალურად შეიცვალა სამხედრო ვითარება დონბასში. რუსული ჰიბრიდული ძალები საარტილერიო თავდასხმებს ახორციელებდნენ უკრაინულ ძალებზე მთელი ფრონტის გასწვრივ. გახშირებული საარტილერიო თავდასხმები შემდგომ დღეებშიც გაგრძელდა. 18 თებერვალს, მოსკოვის მარიონეტულმა რეჟიმმა დონეცკში სამოქალაქო პირების რუსეთის მიმართულებით მასობრივი ევაკუაცია გამოაცხადა. 19 თებერვალს, რუსეთის ორივე მარიონეტულმა რეჟიმმა დონეცკსა და ლუგანსკში, სამხედრო მობილიზაცია გამოაცხადა.
14-20 თებერვლის კვირაში, უკრაინის სიახლოვეს განლაგებულმა რუსულმა სამხედრო დანაყოფებმა, არაერთი წყაროს ცნობით, უკრაინის საზღვრიდან რამდენიმე კილომეტრში გადაინაცვლეს. 20 თებერვლის აშშ-ს დაზვერვის შეფასებით, რუსეთს იმ მომენტისთვის უკრაინის საწინააღმდეგო პოზიციებზე ჰყავდა საკუთარი საბრძოლო დანაყოფების 75%, ჯამში 120 ბატალიონის ტაქტიკური ჯგუფი. გავრცელებული ცნობით, დონბასის რეგიონში არსებულ ჰიბრიდულ ძალებთან ერთად, უკრაინის გარშემო მყოფმა რუსი სამხედროების რიცხვმა 190 000-ს მიაღწია.
20 თებერვალს, რუსეთმა და ბელარუსმა გეგმიურად დასრულების მაგივრად, ბელარუსში მიმდინარე ერთობლივი სწავლება გაახანგრძლივეს, რაც გულისხმობს ათიათასობით რუსი სამხედრო მოსამსახურისა და მათი სამხედრო ტექნიკის ბელარუსში დარჩენას.
ოკუპირებულ ყირიმსა და უკრაინის გარშემო, რუსეთსა და ბელარუსში განლაგებული რუსული ძალების ლოკაციები
14-20 თებერვლის კვირაში, აღმოსავლეთ ხმელთაშუა ზღვაში მოქმედებდა რუსეთის საზღვაო ძალების სამი ფლოტის მცურავი საშუალებებისგან დაკომპლექტებული რუსული გემების დაჯგუფება. დაჯგუფება მოიცავდა ჩრდილოეთის ფლოტის სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერს „მარშალ უსტინოვს“, უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანს „ვიცე-ადმირალ კულაკოვს“, ადმირალ გორშკოვის“ კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატს „ადმირალ კასატონოვსდა ლადას“ კლასის (პროექტი 677) დიზელის წყალქვეშა ნავს „სანკტ პეტერბურგს; წყნარი ოკეანის ფლოტის სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერს „ვარიაგს“ და უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანს „ადმირალ ტრიბუცს“; შავი ზღვის ფლოტის ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატს „ადმირალ გრიგოროვიჩს“.
რუსული წყაროების ცნობით, 15 თებერვალს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა, სირიაში, ხმეიმიმის საჰაერო ბაზაზე გადაისროლა Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენები და MiG-31K ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავები (შეიარაღებული Kinzhal-ის ტიპის ჰიპერბგერითი რაკეტებით).
აშშ-ს გამანადგურებლებმა და კოალიციის სხვა საფრენმა აპარატებმა, აღმოსავლეთ სირიაში ამერიკელების მიერ კონტროლირებადი ზონის თავზე, გააცილეს 2 რუსული Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიული ბომბდამშენი და ერთი სატვირთო თვითმფრინავი.
16 თებერვალს, აშშ-ს შეიარაღებული ძალების ცნობით, 12 და 13 თებერვალს, ხმელთაშუა ზღვის თავზე, რუსული სამხედრო თვითმფრინავი ახლო დისტანციაზე მიუახლოვდა აშშ-ს საზღვაო ძალების სამ საფრენ აპარატს.
19 თებერვალს, რუსეთმა ჩაატარა სტრატეგიული ბირთვული ძალების სწავლება. სწავლება წარიმართა ვლადიმერ პუტინის ხელმძღვანელობით, რომელმაც სწავლებაზე დაპატიჟა ბელარუსის ლიდერი, ალექსანდრე ლუკაშენკო.
პუტინი და ლუკაშენკო 19 თებერვალს, ბირთვული ძალების სწავლებისას
ბალტიის ფლოტის სტერეგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტები „სოობრაზიტელნი“ და სტოიკი“, რომლებიც 24 იანვრიდან ჩრდილოეთის ზღვასა და ატლანტის ოკეანის ჩრდილოეთით ექსპედიციაში იმყოფებოდნენ,  16 თებერვალს დაუბრუნდნენ საკუთარ ბაზას ბალტიისკში.
რუსეთი სუბსაჰარულ აფრიკაში - აშშ-ს ოფიციალური პირების ინფორმაციით, 2022 წლის თებერვლის მდგომარეობით, რუსეთს აფრიკის კონტინენტზე ჰყავდა 3000-დან 5000-მდე დაჯგუფება „ვაგნერის“ დაქირავებული მებრძოლი, მათ შორის 800-დან 1000-მდე მალიში.
