საჯარო ლექცია - „ამერიკის შეერთებული შტატების სამხედრო წარმომადგენლობა ერაყსა და ავღანეთში“
2007 წლის 19 დეკემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა ჯორჯ მარშალის სახელობის უსაფრთხოების კვლევის ევროპული ცენტრის წარმომადგენელს, პოლკოვნიკ ჯეიმს რ. ჰოუკროფტს. ჰოუკროფტი ცენტრთან არსებული საერთაშორისო ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების კვლევის კოლეჯში ამერიკის შეერთებული შტატების საზღვაო ძალების თავმჯდომარეა. მას ახლდნენ კოლეგები: ვიცეპოლკოვნიკი ტოდ ბრაუნი, ვიცეპოლკოვნიკი ქრის ქავოლი და კაპიტანი შონ კაილი, რომლებმაც წაიკითხეს ლექცია ერაყსა და ავღანეთში ამერიკის შეერთებული შტატების სამხედრო წარმომადგენლობის შესახებ.
საჯარო ლექცია ჩატარდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და ეროვნული უსაფრთხოების სასწავლო პროგრამის ფარგლებში, რომელსაც აფინანსებს ამერიკის შეერთხებული შტატების საელჩო საქართველოში.
საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი მოხარულია, რომ თანამშრომლობს მარშალის ცენტრთან, რომელიც ერთ-ერთი წამყვანი სასწავლო დაწესებულებაა ტრანსატლანტიკური უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში და ემსახურება უფრო სტაბილური უსაფრთხოების მქონე გარემოს შექმნას.

Public Lecture – “United States' Military Presence in Iraq and Afghanistan”
On December 19, 2007 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted Colonel James R. Howcroft of the George C. Marshall European Centre for Security Studies in Garmisch-Partenkirchen (Germany). Howcroft, the United States Marine Corps Chair at the Centre's College of International and Security Studies, was joined by his colleagues Lieutenant Colonel Tod Brown, Lieutenant Colonel Chris Cavoli, and Captain Shawn Kyle who delivered the lectures on the United States' military presence in Iraq and Afghanistan and then opened the floor to questions from the audience.
The public lecture was organised by the GFSIS in the framework of its current training programme in international relations and national security funded by the US Embassy in Tbilisi.
The Foundation is pleased to engage in an institutional partnership and collaboration with the George C. Marshall Centre as a leading transatlantic security and defence educational institution dedicated to the creation of a more stable security environment.