საერთაშორისო ვორკშოპი - ”რეგიონული და უმცირესობათა ენების ევროპული ქარტიის შესწავლა”
2010 წლის 13-14 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიის და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა ორ დღიან კონფერენციას თემაზე ”რეგიონული და უმცირესობათა ენების ევროპული ქარტის შესწავლა”. ქარტია გახლავთ უმცირესობათა უფლებების საკითხებში ევროპის საბჭოს კონვენციის ნაწილი და მისი რატიფიცირების შესახებ ვალდებულება საქართველომ ევროპის საბჭოში გაწევრიანებისას აიღო.  სემინარის მიზანი იყო ქარტიის რატიფიცირებისა და მისი განხორციელების ასპექტების შესახებ ინფორმაციისა და აზრთა ურთიერთგაცვლა ექსპერტებს, სახელმწიფო მოხელეებსა და მეცნიერებს შორის.
სემინარი ორგანიზებული იყო ევროპის საბჭოს მიერ, საქართველოს სტრატეგიის და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის, მშვიდობის, დემოკრატიის და განვითარების კავკასიური ინსტიტუტისა და უმცირესობათა საკითხებში ევროპული ცენტრის ხელშეწყობით. სემინარს ესწრებოდნენ პარლამენტის წევრები, საჯარო მოხელეები და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები. ძირითადი მოხსენებები ევროპის საბჭოს ექსპერტებმა წარმოადგინეს. სემინარის ერთ-ერთ სესიას რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, თემურ იაკობაშვილი დაესწრო.

International Workshop –“Understanding the European Charter for Regional and Minority Languages”
On September 13-14, 2010 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) hosted a two-day international workshop on the subject of “Understanding the European Charter for Regional or Minority languages”.
This Charter is a part of the Council of Europe Convention on Minority Rights. It`s one of the commitments and obligations to the Council of Europe that still needs to be signed and ratified by Georgia. The objective of the workshop was to have an exchange of views among experts, civil servants and scientists on the European Charter for Regional and Minority Languages and implications of its signature and ratification in Georgia.
The workshop was organized by the Council of Europe in partnership with Georgian Foundation for Strategic and International Studies, Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development (CIPDD) and the European Center for Minority Issues (ECMI). Among the participants were members of the Parliament, civil servants and NGO representatives. The main presentations were delivered by the Council of Europe experts. The Georgian State Minister on Reintegration, Mr. Temur Iakobashvili also took part in one of the workshop sessions.