რუსული წყაროების ცნობით, 2021 წლის 1-ლ დეკემბერს, 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-6 სატანკო ბრიგადის ბაზაზე მულინოში (ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქი), ჩამოყალიბდა 47-სატანკო დივიზია. ახალი დივიზიის ერთ-ერთი დანაყოფი, 26-სატანკო პოლკი, ასევე განლაგებულია მულინოში.
რუსული მედიის ცნობით, საავიაციო პოლკი ჩამოყალიბდა ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქში, სავასლეიკას საჰაერო ბაზაზე. გავრცელებული ინფორმაციით, პოლკში შედიან MiG-31K ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავები, რომლებიც შეიარაღებული არიან Kinzhal-ის ტიპის ჰიპერბგერითი რაკეტებით. ხსენებული პოლკის ჩამოყალიბებამდე, სავასლეიკაში განლაგებული იყო MiG-31BSM და MiG-31BM ტიპის გზაგადამჭრელთა ესკადრილია. ახალი პოლკი დაექვემდებარა შორი მოქმედების ავიაციის სარდლობას.
ჩრდილოეთის ფლოტმა სწავლება დაიწყო ბარენცის ზღვაში. მონაწილე მცურავ საშუალებებს შორისაა: კიროვის“ კლასის (პროექტი 1144 „ორლანი“) მძიმე სარაკეტო კრეისერი „პიოტრ ველიკი“, უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანისევერომორსკი“ და ადმირალ გორშკოვის“ კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატი „ადმირალ გორშკოვი“.
გავრცელებული ცნობით, მე-7 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა ოკუპირებულ აფხაზეთში, საქართველო) 1 500-მა სამხედრომ ოკუპირებულ რეგიონში წვრთნა ჩაატარა.

War in Ukraine – On 17 February 2022, military situation in Donbas changed drastically compared to the previous period as Russian hybrid forces launched numerous artillery strikes against Ukrainian forces all along the frontline. Frequent artillery strikes continued in the subsequent days. On 18 February, Moscow’s proxy regime in Donetsk announced mass evacuation of civilians to Russia. On 19 February, Russia’s proxy regimes in both Donetsk and Luhansk announced general military mobilization.
Russian troops deployed near Ukraine were reported by numerous sources to be moving into positions only few kilometers from Ukraine’s border during the week of 14-20 February. According to a U.S. intelligence assessment reported on 20 February, Russia at that point had about 75% of its combat units postured against Ukraine, or about 120 battalion tactical groups. Combined with the hybrid forces in Donbas, the number of Russian troops around Ukraine reportedly was around 190,000.
On 20 February, Russia and Belarus extended their joint exercises on the Belarusian territory that had been supposed to end that day, meaning that tens of thousands of Russian troops with their equipment would remain in Belarus.
Mapped locations of Russian forces in Russia and Belarus near Ukraine, and in occupied Crimea
A group of Russian warships from three fleets of the Russian navy operated in the eastern Mediterranean Sea during the week of 14-20 February 2022. The group included the Northern Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Marshal UstinovUdaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral KulakovAdmiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Kasatonov, and Project 677 Lada class diesel submarine Sankt Peterburg; the Pacific Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class Admiral Tributs; and the Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Grigorovich.
Russian sources reported on 15 February that Russian air force had deployed Tu-22M3 long-range strategic bombers and MiG-31K attack aircraft (armed with Kinzhal hypersonic missiles) to the Khmeimim air base in Syria.
U.S. fighters and other coalition aircraft escorted two Russian Tu-22M3 long-range strategic bombers and a cargo plane over the American-controlled zone in eastern Syria.
On 16 February 2022, U.S. military reported that on 12 and 13 February a Russian military plane had closely approached three U.S. Navy planes over the Mediterranean Sea.
On 19 February 2022, Russia conducted a strategic nuclear forces exercise. The exercise was led by Vladimir Putin, who invited Belarusian leader Alexander Lukashenko to attend as well.
Putin and Lukashenko during the 19 February nuclear forces exercise
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Soobrazitelnyy and Stoikiy, on a voyage to the Northern Sea and the northern Atlantic Ocean since 24 January 2022, returned to their base in Baltiysk on 16 February.
Russia in sub-Saharan Africa According to U.S. officials, as of February 2022 Russia had between 3,000 and 5,000 Wagner group mercenaries on the continent of Africa, including 800-1,000 in Mali.
According to Russian sources, the new 47th Tank Division was established on the basis of the 1st Tank Army’s (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) 6th Tank Brigade in Mulino, Nizhny Novgorod Oblast, on 1 December 2021. One of the new division’s units is the 26th Tank Regiment, also based in Mulino.
Russian media reported that an air regiment had been established at Savasleika air base in Nizhny Novgorod Oblast. The regiment reportedly includes MiG-31K attack aircraft armed with Kinzhal hypersonic missiles. Before the regiment’s establishment, Savasleika hosted a squadron of MiG-31BSM and MiG-31BM interceptors. The new regiment belongs to the Long Range Aviation Command.
The Northern Fleet launched exercises in the Barents Sea. Among other participating vessels, the exercises involved Kirov / Project 1144 Orlan class heavy guided missile cruiser Pyotr Velikiy, Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Admiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Gorshkov.
1,500 Russian troops of the 7th Military Base (mechanized brigade based in occupied Abkhazia, Georgia) reportedly held an exercise in the occupied region.